Gönderen Konu: tesero golden sabre  (Okunma sayısı 261950 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
Ynt: tesero golden sabre
« Yanıtla #260 : 03 Mayıs 2008, 08:11:18 »
arkadaşlar bu potları takarken potların yönü şu resimde çiz diğim gibimi takılacak yoksa ters i şekilde mi?

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #261 : 03 Mayıs 2008, 15:02:31 »
tgs yi yeniden yaptım ve çalıştırdığımda hoparlörden çok az duyulan bir ses geliyor kulağımı hoparlöre yaklaştırdım ve bobine plaket yaklaştırınca sesin değiştiğini fark ettim.yine eski bobinimi kullandım.uykusuz hocam değiştir demişti ama deneme amaçlı taktım.yeni bir bobin takacağım.sizlere sormak istediğim ses neden bu kadar düşük geliyor bilen var mı?devrede değişik kullandığım elemanlar ise;

*BC517 yerine BC875 taktım
*5K1 direnç yerine 5K
*20K lık dirençlerin sadace birisini 18K taktım
*5pF kondansatör yerine ise 5.6pF kullandım
*10uF tantalyum yerine ise elektrolitik kullandım
bunlarla alakalı olabilir mi?

herkese teşekkürler
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2008, 20:43:38 Gönderen: çavuş »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #262 : 03 Mayıs 2008, 19:45:26 »
Kullandığınız malzemelerle alakalı deiğildir. Elektronik devrenizden eminseniz bobinler üzerine yoğunlaşım. Forumda gerekli bilgiler var. Kolay gelsin.

Çevrimdışı yanuma

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #263 : 03 Mayıs 2008, 23:05:52 »
Kullandığınız malzemelerle alakalı deiğildir. Elektronik devrenizden eminseniz bobinler üzerine yoğunlaşım. Forumda gerekli bilgiler var. Kolay gelsin.

slm kolay gelsin tx uçların da kaç volt olması lazım 2n2907 emiter ucunda kaç volt olaması lazım benim ölçümlerimde 0,05 volt var dıt dıt dıt ötüp duruyor rx ucunda'da malesef voltaj göremedim   sarım normal sarım yapıldı sarımla ilgili bir problemim yok devrede ısıda normal ısınan birşey yok teşekkür ederim

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #264 : 04 Mayıs 2008, 08:55:49 »
arkadaşlar ilk öncelikle herkese yardımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum şu TGS yi yapıp kurtulamadım
bitirebilirsem biraz ara vereceğim artık.şu resimde 2N2222 lerin yerine KSP2222A kullandım bağlanışlarını çizdim acaba bir sorun var mı?sadece bu noktada takıldım bana doğru veya yanlış deyin yeter.sadece burası kaldı.bobinide hazırladım bitecek inşaallah.
saygılar...
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2008, 11:19:16 Gönderen: çavuş »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #265 : 04 Mayıs 2008, 11:46:50 »

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #266 : 04 Mayıs 2008, 12:26:08 »
uykusuz hocam çok teşekkür ederim sorunu bu yolla çözecem inşaallah...
saygılar...

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #267 : 04 Mayıs 2008, 18:25:27 »
transistörleri kontrol ettim hepsi doğru,kısa devreleri,plaketin kontrolünü yaptım.sadece malzemelerden 2 adet sol alt tarafta yer alan 200K lık dirençleri ölçtüğümde biri 130K civarı diğeride 55K civarı gösteriyor.belki sesin çok kısık gelmesi bunlardanda kaynaklanabilir.önümde üç tehdit kalıyor:

* ilki 200K lık dirençleri değiştirmek,
* ikincisi komple 13 adet entegreyi değiştirmek(bilmiyorum ama sahte entegreye denk gelmiş olabilirim)
* üçüncüsü ise sesin gelmemesi bobinlerden olabilir bobinleri değiştireceğim.

bakalım ne olacak.sarfedilen emek boşa gitmez....

Çevrimdışı yanuma

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #268 : 04 Mayıs 2008, 23:30:51 »
http://www.postimage.org/image.php?v=PqAkntJ uykusuz kardeşim bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim teşekkür ederim
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2008, 23:32:51 Gönderen: yanuma »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #269 : 05 Mayıs 2008, 07:31:28 »
Verdiğiniz şemada üstte belirttiğiniz osilaskopta birşey göremediğiniz bölgeyi kontrol edin orada işaretlediğiniz transistörün emiteri yerine kollektöründe sinyal gördükten sonra başka yerlerde arıaza arayın. Ama hoparlörünüzü devreden sökün ilk başta... Bu bölgey çalıştırdıktan sonra hoparlörünüzü takın.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2008, 07:44:29 Gönderen: Uykusuz »

YAKAMOZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #270 : 06 Mayıs 2008, 02:08:56 »
arkadaslar selam valla bayadır buralarda yoktum ısım geregı yunanıstana gıdıp gelıyom on gunde bır mal alımına valla ınsan ozluyo be burdakı arkadaslıgıı ortamı..........                 
    arkadaslar ben de tesoroyu yapalı nerdeyse 2 ay oldu daha yenı kutulama montajımı bıtırdım artık bı arazı denemesı yapacagım evde denedıgım kadarıyla mukemmel bır cıhaz beyler bırde oyle bı cıhazkı tesero notch potundan ıstedıgınız metalı ıptal edıp yada cıhaza hıssettırebılıyorsunuz  bır kacgun ıcınde vıdeolarını eklıyecegım ayrıca evde denedıgım kadarıyla  ayrımlı modda  eskı bakır bı paraya (deltayla bulmustum) 30-35 cm den algılıyo bence bukadar ufak bı cıhaza gore cok ıyı....   
      '''''''  teseroyu yapcak arkadaslar bobını yapmak bıraz canınızı sıkabılır dıyelımkı  bobını sabıtledınız ve cıhaz calısıyo tamam dıyosunuz artık montajlıyayım ama tam montaj yapıyosunuz yapıstırıyoruz bı bakıyosunuz bobının ayarları kacmıs yıne sınırlenmıyosunuz tekrar sokuyosunuz ;D  saka bı yana arkadaslar gercekten sınır bozucu allah sabır versın saclarınızı ağartmayın sakin olun....... SAYGILAR  kolay gelsınn

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #271 : 07 Mayıs 2008, 12:15:27 »
hocam burada bir yanlışlık yokmu açık şemada MPSA13 ün emiter ucundan hoparlöre bağlı ama devrede collektör ucundan almış nasıl yapalım.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #272 : 07 Mayıs 2008, 12:31:08 »
Transistörünüzün ayaklarını açık şemada nasılsa pcb nize o şekilde oturtup takın.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #273 : 09 Mayıs 2008, 15:31:40 »
hocam bobinlerimin ayarı bozuk ama az mesafede olsa metallere tepki vermesi gerekmiyormu?

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #274 : 09 Mayıs 2008, 19:00:27 »
Bobinlerin ayarı az bozuksa metallere az da olsa tepki vermelidir. Fakat ayar çok bozuksa hiç tepki vermeyebilir. Kolay gelsin.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #275 : 10 Mayıs 2008, 13:52:06 »
hocam bobinle ilgili bir şey soracağım elimde 0.30 mm den daha kalın tel var sanırım yaklaşık kesiti 0.50-0.75 mm olabilir bunu tgs de kullanabilirmiyim.sarımları tahminen kaç olmalı.birde RX ve TX den hangisi alıcı hangisi verici bobin.
teşekkürler...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #276 : 10 Mayıs 2008, 14:00:54 »
Forumda bobin hesaplayan programların linkleri var. Her iki kalınlıktaki tellerin bilgilerini girerek kaç tur olacağını programlara hesaplatabilirsiniz. Kolay gelsin.

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #277 : 10 Mayıs 2008, 20:36:55 »
slm

çavuş rx  receive alma bobini 
tx transmit verme bobini

kolay gele
erol

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #278 : 11 Mayıs 2008, 08:05:12 »
teşekkürler erolunall...

night

• Ziyaretçi
« Yanıtla #279 : 11 Mayıs 2008, 16:53:40 »
slmlar herkese kolay gelsin devreden hiç ses ve tepki alamıyorum 12 volt 2.3 amp aküyle besliyorum 7808 aşırı derecede ısınıyor 7.5 vol adaptörle besledigimde ısınma olmuyor yinede tepki yok sorun hakkında fikri olan varmı acaba teşekkürler...