Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 271207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #260 : 02 Aralık 2011, 09:05:11 »
S.A.
öncelikle bahacan abi MSN adresim forum resmimin altında kayıtlı, eğer msn kullanıyorsanız kaydedin msn den görüşebiliriz.gelelim sorunlara;

OSC girişleri işlemcinin 13. ve 14. pinlerinde giriş olmalı, isis şemasında ve pcb de hata yok sanırım, yazılımda da hata yok zira isisde simülasyonda kod çalışıyor.
hocam şuda olabilir benim işlemci 18f4520 yani 18f452 ile karıştırılmaması gerekir.

işlemcinin programlanmasına gelince ben pickit2 (klon) kullanıyorum ve hata vermiyor. fuse hatası yok yazılımda yalnız şu olabilir. bazı hex yükleyicilerde fuse ayarlarını elle yapmak gerekiyor olabilir, bunu tam bilmiyorum. bahacan abi bas dosyasını not defterinde açıp kodun içini görebilirsiniz ve bu yazılımı bu şekilde gördükten sonra PBP dilinde tekrar yazabilirsiniz zaten her iki derleyicinin temeli aynı, zor olmasa gerek...

hüseyin05 usta gelelim sizin soruna ADCON.2 registeri
Declare Adin_Res 10
Declare Adin_Tad 32_fosc
Declare Adin_Stime 1

ile alakalı yani A/D çevricinin congifrasyon ayarı, aslında yukarıdaki kod mevcut olduğu için siz verdiğim bas dosyasında hata veren ADCON2=%10010010 kısmın başına centik atın yani ' işaretini ekleyerek derlemeden çıkartın 452 de sorunsuz çalışması lazım. emin değilim gerçi ama en doğru bilgi 452 nin datasheetinde yazar.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #261 : 02 Aralık 2011, 09:10:02 »
bahacan abi
dikkatimi çekti PBP da 18f4520 gözükmüyorsa şayet sizin PBP derleyicisini tam sürüm yüklemediğinizden kaynaklanıyor. bu derleyicinin altına MBLAB yüklemeniz gerekiyor sanırım. zira az önce denedim bende de 18f4520 yi görmedi ama derleyicinin içerisinde ICD combile programdan derleyiciyi arattırdım düzeldi. bilemiyorum, bu konuyu en iyisi PBP kullanıcıları bilir onlar yanıtlasın

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #262 : 02 Aralık 2011, 16:03:22 »
Selami hocam 18f452 için konfigürasyon hatası veriyor. Nasıl düzelteceğiz yardım ederseniz sevinirim deneme yapabilmem için 18F4520 elimde yok, olsa bile programlama cihazı usb k128 programlayıcıda pic gözükmüyor. Saygılar...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #263 : 02 Aralık 2011, 16:45:03 »
s.a.
hüseyin seninn iin 18f452 ye derledim bas dosyası ve çalışır isisi ile birlikte umarım işine yarar.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #264 : 02 Aralık 2011, 17:28:40 »
Aleykümselam Selami hocam çok teşekkür ederim. En kısa zamanda deneme yapacağım bu hafta içerisinde kartı yaparım. Sonuçları burada tartışırız. Kolay gelsin hayırlı günler dilerim.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #265 : 04 Aralık 2011, 22:00:02 »
emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve selami usta kardeşime çok teşekkürler.allahtan başarılarınızın devamını dilerim.ben PCB  sini bulamadım selami ustam rica etsem pcb yi gönderebilirmisin.şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #266 : 05 Aralık 2011, 02:20:42 »
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=3313.200 burada pcb dosyası var arkadaşlar. İkinci rar dosyasında!.....

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #267 : 05 Aralık 2011, 11:28:40 »
sağolasın hüseyin05 ustam,teşekkür ederim.ama sadece malzemeli verilmiş bir pdf dosyası var, sprınt-layout 5.0   (sade olarak kaydetmeni rice etdiyorum mümkünse tabi...)
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2011, 11:44:59 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı dimboz

• Yüzbaşı
  • _Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar._
« Yanıtla #268 : 05 Aralık 2011, 15:30:04 »
Merhaba arkadaşlar site ile yeni tanıştım hepinize emeklerinizden dolayı teşekkur ediyorum.
Pro_tr usta senin devreni yapamaya çalıştım ilk öncelikle dijital kısmı çalıştırmak istedim malzemeleri aldım ve board üzerine kurdum devre çalıştı ama ısıs simulasyon programında çalıştığı gibi değil sadece açılış kısmı var butonlara batığında sapıtıyor daha doğrusu programı çalıştırmayı başaramadım bunun sebebi ne olabilir acaba kullandığım kristal sanırım 10 Mhz değil bundan kaynaklanıyor olabilirmi. veya yükleme ile bi problem USB programlayıcı kullanıyorum.
!!__Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.__!!

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #269 : 05 Aralık 2011, 18:48:34 »
Bitkici Şakir ustam sprint layout 5.0  Programı kurulu ise printer seçildikten sonra yeni gelen sayfada sol üst taraftaki kutucuklarda işaretli yerleri deneme yaparak çıktı alma sorununu çözebilirsiniz. Program demo ise yazıcıdan çıktı alamazsınız selami hocamızdan ricamız olur eklentiyi buraya eklerse programın kurulu olduğu yere kopyalayın gelen soruya evet deyin artık program demo sorunu ortadan kalkıyor. Ben daha önce selami hocamızdan yardım istedim pdf olarak göndermişti. Onuda eklemek isterim ama siteye nasıl eklerim pdf dosyasını bilemiyorum. Ayrıca benim çizdiğim ares pcb çalışması var isterseniz onada bir bakın...Hayırlı günler dilerim.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #270 : 05 Aralık 2011, 21:18:46 »
Merhaba arkadaşlar site ile yeni tanıştım hepinize emeklerinizden dolayı teşekkur ediyorum.
Pro_tr usta senin devreni yapamaya çalıştım ilk öncelikle dijital kısmı çalıştırmak istedim malzemeleri aldım ve board üzerine kurdum devre çalıştı ama ısıs simulasyon programında çalıştığı gibi değil sadece açılış kısmı var butonlara batığında sapıtıyor daha doğrusu programı çalıştırmayı başaramadım bunun sebebi ne olabilir acaba kullandığım kristal sanırım 10 Mhz değil bundan kaynaklanıyor olabilirmi. veya yükleme ile bi problem USB programlayıcı kullanıyorum.

s.a.
arkadaşım söylediğin hatanın kaynağı iki sebebten kaynaklıdır.
1. ben 10 mhz kristal taktım ve PLL yi aktif edip, 40 mhz de çalıştırdım. tabi sen kaç mhz kristal taktın bilmiyorum ama taktığın kristali tanıtman lazım, yani bas dosyasını verdim orada taktığın kristale göre derlemelisin.
2.sebebe gelince picin sapıtma neden aslında bunu izah ettim. şimdi ustam kullanıcıya kolaylık olsun diye ben çalışma değerlerini frekansı, pals genişliğini, örnekleme bekleme süresini işlemcinin hafızasına kaydettirdim. yani sözün özü sen ilk çalıştırdığında hafızada bir değer olmayacağı için direk arama moduna geçersen işlemci sapıtır zira hangi değerlere göre arama yapacak. AMA
şu şekilde yapsaydın sorunsuz çalışacaktı. ilk defa enerji verdiğinde güç değerini, frekans değerini vb tüm değerleri buton yardımıyla girseydiniz şayet ondan sonra arama moduna geçerseniz sorun olmayacak, bilmem anlatabildimmi?

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
  • unirom@hotmail.com telf: 05322128122 bahadır
« Yanıtla #271 : 05 Aralık 2011, 22:12:32 »
Selami hocam ben hala hex dosyasını okutup pice atamıyorum. elimdeki programmer TM 110 diye birstandart com 1 den çalısan programmer pic writer - micro pro diyede exe si olan bir alet.micro proda com1 ve tm 110 tanımlı ama pic listesinde 18f4520 yok benimse elimdeki pic 18f4520.
listede 18f452 var tamam diyorum hüseyin ustaya yazdığınız 452 hex i okutmaya çalışıyorum daha hex dosyasını okurken hata türü FUSE satır 365 yazıyor.(ilk 18f4520 hex inde aynı mesajı fuse hatası satır 366 diye veriyordu .tamam ben kafama göre bişeyler değiştireyim dedim ve protonda prtonID de programda bazı şeyler değiştirip compıle edip hex yaratayım dedim oradada sizin kristali true 40 hz yaptığınız satırda mesaj verdi ' ile osatırı kaldırınca yeni bir hex yarattı ama o hexi de yuklerken yine aynı fuse satır 366 hatasını verdi anladığım kadarıyla ben bu micro pro ve tm 110 prorammer ile bunu yükleyemeyeceğim.acaba tm 110 standartını kullanan başka bir pic programmer yazılımı varmı adını yada yazılımını verebilirmisiniz cok teşekkürler.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #272 : 06 Aralık 2011, 01:02:59 »
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=2835.0 Bu sayfaya bir gözatın isterseniz Bahacan07 abi yanlış anlamayın ama bendende acelecisiniz ;D şaka bir yana bende aynı sorunu yaşıyorum. Siteye eklemiş olduğum pic programlama ile dökümanların içerisinde güzel programlama kartları var. İcprog ile çalışan kartlar var ayrıca usb ile program atabileceğiz programlama kartı devreleri var.

Çevrimdışı dimboz

• Yüzbaşı
  • _Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar._
« Yanıtla #273 : 06 Aralık 2011, 15:11:57 »
S.a açıklaman için seşekkur edeim PRO_tr usta ben en iyisi bir tane 10 mhz kristal alıp olmazsa danışayım size. Kolay gelsin iyi çalışmlar.
!!__Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.__!!

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #274 : 06 Aralık 2011, 15:25:49 »
-hüseyin-05...bahacan ustalarım link verdiğim adreste güzel programlayıcılar var..passende Hardware für 5V-PICs:  Brenner8 olana bakarsın onu yaparsın.ileri tarihte yapınca yani ben sana türkçe ara yüzünüde atarım. siz benim şu derdime bi çare bulun bu dedektörün pcb yi bi zahmet siteye yükleyin...

http://www.sprut.de/electronic/soft/usburn/usburn.htm#download
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2011, 15:29:50 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #275 : 07 Aralık 2011, 21:08:51 »
hüseyin ve şakir ustalar bugun usb br programmer yapayım diye malzeme almaya gittim aa bide baktım usb hazır programmer satıyorlar uğraşmayayım dedim aldım.içinde sakir usta nın tavsiye ettiği almanca program var hemen driverını yukleyip kurdum proram gerçekten güzel 18 f 4520 yi sorunsuzca yukleyiverdi.hemen lcd çıkışı ve butonları ayarlayıp bastım enerjiyi.:
Selami hocanın çizdiği layout programından ben pcb yi basmıştım orda buton 1 enter buton 2 menü görünüyordu ama sonradan bas a bakınca hocamın pic 34 buton bire toprak koyduğunu gördüm.
neyse o arada bir iki tuşa bastım kendiliğinden saydı ve güç ayarı 65556 gibi bir rakam yazıp kaldı.açtım kapattım değişmedi öylece kaldım. şimdi hocama ne halt ettiğimi soracağım ama sizlere teşekkür edim dedim zira bi türlü pice com 1 den program atamıyordum artık onu aştım.bu arada tekrar pici baştan yükledim ama hocanın dediği gibi protec var yeniden yuklesemde aynı yazıyı getirip kalıyor hiç bir tuşa cevap vermiyor o yuzden hocanın uyarısını dikkatle tekrar okuyup ilk enerjiyi öyle verin bu akşam hep bilg başında olacağım müsait olursanız yazışalım şakir usta sende layout 5 programı yokmu varsa hüseyin ustam bak ne güzel tarif etmiş kolayca pcb yi kağıda döktürürsün karıştırıyorsan telefon et destek vereyim saygılar..

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #276 : 07 Aralık 2011, 21:22:25 »
Hüseyin usta sen ne yaptın pici 18f 452 olarak yukleyecektin ne oldu biraz bilgi versene brenner8
gerçekten güzel bir yazılım ben hazırını antalya da buldum aldım ama kendim yapmayı göze alıp zaten yazılımını indirip incelemiştim çok kolay oldu. öneririm.40 tl burdaki fiatı maliyeti zaten 20-25 tl tutar.en azından artık pice program atma  sorunlarıyla uğraşmayacağım.şimdi selami hocanın bas dosyasını tekrar inceleyip hatamı bulmaya çalışacagım. saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #277 : 07 Aralık 2011, 22:56:58 »
s.a.
bahadır abi şimdi butonlara basınca ilk çalıştırmada örneğin güc 65556 yazıyorsa herşey normal buraya kadar, mesela o noktada iken birkaç kez yukarı basın sonra aşağı ya basın derken o değer güç değerinin ya max. veya min. değerini alacaktır. max değeri aldığında mesela 500 yazacaktır siz onu aşağı veya yukarı butonuyla atıyorum 250 ye indirdiğinizde ve enter ile o alt programdan çıktığınız da güç ayarını işlemci hafızaya atacaktır, taki yeniden o işlemciye hex yükleyene kadar sizin her güç ayarını yapıp enterle menüden çıktığınızda kaydedecektir. yapmanız gereken güç değeri gibi diğer alt değerleri de teker teker ayarlamanız gerekir. ondan sonra palsler ve örneklemeler oluşacak arama modunda devre çalışacaktır.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #278 : 07 Aralık 2011, 23:45:55 »
hocam zannediyorum pic te sorun var zira program akışına bakıp defalarca azaltmayı veya arttırmayı denedim ama cevap vermiyor.yarın yeni bir pic alıp deniyeceğim bu sınır zannediyorum üst sınır zira hala arttırmak ister gibi hafif bir titreşim ve yerinde sayma var.yeniden programladığımdada aynı şey oluyor hiç kıpraşmıyor yarın daha net cevap yazabilirim üzgünüm ilginize tşkkrlr.saygılarımla

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #279 : 07 Aralık 2011, 23:59:48 »
butonların hepsini tek tek kontrol ettim hepsi basınca gnd ye çekiyor buton arızası deil tahminim pick inş yarın onuda çözer size müjdemi veririm saolun saygılarımla..