Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9911533 defa)

0 Üye ve 24 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #2780 : 31 Mart 2014, 13:09:34 »
Jickata hayirli kismeti. Bol olsun 3dlide guzel gozukuyor bendemi gecsem  8)

Çevrimdışı okanjoy

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2781 : 31 Mart 2014, 13:23:40 »
ustam baya düzelttim tune butonuna basınca acılıyor diyor orada kalıyor menü butonuna basınca açılıyor diyor saymaya başlıyor 99 da kalıyor oraya kadar geldim bakalım yapa bilecek miyim terslikya şimdide ölçü aletim kendi kendine bozuldu neler oluyor anlamadım şimdi onunda yenisini alacam herhalde acaba bu sorunu nasıl aşa bilirim ustalar

Bir kelime ögretenin bin yıl kölesi olurum

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2782 : 31 Mart 2014, 13:47:38 »
S.a arkadaşlar opamp çıkışında gürültüyü nasıl bastirabiliriz. Kondansator ile olmuyor power kısmında olabilirmi nasıl bir çözüm bulabiliriz

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2783 : 31 Mart 2014, 14:40:42 »
S.a arkadaşlar opamp çıkışında gürültüyü nasıl bastirabiliriz. Kondansator ile olmuyor power kısmında olabilirmi nasıl bir çözüm bulabiliriz

YILDIRAY ustam parazitin kaynağını bulmak lazım ki çözüm ona göre üretilebilsin, şimdi DP3-S üzerindeki parazitin kaynaklarını bir inceleyelim.
1. beslemeden kaynaklı parazit; beslemeden kaynaklı parazit genellikle dc-dc converter kullanıldığı zamanlarda oluşur yani gerilim yükseltilmesi yapıldığında oluşan parazitler, bu tip parazitleri şok bobin, esr cond. hızlı diyot kombinasyonları ile kısmen giderilebilir.
2.DP3-S te dikkat edilmeyen klasik bir parazit vardır, oda TL062 katındaki gerilimin bölünmesi ile elde edilen noktadaki yani -+6v olarak ayarladığımız noktada ki parazit bunu aşmanın yolu bu noktaya - ve + dan kutuplu 100uF cond. takılarak giderilir.
sizin opamp çıkışındaki parazitin kaynağı büyük olasılıkla burdan kaynaklandığı düşüncesindeyim. zira modül kısmına müdahale şansımız yok.

Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #2784 : 31 Mart 2014, 16:27:34 »
50Hz. Ripple Filter Modul... ^-^

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2785 : 31 Mart 2014, 17:46:59 »
Tesekkur ederim arkadaslar.Hepsi Huseyin ustamIzIn sayesinde.Allah (c.c.) kendisinde razI olsun.

SnaypIr kardes,imkanIn varsa hic durma, 3D'ye gec.Zaten sizlerede 3D yakIsIr.
Video test'i imkanIm olmadI,ama ilk fIrsatta ekliyecem.
SaygIlar.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2786 : 31 Mart 2014, 18:38:42 »
s.a protr ve mustafa ustam teşekkürler. tam da istediğim cevabı verdin protr ustam hemen deneyeyim.

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2787 : 31 Mart 2014, 18:45:43 »
s.a mustafa sanırım bizim devreler için geri besleme dirençi çok düşük.

zorbey

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2788 : 31 Mart 2014, 19:25:00 »
slm arkadaşlar sizlerle edindiğim tecrübelerimi paylaşma ihtiyacı duyduğum için yazıyorum.
öncelikle hüseyin ustaya çok teşekkür ederim.
bana delta pulse 3s cihaz yaptı tabiri caizse bi uçak sahibi oldum
yaklaşık 2 haftadır arazideydim. makine çok güzel çalışıyor.
3 s hakkında tereddütleri olan varsa kesinlikle düşünmesin 45 lik kafayla yaklaşık 2.80 m derini algılıyor.
metal ayrımı çok iyi sizlere tavsiyem büyük paralar vererek sağda solda cihaz aramayın.
ayrıca teknik desteklerinide esirgemedikleri için hüseyin ustadan sonsuz minnettarım.
ellerine sağlık çok başarılı bir çalışma olmuş. başarılarının devamını dilerim.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2789 : 31 Mart 2014, 19:39:50 »

YILDIRAY ustam parazitin kaynağını bulmak lazım ki çözüm ona göre üretilebilsin, şimdi DP3-S üzerindeki parazitin kaynaklarını bir inceleyelim.
1. beslemeden kaynaklı parazit; beslemeden kaynaklı parazit genellikle dc-dc converter kullanıldığı zamanlarda oluşur yani gerilim yükseltilmesi yapıldığında oluşan parazitler, bu tip parazitleri şok bobin, esr cond. hızlı diyot kombinasyonları ile kısmen giderilebilir.
2.DP3-S te dikkat edilmeyen klasik bir parazit vardır, oda TL062 katındaki gerilimin bölünmesi ile elde edilen noktadaki yani -+6v olarak ayarladığımız noktada ki parazit bunu aşmanın yolu bu noktaya - ve + dan kutuplu 100uF cond. takılarak giderilir.
sizin opamp çıkışındaki parazitin kaynağı büyük olasılıkla burdan kaynaklandığı düşüncesindeyim. zira modül kısmına müdahale şansımız yok.

s.a. Ustam ihtiyacımız olan 12v altı voltajları pil gurubundan alırsak sanırım bu sorun ortadan kalkar mı?Saygılar
« Son Düzenleme: 31 Mart 2014, 19:42:06 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2790 : 31 Mart 2014, 19:45:22 »
s.a.
arkadaşlar bir şeyi çok merak ediyorum. LI-PO piller dc-dc converter mantığında mı çalışıyor?
esasen biz tek akü 18v akü bulabilsek bu devre tadından yenmez. 18v diyorum aslında 18v olması şart değil elbette ama devreye 7812+PNP güc tranzistoru ile 3A lık sabit bir kaım kaynağı oluşturmak için 12+1,4v =13,4v kabaca 14v olacak tek akü muhteşem olacaktır

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2791 : 31 Mart 2014, 20:05:54 »
pro-TR usta ,ben zaten 18v 4.5A aku kullanIyorum.Yani 3x6v = 18v.Senin dedigin gibi yapmayI dusunuyorum.Yani bir 7812 + 2N3055 ile sorunun cozulcegini zannediyorum ,ama malesef  18v 3A tek aku bulabilecegini pek zannetmiyorum.Ancak leptop pilleri ile sorun cozulebilir bence,ama ne kadar verimli olur bilemem.
SaygIlar.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2014, 20:13:31 Gönderen: jickata »
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2792 : 31 Mart 2014, 20:47:21 »
s.a onur600, pro-tr abimin dediği gibi benimde hep kafamda tam gürültüsü bastırılmış bir 12v dc regüle yapmak da basit regüle devreleri yaptım ancak çok aşırı ısınıyor tabiri caizse yumurta pişer.

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2793 : 31 Mart 2014, 20:59:01 »
s.a onur600, pro-tr abimin dediği gibi benimde hep kafamda tam gürültüsü bastırılmış bir 12v dc regüle yapmak da basit regüle devreleri yaptım ancak çok aşırı ısınıyor tabiri caizse yumurta pişer.
Merhaba ;
stabil bir dc - devre yapmıştım radyo vericisi yaptığım dönemlerde öyle ki swichmod trafo ile dizayn edilen devrede uğultuyu kesememiştim en son gene döndüm normal toroid trafoya ,,mje serisi transistör ve bir dizi kapasitörle istediğim kaliteye ancak ulaştım 300watt güç almak için yaklaşık 8-9 amper çekiyor ve 650wattlık bir trafo sardım :D,
fakat şu an led tvlerde kullandığımız dc dc convertörler gayet başarılı isterseniz yükleyebilirim incelersiniz ,,elektronik bölümünden ,,
saygılar
Okumak tutkuların en soylusudur,

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2794 : 31 Mart 2014, 21:20:52 »
pro-TR usta ,ben zaten 18v 4.5A aku kullanIyorum.Yani 3x6v = 18v.Senin dedigin gibi yapmayI dusunuyorum.Yani bir 7812 + 2N3055 ile sorunun cozulcegini zannediyorum ,ama malesef  18v 3A tek aku bulabilecegini pek zannetmiyorum.Ancak leptop pilleri ile sorun cozulebilir bence,ama ne kadar verimli olur bilemem.
SaygIlar.

s.a. usta 2N3055 NPN tr bence siz PNP TR li olanını yapın,

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2795 : 31 Mart 2014, 21:42:22 »
s.a.
arkadaşlar bir şeyi çok merak ediyorum. LI-PO piller dc-dc converter mantığında mı çalışıyor?

a.s. Ustam lipo piller gurup pillerden oluşur içersinden isterseniz 1.2v istersenizde genel toplama bağlı olarak değişkik değer alma imkanınız olur...dc-dc mantığından zaten bu pil gurup içerisinde olmayan bir sey bildiğiniz gibi.
Bir ifade eksikliği var ama hayırlısı diyorum

Yıldıray usta,gürültüden ziyade önemli olan bu gürültüyü devamında tölarize edebilecek sağlam bir yapı oluşturabilmek.Bobin kulllanılan her devrede ister istemez gürültü olmakta....Bildiğim kadarıyla

Birde anlamadığım illa bu mosfete(bobini)12v mu uygulama zorunluluğumu var çok merak ediyorum...

Saygılar
Saygılar
« Son Düzenleme: 31 Mart 2014, 21:54:20 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2796 : 31 Mart 2014, 22:26:58 »
Alıntı
birde anlamadığım illa bu mosfete(bobini)12v mu uygulama zorunluluğumu var çok merak ediyorum...

nasıl yani usta; 12v tan yukarı bobini besleyebilirsiniz sorun değil ancak sonuçları yazılım ile yorum yapan bir devrede ayar tutmama sorunu başgösterebilir.
tam tersi 12v tan daha düşükte beslenebilir aynı şekilde yazılım buna uyar mı o sorun var, zira bobinden opampa gelen voltaj min. 400v AC max. 1200v AC arasında gelir ancak biz girişte 4148 lerle sinyalin her iki alteransınıda kırpıyoruz ve elimizde 12v a göre -+07v luk bir sinyal kalıyor ve biz bunu inceliyoruz

Çevrimdışı acemi-usta

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2797 : 31 Mart 2014, 22:55:54 »
slm arkadaşlar  ihtiyacı olan arkadaşlar için orjinale benzer bir bobin 44x50  tek para eşik 20   30 cm kullandığım tel  055    3.5  ohm   saygılar
bir mazlumun sesi onu duymak isteyene ulaşır duymak istemeyen zaten ona zulüm edendir

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2798 : 31 Mart 2014, 23:15:27 »
Alıntı
birde anlamadığım illa bu mosfete(bobini)12v mu uygulama zorunluluğumu var çok merak ediyorum...

nasıl yani usta; 12v tan yukarı bobini besleyebilirsiniz sorun değil ancak sonuçları yazılım ile yorum yapan bir devrede ayar tutmama sorunu başgösterebilir.
tam tersi 12v tan daha düşükte beslenebilir aynı şekilde yazılım buna uyar mı o sorun var, zira bobinden opampa gelen voltaj min. 400v AC max. 1200v AC arasında gelir ancak biz girişte 4148 lerle sinyalin her iki alteransınıda kırpıyoruz ve elimizde 12v a göre -+07v luk bir sinyal kalıyor ve biz bunu inceliyoruz
ozaman elimizdeki sinyal tepeden tepeye ölöçtüğümüzde bu 07 volttan yüksek olsa ne olur ustam birde dalga formu önemlimidir ? kare yada sinüs ,yada testere formu ,,vb ,,
Okumak tutkuların en soylusudur,

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2799 : 31 Mart 2014, 23:51:49 »
ustam baya düzelttim tune butonuna basınca acılıyor diyor orada kalıyor menü butonuna basınca açılıyor diyor saymaya başlıyor 99 da kalıyor oraya kadar geldim bakalım yapa bilecek miyim terslikya şimdide ölçü aletim kendi kendine bozuldu neler oluyor anlamadım şimdi onunda yenisini alacam herhalde acaba bu sorunu nasıl aşa bilirim ustalar

s.a. Eğer söylediğiniz kısma kadar cihaz sıkıntısız geliyorsa tek yapacağınız,metalsiz bir ortamda modül üzerindeki tirimpotu  küçük küçük çevirmek olacak her iki yöne doğru.
İnşallah sorun çıkmaz.Ben modüle kadar alayını yakmıştım :)
Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...