Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 309025 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #180 : 23 Aralık 2010, 16:02:07 »
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2010, 16:03:11 Gönderen: mustafa_ozcan »

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #181 : 26 Aralık 2010, 20:37:18 »
Arkadaşlar cümleten selamunaleyküm. Herkeze çalışmalarında başarılar dilerim. Benim pi dedektör hakkında az da olsa bilgim var, elektronikte iyi sayılırım. Yazdığınız yazılara harfiyen katılıyorum. Pro-TR arkadaşımıza ve diğer emektar arkadaşlara çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Benim sizlere bir önerim var. GS-IV "goldscandört" dedektörünü çoğunuz bilir yada incelemişsiniz'dir. Devrenin orjinal şemasında dinleme bobini bulunmakta bu mantığı sukaçağı tespit cihazlarında kullanıyorlar. SD kartlarıda bilirsiniz ve hall-efekt sensörlerinide...Bunların yardımı ile daha güzel bir cihaz yapılır düşüncesindeyim. Amacımız toprağa gönderdiğimiz sinyalin geri vermiş olduğu etkiyi "sönümlenmeyi" en iyi şekilde takip etmek ve değerlendirmek. Bu mantığı uyarlamak zor biriş olmasa gerek önceden elde edilen analog değeri sd kart içerisine kayıt edeceğiz ve bu değeri sonradan gelecek olan sinyalle karşılaştırıp veya hafızada bulunan önceden kayıt edilmiş değerlerle karşılaştırarak sonuç elde edilecek. SD kart kullanmaktaki kastım yapılacak işlemin daha hızlı ve güvenli bir şekilde elde edilecek olması ne dersiniz.... ;)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #182 : 26 Aralık 2010, 20:43:55 »
Pro-TR arkadaşıma helal olsun doğrusu ben picle veya diğer işlemcilerle uzun zamandır uğraşıyorum. Ama insan nede olsa helebirde maddiyat yoksa bütün bildikleri havada kalıyor. Neyse herkezin sorunu var. Amaç
yeraltında bulunan doğal kaynaklara ulaşmak :D. Ben sadece öneride bulunuyorum Monitörlerde bulunan işlemci entegreleri inceleyen oldumu bu işe uygun olurmu. Örneğin ben philips marka bir monitörü işlemcisini
inceledim x-ray girişi var-adc harici eeprom ile menü kullanımı 48 mhz işlemci hızı nedersiniz olurmu bu işlemcilerle güzel bir dedektör. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. :D

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #183 : 26 Aralık 2010, 21:01:24 »
o işlemcinin numarasını yazda inceliyelim

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #184 : 26 Aralık 2010, 21:07:50 »
Yazayım hemen hocam SAA4848PSQ3-015 isterseniz ben monitörün şemasınıda eklemiştim siteye.Pdf dosyası olarak inceleyebilirsiniz. :)

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #185 : 26 Aralık 2010, 21:53:49 »
Hüseyin usta Goldscan'ın şemasındaki diğer bobin pinpointer bobindir, çok ufak çaplı çubuk şeklinde sarılır..yani atılan topraktaki ufak nesneleri nokta tesbiti için.Orjinal cihazda bu kutunun yanında klipsinde durur.Teklemeciler için kolaylık olsun diye düşünülmüştür.tabi vlf dururken pulse cihazlar teklemecilik ne kadar mantıklı orası tartışılır.
Mikrodenetliyici seçimine gelince bu SAA4848 hakkında google bilgi vermedi ama belki çok üstün özellikleri vardır bilemeyiz.zaten bildiklerimiz varken böyle bulunmayacak entegrelerin peşine düşmeyede gerek yok bence..mesela bir dsPIC serileri çok üstün özelliklere sahiptir..tabi iş iyi işlemciyi bilmeklede yetmiyor..iyi birde dedektör bilgisi olan yazılımcı gerek ;)
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2010, 22:10:15 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #186 : 27 Aralık 2010, 01:28:52 »
Sağolasın ercan hocam aydınlatıcı bilgilerin için ama ben hall-efekt sensörünü bu şekilde kullanabilirmiyiz amacım bunu öğrenmek sonuçta akım ölçümünde kullanılıyor bu sensöre yapılacak bir aparat ile toprağın içine yerleştirilmesi gerekli amacımız ph metre gibi kullanabilmek yanlış yaptıysam bu konuda affınıza sığınıyorum. Bende bayağı bir kafa yoruyorum dedektör işine neden hep toprağın üstünde kalıyoruz içine
girelim derim birazcık sonuçta manyetik alan dışarıdan bobin ile geliyor ve sonuçta metal varsa o bölgede
üzerinde gerilim oluşuyor ve bu aynı zamanda akım değeri her ne kadar küçük olsada, ayrıca ben bahsettiğim entegrenin "philips107s06 marka forumda bilgisayar-donanım-pc monitörü başlık adlı bölümde" var. Kimse yanlış anlamasın hazır bir projeyi herkez geliştirir burda amaç yeni bir dedektör tasarımı'dır. Bende dspic ile proje yapılacağını biliyorum ama burda büyük bir kolaylık var hem neden uğraşalım yazılım konusunda burda sıkıntı çekilmiyormu sizde takdir edersiniz. Sorun sadece eeprom için oluşturulacak
olan algoritma dosyası burda bu konuda bayağı ileri bilgiye sahip arkadaşlar,hocalar var. Benim bahsetmiş olduğum entegrede veya muadilleride var diğer monitörlerde aynıdır. Çalışma frekansı 48mhz bence iyi bir değer ve diğer entegrelerde donanımsal özelliklere bağlı olarak sistem yapısı değişiyor. TV'lerde bulunan entegrede olabilir. Tek sorun dediğim gibi picle-atmelle uğraşmıyacağız donanımsal olarak halledeceğiz. Dediğim bölümünde bulunan dosyayı incelerseniz anlarsınız demek istediğimi birde bobini farklı olabilir: Örneğin belirli değerlerde benim teorik bilgim fazla olmadığı için net bir şey yazamıyorum mantık olarak örneğin 3 adet yıldız olarak sarılmış step-motorlardaki bobinler gibi düşünelim arama başlığını ve buna bağlı olarak bobinden sıralı veya rastgele nasıl olması gerekiyorsa artık buna ortaklaşa karar veririz. Ben hertürlü bilgiye açığım bu konuya eksileri ve artılarıyla ve birde hiç ortada olmayan ve taklit edilmeyen bir ürün olacak. 74hc154 entegresi ile yapılmış dedektör vardı yanlış hatırlamıyorsam ve bu sitede yayınlanmıştır yoksa ben eklerim. Birde ben eğerki başarılırsa böyle bir tasarım yer altında bulunan metal veya nesnenin kolay tespit edilmesi açısından sizi yanıltmak istemem ama bu şimdilik mantık olarak bana scanner tarama özelliğini gerçekleştirmek için bobinin bahsettiğim şekilde çalışması gerekir. Ve buna eşzamanlı hall-efekt sensörü ile yapılan algılayıcı desem daha doğru olacak sinyali daha iyi almak için toprağın içinden "x-ray" özelliği entegrede bir inceleserniz. Xray özelliği bu entegrede ne amaçla kullanılıyor bir arkadaş açıklasa iyi olur. Petrol boru hatlarında yapılan kaynaklar olası hatalar nedeniyle bu tarama özelliği ile tespit ediliyor sistem farklı olabilir. Hayırlı günler dilerim. ;)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #187 : 27 Aralık 2010, 01:51:03 »
Eeprom içerisine önceden hazırlanacak olan binary dosyası veya hex dosyası önemli ; önceden toprağın içinde veya üstünde örneklenmiş değişik metallerin ben sd kart ile olur diyorum ama iyi bir flash eeprom entegrede olur. Bahsettiğim entegre olmaz derseniz picle veya atmelle yapalım arkadaşlar. Kafanızı karış-tırmayayım amacımız örnek olarak diyelimki : Beş adet ayrı metallerin örneklenmiş değerleri harici sd kart veya eeprom flash bellekte yüklenmiş olacak ve yeni elde edilecek olan örnekleme sinyali ile karşılaştırıla-cak sonuç olarak karşılaştırılmış bir metale ait sinyal elde edilecek. Mantıklı değilmi sizcede ne dersiniz. :)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #188 : 27 Aralık 2010, 02:01:48 »
Size bir fikir verebilir diye düşünüyorum mosfet transistörlerde tetikleme yöntemi olarak bobin kullanıldığı görmüştüm. Endüstriyel elektronik kartların tamiratını yapan bir firmada çalıştığım zaman kartlarda genel olarak bu şekilde bobinler yada küçük trafolar bulunuyordu. Manyetik dalganın toprağa gönderilmesini değerlendirmiştik arkadaş ile bobini hoparlörlerdeki gibi üsüste gelecek şekilde sararsan manyetik sinyali daha iyi gönderir ve alır demişti. İlgilenenlere yardımcı olmak istedim. :)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #189 : 27 Aralık 2010, 05:59:38 »
Arkadaşlar benim bu konuda ısrarcı olmamı hoş karşılayın ben elektroniği elimde halen mevcut olan yaklaşık 100 adet veya daha fazla tv şemalarını ve elektronik kitaplarını inceleyerek ve çokca okuyarak öğrendim. Bilmediğim çokşeyde vardır.Tabiki burda övünmek amaçlı yazmıyorum şimdi ben elektronik bölümü okumuş olsaydım eminimki şu anda sizlere daha güzel kaynak ve projeler sunardım. Hem projeler arge olarak değer- lendirilmiyormu her yönüyle. Düşüncesinize neden tek bir mikrodentleyici ile birçok cihaz yapılamıyor yazıcı-larda-kameralarda-mp3 çalarlarda v.b...Burda amacımız mikroişlemci ile proje tasarlama ve mikrodenetleyici değil ikisi birbirinden çok farklı şeyler konuya hakim iseniz anlarsınız dspic serilerinde lpc2000 v.s farklı mikrodenetleyiciler burada amacımız gömülü bir sisteme sahip entegre ile yapabilmek. :)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #190 : 27 Aralık 2010, 06:03:12 »
Hatalı kısımlar oluştu kusura bakmayın yani kısaca tek taraflı entegreye yüklenmeden yardımcı devre elemanları ile yapalım diyorum kısacası, hatalı yazılardan dolayı özür dilerim. Kendi adıma birazda pic programlama zayıf kaldığım için böyle düşünüyorum. :)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #191 : 27 Aralık 2010, 09:05:56 »
s.a.
arkadaşlar bu hafta taşınma sorunu yaşadığım için siteye giremedim, 2-3 gün daha da siteye giremeyeceğim sanırım. ama gündüzleri gelişmelerei elimden geldiğince takip ediyorum.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı çanaf

• Yüzbaşı
« Yanıtla #192 : 27 Aralık 2010, 09:31:40 »
Sevgili pro-tr;Yeni yuvanız hayırlı uğurlu olur İNŞALLAH sağlık, huzur ve mutluluk içinde yaşamanız dileğiyle A.E.O

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #193 : 27 Aralık 2010, 14:09:36 »
Sevgili pro-tr;Yeni yuvanız hayırlı uğurlu olur İNŞALLAH sağlık, huzur ve mutluluk içinde yaşamanız dileğiyle A.E.O

mesut abi teşekkür ederim.

Çevrimdışı blackegon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #194 : 29 Aralık 2010, 15:44:14 »
S.a usta projen hayırlı olsun ve bu projeyi bizlerle paylaştığın için Allah senden razı olsun.Bu sıralar gemi bulmaya çalışıyorum.İnş. senin projenide işleri yoluna koyduktan sonra yapıcam.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #195 : 29 Aralık 2010, 16:29:31 »
S.a usta projen hayırlı olsun ve bu projeyi bizlerle paylaştığın için Allah senden razı olsun.Bu sıralar gemi bulmaya çalışıyorum.İnş. senin projenide işleri yoluna koyduktan sonra yapıcam.

s.a. blackegon 25 beygirlik 4 m. lik hücum botum ve birde kaptan şapkam var, işini görürse gel benim gemiye  ;D yalnız henüz denizimiz yok, kızılırmak, baraj arada karadenize kaçıyoruz. çalışmalar şimdilik dedem fatih sultan mehmet gibi botumu karada yürütme derdindeyiz. :D

Çevrimdışı blackegon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #196 : 29 Aralık 2010, 16:42:27 »

s.a. blackegon 25 beygirlik 4 m. lik hücum botum ve birde kaptan şapkam var, işini görürse gel benim gemiye  ;D yalnız henüz denizimiz yok, kızılırmak, baraj arada karadenize kaçıyoruz. çalışmalar şimdilik dedem fatih sultan mehmet gibi botumu karada yürütme derdindeyiz. :D

Tabi usta senin gibi değerli bi insan olsun yeterki özü sözü bir avrupayı fetihe bile gelirim :)

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #197 : 02 Ocak 2011, 00:25:13 »
selami usta allah emeğini  bereketli kılsın. ama sen beni anlarsın bir  ara telefon açarım sana konuşuruz.o zaman biraz güldürürüm seni burası yeri değil hani.

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #198 : 03 Ocak 2011, 23:36:18 »
pro-TR usta basarılarının devamını dilerim..

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #199 : 05 Ocak 2011, 10:20:17 »
http://hotfile.com/dl/94361963/eb3a94f/orum-pi.rar.html isis-simülasyonu Pro-TR hocam ben devreyi yapmadan önce simülasyon yapmak istedim yanlış anlamayın ama lcd katında hata var simülasyonda düzelttim. Yalnız butonlara basılınca hiçbir değişiklik olmuyor neden olabilir.