Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2114309 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #240 : 25 Aralık 2007, 17:10:23 »
Merhaba dedektör33

Sinyalin sönüm grafiğini çizen devreyi daha önceden yapmıştım görmüşsünüzdür:

[youtube=425,350]6l-UOFggl-4[/youtube]

Burada bobine sırasıyla Bakır, Aliminyum, Krom, Lehim teli ve demir yaklaştırıyorum.

Yazılımsal olarak sönümlenen sinyalin isteiğiniz yerini keser atar istediğiniz yeri istediğiniz kat yükseltabiliriniz fakat bu iş bu şekilde pek mümkün olmuyor malesef videodan da görüldüğü gibi bazı değerli metaller ile yine bazı değersiz metallerin eğrileri birbirine çok benziyor. Bir de toprak araya girince bu benzeme dahata artacaktır. Metallerin kırpılma yapılmadan orjinal hallerini görmek isterseniz:

İlk olarak altın:

Bakır:

Demir:

Krom:

Gümüş:

Demek istediğim değerli bir metal ile değersiz bir metali ayırmak eğime bakılarak çıkartılaması hatalı sonular verebilir. Değerli bir metalin yanında farklı bir değrli metal varsa ikisinin eğrisinin birleşimi değersiz bir metalin eğrisine eşdeğer olabiliyor. Veya iki değersiz metal değerli metalin eğrisini de verebilmesi mümkün.

Ben bu eğriye bakarak kolaylıkla ekranda altın demir veya değerli değersiz yazıları yazdırabilirim ama yanıltıcı olur. PI dedektörlerin yapısı bu işe pek yatkın değil . eğimi kullanarak hesaplama teknikleri matematiksel dönüşümler yapmak gerekiyor. Şu an bunlarız üzerinde çalışıyoruz eğer sonuç verimli olursa sizleri haberdar ederiz.

dedektor33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #241 : 29 Aralık 2007, 15:14:19 »
Uykusuz LCD'lerin gayet güzel çalışıyor tebrikler. Delta Pulse ve TGS'e eklediğin ekran ve tam devresini, programını vs. bizimde yapma hakkımız varmı? Yoksa emeğe saygı çerçevesindemi değerlendirmeliyiz. Emeğe saygyı sana saygı olarak değiştirsek bizde zamandan kazansak. programcılık hemen olacak iş değil.
Nakit yönetimi bölümüne ismini eklesek LCD'ye hangi rakamı yazdırmalıyız :  Senin MSN etkin olmayınca bazı değerlerin tasviride zorlaşıyor. TGS'de sağa sola sapan barların seviyesini sola -95'le 0 arasında,sağa 0'la +95 arasında rakamsal değerlerle ifade edebilirsen çok daha hoş olacak ticari cihazlarda bunlar kullanılıyor

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #242 : 29 Aralık 2007, 16:29:14 »
ben dedim sana dedektor 33 uykusuzun menajeri benim .lcd işi kolayda pastırmanın kokusunu duymadık gülüm .işin olur sartnameyi benden temin edebilirsin.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #243 : 29 Aralık 2007, 21:09:25 »
Ben artık msn kullanmyorum devamlı sorun yaşıyorum karşıya yazdıklarım gitmiyor karşıdakinin yazdıkları bana ulaşmıyor birsürü sorun iki yıldır bu sorunu çözemedim ben de msn yi sildim gitti.

Sadece lcd devresini satın almayı düşünürseniz gmailin hızlı yazışma bölümü var msn gibi çok rahat olmuş...  ;). Tabi pastırmayı asenkron koklamalı ilk önce  ;D

Yanlış bilmiyorsam behsettiğiniz +95 olayı faz kaymasının açı değeri olsa gerek... Ben henüz açıyı hesaplama yöntemleri üzerine bir çalışma yapmadım. Şu anki yaptığım devre alınan sinyalin sağa mı kaydığı yoksa sola mı kaydığını gösteriyor. Sağa kaydıysa değerli gurup sola kaydıysa da değersiz gurup olarak belirleniyor. Ama bahsettiğiniz faz kayması açılarını bulursak yanılmalı da olsa sadece bir tür metali (mesela altını)  bulabilme gibi durumlar da özellik olarak cihaza eklenebilir diye düşnüyorum.

kadir4161

• Ziyaretçi
« Yanıtla #244 : 30 Aralık 2007, 02:45:02 »
SELAM ARKADAŞLAR ÇOĞU ARKADAŞIMIZ GALİBA SADECE DELTA PULSE ALGILAMASINI AÇIK HAVADA YAPIYOR YANLIZ ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM HERŞEY ÇOK GÜZEL AMA BU LANET MAKİNA 1m2 başlık'LA AÇIK HAVADA 5 kg yağ TENEKESİNİ 2 m ALGILIYOR TOPRAK ALTINTA İSE KOSKACA ELEKTİRİK MOTORUNU TOPRAK ALTINA 80cm GÖMDÜM HİÇ BİR TEPKİ VERMEDİ YANİ TOPRAK ALTINTA ETKİLİ DEĞİL BUNU 45cm-70cm 1m2 BAŞLIKLA DENEDİM ÇEKMİYOR.SORUN BUNU NASIL AÇIK HAVADA ÇEKDİĞİ GİBİ TOPRAK ALTINTA ÇEKTİREBİLİRİZ.NERDE YANLIŞ YAPIYORUZ.

Master Hunter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #245 : 31 Aralık 2007, 09:28:17 »
Elektromağnetik sinyaller yada bir başka deyişle radyo frekanslı sinyaller, doğal yada insan yapısı engellerde daha az; uzay boşluğunda ise gidebildikleri kadar giderler..Bu elektroniksel temel bir kuraldır. Hiçbir elektromağnetik sinyal uzay boşluğunda (yada havada) ilerlediği kadar engelli ortamlarda ilerleyemezler.Mutlaka az yada çok kayıplar yaşanır.Hangi marka hangi sistem  dedektör kullanırsanız kullanın toprağa girdimi mutlaka derinliği düşer..GP3500'de bile bu böyledir..Ben bizzat kullandım bu makinayı. Anlaşılmasını kolaylaştırmak açısından bir fm verici istasyonunu düşünün.Özellikle arabada dineleme yaptığınızda araya bir Dağ,tepe vb. engeller girdiği zaman istasyon kayboluyor.Engeli geçince istasyon tekrar beliriyor..Niçin? İşte bu yüzden..Yada telsiz üreticileri cihazlarının mesafesini veririken şehir içi ve şehir dışı mesafelrine baktığınızda bir farklılık görüyorsunuz.Telsiz şehir dışında yani açık arazide nerdeyse şehir içindekinin iki katı daha fazla çekiyor..Ama makina aynı makina...Niye iki katına çıkıyor menzil..? İşte bu yüzden..Uzatmaya gerek yok..Dedektörlerde temel olarak radyo frekanslı sinyalleri kullanarak metal tesbiti yaparlar..Burada toprağın bir direnci vardır.Her engelin bir direnci vardır. Bu direnci olabildiğince kırabilmek için göndereceğimiz sinyalide olabildiğince güçlü yapmalıyız.İşte pals dedektörlerin üstünlüğü buradadır.Yüksek çıkış gücüyle sinyal çıkışı verdikleri için,yada bir başka deyimle bobini şişirme güçleri diğerleri sistemlere göre daha fazla olduğu için engelli oluşumlarda bile diğerlerine nsbeten daha fazla ilerlerler.Diğer sistem dedektörler toprak altında bir pals dedektör kadar ilerleyemezler.Niçin? Çıkış güçleri düşükte onun için..Pals sistemleri pals sistem yapan bobin anahtarlası olarak kullanılan MOSFETtir. Üstünlük buradadır..Diğer sistemler havada çeker gibi gözüksede toprağa vurdunmu hepsi havluyu atıyor..Hepsini kullandık biz..Zaten topraktan kaynaklanan sorunlar yüzünden ayrım işlevide yapılamıyor..Ayrımlı dedektörler toprağa girdiğinde deyim yerindeyse hepsi çuvallıyor..GP3500 bile bazı mineralli topraklarda tıpkı değerli metallere verdiği ses sinyalinin aynısını veriyor..Makina ne yapsın yani..GP3500 değil GP3milyonda kullansanız olacağı bu..Ama GP3500'le havada yaptığım denemelerde ayrım işlevi çok daha  sağlıklı..Niçin böyle oluyor? Anlattığımız nedenlerden ötürü oluyor.....Ben GP3500'de deltayı tercih ettirecek bir üstünlük görmedim..Güzel makina fonksiyonlu makina,tek parada deltadan 4-5 santim daha iyi..Hepsi 4-5 santim..İkiside pals sistem..Mantık  aynı..Ama deltada güzel makina...Deltadan Hammerheadden memnun kalmayan,hiç piyasadan daha iyisini arayacam,bulacam diye uğraşmasın..Piyasa deektörleri özellikle yerli imalat dedektörler kelimenin tam anlamıyla rezalet bir performansları var..En popüler 4 tane yerli marka dedektörü bizzat kullandım..Herbiri birbirinden rezalet.Al birini vur ötekine..Sakın piyasadan deltadan daha iyisini bulacam diye uğraşmayın paranızı çöpe attığınız kalır...Dediğimize gelirsiniz ama iş işten geçmiş olur..Benim birçok müşterime delta verdikten sonra kullandığı yerli imalat dedektörü hurdalığına kaldırmıştır..Satamıyorda..Ölü fiyat veriyorlar..Ama arkadaşlarım ilk defa deltayla tanıştıkları için maalesef bu dedektörün kıymetini bilemiyor..Ama diğerleri biliyor..Zira daha önce beş para etmez dedektörleri kullandılar..Biz burada sizin menfaatinize çalışıyoruz..Amacımız başka bişey olamaz..Kaportaya, boyaya cilaya para yatırmaktan vazgeçin..Bunlar hep tuzak...Defineci kaportaya aldanıyor,performansı düşünen yok..İşi o kadar abartmışlarki saydım ön panelde 22 tane led lamba var..Bir dedektörün ön paneline 22 tane led lamba niçin konulur..?Varsa bilen bana izah etsin...Hepsi göz boyamadır...Hepsi tuzaktır..Deltadan Hammerden memnun kalmayan definecilik için dedektörler dışında başka formüller aramalıdır....Dedektörlerin en iyisi bunlar...
Ben şu an 120ytl'ye deltayı veriyorum.Bana 1200ytl verseniz deltadan daha iyisini yap deseniz yapamam..Yine delta veririm,Hammer veririm.
......................
Toprak altında en fazla ilerleyen dedektör sistemi pals sistemlerdir..Biz daha önceki yazımızda toprak kaba,gevşek,mineral oranı düşükse pals dedektör daha derinden algılar dedik.Niçin böyle dedik?Bu durumda toprağın direnci düşük olurda onun için yazdık...Dolayısıyla sözünü ettiğiniz sorunun çözümü yoktur..Yani sinyaliniz ne kadar güçlü olursa olsun havada alınan verilerin birebir aynısı toprak altında alınamaz

Herneyse...Arife tarif gerekmez.İfade ettiklerimin anlaşıldığını umuyorum...

Saygılarımla...

MASTER HUNTER
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2007, 10:04:57 Gönderen: Master Hunter »

kadir4161

• Ziyaretçi
« Yanıtla #246 : 02 Ocak 2008, 14:31:41 »
SAYIN HOCAM ÇOK GÜZEL AÇIKLAMA YAPTINIZ AMA BU ÇÖZÜM OLACAĞINI ZANNETMİYORUM.BİR İYİ VAR BİRDE EN İYİ VAR BİZ BU DELTAYI NASIL ENİYİ YAPABİLİRİZ TABİKİ SİZİN ENKİN ZEKANIZLA VE TECRÜBENİZLE SORUN BAŞLIKLA İLGİLİ OLABİLİRMİ.AÇIK HAVA DA ÇOK İYİ MESAFEDE ÇEKİYOR AMA TOPRAK ALTINA GELİNCE DOYURUCU BİR DERİNLİĞİ YOK.70cm 0.50mm TEL İLE 32 TUR SARDIM SİZCE NASIL BU DEĞERLER.SAYGILAR.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #247 : 02 Ocak 2008, 14:47:16 »
Ben toprakta sorun yaşamıyorum. Bobini benim sardığım gibi sarın.

ka ZA hit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #248 : 03 Ocak 2008, 15:30:22 »
uykusuz hocam formu yeni keşfettim bu dedektörü ben de yapmaya başladım bi sorun olursa sizden cvp alabilirim sanırım belli ki bu konuda tecrübelisiniz yardımcı olmanızı bekliyorum.ve teşekkürler güzel bi devre olduğunu ve bi arkadaşımdan duydum o çalıştırmış...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #249 : 03 Ocak 2008, 20:22:07 »
Öncelikle Teknolojiekibi'ne hoşgeldiniz. Forumda devreyi yapıp çalıştıran arkadaşlarla birlikte elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışlırız tabiki. Kolay gelsin.

Master Hunter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #250 : 07 Ocak 2008, 10:36:45 »
Efendim herşey bobininle bitmiyor,Onunda belli bir limiti var.Ayarlamalarda çok önemli..Bobinle devre arasındaki kablonun bile etkisi var..Bobinin sarım sayısı çok fazla olursa parazitik etkiler çoğalır,kimi metalleri algılar kimini algılamaz.Çok az olursa  hassasiyet düşer vs. birçok sıkıntıları var..Dolayısıyla saracağımız bobin belli bir değerde olmalıdır en optimum verimi elde etmek için..Birçok definecide bizden bobinsiz kart alıyorlar.Bobin kısmınıda beceremiyorlar. Öte yandan diyelimki devremize 12 tane seri bağlı 12v.7 amper  akü taktık,5 tane eşlenik mosfet kullandık.Yükselteç Opamplarının tamamını açık çevrim kazancında çalıştırdık ve çıkış gücümüz 100wattan 800wata çıktı ve tek parayı artık 1.5metreden algılıyoruz.Gerçi bu pratiksel olarak mümkün değildir.zira bobinin dayanacağı belli bir gerilim ve oluşturacağı limit bir manyetik alan vardır..Ama diyelimki böyle birşey oldu akümüzü sırtımızda taşıyoruz.zaten böyle bir akü yaklaşık 45-50kilo civarında eder ve sırtımızda taşımaktan başka çaremiz kalmaz..şimdi tek parayı 1.5 metreden algılayan bir makinayı arazide kullanabilirmiyiz?İşimiz bitti mi? Hayır..Niçin?Böylesi bir cihaz önüne gelene sinyal verirde onun için..Zerreyi affetmez.makinayı açar açmaz sürekli bağırmaya başlar ve kullanamazsınız.
aynı olay büyük başlık içinde geçerlidir.İşte GP3500'ün bu dezavantajı var.Mineral filan affetmiyor.Aslında avantaj gibi görünen bişey dezavantaja dönüşüyor..Tabii olayı definecilik açısından ele alıyoruz. Dolayısıyla bir dedektör tek parada 35-45 cm aralığında algılama yapıyorsa  bu dedektör süper bir dedektördür.Bu verim bize yeter..
.......................................
Ayrıca bir dedektör ne kadar profesyonel olursa olsun. Definecilikteki fonksiyonu en iyi şartlarda yüzde yirmiyi geçemez.İşin yüzde kırklık kısmı makinayı çok iyi kullanabilmek yani makinayla bütünleşebilme becerisi, geri yüzde kırkıda defineciliği çok iyi bilmekten geçer.arazi şartları,zemin etüdü,nerelerde define olabilir vs. Maalesef defineci makinayı açınca bütün iş bitecek diye bakıyor. Yada bitsin istiyor..Yok öyle... Makinayı kullanacak olsan sensin,kazacak olan sensin,çıkartacak olan sensin. vs..işin yüzde seksenlik kısmı sana bakıyor haberin yok..bunu tüm dfefinecileri kastederek yazıyorum sizin için değil.Acemi bir defineci elinde dünyanın en iyi makinasıda olsa battal eder.Aynı makinayla sen girersin araziye dolanır gelirsin, ben girerim, ne var ne yok toplarım.Aynı arabayı acemi bir sürücü iki adımda bir stop ettirir,teknik servisten uzman birisi aynı arabayı uçak gibi kullanabilir..Ama cihaz aynı cihaz..Herşeyde böyledir..At sahibine göre kişner demişler..Bir bilgisayarda yazılım yoksa bişeye yaramaz.Ona nasıl hesaplama yapması gerektiğini öğretecek olan insandır. İnsan faktörü her alanda belirleyicidir. Dolayısıyla makinadan ziyade acaba kendimizde ne gibi tecrübe eksiklikleri var onada bakılması gerekir..Burada plotaj hatası vardır.İşin bu yönü ihmal ediliyor bütün suç makinaya atılıyor. Bu yanlıştır.
Pals sistemler en kolay ve rahat kullanımı olan sistemlerdir.Hele deltanın kullanımı çok rahattır.Elinizdeki makina süper bir makinadır.
Fakat siz ayarlamaları iyice ögreneceksiniz,Kalın ayarlar ince ayarlar vs. deyim yerindeyse makinayı bebek gibi dinleyeceksiniz.Delta pulsenin bulamadığı bir metali piyasadaki hiçbir dedektör bulamaz..(GP hariç)..Ben deltaya tek parayı rahat 40 santimden algılatıyorum.Aslında imkan olsada makina verdiğimiz her defineciye birebir arazi şartlarında Delta ve Hammer kullanma eğitimi verebilsek..Zira benim Kastamonudaki dört kişilik defineci grubumun hepsinin eline delta verdim,birebir kullanımını da bizzat öğrettim.Fakat bir ava çıkacakları zaman yine bizi çağırıyorlar...Bana:"okuyormusun üflüyormusun ne yapıyosan bu makina senin eline geçince buluyor, biz kullanınca bulmuyor" diyorlar..Çünkü birkaç kez ava çıktığımızda  onların dolanıp geldikleri yerlerden aynı makinayla biz girmişizdir ve metal tesbit etmişizdir..Değerli değersiz, orası önemli değil...Ama bulmuşuzdur..Bunları ticari beklenti kaygılarımla yazmıyorum.120Ytl'nin hepsi kar olsa ne olur?  Yani plotaj hatasına dikkat çekiyorum...
Herneyse ben bu konuda yazacaklarımı yazdım..Takdir sizindir..

Ha unutmadan sardığınız bobin sarımı çok fazla..70cm çaplı bir bobine 0.5lik telden 19-20 tur...

Tüm foruma iyi çalışmalar diliyorum..

MASTER HUNTER
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2008, 11:36:44 Gönderen: Master Hunter »

Master Hunter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #251 : 07 Ocak 2008, 10:42:28 »
MASTER HUNTER'in notu:

Saygıdeğer defineci ve teknisyen arkadaşlar,

Sitemiz bir süre önce dedektör reklamlarını yasaklama kararı almıştır..Alınan karara saygı duyuyoruz..
Dolayısıyla daha önce duyurduğumuz Tesoro Golden Sabre ve GOLDSCAN4 ile ilgili yeni  projelerimizi yayınlayamıyoruz..

İlgilenen arkadaşlara saygıyla duyrulur...
.................................................
Birde arkadaşlar ben foruma sık sık giremiyorum. Birebir takip edemiyorum. Şahsi işlerim vs. vaktim olmuyor..Dolayısyla forumda hangi başlıkta hangi soru var, kim ne yapmış vs.hiç ilgilenecek vaktim yok..Bu işleri Elbombacı iyi götürüyor..Dolayısıyla bana bir sorunuz olacaksa mümkünse cep telefonumdan ulaşın...Cep numaramı forumdan alabilirsiniz...Dedektörler ve definecilik konusunda her türlü soru ve sorunlarınıza elimziden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.Makinanızı çalıştırmadan önce yada çalışan dedektörünüze farklı bir bobin kullanmadan önce,her.gi bir modifieyeye gitmeden önce bize danışın...Olur olmaz herşeyi foruma taşımayın..Yani açılmış bazı başlıklara bakıyorum, hep üfürükten teyyare başlıklar,görüntü kirliliğinden başka işe yaramıyor.Tabiki bunlar benim şahsi düşüncem..Ben site yönetiminde değilim,bunlar sadece bir tavsiye...Bize önce devreniz hakkında genel bir rapor verirsiniz,size cihazınız hakkında yönelteceğimiz bazı soruları cevaplandırırsınız.Bizzat bazı yerleri ölçümlerini isteriz bu şekilde işi kestirmeden hallederiz....Dolayısıyla bizim forumdan verimli olabilmemiz en azından şu an için mümkün değildir..

Saygılarımla....

MASTER HUNTER...

« Son Düzenleme: 07 Ocak 2008, 11:27:03 Gönderen: Master Hunter »

ka ZA hit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #252 : 07 Ocak 2008, 11:43:05 »
uykusuz hocam ben yeniyim biliyosunuz. devreyi yapmaya başladım bişey sormak istiyorum sizin sardığınız şekilde sarcam başlığı. ama ben toprak altında yaklaşık 1-1.5m derinliğe ulaşmak istiyorum ne yapmam gerekiyor acaba
    şimdiden teşekkür ederim... saygılar

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #253 : 07 Ocak 2008, 12:22:14 »
Merhaba,

Benim sardığım gibi bir bobin sararsanız hava ile toprak arasında yok denecek karada az bir fark olduğunu göreceksiniz. Ek olarak her.gi bir şey yapmanıza gerek  yok. Tecrübeyle sabit  ;)

Çevrimdışı aykurtelektronik

• Yüzbaşı
  • merhaba
« Yanıtla #254 : 08 Ocak 2008, 12:59:11 »
 ??? ??? arkadaşlar elimde whıts spektrum  xlt spektrum  dıscover serisi var bunun derinlik olarak ne kadar derindir

Master Hunter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #255 : 08 Ocak 2008, 14:12:55 »
Kadir Bey,
Elinizdeki cihazınızı gönderin kontrol edelim. Bu arada hangi başlığı en çok kullanacaksanız ona göre bir parça da ince ayar yaparız,isterseniz bobinide biz sararız..Bunlar için her.gi bir ücret talebimiz sözkonusu değildir.

Saygılarımızla..

MASTER HUNTER

ka ZA hit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #256 : 08 Ocak 2008, 15:22:03 »
saolun hocam o şekilde sarcam

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #257 : 08 Ocak 2008, 19:47:09 »
master hunter arkadaşım elimde bir arkadaşın garet marka dedektöçrü var bu cihaz hiç bir şeye tepki vermiyormuş daha önce bobini tamirat görmüş bende bobin uçlarını kontrol ettiğimde hiçbir tepki alamadım yan i bobin içerden kopuk sanki buna nasıl bir bobin sarabiliriz

Master Hunter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #258 : 09 Ocak 2008, 10:27:09 »
Bobinin arızalı olduğundan eminseniz Garretin hangi modeliyse piyasada orjinal yedek parçasını satan yerler var. Nettende bakabilirsiniz. Bir tane hazır başlık takın işi bitirin. Bu başlıklar preslidir ve devrenin frekansına göre çalışır.. Biz hiç o işe girmeyelim.

Saygılarımla...

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #259 : 09 Ocak 2008, 14:33:59 »
M. Hunter bey
 gold scan4  pcbsini biyerlerden bulup thuntinge yolladık. adamlar analiz etmişler eksik var diyorlar sizin pcb farklımı
selamlar
http://www.thunting.com/geotech/forums/showthread.php?p=65356&posted=1#post65356