Gönderen Konu: Bobin sarma aparatı  (Okunma sayısı 3583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Bobin sarma aparatı
« : 27 Şubat 2021, 19:27:47 »
Arkadaşlar bi önceki konuyu yanlış yere açmışım kusura bakmayın.
Bobin sarma konusunda sıkıntı çekiyoruz çoğumuz. Forumda bi kaç sarma aparatı paylaşılmış ama detaylı bilgi pek bulamadım, bende kendim gibi sorun yaşayan arkadaşlar için bobin sarma aparatı tasarlıyorum, sizler de fikirlerinizi söylerseniz güzel bisey çıkar diye düşündüm.
Malzeme olarak ;

-Sarma mekanizması için step motor,
-Bobin kasnağı
-Bobin telinin rahat akması için makara
-Ardunio
-2*16 lcd
-Manyetik sensör

3d tasarım için şuan uğraşıyorum görseller aşağıdadır. İnşallah güzel vi proje olur hepimiz faydalanırız

SM-J600F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Bobin sarma aparatı
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2021, 21:30:48 »
Başarılar dilerim çalışmalarını aşama aşama foto çekerek veya video arşivlersen daha faydalı olur.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2021, 16:07:02 »
Teşekkürler usta, hepsini arşivliyorum step motor siparişi verdim düşük devirli yaklaşık 3-4 kilo kaldırabilecek, birde hız düşürüp çoğaltmak için bi pot koycam hepsini fotolarım nasipse yapacak arkadaşa baştan aşağı bi kaynak olacak inşallah

Aşağıdaki fotolarda farklı boyutlarda D kalıp hazırladım, köşeleri oval teli kesmeyecek şekilde 3d printer ile çıkarılacak. Ardunio ve lcd ile manyetik sensörü birleştirip ekrandan sarılan tur görülebilecek.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2021, 01:46:00 »
Ardunio yazılım işi bitti, sisteme tur sayısı girdikten sonra otomatik olarak cihaz kendini kapatıyo geriye Sadece mekanik aksamları kaldı..güzel olacak inşallah

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2021, 01:48:48 »
Önemli dip not!

Reed anahtarının koruma camı kırıldığı için  mıknatıs çok yakına alınıp öyle test edilmiştir, normalde azami 2 cm den anahtarlama görevi görür.. Poşetten çıkarırken istemeden kırmış bulundum.

Çevrimdışı machete

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2021, 09:57:04 »
Benim merak ettiğim bobin kasnağını hangi malzemeden yaptınız kasnak kaç parçadan oluşacak ve teli sarmadan önce sabitleme, sarma bittikten sonra ayırma için  nasıl bir mantık var

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 05 Mart 2021, 10:23:12 »
Benim merak ettiğim bobin kasnağını hangi malzemeden yaptınız kasnak kaç parçadan oluşacak ve teli sarmadan önce sabitleme, sarma bittikten sonra ayırma için  nasıl bir mantık var
Mantık basit, şekil bu olacak.

Çevrimdışı machete

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2021, 11:08:10 »
Bobini sararken aşamaları video olarak paylaşırmısınız ne zaman hazır olursa tabi

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 05 Mart 2021, 11:09:29 »
Bobini sararken aşamaları video olarak paylaşırmısınız ne zaman hazır olursa tabi
Tabi paylaşırım usta, amacimiz foruma bi yararimiz dokunsun zaten

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2021, 07:27:33 »
Cihazin motor sürücü hariç elektronik kısmı bitti. Motor sürücü de eklendiğinde hem yön hemde hız ayarı yapılabilir, geriye sadece mekanik aksamları kaldı, motora bağlı bobin makarası yerine bi kasnak bağlayıp sardirmak mümkün. 9 - 12 volt torklu bi motor çok rahat kaldıracaktır yükü

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2021, 10:28:38 »
Motor sürücüsü eklenmiş hali, devri azaltıp çoğaltabiliyoruz, daha çok şey eklemek isteyen ekleyebilir 3 konum anahtarla sağ sola yön verebilirsiniz, bi step motor ekleyip z ekseninde gidip gelerek daha düzgün sarma işlemi yaptırabilirsiniz, bundan
Sonrası artık mekanik kısımlar olacak, bobin nereye gelecek nerden bobin teli geçecek falan makara bağlantıları vs..

Gerisi sizde. fikir amaçlı son video mu da yüklüyorum ilerleyen zamanlarda komple bitmiş halini de paylaşırım nasipse.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #11 : 11 Nisan 2021, 16:26:24 »
Çalışmam nihayet sonlandı, bi kaç kendimce eksik vardı onları tamamladım, bundan sonrası artık mekanik kısmı, bobin aparatı nereye motor nereye vs...

Video fikir olsun yapacak arkadaşlara.. Şimdiden kolay gelsin