Gönderen Konu: Delta Pulse Bobin sarım ve bağlantı şekli  (Okunma sayısı 35948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ayantas

• Ziyaretçi
Delta Pulse Bobin sarım ve bağlantı şekli
« : 04 Şubat 2011, 16:15:50 »
Bobin sarımı ve bağlantı şekli aşağıdaki resimdeki gibimi olacak. Bobini 32 tur sarıyoruz ve aşağıdaki gibi 2 ad. uç çıkarıyoruz onuda dedektörden gelen uçlara bağlıyoruz değilmi. Birde bobin ohm u 3 ohm geçmesin diyorsunuzya onu nasıl ölçüyorsunuz. ölçü aletiyle ölçüyorsanız detaylı anlatabilirseniz sevinirim.

ayantas

• Ziyaretçi
Delta Pulse Bobin sarım ve bağlantı şekli
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2011, 20:01:16 »
Yardımcı olabilecek kimse yokmu?

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Ynt: Delta Pulse Bobin sarım ve bağlantı şekli
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2011, 20:13:56 »
Selam Nasıl bır baslık yapmak ıstıyorsunuz kac cm caplı
Elınızde nasıl bır olcu aletı war daha net sorular sorarsanız herkes elınden geldıgınce yardımcı olur.Saygılar
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2011, 20:27:30 »
Bence 50 cm lık baslık yapmalısın.Direnci 3-3.5Ohm  civarında 0.50 lık bobin telinden sarın 24 tur olcume gelınce ddm nın problarını baslıgın baslangıc bıtıs uclarına ohm kademesının en dusuk bolumune bakarak yapabılırsınız.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2011, 20:46:50 »
Sağolasın can_recep

Bobin sarım şekli resimdeki gibi değilmi?

24 veya 32 tur atıp 2 uç çıkarıp dedektörden gelen kabloya bağlayacağız doğrumu?

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2011, 20:54:48 »
Bobinin sarım seklı spır olarak evet dogru ama kac cm lık baslık yapacaksan ona gore spır sayısı yapmalısınız 30cm lıık basıklarda spır sayısı 32 50cm lıklerde ıse 24 tur dur. msn adresımı eklersenız sıze daha ıyı yardımcı olurum saygılar

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2011, 20:58:20 »
arkadasım o sarımı neye nasıl koymayı düsünüyorsun. evet sarım aynen ole olacak. ölçü aletinin avometre yani en düşük direnç ölçme kademesine getirp iki ucu ölçeceksiniz. 3.0 ohm gecmesin diye birsey yok kullandıgın telin kalınlıgına baglı olarak bu oran degişir. öyle bir tane bobin yaparakda kesin sonuca ulaşamassın. sansın çok iyi giderse ayrı tabi. bazı cihazlarda kulandıgın tele göre 2.7 ohm bile gelse bobinin mosfet yanabilir. o yuzden ölçmler in 3.0 ile 3.7 ohm arasnda tercih et. sönümleme direncide 680 ohm kullan. bu degerler bobin ara kablosuyla birlikte olmalı.
30 cm çaplı bobin yaparsan çekim gücün 1 tl 35 cm de kalır
42 cm bobinle büyük ihtimal 1 tl 45 ila 50 cm i bulabilirsin

32 cm bobin 0.50 tel 30 tur
42 cm bobin 0,50 tel 27 tur

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2011, 21:03:39 »
Teşekkür ederim Kuzey Usta

Can_recep sanada teşekkür ederim.

Elektronik bilgim olmadığından dolayı bobin sarımından çıkan eksi ve artı uçları mantığım almadı. Kusura bakmayın.  Şimdi olayı anladım. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2011, 14:49:54 »
Merhaba Arkadaşlar bir soru sormak istiyorum 0.5 tel ile 0.8 tel sarımı arasında ne gibi farklar olabilir uygun sarımda daha önce bir bobin sarmıştım 0.25 telden 3.8ohm tel ve mosfet ısındı fazla akım çekti sonra cad6 adsl kablosundan sardım çalıştı ama 5.2ohm geliyor parayı 15cm falan görüyor bu değer de olmadı iki sarımıda çöpe atıp telden sarıcam ama 0.5 ile 0.8 hangisinden alsam daha uygun olur ince tel mosfetin ısınmasına neden olabilir kalın telde daha fazala akım çekebilirmi gibi vs. hangi kalıklıkda daha uygun ve daha verimli olur tabi en güzeli deneyimlemek ama buda maliyet demek yapan deneyen varmı acaba

birde sönümleme direnci yerine uyugun değerde ayarlıyacak  yüksek watt lı bir pot koyulabilirmi?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2011, 08:16:01 »
Bobin sarımında tel kalınlaştığında aynı sarımda daha düşük omaj elde edersiniz ince telde de daha yüksek omaj elde edersiniz. Mosfet için eğer imkanınız varsa gücü kısarak devrenizi çalıştırın daha sonra gücü açın bir deneyin. Eğer düzeliyorsa bobine seri birtane 1 ohm 5w direnç bağladığınızda bobin ısınması geçecektir.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #10 : 26 Ekim 2011, 15:24:47 »
Bobin sarımı önemli bir nokta tabi birazda karışık herşey tam net değil buda sarılan telin özlliklerinden kaynaklanıyo zannedersem.

1-) Sardığım bobin  uygun mudur acaba?  0.6mm çapında bakır emaye telden 30cm çapında 39 tur sardım indüktansı :850.595 uH sönümleme direncini 580ohm5W taş direnç kullanıcam indüktansının 1mH (1000uH) olması gerektiğinden bahsedilmiş ama yabancı bir sitede bu kadar sarmış nedeni bobine giden kabluyu da mı hesaba katıyor. Oda yaklaşık 150uH ana gelir.

2-) Bobine giden kablo nasıl olmalı acaba Elektro Gitarlarda kullanılan anfi ile bağlantı sağlayan kablo olurmu yada uydu anteni kablosu kullanılabilirmi v.s nasıl olmalı nasıl temin edebilirim.

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 26 Ekim 2011, 19:20:42 »
bobin ara kablosu olarak her tür çok telli kablo kullanabilirsin.( tercih 50 hz telsiz kablosu) tv anten kablosu kırılır.
indüktansı 2 katı sarmışsın 430-470uh orjinali 0.6 tl 40 cm başlık 23 tur ve seri 1R2 2 wat direnç dir
sönümleme 680 ohm cihazın iyiyse 1 tl 60 cm görür.

saygılar

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #12 : 26 Ekim 2011, 22:49:01 »
bobin ara kablosu olarak her tür çok telli kablo kullanabilirsin.( tercih 50 hz telsiz kablosu) tv anten kablosu kırılır.
indüktansı 2 katı sarmışsın 430-470uh orjinali 0.6 tl 40 cm başlık 23 tur ve seri 1R2 2 wat direnç dir
sönümleme 680 ohm cihazın iyiyse 1 tl 60 cm görür.

saygılar

bobinim 300mm çapında 41 tur sardım yaklaşık 40m bakır tel kullandım 3.2ohm direnci var  sonümleme direncim 580 ohm 5W taş direnç 1tl 38cm görüyor 50krş 18cm falan yanlız altın yüzüğü 7-8 cm zor görüyor neden acaba.  " http://www.deepfriedneon.com/tesla_frame6.html " sitesinden hesapladım bir arkadaş da formda yurt dışından bazı ideal sarımları göndermiş orda 300mm çapında 0.5 mm kalınlığında 38.5 tur sarmışlardı neyse sönümleme direnci uygun olmadığında ne gibi problemler çıkıyor acaba arttırsam ne olur 1k 2W falan taksam. Hiç bir ısınma yada başka bir problem yok gibi gözüküyor. bu arada elimde yaklaşık 30 m daha tel var söylediklerini denicem.

Çevrimdışı kenanserhat

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #13 : 26 Ekim 2011, 23:34:52 »
arkadaşım bobin telini 0.70 telden kullan fakat kaliteli tel olmasına dikkat et zira piyasada çok çeşit marka bobin teli var 0.70 tlden 30 tur 45cm başlık için 3ohm yapıyor buda ideal bir ohm bobin telini alırkende katkılı olanından iste

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #14 : 26 Ekim 2011, 23:44:36 »
Bugün için geç oldu sabah 6 da kalkmam gerekiyor  ;D Bence yarın öncelikle sample&hold üzerinde duralım diyorum. Senin devrelere kabaca baktım sample almak için uygun görünüyor hold için sadece kapasite yada opamp+kapasite olarak bir devre ekleyebiliriz diye düşünüyorum. Yada sample&hold için sadece anahtar+kapasite ile de olabilir. Yada direkt bitane sample&hold entegreside olabilir. Neyse yadalar çok oldu galba ;D bunların tümünün devre analizlerini yapalım diyorum.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #15 : 26 Ekim 2011, 23:59:14 »
Bugün için geç oldu sabah 6 da kalkmam gerekiyor  ;D Bence yarın öncelikle sample&hold üzerinde duralım diyorum. Senin devrelere kabaca baktım sample almak için uygun görünüyor hold için sadece kapasite yada opamp+kapasite olarak bir devre ekleyebiliriz diye düşünüyorum. Yada sample&hold için sadece anahtar+kapasite ile de olabilir. Yada direkt bitane sample&hold entegreside olabilir. Neyse yadalar çok oldu galba ;D bunların tümünün devre analizlerini yapalım diyorum.

Saygılar

evet ustam yorgunluğunuz belli zira cevabı farklı bir konuya yazmışsınız? ;D
tamam ustam sample, hold üzerine yoğunlaşalım.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Bathonea

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 12 Mart 2012, 22:27:30 »
ustalardan ricam olacak 18 cm bobin yapacağım tel , sarım , direnç ölçüleri ne olacak. Direnç 'i nereye takıyoruz ayrıntılı resim verebilecek varmı?

yldrmbnc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 03 Şubat 2016, 21:42:16 »
ustalar şu bobin sarımı için yukarıdaki foto açmıyor nasıl yapacağım hakkında video falan varmı devreyi toparladım sayılır aşağı yukarı

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 28 Şubat 2016, 21:17:44 »
50 ye 35 dikdörtgen bobin sarmayı düşünüorum bu ölçülere yakın bobin tasarlamış olan var mı acaba?

Engineer

green_99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 08 Haziran 2016, 20:48:31 »
Selam arkadaslar. Bir cok. Bobin denemelerimde 1 tl yi 20-25 cm den fazla algilatamadim.Bu konu da yardimci olurmusunuz kucuk arama basligi orta arama basligi vede 1x1 baslik yapan arkadaslar tel cali bobin capi ve de sipir sayisi ve sonumleme direnci ile birlikte cekim mesafelerini (ornek : 36 cm lik baslik 1 tl yi 45 cm den algiliyor gibi) paylasirsaniz bizler icin cok iyi olacak. Karadag hocam siz de bu kunuda tecribelerinizi bizler ile paylasirsaniz cok guzel olur. Saygilarimla