Gönderen Konu: SMW TOPRAK DENEMELERİ  (Okunma sayısı 306758 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
Ynt: SMW TOPRAK DENEMELERİ
« Yanıtla #440 : 29 Mart 2015, 23:02:53 »

walkman ustam şunu merak ediyorum misal benim tx 5.83 khz rx ise 4.33 khz.vlf veya ıb cihazlarda tx"in mi yoksa rx"in mi khz yüksek olcak mantığı çözemedim.zira bu devre her türlü sorunsuz çalışıyor emeği geçen arkadaşlara teşekür ediyorum zira  baya konuları okuyunca istifade ettim.

Amatör

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #441 : 29 Mart 2015, 23:16:26 »
gürdal ustam, tx verici rx alıcı olarak kullanıldığına göre, şöyle bir mantık ve kontak  kurmak isabetli olacaktır. vlf bobinlerin çalışmasının genel prensibi bir kişi bağırıyor diğer kişi ise duymak için dinlemede kalıyor şeklindedir. Burada bağıran kişi mi güçlü olmalı yoksa dinlemede kalan kişi mi? bunu böyle düşünelim. Bağıran kişi güçlü olursa bizim duyma yeteneğimizde kayıplar olur sağırlaşır ve duyma yetimizi kaybede biliriz. Tam tersinde de rx güçlü tx zayıf olursa da bu seferde ortamın oldukça sessiz ve parazitsiz olması beklenmelidir ki bu da olması mümkün olan bir durum değildir.

Ayrıca frekans yükseldikçe toprak direncinin de arttığını göz önüne alırsak düşük frekansların toprağa işlemesi (yansımadan toprağa dalması) daha kolay olmaktadır.
Bu mantıkla düşündüğümüzde uzun mesafelere veri (ses ve data) iletiminde kullanılan orta dalga (am) radyo kanallarının düşük frekanslarda çalıştırıldığını göreceksiniz.

Bu açıklamalarım doğrultusunda rx değerinin tx değerinden en fazla 500hz ila 1khz fazla olması dinleme ve aranılan metalin bulunması adına daha verimli olacağı kanaatindeyim.
Umarım anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #442 : 29 Mart 2015, 23:24:45 »
allah razı olsun ustam tam istediğim gibi bir cevap oldu ayrıca 22 nf ile 4.7k öncekilerle değiştirince dahada güzelleşti emeklerinize sağlık.
Amatör

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #443 : 29 Mart 2015, 23:37:38 »
gürdal ustam, tx verici rx alıcı olarak kullanıldığına göre, şöyle bir mantık ve kontak  kurmak isabetli olacaktır. vlf bobinlerin çalışmasının genel prensibi bir kişi bağırıyor diğer kişi ise duymak için dinlemede kalıyor şeklindedir. Burada bağıran kişi mi güçlü olmalı yoksa dinlemede kalan kişi mi? bunu böyle düşünelim. Bağıran kişi güçlü olursa bizim duyma yeteneğimizde kayıplar olur sağırlaşır ve duyma yetimizi kaybede biliriz. Tam tersinde de rx güçlü tx zayıf olursa da bu seferde ortamın oldukça sessiz ve parazitsiz olması beklenmelidir ki bu da olması mümkün olan bir durum değildir.

Ayrıca frekans yükseldikçe toprak direncinin de arttığını göz önüne alırsak düşük frekansların toprağa işlemesi (yansımadan toprağa dalması) daha kolay olmaktadır.
Bu mantıkla düşündüğümüzde uzun mesafelere veri (ses ve data) iletiminde kullanılan orta dalga (am) radyo kanallarının düşük frekanslarda çalıştırıldığını göreceksiniz.

Bu açıklamalarım doğrultusunda rx değerinin tx değerinden en fazla 500hz ila 1khz fazla olması dinleme ve aranılan metalin bulunması adına daha verimli olacağı kanaatindeyim.
Umarım anlatabilmişimdir.
çok güzel bir anlatım teşekkürler ustsm saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı elektronik85

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #444 : 30 Mart 2015, 10:30:18 »
ewet 555 li devre gayet guzel calısıyo hatta hava testınde 1 tl 55 cm net fakat ıcınden cıkamadıgım bısey var ve neden kaynaklanır cozemedım bobın havadayken 1tl yı 55 cm net alıyor ama bobını elımızle tuttugumuzda bu mesafe neredeyse yarıya dusuyo neden oturudur kı?
EĞİTİM ŞART AGA..

Çevrimdışı elektronik85

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #445 : 30 Mart 2015, 12:02:55 »
gürdal usta rx i kaç mV ta bıraktın kabloya dokununca parazit var mı?
EĞİTİM ŞART AGA..

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #446 : 30 Mart 2015, 12:51:09 »
Usta RX ac 0.2volta ayarlı scop ile daha iyi anlaşılıyor,sens % 96 larda iken kablo çok az parazit yapıyor. Onun dışında sorun yok tx ac voltu videoda görüldüğü gibidir.
Amatör

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #447 : 13 Nisan 2015, 14:01:28 »
ispanyol usta boşver  kim ne yaparsa yapsın biz bakalım işimize .  20 cm yeter bize . millet mineral görmemiş  tuğlayı delince tamm mineralden etkilenmiyor diyor .ama yapılan cihazlarda bildikleri halde söylemedikleri şeyler videolara kanıp inanmayın. var yalansa yalan deyin .bizim burları  çok minaralli   1 tl toprağın üstünde görmüyor  altında nasıl görcek  ustalar yazsın yorum okuyalım 30 tane cihaz denenmiştir  hepsi aynı gpx serileri dahil buna hesabını siz yapın ona göre yorum yazın
  KİMSE ÜSTÜNE ALINMASIN KİMSEYE BİRŞEY DEDİĞİM YOK SADECE BİLDİKLERİMİ YAŞADIKLARI YAZDIM

Ben sana katılıyorum usta tuğlayı delince  makina tamam sanılıyor malesef ama iş öle değil

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #448 : 13 Nisan 2015, 14:10:45 »
VLF karakteristiği bu. Aşılabilinecek bişey değil. Havada algıladığı ile gerçek ortamda algıladığı birbirini tutmuyor.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

dash

• Ziyaretçi
« Yanıtla #449 : 14 Nisan 2015, 00:46:39 »
s.a arkadaşlar grafit kaplama için çok farklı görüşler var. bazı yerlerde grafit ohm olarak 50k olmalı kimileri 5k olması gerekiyor diyor ben toz grafit ile bu omajı yakalayamadım. benim kullandığım toz grafit 3-4kat sürdüm ayakkabı boyası ile 300 ohm geldi ki 5k gibi bir değeri yakalamam mümkün değil  peki bunun doğrusu nedir.

vlf ustam vlf lerde bobindeki voltaj olçümü ac mi dc mi olçülmeli. aydınlatırsanız sevinirim.
bu omaj çok normal yıldıray.mümkün olan en düşük omajı yakalamak her zaman iyidir.gpx serisi cihazların da grafit ekran omajı 70-150 om civarında..

Çevrimdışı erik1

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #450 : 14 Nisan 2015, 01:44:25 »
eline saglık usta güzel çalışma yapmışsın
Deneysiz icad olmaz Fakirlik adamı mucit yapar

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #451 : 19 Nisan 2015, 00:16:01 »
Arkadaşlar grafit omajı  100 ohm geçmemesi gerekir eğer sürdüğünüzde 100ohm geçmişse üzerine sıfır zımpara kullanarak biraz düşürebilirsiniz kolay gelsin yanlız dikkat edilmeli yoksa komple grafit çıkabilir

Çevrimdışı erik1

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #452 : 26 Nisan 2015, 11:53:59 »
s.a iyi bir vlf cihazın frekansı yüksekmi olması lazım 12 khz olsa daha verimlimi olur vlf cihazın en iyi çalışma koşulu nedir çalışma voltajımı frekansımı bobin mi?
Deneysiz icad olmaz Fakirlik adamı mucit yapar

Çevrimdışı elektronik85

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #453 : 19 Mayıs 2015, 14:16:00 »
arkadaslar bu smw 555 ın sesını yukseltmek ıcın ne yapılabılır bıraz az cıkıyoda fıkrınız nedır
EĞİTİM ŞART AGA..

kurban60

• Ziyaretçi
« Yanıtla #454 : 24 Haziran 2015, 01:12:50 »
Dekoman kardeş ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş, fakat mesafe tahmini olarak ne olabilir.Puls indiksiyonla yapılanlar kadar iyi olurmu sence..?
Birde sprint layout pcb sini paylaşırsan bizde deneyebilirz....teşekkürler.

kurban60

• Ziyaretçi
« Yanıtla #455 : 24 Haziran 2015, 01:56:12 »
Dekoman kardeş bu vlf cihazın opamplısı ile 555 lisi arasında ne fark vardır, hangisi sence daha kararlıdır, üzerine pic li bir LCD eklememi istermisin.En azından ses harici bir de rakamsal değer alırız.

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
    • https://www.facebook.com/DEKAMON#
« Yanıtla #456 : 11 Aralık 2015, 21:05:55 »
Smw 555 tresholdlu vlf dedektorun hava testi arkadaslar..kullanilan baslik olcusu 26cm..

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #457 : 11 Aralık 2015, 21:08:19 »

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #458 : 11 Aralık 2015, 21:11:01 »
Smw recovery speed testi..civi yaninda para yakalama testi

Çevrimdışı Dekamon