Gönderen Konu: felez Joo pı  (Okunma sayısı 247328 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: felez Joo pı
« Yanıtla #240 : 30 Ağustos 2016, 02:15:00 »

tutma kolu ve ekranın yerleşkesi bitti gibi :) örnek teşkil etmesi açısından yayınlıyım dedim...

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #241 : 30 Ağustos 2016, 07:54:52 »
Maşallah maşallah ustama döktürmüşsün.
Amatör

Çevrimdışı kara1453

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #242 : 30 Ağustos 2016, 10:43:58 »

tutma kolu ve ekranın yerleşkesi bitti gibi :) örnek teşkil etmesi açısından yayınlıyım dedim...

kendi  çalışma masamı  gördüm

Çevrimdışı tornado

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #243 : 30 Ağustos 2016, 12:17:15 »
................

Ve programlama yapmak için aldığım USBASP kartı için ( işinize yarar diye düşündüğüm ) ufak bir kart daha yaptım.Aslında zif soket yapmalıydım ama bu seferlik böyle olsun dedim :P

Ben sorunsuz çalıştırabildim.Kartın üzerindeki kristal 20mhz ve 2 adet te 18pf Mevcut..Led i fazladan koymuş gibiyim :)

Burda tek dikkat etmeniz gerekens ben ICD soketi pcb üzerine montajlayıp kabloyu da bu sokete kullandım.Siz direk kablodan uç çıkartacak iseniz dikkat edin derim.Hatta bunun ile ilgili netten bir kaç örnek daha paylaşabilirim.Bana epey yardımcı oldu çünki..

Benim yaptığım ilave kartın çizimini de ekledim.İsteyen pcb olarak çıkartıp ömürlük kullanabilir.Öyle delikli plakete kablolar vs. ile uğraşmayın isterim..

Haydi kolay gelsin...

S.A usta 2 adet 18pF kondansatör yazmışsınız ama orda 3 tane kondansatör var hepsi 18pF mı? birde bu USBasp ile Kristal ve kondansatör bağlamadan yazılamıyormu hex?.

Çevrimdışı tornado

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #244 : 30 Ağustos 2016, 12:32:12 »
Yazıyı editleyememiz kötü olmuş. Direnç kullanırsak kaçlık takalım siz yerini ayarlamışsınız zaten ama takmamışınız Ledi de takmayalım mı direnç kullanmazsak.

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #245 : 30 Ağustos 2016, 13:30:43 »
Led ve direnc'e gerek yok..kristal ayaklarına bağlı olanlar 18pf diğeri besleme ucuna bağlı zaten 100nf takabilirsiniz..

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #246 : 30 Ağustos 2016, 13:31:32 »
İlk programlamada kristale gerek yok falan denildi ama ben bağladım zararıda olmuyo :)

Çevrimdışı tornado

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #247 : 30 Ağustos 2016, 15:08:46 »
Led ve direnc'e gerek yok..kristal ayaklarına bağlı olanlar 18pf diğeri besleme ucuna bağlı zaten 100nf takabilirsiniz..
usta cevap için teşekkür ederim. bi yerde bi şemada linkini hatırlayamadım görmüştüm hiç malzeme kullanmadan USBASP ile doğrundan 328p-pu ya yükleme yapılıyordu yani bağlantılarda kristal yada kondanstör yoktu, Mümkün mü dür bu şekilde program yazadırmak.

Çevrimdışı tornado

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #248 : 30 Ağustos 2016, 15:14:04 »
usta cevap için teşekkür ederim. bi yerde bi şemada linkini hatırlayamadım görmüştüm hiç malzeme kullanmadan USBASP ile doğrundan 328p-pu ya yükleme yapılıyordu yani bağlantılarda kristal yada kondanstör yoktu, Mümkün mü dür bu şekilde program yazadırmak.

Not: şemayı kaydetmişim ekte.

Çevrimiçi erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #249 : 30 Ağustos 2016, 18:14:05 »
Bir  kere  yüklersin  2.  için  kondansatör  takman  lazım 
devre  yapmadan  telle  kondansatörleri  sokete  lehimledim   usbasp  bağlantıları  yaptım  yüklüyebiliyom.

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #250 : 30 Ağustos 2016, 19:19:12 »
Valla atmegacı olmadığım için sebebini bilmiyorum ilk kez programladıktan sonar ikinciye ne ihtiyac duyuyor kristale yada kondansatöre ama çok mühim veya pahalı bir malzeme değil alıp takacaksın karta olup bitecek.

@tornado hocam verdiğin şemada zaten bizim pcb ile aynı sanırım bahsedilen Kristal muhabeti çok bilindik bir şey yada seri üretim için adam bir kez programlama yapacağı gibi bir şema çıkartmış geçmiş bilemicem.Hatta analog için besleme grişlerinide bağlamış onada gerek yok programlama yaparken.

Çok bi para değil arkadaşlar.Usb programlayıcıyı ile benim kartın malzemeleri kaç para tutacak ? alın koyun kenarda dursun bu işe merak salıyorsunuz çeşitli devreler group yapmaya çalışıyorsunuz bigün yine lasım olur tekrar tekrar bord üzerine devre kurmaya yada çat pat lehimle programlama yapmaya uğraşmayın derim...

İyi çalışmalar..

Çevrimdışı tornado

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #251 : 30 Ağustos 2016, 20:00:34 »
Bir  kere  yüklersin  2.  için  kondansatör  takman  lazım 
devre  yapmadan  telle  kondansatörleri  sokete  lehimledim   usbasp  bağlantıları  yaptım  yüklüyebiliyom.

Anlaşıldı. @erolunall usta sizinkide pratik çözüm.

Valla atmegacı olmadığım için sebebini bilmiyorum ilk kez programladıktan sonar ikinciye ne ihtiyac duyuyor kristale yada kondansatöre ama çok mühim veya pahalı bir malzeme değil alıp takacaksın karta olup bitecek.

@tornado hocam verdiğin şemada zaten bizim pcb ile aynı sanırım bahsedilen Kristal muhabeti çok bilindik bir şey yada seri üretim için adam bir kez programlama yapacağı gibi bir şema çıkartmış geçmiş bilemicem.Hatta analog için besleme grişlerinide bağlamış onada gerek yok programlama yaparken.

Çok bi para değil arkadaşlar.Usb programlayıcıyı ile benim kartın malzemeleri kaç para tutacak ? alın koyun kenarda dursun bu işe merak salıyorsunuz çeşitli devreler group yapmaya çalışıyorsunuz bigün yine lasım olur tekrar tekrar bord üzerine devre kurmaya yada çat pat lehimle programlama yapmaya uğraşmayın derim...

İyi çalışmalar..

@tilki usta yabancı forumlarda karşılaştığım Atmega328 lerde kendi iç kristalleri saçmalayabiliyormuş o nedenle onlarda sürekli Kristalle programlanmasını öneriyorlar kimisi 8Mhz kullanmış kimisi 16Mhz kimisi 20Mhz. Datasheetine göre 328p-pu da 20Mhz kendi iç kristali. Yanlız hiç kondansatör kullanma gereksiniminden bahsedilmemiş.

Bilginize ellerinize sağlık. Sizlerede iyi çalışmalar.

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #252 : 31 Ağustos 2016, 02:18:08 »
Piclerde de aynı durum var programlama esnasında ne gibi sorun yaqtıyor yada ne gibi gereksinime ihtiyaç duyar bilmem ama donanımsal bazı haberleşmw komutlarını kullanırken kristal şart.bunun sebebide bildiğim kadarı ike timing sürelerini krisital ike daha kararlı çıkaroyor picler atmelde nasıldır dediğim gibi bilmem..1 tl lik malzeme kullanın gitsin

Çevrimiçi erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #253 : 02 Eylül 2016, 01:39:57 »
Merhaba

felezjoo  video 

ilki  direnç  2.  beş  kuruş

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #254 : 02 Eylül 2016, 05:49:26 »
Erol usta elineze saglik gayet guzel gorunuyor.Arazi sonuclarinida gormek isteriz.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Victory41

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #255 : 09 Eylül 2016, 16:53:18 »
Bu felezjo nun hexin birisinde sayaç yokmuş . O hex hangisidir? Elinde olan var mı ?  Sadece sesli ayırım yokmuş .
özel mesajda reklam yasaktır

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #256 : 09 Eylül 2016, 17:07:28 »
olsa olsa erolunall ustada vardır...  ^-^ ^-^

Çevrimiçi erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #257 : 09 Eylül 2016, 19:46:06 »
üstteki
videoya  bir daha  bakın  derim   :D

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #258 : 09 Eylül 2016, 21:52:08 »
Cok kabiliyetli ustalar bu 300 sikintisini giderir.Olmadi sifirdan  yazarlar.
Sonrada aha bu yeni cihaz topragi delip magmayi cekiyi derler.Agizlarinda da Allah cc dusmez...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #259 : 10 Eylül 2016, 00:10:16 »
10 numara 5 yıldız.
hocam harika olmus.