Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 271203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
  • unirom@hotmail.com telf: 05322128122 bahadır
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #300 : 12 Aralık 2011, 00:10:21 »
Huseyin ustam datasheete bende erişemedim ben zaten irfp9240 kullandım oda p mofset 12a 200 volt irfp 9640 ta zannediyorum p chanel  sorduğuna göre yapıyorsun sevindim ama pic 3 girişine 5.1v zener koymayı unutma banada selami hocam tembihledi saygılar

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #301 : 12 Aralık 2011, 00:15:24 »
devreyi yaptığın zaman bas dosyasında aşağıdaki değişiklikleri yapıpta compıle et hexi öyle at:
Symbol FrEq = PORTC.1        ' Frekans
Symbol OrN1 = PORTD.1        'Birinci örnekleme değeri
Symbol Orn2 = PORTD.0        '2. örnekleme
Symbol ORN3 = PORTC.0         '3. örnekleme
Symbol Orn4 = PORTE.1         'cd4051 e ait gain kontrol 1.
Symbol OrN5 = PORTE.2         'cd4051 e ait gain kontrol 2.
Symbol LaMp = PORTC.4         'lcd ışığı on/off
zira çizimde ayaklarımız buralara bağlı. saygılarımla

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #302 : 12 Aralık 2011, 01:53:49 »
Bahadır Abi zener diodu serimi bağlayacağız 3'.cü ayağı zenerle 5.1 volt'a sabitleyecekmiyiz anlayamadım doğrusu? Birde bende 4051 entegresi yok onun yerine 4052 entegresini ayakları uygun olarak dışarıdan bağlayacağım. Kullanacağım mikrodenetleyici ise 18F452 bunu programlamam için brenner8 devresini ayrıca yapmam lazım, benim devreyi bitirmem biraz zaman alır. Şu zener işini şema üzerinde veya pcb baskı devresinde göstermeniz mümkünmü acaba? Çalışmalarınızda başarılar dilerim..Saygılar..... 

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #303 : 12 Aralık 2011, 02:10:58 »
Selami hocam yanlış anlamayın ama 4700uf'lık kondansatör mosfet anahtarlamasından sonra görev yapıyormu kontrol edermisiniz. Goldscan IV veya diğer pi sistemlere göre bağlantı hatası varmıdır? Mosfet ile  oluşan pulse anahtarlama süresinin uzunluğunu kondansatör ayarlıyordu değilmi?

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #304 : 12 Aralık 2011, 15:14:39 »
hüseyin05  ustam zener diyotlar ters olarak monte edilirler,yani bildiğimiz diyotun çıkış olan yeri gibi olan yer voltaj + girişi oluyor.normal bağlarsanız bu normal diyot görevi yapar.benim bildiğim bu şekilde                  .kolay gelsin,pic ve entegre sorununuza aslında en iyi selami usta cevap verebilir.onuda iyice sıktık ama hamama girmiş birkere allah kolaylık versin...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #305 : 12 Aralık 2011, 22:40:29 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bende PCB yi bastım. Yavaş yavaş diziyorum.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #306 : 12 Aralık 2011, 22:54:10 »
bu devrenin dizilmiş hali bana bahadır abi tarafından yollandı, nasipse bir bakayım bir yerde hata varsa bildiririm.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #307 : 13 Aralık 2011, 02:09:50 »
Sayın Karadağ ustam maşallah plaketi basmışsınız cok sevindim.İnş başarıyla tamamlarız bize önderlik etmek için fiilende arkamızda olmanız gerçekten sevindirici.tekrar tşkkrlr.
Sayın Hüseyin ustam 4700 u doğru tahminimce zira fete giden palsi biz kondansatörden deil direk pic ten programla veriyoruz (pic 16 bacağından gönderdiğimiz pals feti açıyor)istediğimiz zamanda örneğin menünün içindeyken pals göndermeyi kesebiliyoruz.saygılarımla..

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #308 : 13 Aralık 2011, 04:41:20 »
Selami hocam ve değerli arkadaşlar, abiler ve kardeşler kartın montajını bitir'dim. Selami hocam senden ricam gönderdiğiniz kod 18f452 için yüklemede hata oluşuyor. Bu kodu önceden tarif edilen değişikliği yaparak yeniden derlemek istedim ama derleme işlemi başarılı olmadı. Elimde 4051 entegreside yok, ayrıca pic'e kodu yüklemek için brenner8 devresinide yapmak mecburiyetin'deyim. K128 usb program- layıcıda daha önceleri sorun yaşamıyor'dum. Konfigüsrayon hatası herhalde bakalım sorunu çözebilecek miyim. Selami hocam tl064 opamp entegresi 2'.ci opamp katı ile tl062 opamp entegresi yer değiştirmiş durumda, bazı eleman değerleride belirtilmemiş. Ben açık şemaya göre değeri belli olmayanları tespit ederek yerine monte ettim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar....

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #309 : 13 Aralık 2011, 06:00:59 »
Selami hocam özel bir istekte bulunmak istemiyorum. Sadece elimdeki imkanları zorlayarak bu dedektörü çalıştırmak istiyorum. Derleme işleminde 18f4520 konfigürasyon tanımlaması ile 18f452 konfigürasyon bilgileri arasında fark var ve bu farklı konfigürasyon bilgileri yazılımda değiştirilerek yeniden derlemek istiyorum. Amacım projede sorun çıkartmak değil ama 18f452 proje için uygun değilmiydi hocam mutlaka 18f4520 seçim nedeniniz sadece size özel bir durum olsa gerek yada aralarında fark nedir hocam tercih sebebinizi merak ettim doğrusu!.......

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #310 : 13 Aralık 2011, 23:57:00 »
http://hotfile.com/dl/137439389/2227a7e/YEN_DEDEKTR.rar.html Karadağ hocam yeni dedektör pcb kartında hatalar tespit ettim. Kartın pcb'sini hazırlardaysanız üzerinde düzeltme yapabileceğiniz şekilde tarif edeceğim. Kusura bakmayın hocam hataları bilerek yapmadım, sadece aceleye geldi. Hocam siteye resim nasıl eklenir bilmiyorum ama düzeltilmiş halini yeniden ekleyeceğim. Ayrıca hataları yeni ares çizimi üzerinde belirteceğim. Saygılar....

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #311 : 13 Aralık 2011, 23:59:18 »
ne tur hatalar var hüseyin ustam şekil olmasada kısaca söylerseniz sevinirim

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #312 : 14 Aralık 2011, 00:15:17 »
Bahadır abi msn ekledim ama görüşmek nasip olmadı. Ben hatalı olan yerleri ares ile yeniden düzenleyerek ve açıklamaklarını yaparak yeniden ekledim. Çizim aceleye geldi. Bazı noktalarda bilmeyerek acemice hatalar vardı. Örneğin pic +5v beslemesi yapmamışım, ses katında 47k direnç +12 volt bağlantısın da hata ile D4 opampı 1'.ci ayağına kısa devre oluşmuş. 74VHC4051 entegresinde 2'ci ayak ile 5'ci ayak arasında 1K2 direnç bağlamamışım. Neyse düzelttim hatalarımı!... Bahadır abi ben sizden yardım istesem selami hocamızın yaptığı dedektör devresinde zener bağlantısı ile opamp çıkışı 5.1volt üst seviyesini geçmemek için önlem alacağız öyledeğilmi birde açık şema ile pcb çizim arasındaki farkları inceledim. Pcb çizimde TL062 opamp entegresi ile TL064 opamp entegresi arasında değeri belirli olmayan direnç var ve açık şemada bu direnç gözükmüyor gnd hattına bağlı direnç, değeri belirtilmemiş 1nf kutupsuz kondansatör vardı onu tespit edip yerine taktım. Sizin bu devredeki tespitleriniz nelerdir, devre çalıştımı. Gelişmeler nelerdir bahadır abi selami hocamız meşgul olduğundan cevab yazmamıştı. Saygılar...

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #313 : 14 Aralık 2011, 00:26:53 »
http://hotfile.com/dl/137441182/ad50b65/YEN_DEDEKTR.rar.html Ares çizimi pdf dosyasına aktarıldığı zaman sorun çıkıyor. Pcb baskısı için ares programından çıktı almak daha garantili olur. Bu şekilde baskı devre yapacak arkadaşlar bilginize!.....Çalışmalarınızda başarılar.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #314 : 14 Aralık 2011, 00:33:23 »
Sayın Hüseyin ustam ben Selami ustanın çizdiği lay out tan bastım pcb yi sematikle farklar vardı ama dikkatli inceleyince sadece o pampların sıralı kullanılmadığını gördüm ama bütün bağlantılar doğruydu.onun üzerine kartı bastım.sadece 64 ün c ve d sinde gnd ye giden dirençler konmamıştı bunlarda selami hocanın kontrolünde çok kritik olmadıkları için direkt bağlanmıştı.
tabii bağlantı ayakları selami hocanın pratik çözümleriyle değişmişti örneğin pals pic 19 a değil pic 16 ya verilmişti ben onların yazılımda kullanıldığı yerleri düzeltip birkaç mesaj önce vermiştim.devre zaten çalışıyordu bütün voltajlar doğruydu sadece menü yü kavramam biraz zaman aldı ama o da doğru çalışıyor . menuden çıkıp kullan dediğinde pals göndermeye başlıyor ve adc farkı yazıyor bu arada benim bobin tecrübesizliğimden fet ve direnç ile 7808 çok ısındı.pals kesintiye uğradı .Selami hocam da ben kartı basmadım gönder bir inceleyeyim onda analog bir sıkıntı var dedi ve ona postaladım
tahminimce yarın elinde olacak inş kısa sürede bakıp zaman ayırırda ne olup bittiğini ondan öğreniriz .Sayın Karadağ hocam daSelami ustanın lay çizimin den yapmış resmini koymuş isis ten deil onun için sen hata var diye üzme kendini onun da bastığı doğru sadece yazılım ayarlayip derleyecek.
ha bu arada lcd çıkışı oturmuyor bir kayık yani 11.pin 12 ye giriyor ben yanına hemen ilave bir kartta 11 ve sonrasını birer kaydırıp butonları da aralıklı olarak o karta dizdim.küçük bir sorundu kişisel olarak hallettim.bence devre başarılı biriki küçük hardware değişikliği olabilir ama prensipler bence doğru yazılımda birkaç ilaveyle inş cok başarılı olacağız.saygılarımla

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #315 : 14 Aralık 2011, 00:43:15 »
Bahadır abi ben selami hocamızın yaptığı devrede hata olduğunu söylemiyorumki!..Karadağ hocamızın yapacağı yeni dedektör ve delta pulse kontrol kartının pcb çizimini yapmıştım ve hatalar vardı onları düzelterek yeniden ekledim. Ayrıca selami hocamızın çizdiği pcb'yi bende yaptım ve şu anda bitmiş durumda. Selami hocamızdan rica etsem devredeki zener bağlantısını pcb üzerinde gösterip ve benim için sorun olan konfigürasyon bilgilerini 18f452'ye göre yazılımda düzenleyip derleme yapabilirmi şu anda brenner8 programlama devresini yapsam bile aynı hatayı verecek'tir. Sebebi ise 18f452 ile 18f4520 konfigürasyon bilgileri yazılımda farklı olacak herhalde? Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #316 : 14 Aralık 2011, 00:47:38 »
s.a.
arkadaşlar kart nasip olursa yarın elime geçer, ben kartta hata olabileceğini düşünüyorum, ama eminde değilim. şöyleki 4051 i tetikleyen kontrol uclarını npn tranzistorle girdim, buda tetikleme sinyalini invertler sorun yaratır mı? yazılımda ters çalıştırırız sorun yaratmaz, sizden ricam bana bir kaç gün müsade etmeniz zira şu kartı bir masaya yatırayım bakalım neler yapabileceğim. yani hafta sonu nasipse bu kart üzerinde çalışmayı düşünüyorum tabi ALLAH cc nasip ederse...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #317 : 14 Aralık 2011, 00:57:35 »
Hayırlısı neyse o olsun hocam. Ben kartı bitirdim ve gelişmeleri takip ediyorum. ALLAH yardımcınız olsun. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #318 : 14 Aralık 2011, 08:25:51 »
Sayın Karadağ ustam maşallah plaketi basmışsınız cok sevindim.İnş başarıyla tamamlarız bize önderlik etmek için fiilende arkamızda olmanız gerçekten sevindirici.tekrar tşkkrlr.
Sayın Hüseyin ustam 4700 u doğru tahminimce zira fete giden palsi biz kondansatörden deil direk pic ten programla veriyoruz (pic 16 bacağından gönderdiğimiz pals feti açıyor)istediğimiz zamanda örneğin menünün içindeyken pals göndermeyi kesebiliyoruz.saygılarımla..

Merhaba,

Asıl ben teşekkür ederim. Aslına bakarsanız işlerim nedeni ile çok zaman ayıramadığım için kusuruma bakmayın. Şimdi birde işin içine taşınma derdi girdi..

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #319 : 14 Aralık 2011, 08:30:50 »
s.a.
arkadaşlar kart nasip olursa yarın elime geçer, ben kartta hata olabileceğini düşünüyorum, ama eminde değilim. şöyleki 4051 i tetikleyen kontrol uclarını npn tranzistorle girdim, buda tetikleme sinyalini invertler sorun yaratır mı? yazılımda ters çalıştırırız sorun yaratmaz, sizden ricam bana bir kaç gün müsade etmeniz zira şu kartı bir masaya yatırayım bakalım neler yapabileceğim. yani hafta sonu nasipse bu kart üzerinde çalışmayı düşünüyorum tabi ALLAH cc nasip ederse...

Merhaba Selami usta,

Haftasonu için artık coşkuyu verirsin 8)

Bende nasipse haftasonu C de yazılımına başlarım. PCB de tesbit ettiklerini yazarsan bende dizerken kontrol edeyim. Sonra boşa tırmalamayalım.

Saygılar