Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2116527 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ka ZA hit

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #560 : 30 Nisan 2008, 14:25:51 »
sayın uykusuz hocam.bi haller oldu deltaya 12V veriyorum mosfet cayır cayır yanıyo ve devre 2.5A akım çekiyo mosfete dokanınca düzeliyo mosfet yandı galiba ama  7-8V veriyorum çalışıyo tabi hassasiyet düşük hocayada öle gösterdim.. ne yapmam lazım sence???

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #561 : 01 Mayıs 2008, 10:54:10 »
delta nın pcb sinin ütülenebilir hali  yani boyutları ayarlı olan dosya ilk sayfadaki dosyamı acaba yada eklermisiniz teşekkürler ....

eros85

• Ziyaretçi
« Yanıtla #562 : 01 Mayıs 2008, 12:55:53 »
arkadaslar ben deltayı yaptım devreye enerjı verdıgımde hoparlorden hıc ses gelmıyor ledler normal calısyor ılk potansıyometre ıle ayar yapıyorum arama bobınınden ufak cızırtıkar cıkarıyor neden olabılır yardımcı olabılırmısınız ben lf357 den suphelenıyorum elımde 2 adet var ıkısıde o beyaz yazılı olandan acaba patates baskı olabılırmı ???

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #563 : 01 Mayıs 2008, 12:58:47 »
LF356 kullan onlar sağlam genelde.

eros85

• Ziyaretçi
« Yanıtla #564 : 01 Mayıs 2008, 13:08:33 »
bacak baglantılarıda aynımı bıde ılk calıstırdımda mosfet cok ısındı

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #565 : 01 Mayıs 2008, 17:14:09 »
aynı kardeş bende lf357 bulamadım lf356 kullandım çalışıyor problem yok.

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #566 : 01 Mayıs 2008, 17:25:36 »
ustalar bu devre üzerinde kullanılan kondansatörler elektrolitik veya polyester voltajları drençlerin watları kaç olcak yardımcı olursanız sevinirim saygılar

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #567 : 01 Mayıs 2008, 17:31:59 »
birde potansiyelmetreler steromu mono mu olacak

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #568 : 02 Mayıs 2008, 11:49:38 »

reis
Selam kondasatörler 16 volt dirençler çeyrek Wat başka ayarlı dirençerde resimlerde var stero yu ilk duyuyom mono olsa yeter.
kolay gele
Erol

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #569 : 03 Mayıs 2008, 10:48:13 »
ustalar bu delta nın malzeme listesi doğrumu yapan arkadaşlar elinizde varsa eklermisiniz..

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #570 : 03 Mayıs 2008, 11:27:39 »
İlk sayfadaki malzeme listesi doğrudur ordan direk indirebilirsin.

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #571 : 03 Mayıs 2008, 12:23:39 »
teşekkürler....

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
    • Üye ol yüklediğin dosyalar indirildikçe para kazan.
« Yanıtla #572 : 05 Mayıs 2008, 12:02:19 »
arkadaşlar deltayı bende yaptım, dün  bahçemde denedim  ilginç bir problemi var, başlık toprağa 10cm kala cihaz ötmeye başlıyor, kaldırıyorum ses kesiliyor havada iyi, toprakta iş değişiyor,  ayarlarını  başlık toprakta iken yapıyorum, ama başlığı kaldırıp  2 snye sonra tekrar yaklaştırdığımda ses yine geliyor, bahçenin her yerinde aynı problemi yapıyor, sorun nerden kaynaklanabilir acaba ? yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar

Çevrimdışı dekoratör

• Yüzbaşı
« Yanıtla #573 : 06 Mayıs 2008, 22:23:13 »
arkadaşlar bende deltayı bir kenara bırakmıştım. gurur meselesi yaptım baştan sona elden geçirdim. sanırım herkesin yaptığı kadar benimkide oldu .1 ytl 35 cm den hissediyor 20-25 cm arası net görüyor. büyük nesneleride 120-130 cm den görüyor. buraya kadar herşey iyi güzel. toprağa çıktım denemek için aynı eqoder arkadaşın söylediği gibi toprakta susmuyor. sinyal potunu sonuna kadar çevirdiğim halde susmuyor.noise potunu neredeyse sonuna kadar kıstığım halde mümkün değil toprağa yaklaştırınca ötüyor.bu haliyle bu makina beni arkadaşlara madara etti.  zaten o bahsettiğim ayarları okadar kıstıktan sonra her halde sussa bile 5 cm den daha fazla mesafeden bir şey bulmaz. ben burada kimseyi karalamak istemiyorum ama acaba thunting forumda bu şema eksik veya hileli mi yayınlanıyor diye düşünmedende edemiyorum.eğer aramızda bu makinayı TOPRAKTA çalıştırıp 20-25 cmden 1 lira gibi bir şeyi algılata bilen varsa lütfen anlatsın nasıl yaptığını eğer olmuyorsa kısıtlı vaktimizi boşuna harcamayalım.ben eğer yaptıysa veya şemayı incelediyse emekli amcamızdan özellikle rica ediyorum bize bir yorum yaparsa çok memnun oluruz . saygılar......
Biz Türkler, tarih boyunca hürriyet ve istiklal timsali olmuş bir milletiz.
Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.(M.Kemal ATATÜRK)

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #574 : 06 Mayıs 2008, 22:37:32 »
uykusuz usta 45 cm çapında bir başlığa kaç mm kalınlığında tel ve kaç tur olacağını yazarsan sevinirim bir en ideal başlık hangisi ve ölçüleri nedir saygılar ...

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #575 : 06 Mayıs 2008, 22:42:10 »
arkadaşlar bende deltayı bir kenara bırakmıştım. gurur meselesi yaptım baştan sona elden geçirdim. sanırım herkesin yaptığı kadar benimkide oldu .1 ytl 35 cm den hissediyor 20-25 cm arası net görüyor. büyük nesneleride 120-130 cm den görüyor. buraya kadar herşey iyi güzel. toprağa çıktım denemek için aynı eqoder arkadaşın söylediği gibi toprakta susmuyor. sinyal potunu sonuna kadar çevirdiğim halde susmuyor.noise potunu neredeyse sonuna kadar kıstığım halde mümkün değil toprağa yaklaştırınca ötüyor.bu haliyle bu makina beni arkadaşlara madara etti.  zaten o bahsettiğim ayarları okadar kıstıktan sonra her halde sussa bile 5 cm den daha fazla mesafeden bir şey bulmaz. ben burada kimseyi karalamak istemiyorum ama acaba thunting forumda bu şema eksik veya hileli mi yayınlanıyor diye düşünmedende edemiyorum.eğer aramızda bu makinayı TOPRAKTA çalıştırıp 20-25 cmden 1 lira gibi bir şeyi algılata bilen varsa lütfen anlatsın nasıl yaptığını eğer olmuyorsa kısıtlı vaktimizi boşuna harcamayalım.ben eğer yaptıysa veya şemayı incelediyse emekli amcamızdan özellikle rica ediyorum bize bir yorum yaparsa çok memnun oluruz . saygılar......

aslında güzel bir konuya değindin arkadaşın dediği gibi kimseyi karalamak istemiyorum yanlız herkes gibi bizde emek harcıyoruz zaman kaybediyoruz anlatılan ve yazılanlara göre aldatıcı bi şey yok ama bunu herkes biliyorki bir devre üzerinde bi malzemenin değişmesi demek o devrenin yanlış yada olumsuz çalışması demektir boşuna emek harcamayalım emeğe saygı ...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #576 : 06 Mayıs 2008, 22:57:06 »
ADSL kablosundan 4 tur toplamda 32 tur. Artık bu cümleyi kopyala yapıştır yapıyorum. Bobin hakkında forumda arama yaparsanız gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #577 : 07 Mayıs 2008, 08:56:45 »
Arkadaşlar deltada tune denen bir olay var. Bu olay cihazın ortam değişikliğine göre kendisini ayarlamasını sağlıyor. Tabi bu biraz gecikme ile oluyor. Siz bu gecikme süresince cihazınızı farklı bir ortamda tutarsanız (örneğin toprakta iken havaya kaldırma) cihazınız kendisini yeni ortama uyarlayacatır. Örneğin şöyle bir deney yapın, cihazınıza uzaktan bir metal yaklaştırın ve cihaz ötmeye başlayınca metali sabitleyin. Göreceksiniz ki  cihazınız  gecikme süresi sonra ötmeyi kendiliğinden kesecektir. Yani kendisini yeni ortama uyarlayacaktır. Gecikme süresini tecrübe ile kendiniz bulabilirsiniz. Ben şimdiye kadar bu durumdan sorun yaşamadım.

Sens potunu minimum direnc yönünde sonuna kadar çevirin bu şekilde biraz daha kararlı çalışıyor. Cihazınızı bahçenizde deniyorsanız çivi, teneke parçası vs. olabilir. Cihazınızın potları ters çalışmasın forumda bu konuda da ayrıntılı (söndürme direnci ve arama bobinine metal sabitlemek ile ilgili) bilgiler bulabilirsiniz. Delta ile armaya çıktığımda tek gördüğüm ufak bir sorun yüksek gerilim hatlarından etkilenmesi oldu. Yüksek gerilim telleri altında gezerseniz cihazınızın hassasiyetini biraz düşürmek zorunda kalabiliyorsunuz. LF357N entegresini ST firmasının olsun. Elektronik malzemeleriniz tam değerinde olmalı. Ben birtane ikitane değil bir ton delta yaptım hiç birinde sorun yaşamadım her yaptığım cihazı bir- iki gün testte tutuyorum öyle müşteriye gönderiyorum. Sorun çıksa bile nedeni benden kaynaklı oluyor ya malzemeyi yanlış takmış oluyorum ya da patetes malzeme çıkıyor. Devrenin kendisinde hiç bir sorun yok.

Fakat siz eğer devrenin ortam değişikliğine tepkisiz kalmasını istiyorsanız tune devrenize bir anahtar ve bir de tune potu bağlayarak devrenizin tune özelliğinin otomatik değil de manual olmasını (xr71 deki gibi) sağlayabilirsiniz. Böylece cihazınızın ayarı olduğu gibi kalacaktır.

Çevrimdışı dekoratör

• Yüzbaşı
« Yanıtla #578 : 07 Mayıs 2008, 13:12:57 »
ahmet hocam bu dediiğinizi uygulamak istiyorum şema üzerinde açıklayabilirmisiniz. zahmet olmazsa

Fakat siz eğer devrenin ortam değişikliğine tepkisiz kalmasını istiyorsanız tune devrenize bir anahtar ve bir de tune potu bağlayarak devrenizin tune özelliğinin otomatik değil de manual olmasını (xr71 deki gibi) sağlayabilirsiniz. Böylece cihazınızın ayarı olduğu gibi kalacaktır.     saygılar
Biz Türkler, tarih boyunca hürriyet ve istiklal timsali olmuş bir milletiz.
Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.(M.Kemal ATATÜRK)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #579 : 07 Mayıs 2008, 13:40:26 »
Şema üzerinde belirtmeye vaktim yok xr71'in pdf formatındaki proteusta çizilmiş şemasını inceleyebilirsiniz.