Gönderen Konu: Micronta 4003 modifiye olurmu?  (Okunma sayısı 5468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agenor

• Onbaşı
Micronta 4003 modifiye olurmu?
« : 21 Ağustos 2007, 03:31:28 »
Aşağıda devre semesını verdiğim micronta 4003 cihazı modifiye edilirmi? Edilirse işe yarar birşey çıkarmı? Elektronik bilgim oldukça kısıtlı ama parça falan değiştirip bağlayabilirim.
Bu cihaz ile en fazla 10 cm derinlikte yumruk büyüklüğünde bir su borusunu bulabiliyorsunuz. Ya kullanmayı bilmediğimden bir işe yaramadı yada sahiden işe yaramaz bir şey. Fikrinizi belirtirseniz seninirim.
Semadan emin değilim ama bu olması lazım.

Bu sitede bir şeması daha var.Bendeki makinanın orjinal hali.Parca değişmedi hiç.Bu sitede belirtilenleri değiştirsem ne olur? Sonuç değişirmi?iyi mi yoksa kötü yöndemi?:=)
http://www.thunting.com/geotech/forums/showthread.php?t=7245

Aşağıda da kullanma klavuzu var belki işinize yarayabilir. ( ms word belgesidir)

http://rapidshare.com/files/50248890/micronta_4003.doc
yada buradan
http://www.geocities.com/treasureport//4003.htm

Biraz daha bilgi lazımsa burada(ingilizce).
http://website.lineone.net/~johngl1/3003.html

Aklıma sonradan geldi;
Elektronikten pek fazla anlamıyorum, anlayan arkadaşlardan ricam, bu makina 3x9 volt pil ile çalışıyor.Buna 24 voltluk şarjlı tornavida aküsü bağlasam çalışırmı? Faydası veya zararı olurmu? anladığım kadarıyla makina '9o ların teknolojisiyle yapılmış ama günümüzdeki makinalarda bu temel üzerine çalışıyormuş. Şayet bu doğruysa, bu VLF makina neden emsalleri gibi stabil çalışmıyor? Neden dört parmaktan daha derini görmüyor? Eminimki elektronikten anlayan arkadaşlar kıs kıs gülüyordur bu sorular karşısında. Bende biliyorum tofaş marka arabaya bmw motoru takarsan olmayacağını ama elektronik dünyası bu belki bir kaç değişiklikle bu makinayı işler hale getirebiliriz.
selamlar
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2007, 05:07:22 Gönderen: agenor »

elbombaci

• Ziyaretçi
Ynt: Micronta 4003 modifiye olurmu?
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2007, 08:35:37 »
Merhaba

Baştan söyleyeyim devreniz kaliteli bir devre değil. Cihazınızın 10cm derinliği geçememesi cihazınızın ayarlarında bir bozukluk olduğunu gösterir. Cihazınızı tanımadığım için cihazınızın ayarlarını şu şekilde yapın diyeem. Verdiğiniz linkteki gibi ayarlarını yapığınız halde cihazınz yine 10cm derinliği geçmiyorsa cihazınızda arıza var demektir. Modifiye olayına bu durumu düzeltmeden girmeyin. Cihazınız en azından tek parayı 15 cm derinlikten algılamalıdır. Büyük cisimlerde de bu derinlik artacaktır. Daha sonra eğer goetech'te bu cihaz ile ilgili bir modifiye varsa cihazınızı modifiye edebilirsiniz. Aynı cihazı kullanan arkadaşlar mesajınızı görürlerse size yardımcı olacaklardır.

Cihaznızda iki grup pil var. Birinci gurup iki adet 9V pilden (toplam 18V), ikinci gurup ise bir adet 9V pilden oluşuyor. 9V pil ses devrenizi, 18V ise elektronik devrenizi besliyor. 24V aküsünüzün gerilimini regüle entegreleri kullanarak rahatça 18V pil gurubu yerne kullanabilirsiniz. Yani cihazınzda son durumda bir adet akü ve bir adet 9V pil olacaktır. Uygun voltajda ikinci bir akü kulanarak ta diğer 9V pilinizi de iptal edebilirsiniz. Fakat bu durumda devreniz daha da ağırlaşacak. Bu durumu göze alabilyorsanız cihazınızı ugun voltajlı aküler ile rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Çevrimdışı agenor

• Onbaşı
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2007, 00:13:42 »
Sayın elbombacı arkadaşım, hızlı cevabın için teşekkür ederim.
Senin cevabından sonra geotech'te ve diğer sitelerde konuyla ilgili yazılar yazıp cevap bulmaya çalıştım. Maalesef olumlu yani, makinanın modifiye edilebileceği hakkında bir cevaba rastlamadım. İnternette hep, bu tür makinaların aynı temel prensip üzerine kurulduğunu okumuştum, belkide bu nedenle, makinanın 4-5 cm 'e kadar olan arama derinliğini yükseltmeye çalıştım. Ancak görüyorumki pek çok insan bu makineyi kullanmayı çokta bırakmış.Hatta unutmuş bile. Oyuncak niyetine kullanılabileceği söyleniyor, fakat ben bu makinayı çöpe atacak yada çocuğa oyuncak diye verecek kader zengin değilim. Mutlaka bir yol olmalı bu makinayı adam etmek için.
Değerli site katılanları bu yazıyı okuduklarında acaba fikir belirtebilirlermi? Ancak lütfen konuyu ben senden daha iyiyim, sana bu işi öğretirim böbürlenmesine sokmayınız. Diğer forumlarda benzeri kapışmalara şahit oldum ve hoş olmuyor.
saygılarımla

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2007, 08:01:54 »
Alıntı
Ancak lütfen konuyu ben senden daha iyiyim, sana bu işi öğretirim böbürlenmesine sokmayınız. Diğer forumlarda benzeri kapışmalara şahit oldum ve hoş olmuyor.

Böyle bir uyarı yapmanıza gerek yoktu, sitemizde tartışmaya yol açacak hiç bir kelimeye izin verilmemektedir.

Dedektörünüze gelince,

Ben ya cihazınızın ayarlarını yapamadığınızı ya da cihazınızın bozuk olduğunu düşünüyorum. Dedektörünüz hernekadar kötü olsa da 5cm lik bir dedektör değil. Sitemizde veya internette VLF ve IB metodunda çalışan dedektörleri incelerseniz dedektörünüze benzer şemaları göreceksiniz. Piyasada yüzlerce çeşit dedektör olmasına rağman 3-4 çeşit çalışma prensibi bulunmakta. Eğer çevrenizde elektronik bilgisi iyi olan birisi varsa (mahalede köşebaşı tamircileri değil) cihazınızın ayarlarında mantıksal olarak size yardımcı olabilir veya bu forumu takip eden ve sizin cihazınız hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar da varsa size yardımcı olacaklardır.

Cihazınızı tanımıyorum ama mantık olarak bir de şöyle bir şey deneyin:

Tune ayarınızı ilk başta ortalayın. Ground ve sensitivity ayarlarınızı ikaz sesi gelmeyecek şekilde ayarlayın. İkaz sesi geldi geleceği noktayı  Ground ve sensitivity ayarlarınızla yakaladıktan sonra tune ayarınızla ikaz sesinin geldi geleceği noktayı çok hassas bir şekilde ayarlayın ve cihazınıza bir metal yaklaştırın bakalım bir gelişme var mı...

Buradan doğru cihazınız hakkında cihazınızı tanımayan birisinin yorum yapması çok zor. Ancak böyle varsayımlarla yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.