Gönderen Konu: tesero golden sabre  (Okunma sayısı 262344 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
Ynt: tesero golden sabre
« Yanıtla #120 : 18 Mart 2008, 19:32:31 »
arkadaşlar bu teserronun bobin ayarları çok acayip
en son 22 santim çaplıDD bobin sardım ayrımlı pozisyonda altından başka hiçbir şeye ötmüyor parmağımdaki altın alyansa25 santimden ötüyor çok enteresan bi durum doğrusu

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
    • Üye ol yüklediğin dosyalar indirildikçe para kazan.
« Yanıtla #121 : 20 Mart 2008, 15:16:48 »
arkadaşlar teseroyu bende yaptım fakat bazı noktalarda takıldım, cihazı ilk açınca 5 snye kadar ötüyor sonra susuyor buraya kadar normal, 150tur 2 adet bobin sardım 15cm çapınca  cihaza metal yaklaştırdığımda  kesik kesik  şekilde bip sesleri geliyor sürekli ötmüyor yani  metal parçayı sabit tuttuğumda ses yok,eğer sallarsam üzerinde kesik kesik bip sesleri geliyor, elimdeki yüzüğü ortalama 10cm kadar algılıyor bu normalmi yoksa hatamı var biyerde, kafamı karıştıran noktalar ise  ayarların hangisi ne işe yarıyor birde  devre üzerindeki 100k trimpotlar ne işe yarıyor bunları çözemedim ,, ve bobin ayarını nasıl yapmam gerekiyor elimde osilaskop yok olsada kullanmasını bilmiyorum,  bana yardımcı olursanız sevinirim

açıkca  kullanım klavuzu lazım yani :D

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #122 : 20 Mart 2008, 15:21:05 »
arkadaşlar teseroyu bende yaptım fakat bazı noktalarda takıldım, cihazı ilk açınca 5 snye kadar ötüyor sonra susuyor buraya kadar normal, 150tur 2 adet bobin sardım 15cm çapınca  cihaza metal yaklaştırdığımda  kesik kesik  şekilde bip sesleri geliyor sürekli ötmüyor yani  metal parçayı sabit tuttuğumda ses yok,eğer sallarsam üzerinde kesik kesik bip sesleri geliyor, elimdeki yüzüğü ortalama 10cm kadar algılıyor bu normalmi yoksa hatamı var biyerde, kafamı karıştıran noktalar ise  ayarların hangisi ne işe yarıyor birde  devre üzerindeki 100k trimpotlar ne işe yarıyor bunları çözemedim ,, ve bobin ayarını nasıl yapmam gerekiyor elimde osilaskop yok olsada kullanmasını bilmiyorum,  bana yardımcı olursanız sevinirim

açıkca  kullanım klavuzu lazım yani :D
[/quotekesik kesik ötmesi normaldir onun çalışmasıda öyleymiş bobin ayarlarını kendin deneme yanılma yöntemiyle ayarlayabilirsin ayrıca daha kullanma klavuzu yazılmadı arkadaşım

sky2008

• Ziyaretçi
« Yanıtla #123 : 20 Mart 2008, 19:24:47 »
en son 22 santim çaplıDD bobin sardım ayrımlı pozisyonda altından başka hiçbir şeye ötmüyor parmağımdaki altın alyansa25 santimden ötüyor çok enteresan bi durum doğrusu
Tebrik ederim arkadaşım 10kaptan10 ,sadece altına ötüp diğer metallere ötmeyen bir ayarlama yapmışsın anlaşılan.Bunu deneme yanılma yöntemiyle mi,yaptın yoksa port ayarlarını sabitliyor musun.Teşekkürler.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #124 : 20 Mart 2008, 20:01:21 »
Tebrik ederim arkadaşım 10kaptan10 ,sadece altına ötüp diğer metallere ötmeyen bir ayarlama yapmışsın anlaşılan.Bunu deneme yanılma yöntemiyle mi,yaptın yoksa port ayarlarını sabitliyor musun.Teşekkürler.
ben bu konularda profesyonel birisi değilim arkadaşım doğrudur deneme yanılma metodu ile bu konuma getirdim tgsyi

sky2008

• Ziyaretçi
« Yanıtla #125 : 20 Mart 2008, 20:59:26 »
Tekrar tebrik ederim,deneme yanılma yöntemleri ve bu elektronik işinde inatçı yani sabırlı olmak gerçekten çok işe yarıyor.Benimde başıma gelen bir olay bu bazen tesadüf eseri çok güzel şeyler bulunabiliyor.İcatların çoğu tesadüf eseri ortaya çıkmıştır zaten.Sende bunlardan birini gerçekleştirmiş görünüyorsun,lütfen konu hakkında detaylı bir bilgi verebilirsen sevinirim.Yani olayı bitirmişsin.Sadece altına ötsün diğer başka metale ötmesin olayını herkes gerçekleştirmek ister.Sen bu olayı başarmışsın.Mükemmel,lütfen maksimum derinlik hakkında da bilgi verebilirmisin.
Ayrımlı modda 1ytl. boyutundaki altın kaç cm. den algılıyor.
Portların değerlerini ölçüp yaptığın diğer tüm değişiklikleri
ayrıntılarıyla anlatabilirsen çok memnun olurum.İyi çalışmalar.Saygılar.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 21:04:14 Gönderen: sky2008 »

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #126 : 20 Mart 2008, 21:06:22 »
SİZE YAPTIGIM Bİ DENEYİ ANNATAYIM 100UZERİNDEN METAL FAZ KAYMASI SKALASI 14AYAR ALTIN S-12  18AY.AL S-20 24AY.AL S-24 BURDA DEMEK 14İLE18 ALTINI BULMAK İSTİYORSAN 12İLE20 ARASINDAKİ DİGER DEGERLİ METALLERİ DE GÖRECEKSİN BASKA CARESİ YOK ANALOKLARDA.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #127 : 20 Mart 2008, 21:32:16 »
Tekrar tebrik ederim,deneme yanılma yöntemleri ve bu elektronik işinde inatçı yani sabırlı olmak gerçekten çok işe yarıyor.Benimde başıma gelen bir olay bu bazen tesadüf eseri çok güzel şeyler bulunabiliyor.İcatların çoğu tesadüf eseri ortaya çıkmıştır zaten.Sende bunlardan birini gerçekleştirmiş görünüyorsun,lütfen konu hakkında detaylı bir bilgi verebilirsen sevinirim.Yani olayı bitirmişsin.Sadece altına ötsün diğer başka metale ötmesin olayını herkes gerçekleştirmek ister.Sen bu olayı başarmışsın.Mükemmel,lütfen maksimum derinlik hakkında da bilgi verebilirmisin.
Ayrımlı modda 1ytl. boyutundaki altın kaç cm. den algılıyor.
Portların değerlerini ölçüp yaptığın diğer tüm değişiklikleri
ayrıntılarıyla anlatabilirsen çok memnun olurum.İyi çalışmalar.Saygılar.
arkadaşım altın alyansı 25 santimden görüyor
ayrımlı modda tüm metaller modunda fazla bir değişme yok iki üç santim bir şey
birde bu olay potların maksimum seviyedeki halidir yani bunun bu şekilde performans göstereceğini sanmıyorum
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 21:58:40 Gönderen: 10kaptan10 »

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #128 : 21 Mart 2008, 07:22:04 »
hocam birşey soracağım devrede 4v3 zener diyot gösteriliyor ama sizin verdiğiniz malzeme listesinde 4v7 var, fark eder mi acaba????

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #129 : 21 Mart 2008, 10:45:37 »
selam
fark yokmuş  4,7 takın

erol

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #130 : 21 Mart 2008, 12:05:39 »
şekilde R ile P birleştiriliyordu değil mi?

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #131 : 21 Mart 2008, 12:49:29 »
şekilde R ile P birleştiriliyordu değil mi?

[/quotolabilir arkadaşım bende şimdi farkettim birleşecek gibi gözüküyor bir bakalım
« Son Düzenleme: 21 Mart 2008, 13:08:18 Gönderen: 10kaptan10 »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #132 : 21 Mart 2008, 13:11:35 »
Açık şemayı takip etmemekte niçin bu kadar ısrarcısınız hiç anlamıyorum. Şemada 150R nin bir ucu şaseye diğer ucu da hoparlöre bağlanmış. Hoparlörün diğer ucu da gndye bağlı. Yani 150R ile hoparlör birbirine paralel. Bu da R ile P nin birleşmesi demek. Fakat bu bağlantıyı yapmasanız da yani 150R yi takmasanızda devreniz çalışır. Liht versiyonda bu direnç hiç kullanılmamış. Ben de çoğu zaman kullanmıyorum bu direnci. 

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #133 : 21 Mart 2008, 13:32:21 »
evet haklısın hocam bende birleştirmemiştim ve sorunsuz çalışıyordu
ayrıca cihazın ayarlamalarıyla sadece altın ve bakıra tepki verir bir hale getirdim
tek sorun derinlik bunu nasıl aşabiiriz acaba 25 santim birderinlik yüzük için az yani havada bu ayar az gelir en az bir 40 santim olması lazım diye düşünüyorum

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #134 : 21 Mart 2008, 17:21:13 »
hocam peki  2N2907MTL transistörünü aldım olurmu bu son harfler birşey ifade ediyormu ???

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #135 : 24 Mart 2008, 19:37:08 »
arkadaşlar bileniniz var mı bu LM308N yerine kullanılabilecek başka bir entegre varmı bunu bulamadımda?
« Son Düzenleme: 24 Mart 2008, 19:38:59 Gönderen: çavuş »

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #136 : 24 Mart 2008, 19:38:05 »
bu LM108 ve LM208 olurmu ????
« Son Düzenleme: 24 Mart 2008, 19:39:57 Gönderen: çavuş »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #137 : 24 Mart 2008, 22:44:14 »
Forumumuzu araştırın entegre muadil kataloğu var.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #138 : 25 Mart 2008, 06:13:52 »
peki hocam bu 10uf tantalyum ve 4.7uf bipolar kondansatörler ne oluyor.cevaplarınızı bekliyorum

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #139 : 25 Mart 2008, 07:25:21 »
Forumda daha önceden konuşuldu arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.