Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304778 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

walkman

• Ziyaretçi
Tebrikler sonunda resim yüklemeyi başarmışsınız. Elinize Sağlık güzel olmuş

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
tsler usta saolasın yapmaya calıştık bişiler, ama esas sorunum cihazla  saga cevir ötüyor sola cevir ötüyor ,baslık sabit olursa tıkır tıkır cok güzel calısoyor ama arazide kafayı yiyor anlamadım gitti. Ayrıca evde sadece altına +26 verirken  arazide heryere +26 diyor sorun ne anlamadım. 

Çevrimdışı makintel

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
konuyla alakası olmadığı için silindi
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 05:07:42 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »
Mert düşmanla Dünyanın bir ucuna git, kalleş dostla bir adımlık yolculuğa çıkma...

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 05:09:48 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı makintel

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 05:07:01 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »
Mert düşmanla Dünyanın bir ucuna git, kalleş dostla bir adımlık yolculuğa çıkma...

Çevrimdışı lionbilgisayar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Köstebek dp3 sayfasında geçmiş konularda gıç ustanın verdiği değerlere ayarla dedektorunu ve kazancı 1 e al gücüde 30 40 lar civarını geçem oto ayarı açık hale gertir bobini yere koy aleti aç 30 sn kadar bekle alet susacak yada tıkırdamaya başlıcak eğer altında bişi yoksa sonra arama yuksekliğine kaldır tekrar ötecek bekle 30 sn kadar daha sonra susacak yada tıkırdıysa eşikle ayarla tıkırdamayı en aza sonra aramaya başla. Bi terslik olup olmadığını aleti osilasyon modunda aç çizgini 90 dereceyakın ortada yada ortasolda olması gerek. Bobinle makina arası kabloda çok onemli aslında 2x0,75 çok damarlı bi kablo kullansan ve yalıtımıda iyi bir kablo kullanırsa güzel çalışıyor.
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki gayreyler
Ârif anı seyreyler
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
lion kardes anlattıkların tamam , anladım seni  olayı birde sana anlatayım , cihazın ayrımını ayptım tr1den altına +26 demire -26 veriyor  baslangıc 32 de acıyor ,bahceye 50cm e  bir altın bilezik  diger tarafa 50cm demir gömdüm, demir olarak eski bir keser vardı yani hacmi ve kütlesi büyük,  cihaz baslangıcı 27 de actı otamatik konumda tabi  ve iki metalede + deger veriyor  keserin hacmi büyük oldugu icin +26 direk   ve sesli ayrımda cihaz , normalde o mesafeden cihazın metal algıladıgında sesinin farklı olması gerekiyor , ama malesef .           Diger  bir denememde ise baslangıc yine 32 acıyor otomatik konumda sesli ayrım aktif tr1den  ayrım tamam altına +26 demire -26 veriyor  ,baslangıcı 26 yapınaca manuel olarak altına -26  veriyor  baslangıcı 36 yapınca demire +26 deger veriyor   ben sunu demek istiyorum bu dedektörü kullanan arkadaslar icin tr1 ayarı cihazın baslangıc degerine göre yapılmalı  yani cihaz  baslangıcı 27 de actıysa  tr1den ona göre ayrım yapılmalı  36da  actıysa ona göre tr1den ayrım ayarı yapılmalı  .bunun icinde tr1e dısarıdan direk müdahale etmek gerek diye düsünüyorum ,

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
arkadaslar ,bir sorum olacak istedigimlz tel kalınlıgında,istedigim capta ,istedigim omajda ,ve lstedigim indüksan degerlerinde emaye bobin telinden baslık yapmak mümkünmü  yosa degilmi?

Çevrimdışı galaksi

• Yüzbaşı
Mümkün ama. Bilenler anlatmıyor..
:(

Çevrimdışı onur600

• Albay
slm...
bunun iki yolu var ya devreyi başlığa göre tasarlayacaz yada başlığı devreye göre tasarlayacaz...
farklı tel kesitleri birinin endüktansında değer vermez endüktans tutsa omaj tutmaz veya tam tersi bu kezde..
örn.PI dedektörde neden 3ohm gibi...öncelikle bunu bulalım...
ben söktüğüm bazı dedektör başlıklarında bizim şu meşur kablo kullanımına rastgelmedim 1mm gibi sapıtık bi endükdans vb..
bu arada bilen bilir o ayrı tabi ;)

« Son Düzenleme: 12 Haziran 2013, 15:30:28 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

walkman

• Ziyaretçi
onur ustam ve diğer ustalar;
Vlf lerde hem omaj hemde endüktans tutturmak önemli mi yoksa endüktans yeterli midir?

Ayrıca Vlf lerde kullanılan tel çapları hakkında bilginiz var mı

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
arkadaslar bu sırrı cözdüm ,istediginiz tel kalınlıgında ,istediginiz omajda ,istediginiz endüktans degerlerinde ve istediginiz capta baslık sara bilirsiniz ,emaye bobin telinden  , ama algılama nasıl olur bilemiyorum ,bir kac deneme yapıp acıklayacagım.

Çevrimdışı onur600

• Albay
onur ustam ve diğer ustalar;
Vlf lerde hem omaj hemde endüktans tutturmak önemli mi yoksa endüktans yeterli midir?

Ayrıca Vlf lerde kullanılan tel çapları hakkında bilginiz var mı
özellikle vlf sistemlerde daha büyük önem arzeder endüktans ve  firekans değerinin tutturulması bunun için osilaskop şart eğer sıfırdan tasarlama yapacaksanız...yoksa cihazda ötmeyi kesmek mümkün olmayabilir...
omaj değeri okadar önemli değil sarım sayısına bağlı olan bi durum bunun ayarı en basiti... ama endüktans olayı kesitle direk bağlantılı tel çapımız kalınlaştıkça direnç değeri düşer endüktans artar...peki düşük direnç ve yüksek endüktansın artması neye neden olur dersek cihazımızın algılamsı bi nebze artar ama buseferde stabileze kaybolur gider. taşa toprağa öter...tabi düşük direnci devremizin kaldırdığını farz edersek...
gerek PI gerek VLF olsun sabit bi sarım değeri yok kendi deneyimlerimizle anca bulabiliriz elimizde gerekli alet edevat yoksa sar babam sar yani...
ama bunun için hesap programları var sizin haberiniz olması lazım asenkron ustam anlatmıştı...
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2013, 17:29:47 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

walkman

• Ziyaretçi
cevap için teşekkürler.Doğru asenkron usta anlattı oaray kadar doğru.Ben tel kalınlığının neye göre seçildiğini sormak istemiştim. Yazdıklarınızı anladım ama örneğin ıdx pro ile tgsl de kullanılan tel kalınlıkları neden farklı veya başka bir makinsa 0,25 kullanılırken rx için diğerinde atıyorum 0,28 kullanılıyor.tx için birinde 0,45 iken diğerinde 0,55 neden bu değerler değişiyor?

Çevrimdışı elc

• Yüzbaşı
cevap için teşekkürler.Doğru asenkron usta anlattı oaray kadar doğru.Ben tel kalınlığının neye göre seçildiğini sormak istemiştim. Yazdıklarınızı anladım ama örneğin ıdx pro ile tgsl de kullanılan tel kalınlıkları neden farklı veya başka bir makinsa 0,25 kullanılırken rx için diğerinde atıyorum 0,28 kullanılıyor.tx için birinde 0,45 iken diğerinde 0,55 neden bu değerler değişiyor?

Bildiğim ölçüde cevaplıyacağım tabi bir yanlışlık var ise ustalar düzeltirler whites ve tgsl farklı çalışma mantığına sahipler whites idx örneğin 6,59khz frakans da çalışırken tgsl 14,5khz frekans da çalışıyor  frekans bobin ve parelel bağlı kondansatör ile doğrudan alakalı olduğu için bobinde farklılıklar ister istemez olacaktır tgsl faz kayması mantığına göre algılama yapıyor

Ben idx proda çok farklı tel kalınlığı ve çok farklı uh mh değerlerinde denemeler yaptım örneğin rx deki istenilen 0,18mm değeri 0,50lere kadar çıkardım  çalıştı ama verimin düştüğünü gözlemledim burada tell kesiti önemli fakat 0,18 yerine 0,25 kullanarak istenilen henry değerini elde edincede sorun olmadığını gözlemledim

Farklı bir konuda tel bakır kalitesi bir çok bakır telde farklı metal karışımları olabiliyor aynı kalınlıkta farklı bakır tellerde aynı tur sarımda direnç değerleri ve henry değerleri farklı çıkabiliyor
"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Zümer Suresi - 8-9

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 05:22:17 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

teslacoil

• Ziyaretçi
insan olan anlar yoksa ben ne söylesem boş

« Son Düzenleme: 13 Haziran 2013, 09:29:01 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

malikc

• Ziyaretçi
Selamlar ustalar.hepinize kolay gelsin.ilk bobin sarma denememi bu gün yaptım.cihazı kullanmayı henüz öğrenemediğimden elde ettiğim değerleri sizlere sormak istedim.0,50 bobinaj teli vardı elimde onu kullandım arasınada 0,70 kalınlıkta misina sardım boşluk olsun diye. 3,137 ohm direnç ve 521,8 uH  indüktans değeri gördüm.sizce bu değerler kurtarır mı?

teslacoil

• Ziyaretçi
endüktansı 1mh kadar tamamlayabilsen iyi olur ama bu sefer bobin iç direnci çok yükselir
dp3 yaptın sanırım sen önce dene duruma bak ona göre tekrar konuşuruz
sönümlenme direnci yada tr1 tirimpotuyla oynayarak halletmeye çalışırız
tekrar sarmayı düşünürsen ki sarmasının zorluğunu biliyorum ama yapıcak birşey yok
bir çok defa yazdık bunu aslında
bobini 0.80mm telden 20cmden başlayıp 40cm kadar sararsan çok güzel olur
emaye telden sarıcaksan yine bu kesitte telden sararsın
kolay gelsin
deneyince sonucu bildirin

Çevrimdışı elc

• Yüzbaşı
Merhaba;

malikc  bobinin arasına neden misine sardın bu ne için gerekli buna gerek olduğunu sanmıyorum

kolay gelsin
"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Zümer Suresi - 8-9