Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2116499 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Avatar_17

• Teğmen
  • *
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1220 : 09 Temmuz 2009, 19:41:43 »
  Arkadaşlar delta pulse aliminyumu algılıyor normal mi sizce

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
« Yanıtla #1221 : 11 Temmuz 2009, 10:57:13 »
Dıger metaller kadar net algılamaz metalın doyuma ulasması lazım
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1222 : 11 Temmuz 2009, 22:09:34 »
Merhaba...

Delta Pulse'i ben de yaptım. Ancak daha önce hiç rastlamadığım bir arıza ile karşı karşıyayım. Arıza şu:

1- Devrenin sesi asla kesilmiyor. Tune butonuna basıldığında ses çok çok hafif kısılıyor o kadar.
2- Algılama kesinlikle yok. Verici devresi çalışıyor. Tüm TL062'ler, NE555, 4538 ve 4066'lar sağlam görünüyor. Mosfet sağlam. Alıcıyı kontrol etmek için LF357'yi söküp, deneme amaçlı TL081 ve 741 taktım sonuç değişmiyor. NOISE, THRESHOLD ve VOLUME potları çalışıyor, diğerleri çalışmıyor. Potlar teker teker söküldü ve sağlamlar.
3- Şimdiye kadar anlatılan tüm arızaları okudum. Bilgisayarımda da 62 sayfa olarak kayıtlı. Önerilen tüm bilgileri denedim. Ancak sonuç kesinlikle değişmiyor.
4- 4066 ve 4538'lerin çıkışlarından sinyal alabiliyorum. TL062'leri de söküp breadboard üzerinde denedim. (Tek kaynaktan simetrik gerilim üretme devresi) Bütün opampların her 2 kanalı da mükemmel çalışıyor.
5- Tüm entegrelere beslemeleri gidiyor. +E, -E, GND, -12V hepsi sağlam. PCB çıkarıldıktan sonra tüm yollarda kısa devre kontrolü yapıldı. Her komponent lehimlendikten sonra hemen yanında kısa devre olup olmadığı kontrol edildi.

Başka tavsiyesi ya da fikri olan arkadaş var mı?

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1223 : 11 Temmuz 2009, 23:20:43 »
Merhaba,

LF357'nin çıkışındaki gerilim metalin bobine yaklaştırılıp uzaklaştırılmasıyla değişiyor mu?

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1224 : 13 Temmuz 2009, 13:57:38 »
Merhaba,

LF357'nin çıkışındaki gerilim metalin bobine yaklaştırılıp uzaklaştırılmasıyla değişiyor mu?

Sadece 0.01V'luk bir değişim söz konusu. LF357'nin ve daha önce yazılan tüm çıkışları ölçtüm. Metal yaklaştığında çok çok küçük bir miktar voltaj değişimi oluyor. Ancak bu değişim çok çok az mA'ler, hatta µA'ler mertebesinde ne yazık ki... LF357'nin arızalı olup olmadığını test etmek için deneme amaçlı TL081 ve 741 ile de denedim. Ancak sonuç alamadım.

4066'ların ve 4538'lerin çıkışlarından sinyal alabiliyorum. Daha önce de yazdığım gibi; tüm opamplar sorunsuz çalışıyor. Ancak dün garip bir şey farkettim... D6 TL062'nin 8. ve 1. pininde yaklaşık +6V okumam gerekirken 12V, 4. ve 1. pininde -6V okumam gerekirken 0V okuyorum. O bölgeyi iyice kontrol ettim ama yine de arızanın tam sebebini bulamadım...
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2009, 13:58:25 Gönderen: Prusa Anatolia »

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #1225 : 13 Temmuz 2009, 15:03:47 »
Hangi seri tr lerden kullandin arkadasim 2n3904-06 lar bc 547-57 lerle EBC ve CBE seklinde bacak baglantilari ters bunlari dikkate aldinmi? Mutlaka gozunden kacan bir nokta vardir degilse calismasi lazim.

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1226 : 13 Temmuz 2009, 19:52:51 »
BC serisi kullandım. Açıklamanız için teşekkürler ama transistörler kesinlikle doğru... Çok da acemi sayılmam... İşte o gözümden kaçan noktayı bir bulabilsem...
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2009, 19:54:44 Gönderen: Prusa Anatolia »

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1227 : 14 Temmuz 2009, 15:11:17 »
selamlar

aynı problemi bende yaşadım ve hala yaşıyorum. benim devremdevoltaj değişimlerinormal olduğu halde cihazı susturamıyorum.öncelikle cihazı çalıştır bobini tvye tut tv de çıkan çizgileri trimpot ile ne çok geniş nede dar ortasını ayarla bobinin adslden ise sön. direncini 560-470r tak ve noiseyi yarım açarak cihazı susturmayı dene.birde skala noktasına geçici olarak bir ölçü aleti bağlo sesle birlikte o noktayıda kontrol et.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1228 : 14 Temmuz 2009, 16:51:55 »
arkadaşlar ..söndürme direncini çok küçük takarsanız tune butonuyla bile zor susturursunuz.büyük taktığınızda ise eşik potu saat 9 yönündeyken 3 saniyede bir tık sesi almanız gerekirken.tık sesini kaybedersiniz.hiç alamazsınız.ve saat 9 pozisyonu eşiğin olması gereken en doğru pozisyondur.daha fazlası derinlik kaybı eksiği ise intenmeyen girişimlere neden olacak cihazı doğru düzgün kullanamazsınız.cihaz arazide kullanırken parazit alıyorsa eşiği biraz max yönünde artırarak kararlılığı artırabilirsiniz.ama unutulmaması gereken nokta eşiğin saat 9 pozisyonu ile max pozisyonu arasında %80-90 derinlikde kayıp olacağıdır.
şimdi skopsuz söndürme direncini doğru şekilde nasıl ayarlıyacağız diyeceksiniz.yöntem şu mümkünse 2k 3w pot temin ediyoruz yoksa çeyrek wattlık potta iş görebilir uğraşırken bozulmazsa.pota seri olarak 470 ohm bir kaç wattlık bir direnci lehimleyip iki kabloyla söndürme direncinin yerine takıyoruz.cihazımızı açıp eşiği dediğim pozisyona diğer ayarlarıda normal yapıyoruz.sonra söylediğim 3-4sn.de bir tık sesini alacak şekilde 2k potla yavaşça oynuyoruz.tık sesinin kararlı bir peryotta tekrarladığı ayarda bırakıp.direnci ölçerek aynı değerde olacak şekilde seri direnç yapıp söndürme direnci muammasına son veriyoruz.ha benim yaptığım cihazların kararlılığını yakalabilirmisiniz?hayır.ama öncekinden çok daha kararlı olacaktır yada en azından çalışacaktır  boşa uğraştığınız deltanız.herkese kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2009, 17:04:11 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1229 : 15 Temmuz 2009, 19:58:26 »
selamlar

aynı problemi bende yaşadım ve hala yaşıyorum. benim devremdevoltaj değişimlerinormal olduğu halde cihazı susturamıyorum.öncelikle cihazı çalıştır bobini tvye tut tv de çıkan çizgileri trimpot ile ne çok geniş nede dar ortasını ayarla bobinin adslden ise sön. direncini 560-470r tak ve noiseyi yarım açarak cihazı susturmayı dene.birde skala noktasına geçici olarak bir ölçü aleti bağlo sesle birlikte o noktayıda kontrol et.

Yukarıda bahsetmiştim; ancak görmediniz sanırım... Verici devrem çalışıyor. Bobin CAT5 kablosundan değil... 1mm. çaplı emaye kaplı bobin teli... Ben; şu geçen 61 sayfadaki tüm hataları denetledim... Gerekli noktalardaki ölçümler yapıldı. Opamplar sağlam olmasına rağmen, çıkışlarındaki voltaj değişimlerini göremiyorum sadece... (NOT: Çok da acemi sayılmam, nasıl ölçüm yapılır biliyorum...)

Bir de bu ilk yaptığım Delta değil... Şemasına da kartına da vakıfım. Daha önce karşılaşmadığım bir arıza olduğu için çözemedim o kadar...
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 20:00:33 Gönderen: Prusa Anatolia »

eneztr2005

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1230 : 16 Temmuz 2009, 11:10:33 »
arkadaşlar deltayı yaptım ancak sizden 1 kac şey rica etcem 1. si pcb ye gore butonları yani potların hangi  tuş oldugunu sırasıyla yazarsanız sevinirim (güç hassasiyet eşik vb )
2 sorum deltam bayai bi dusuk cekiyo 5x5x5 kutuyu 5 cm den aliyo yalnız bu olcum evde denenmiştir acaba sorun nerde baslık kablom klasik adsl kablo kalitesiz ondan olabilirmi onun harici 557 entegreyede pek guvenmiyorum yani patates olabilir ama sonucta devre calisiyor birde ben butonları karıstırmıs olabilirmiyim ondan olma ihtimali varmıdır yani guc eşik vs yanlıs yapmıs olabilirmiyim diye o yuden pcye gore tuşların dizilimini yazarsanız ve dusuk cekmesinini nedenlerini belirtirseniz sevinirim  başka bi başlıkta gordum 557 ve baslıktan olabilir denmiş ama bu derece dusuk cekmesi normal mi ayrıca 1 ytl hiç gormuyor saygılar
 aklıma gelmişken 546 transistorlerin birinin bozuk olması calısmasını etkilermi yani işin aslı transistorlerden bozuk olabilcegini dusundugum için soruyorum ama devre calisiyor fakat evde yaptıgım denemeye gore bayai bi dusuk lutfen yardımlarınızı bekliyorum yoksa bu skeil işime yaramaz
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2009, 11:12:50 Gönderen: eneztr2005 »

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #1231 : 17 Temmuz 2009, 01:51:16 »
Arkadasim buyur,bu potlarin dizilis sekli

Mesafe icinde biraz yukarda Ercan arkadasimiz cok guzel seyler aciklamis.Ib cihazlarda akord kondansatorunu,PI cihazlarda da sondurme drencini kendin bulacaksin.

eneztr2005

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1232 : 24 Temmuz 2009, 10:14:17 »
Arkadasim buyur,bu potlarin dizilis sekli

Mesafe icinde biraz yukarda Ercan arkadasimiz cok guzel seyler aciklamis.Ib cihazlarda akord kondansatorunu,PI cihazlarda da sondurme drencini kendin bulacaksin.

cok tşk ederim yalnız bu sondurme direnci hangisi oluyor acaba bilgi verirsen sevinirim saygılar

merdivenotomatiği

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1233 : 27 Temmuz 2009, 21:39:09 »
delta pulseyi profosyonel kullananlar cevap verirse herkes faydalanır ;
başlık vede dedektör arasında blandajlı kablo kullandım çokk iyii fakat hassas ayarlama olmuyor (tıkk tıkk sesi alamıyorum) kalın yann yana kullanılan kablo kullanan varmı aranızda ? dedektörle başlık arasında hangi kablo uygun acaba
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2009, 21:44:30 Gönderen: merdivenotomatiği »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1234 : 28 Temmuz 2009, 07:40:18 »
Merhaba, ben blendajsız kablo kullanıyorum sorun yaşamadım.

osman2546

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1235 : 28 Temmuz 2009, 12:51:04 »
uykusuz elektronikten çok iyi anlamayan biride böyle bir cihaz yapabilirmi. Ne dersin?

merdivenotomatiği

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1236 : 28 Temmuz 2009, 13:12:50 »
kalınn yann yana kablo kulandım eskisinden beter oldu gerçekten eski haline çevireceğim ........... birdee çift taraflı delta kartında boşta olan 4066nın ayağında 5-9 ayakları birleşmiş sizde inceyin tekk taraflı kartt cmos entegresi parazit yapmasın diye düşündüm heralde bende kısa devre yaptım bişey değişmedi zatem hçç birr dedektörde herrbir kombinaona göree hassas tıklama sesini alaamdım aama iyii çalışıyor
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2009, 13:28:28 Gönderen: merdivenotomatiği »

Çevrimdışı kuytucolpak

• Onbaşı
« Yanıtla #1237 : 03 Ağustos 2009, 09:43:06 »
Arkadaşlar 10 puanlık bir soru da benden, yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim;
Benim delta pulse kalibrasyonunu yaptığım zaman çalışıyor, ancak metali uzaklaştırdığım zaman 15-20 sn içinde ses azalarak susuyor ve tekrar metali gördüğünde bu kez daha yakından algılayabiliyor, ses yine çok geç sönümleniyor, bir süre sonra metale tepki vermiyor, tekrar kalibre ettiğimde sil baştan aynı sonuçları almaya devam ediyorum :S

problemi çözmüştüm benzer sorun yaşayabilecekler için yazayım dedim: tl062nin 8 nolu bacağında çatlak ve sens potunun bir ayağında kırığı düzelttim sorun çözüldü.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
deltayı susturamıyorum
« Yanıtla #1238 : 01 Eylül 2009, 12:54:47 »
merhaba
deltamı  yapalı  cık  oldu  hatta araziye  bile  çıktım  ama  arazide birden  bağırmaya  başladı.bir türlü  sustuyor.enejı  verdiğim  an  sesde  başlıyor.sizce  neden olur.yardımlarınızı bekliyorum

Çevrimdışı kara

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #1239 : 01 Eylül 2009, 23:21:56 »
 uykusuz ve diger takım arkadaşlar  sizlerede cok  cok teşekkürler delta ve tarsosu syenizde yaptım  takım oynuna devam diye düşünüyorum  saygılar.....