Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2114310 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mutsuz4

• Yüzbaşı
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #400 : 25 Şubat 2008, 22:00:55 »
Bu arada bobinin çalışıp çalışmadını deneyeyim dedim bilmiyorum doğru bir yöntemmi ama telsiz telefonu yanında açtım hiçbir parazitlenme olmadı sanırım bobine sinyal gitmiyor.
Bu arada adaptörü kapatınca ikinci ışık yani sağdakide yanıyor kısa süreliğine kondansatörün enerjisi bitene kadar yanık kalıyor. ( Belki bir fikir verirdiye yazdım )

Saygılar

Not: son durum telsiz telefon işe yaramıyormuş ama kısa devre varmış bir yerde onu hallettim pcb baskı kalitesinden olmuş hoparlör bağladım 470 ohm dirençle dırrrr diye ses geldi
sonra bobini bağladım tv ye yaklaştırınca titreme yapıyor ama ses hala yok sadece IRF840 a dokununca kulaklıkla ancak duyulabilecek bir zırıltı sesi çıkıyor oda noise iyice açıksa oluyor.

Buarada forumda bazı şeyler buldum tüm entegreleri ve bobini söküp 555 in çalışıp çalışmadığını öğrenmek için yapılacak şeyler var ( Uykusuz belirtmiş tşk ederim )  onu bir deneyeyim farklı bir fikir gelirse aklınıza hatırlatabilirsiniz. tşkler

gnani kardş devrenin verici kısmı calışıyor söylediğine göre arızayı geri kalan değerlendirme ve cıkıs için kullanılan ne 555 devrelerinde arayacaksın.. bu konularla ilğili formu okursan bir cok böyle probleme cözüm buldu..

birde led lerden birtanesi devrede enerjı oldugunda yanıyor diğeride devredeki voltaj 9v un altına düştügünde yanıyor enerjiyi kestiginde yavaş yavaş sönmeside kondansatörün deşarj olmasından dolayı..
(BiLGi PaYLaŞıLDıKÇa ÇoĞaLıR)                        J@F

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #401 : 26 Şubat 2008, 02:03:06 »
Arkadaslar bende bir delta pulse yapmaya karar verdim ama iki tane sema var bir birinin aynisi birinde transistor olarak BC557 BC546 serileri kullanilmis digerinde ise 2n3906 ve 2n3904 kullanilmis.Datasheet lerinde de karakteristik farkliliklar var hangisi daha kaliteli ve stabil sorunsuz calisir? Iki cesit transistorlede deneyen oldumu?

Birde normal calisan bir delta pulse kac amper vaya miliamper cekiyor? Fet e giden sinyal genligini yukseltsek manyetik alanda o oranda artacaktir,teorik olarakta derinlik artmalidir diye dusunuyorum.Bu sekilde yorumlarida okumustum ama delta icin boyle bir mod yapan olmadi sanirim.

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #402 : 26 Şubat 2008, 08:46:41 »
Fet e giden sinyal genligini yukseltsek manyetik alanda o oranda artacaktir,teorik olarakta derinlik artmalidir diye dusunuyorum.Bu sekilde yorumlarida okumustum ama delta icin boyle bir mod yapan olmadi sanirim.

Okuduklarımdan hatırladığım kadarıyla bu dediğini uykusuz denemişti ama bir fark görememişti. Sanırım devrenin genel yapısı ile ilgili sinyal genliği artınca bobinin üzerindeki gerilim süreleri farklılaşıyor ve devredeki diğer elemanlar sinyal alması gereken zamanda hala sinyal verildiğinden zamanlama ile ilgili aksilikler oluyordu tabi benim okuduklarımdan anladıklarım bunlar  :) daha farklı anlamışta olabilirim.

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #403 : 26 Şubat 2008, 08:50:33 »
Merhaba sayın gnani, bobine metal yaklaştırılınca d5 opampının 1. pininde yükselen bir gerilim görmelisiniz bu var mı?

Arızalarla ilgili tüm forumları okudum orda anlatılanlar ışığında denemeler yaptım ama sonuç yok herhalde 555 bozuldu bir şekilde çünkü o bölgede hiç kısadevre yok tüm elemanları tek tek ölçtüm son dediğinizide denerim yanlız bu konuda pek iyi olmadığım için d5 neresi bulmakta zorlanacağım en iyisi bütün opampların 2 ayağını kontrol edeyim. Daha önceki yazılarınızda da bu tür birşey vardı ama sanırım 7 ayaktı gerilimi aradığımız yer onda hepsine baktım ama gerilim değişimi göremedim.

Saygılar

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #404 : 26 Şubat 2008, 10:42:40 »
Merhaba

Sayın remzi50 öncelikle teknolojiekibine hoşgeldiniz. Devrenin orjinal açık şeması bu başlığın ilk mesajında verilmiştir. Orjinal şema sorunsuz bir şekile çalışmaktadır. Orjinal şemada BC serileri kullanılmış. Ben 2N serileri ile denemedim BC serileri kullandım.

Delta Pulse modifiye yamaya pek müsait bir cihaz değil. Bu iş için ilk başta opamplarının besleme gerilimleri üzerinde bir çalışma yapmalısınız. Bobinden geçirilen alımı arttırsanız sönümlenme biraz daha uzun sürecektir. Bu da opampun doyumdan braz daha geç çıkması anlamına geliyor. Örnekleme anı opampın doyumda olduğu ana denk gelirse cihaz bu kez metale tepki vermez. Bununla birlkte opampın kazancını da düşürmelisiniz veya örnekleme anını biraz geciktireceksiniz. Fakat bu seferde sönümlenme eğrisi kısa süren metalleri cihazınız algılamayacaktır ve geç örnek alındığı için hassasiyet düşecektir. Bu iş çok çok karışık birçok devreyi değiştirmelisiniz. gnani arkadaşın yazdığı gibi daha önceden bu konularda yazışmıştık ben de denemelerimde elle tutulur bir sonuç alamadım. Tabi yine de denemelerden vazgeçmemek lazım eğer fırsatınız olursa siz de deneyin belki gözümden kaçan bir noka olmuş olabilir.

Sayın gnani

Gain potansiyometresinin arkasındaki tl062 entegresinin 1. pininde bobine metal yaklaştırıldığında artan bir gerilim görmelisiniz. Yine sağ üst köşedeki tl062 nin 7. pininde de bobine metal yaklaştırıldığında artan bir gerilim görülmeli.

Geçtiğimiz hafta sonu cd4066 ların altından geçen sık yollar arasında kısadevre olmasından kaynaklanan böyle bir sorunu çözmüştüm. Kısadevrenin gözle görülmesi nerdeyse imkansız sanki yan yana atomlar sıralanmış iki yol arasına kısadevre yapmış gibi... Teker teker tüm yolların ölçü aletiyle açık ve kısa devre kontrolü yapmaktan başka çare yok malesef...

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2008, 10:48:15 Gönderen: Uykusuz »

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #405 : 26 Şubat 2008, 12:37:07 »
Sağol üstadım verdiğin bilgiler için ilk işim zaten lehim işi bittikten sonra bütün yolları tek tek kontrol etmek oldu kısa devre olup olmadığı konusunda o bölgeye tekrar bakacağım ayrıca diğer dediklerinizide kontrol edeceğim inş sorunu tespit ederim.

Bu arada remzi kardeşe bir fikir beyan edeyim. Bu devreyi modifiye etmeye çalışmaktansa mantığını çok iyi kavrayıp her.gi bir mikro işlemci ile pic v.s. bu işlemleri yaptırmak programsal olarak daha kolay olur tahminimce yani zamanlamaları program içerisinde daha kolay halledebilirsiniz. Belki o konuda yoğunlaşılırsa hem daha farklı bir boyuta taşınmış olur olay yani herkes aynı konuda çalışma yapacağına farklı bir yol seçse foruma daha çok şey kazandırırız gibime geliyor.

saygılar

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #406 : 26 Şubat 2008, 18:50:45 »
Sayın gnani

Gain potansiyometresinin arkasındaki tl062 entegresinin 1. pininde bobine metal yaklaştırıldığında artan bir gerilim görmelisiniz. Yine sağ üst köşedeki tl062 nin 7. pininde de bobine metal yaklaştırıldığında artan bir gerilim görülmeli.

Geçtiğimiz hafta sonu cd4066 ların altından geçen sık yollar arasında kısadevre olmasından kaynaklanan böyle bir sorunu çözmüştüm. Kısadevrenin gözle görülmesi nerdeyse imkansız sanki yan yana atomlar sıralanmış iki yol arasına kısadevre yapmış gibi... Teker teker tüm yolların ölçü aletiyle açık ve kısa devre kontrolü yapmaktan başka çare yok malesef...

Üstadım 4066 larda kısa devre yok kesinbaktım   gain arkasındaki tl062 nin 1 ayağında gerlim artışı var metal yaklaşınca  sağ üsttekinde 7 ayaktada gerilim artışı var bun gain in arkasındakine göre çok daha fazla artış gösteriyor. Yani işin özeti metala karşı tepki veriyor. Sanırım benim 555 bozuk sizce ??

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #407 : 26 Şubat 2008, 22:29:13 »
hocam devreden sağ üst köşedeki tl062 ve 4066 ları sökün ve sağ üst köşedeki entegrenin 7. ayağının yerini bir kablo yardımı ile + ya bağlayın. bu durumda cihazınızdan iyi bir ciyaklama sesi gelmesi gerekiyor. bu var mı?

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #408 : 26 Şubat 2008, 22:36:20 »
hocam devreden sağ üst köşedeki tl062 ve 4066 ları sökün ve sağ üst köşedeki entegrenin 7. ayağının yerini bir kablo yardımı ile + ya bağlayın. bu durumda cihazınızdan iyi bir ciyaklama sesi gelmesi gerekiyor. bu var mı?

Hayır yok bunu daha önceki yazılarınızdan okuyup denemiştim ama ben 4066 ları çıkarttım ve tek tek bütün tl062 lere denedim bunu  :(

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #409 : 26 Şubat 2008, 22:50:04 »
O zaman arızayı kıstırdınız 555 devresi ufacık bir yer hemen halledersiniz.

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #410 : 26 Şubat 2008, 22:55:16 »
Bakalım inş. bizim buradaki elektronikçide vardırda alır değiştiririm zaten üzerinde kore yazıyor kıllanmıştım.

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #411 : 27 Şubat 2008, 19:54:46 »
Bu iş beni baya uğraştıracak, 555 i değiştirdim sağına soluna baktım ama hiç ses yok cihazda üstüne birde soldaki 4066 ısınmaya başladı.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #412 : 27 Şubat 2008, 21:21:34 »
büyük ihtimalle kısadevre var yollar arasında falan veya bir direnci yanlış taktınız... 4066 bozulnuş olabilir onu bir kere kafadan değştirin devre üzerinde çalışırken sökebildiğiniz tüm malzemeleri sökün

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #413 : 27 Şubat 2008, 22:01:39 »
büyük ihtimalle kısadevre var yollar arasında falan veya bir direnci yanlış taktınız... 4066 bozulnuş olabilir onu bir kere kafadan değştirin devre üzerinde çalışırken sökebildiğiniz tüm malzemeleri sökün

Önerileriniz için teşekkürler dirençleri zaten kontrol etmiştim ama şu dikkatimi çekti 2.2r lik direnç normalde doğru değer gösteriyor ama kısa devre konrolünde ötüyor. Herhalde değer küçük olduğu içindir diye düşündüm tam bilgim yok çünkü. Tekrar bütün yolları kontrol edeyim. Acaba pcb demi sorun var artık ondan şüphelenmeye başladım ben şemaya göre tek tek kontrol edeyim bütün elemanları. Tşkler

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #414 : 01 Mart 2008, 00:07:08 »
Üstad önerileriniz için teşekkür ederim 4066 ları değiştirince sorun ortadan kalktı sanırım ufak bir iş vardı entegre üstündeyken yaptım o sırada hasar görmüş dikkat ettim aslında üstünde takılı değilken çalışmaya oldu bir kere. Şu anda ses geldi ilk denk gelen ayarlar ile 30 cm den aldı 1 ytl yi ince ayar yapayım derken komple karıştırdım potları iyice ölçmem lazım nereye doğru min-max ondan sonra düzgün bir bobinle %100 kapasite verecek inş.

Teşekkürler.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #415 : 01 Mart 2008, 00:10:37 »
Tamamdır hayırlı olsun cihazınız

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #416 : 01 Mart 2008, 09:00:23 »
Sağol verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

harmanx

• Ziyaretçi
« Yanıtla #417 : 02 Mart 2008, 22:15:43 »
arkadaşlar devreyi yaptım çalışıyor fakat bir sorun var bakır demi sarı teneke metal para bunlara ötüyor fakat altın ve paslanmaz malzemeye tepki vermiyor yani altını algılamıyor ço ilginç altı testi yapan varmı aranızda acaba..

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #418 : 02 Mart 2008, 23:23:05 »
merhaba arkadaşlar delta pulseyi   iki kere yaptım birincisi  arıza yapınca ikincisini yaptım  ikincisini şu an kullanı yorum ama  oda nasıl olduysa lf 357 ile çalışmıyor lf 351 takarsam çalışıyor uykusuz kardeş buraya kadar bi sorun yok ama bu şekilde tam tık tık sesi almadan ayar yapmak zorun da kalıyorum ayrıca tprakta çok ötüyor
yüzeydeki meatlleri anca toplayabiliyorum çünkü ses kesmediği için derindeki metel mi yoksa cihaz dan mı kaynaklanıyor kestiremiyorum her zaman bu yüzden devam lı yüzey taraması yapmak zorunda kalıyorum acaba bu sorun çözülebilir mi ayrıca bu nexsuz hakkındaki düşüncelerin nedir acaba yapılmaya değermi şimdiden sana ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #419 : 04 Mart 2008, 20:57:43 »
Sonunda bitti arkadaslar,buda acizane benim delta
http://img122.imageshack.us/my.php?image=img0792fu5.jpg
http://img122.imageshack.us/my.php?image=img0791re4.jpg

Transistor olarak 2n3904 ve 2n3906 yi kullandim mos olarakra irf740.Ilk denemede calismasida beni sasirtmadi degil.tek parada 25 cm dandik bir bobinle bence super.Burda emegi gecen herkese ozellikle Uykusuz a tesekkuru bir borc biliyorum.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2008, 20:59:43 Gönderen: remzi50 »