Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113375 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #480 : 30 Mart 2008, 22:04:22 »
Mosfetinizin ismini google de yazarak mosfetin katalog bilgilerine ulaşabilirsiniz. Böylece mosfetinizin yönünü açık şemayı takip ederk kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Yok ben uğraşamam diyorsanız benim çektiğim her.gi bir delta pulse fotoğrafını inceleyebilirsiniz.

10000uF tampondur. Büyük değerli olması her zaman iyidir. Saygılar.

ka ZA hit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #481 : 30 Mart 2008, 22:07:13 »
tamam hocam teşekkürler devreyi yarın çalıştırıyorum inşaallah proje ödevi için yapıyorum da hocada hasta oldu devreye güzel bi devre ortaya cıkmış ellerine sağlık

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #482 : 30 Mart 2008, 22:18:27 »
Rica ederiz umarım faydalı olmuştur. ;)  Büyük ihtimalle ben de bitirme projesi olarak dedektör alacağım bakalım hocaya beğendirebilecekmiyiz  :D

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #483 : 31 Mart 2008, 09:02:48 »
Selam Uykusuz

Hoca acaba delta tek yüzlü Pcb çizebilirmi?
Sanmam.
hangi alet  bitirme projen

Saygılar
Erol
:)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #484 : 31 Mart 2008, 13:03:05 »
Henüz karar vermedim bakalım hele zamanı gelsin de arkamızda iz bırakacak birşey yapmak niyetim. Ama duruma göre değişir yine böyle yoğun durumda olursam veririm bizim tek yüzlü deltayı olur biter hazır proje nasılolsa...

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #485 : 02 Nisan 2008, 10:52:08 »
Selam

Arkadaşlar bir hatanın sebebini buldum.Bir gün deltanız ters çalışmaya başlarsa yani metal yaklaşınca sesi kesip uzaklaşınca öterse bu ayarlı dirençlerin bacaklarından biri koptu veya direnç içten koptu demek.
başıma geldide  baçağı lehimleyince düzeldi.

İyi günler
Erol

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #486 : 02 Nisan 2008, 21:42:49 »
hocam bu deltaya 12 voltluk bir akü alacağım fakat farklı boyutları var küçük olanları yer bakımından benim için daha iyi fakat şarj ettikten sonra ne kadar açık tutabilirim.siz hangisini önerirsiniz.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #487 : 02 Nisan 2008, 21:47:13 »
Akünün üzerinde yazan Ah yazısı akünün kaç saat dayanacağını belirtir. Eğer akünüzde 1.2Ah diye bir değer varsa eğer siz tam dolu akünüzde 1.2 amper akım çekerseniz akü 1 saat dayanır anlamına gelir. 2.3Ah yazıyorsa 2.3 amper çekerseniz 1 saat dayanır. Akım yarıya inerse süre iki katına çıkar. Akım ile zaman arasında ters orantı vardır.

Delta pulsenin kaç amper çektiğini bulun
Akünü Ah değerine bakın

Ah/Deltanın çektiği akım = zaman

Buradan akünüzün kaç saat dayanacağını hesaplayın. Kolay gelsin.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #488 : 03 Nisan 2008, 13:47:40 »
Arkadaşlar delta için arma bobininin iç direnci çok düşük olduğunda beslemede çökmeler olduğundan verici devre bazen kalkış yapamıyor. Bu durum çok nadir oluyor ama olduğu durumlarda eğer farkına varamazsanız mosfetiniz bozulabilir. bunu önlemek için bobininize seri 2 ohm civarlı wattlı bir direnç bağlayın. Bu şekilde az da olsa derinlikten kayıplarınız olabilir ama cihazınız bozulmalara karşı birazdaha dayanıklı olur. Saygılar.

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #489 : 07 Nisan 2008, 11:09:42 »
Merhaba arkadaşlar forumda arama yaptım ama bulamadım. Benim deltaya skala bölümüne analog bir gösterge takmak istiyorum. Elektronikçiden ne diyerek alacağız bunu hangi aralıkta ölçüm yapan bir gösterge almamız lazım tam verim alabilmek için.

Teşekkürler

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #490 : 07 Nisan 2008, 11:21:30 »
Merhaba

Elektronikçilerden 100uA lik sıkala diye isteyebilirsiniz.
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=93.0

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #491 : 07 Nisan 2008, 12:41:36 »
Teşekkür ederim üstadım aramada kullanıdığım kelimelerden dolayı bulamadım sanırım.

Ayrıca şöyle bir sorum var sizin son verdiğiniz malzeme listesindeki IRF840 ı kullandım ben orjinalinde 740 var bu 10 Amper de çalışıyormuz 840 ise 8 di sanırım. Bir arkadaş forumda bahsetmişti bobinden nekadar güçlü akım geçerse mesafe okadar artar diye acaba bu mosfetlerden hangisi daha idealdir diye soru takıldı kafama. Çünkü ben nekadar düzgün bobin sarsamda öyle 30 cm lik mesafeleri yakalayamadım henüz adsl kablosundan da denedim ters çalıştı pot sonra direnç düşürdüm düzeldi ondada pek bişey değişmedi dikkat etmemiz gereken başka bir nokta varmı acaba?

Teşekkürler

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #492 : 07 Nisan 2008, 15:27:57 »
Bobinimizin dc direnci yaklışık 3-4 ohm arası oluyor. 12V akümüz olduğundan anlık olarak mosfetimizden taş çatlasa 4 amper akım akıyor. Hadi bobinimizin omajı 2 ohm olduğunu düşünsek bile 6 amper akım akar. Yani 8 amperin bayağı uzağında bir akım. Bu yüzden siz orada değil 10 amperlik irf740, 100 amperlik mosfet kullansanız bile bobinden geçeceği akım geçer. Ben elimde hangisi varsa onu kullanıyorum 740 veya 840... farketmiyor. Kolay gelsin.

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #493 : 07 Nisan 2008, 22:49:15 »
Anladım üstadım ozaman şunu anlıyorum belirtilen endüktansı geçmeden alabildiğimiz en yüksek ohm u çekmeye çalışacağız bobinle mosfetten. TEşekkürler

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #494 : 07 Nisan 2008, 22:54:31 »
Pals sırasında fazla akım çekmek iyidir. Bunun için de bobinin omajının düşük olması gerekiyor. Fakat çekeceğimiz akımı da mosfetimiz destekleyebilmeli. Bunlara göre dediğiniz gibi bobinin endüktansıyla pek oynamadan seçimlerinizi yapabilirsiniz. Saygılar.

extrocip

• Ziyaretçi
« Yanıtla #495 : 09 Nisan 2008, 08:45:17 »
arkadaşlar deltayı kapalı bir kutunun içine yaptım
bu kutunun içinde aküde bulunuyor
ben aküleri devreden  çıkarmadan içinde şarj etmek istiyorum
ama
aküler  şarj olurken devreye zarar vermemeli
şu an aküleri çıkarıp  başka bir yerde şarj ediyorum
bu  konuda yardımcı olabilirmisiniz

ka ZA hit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #496 : 09 Nisan 2008, 11:41:28 »
uykusuz hocam ben devreyi 2-3 gün önce çalıştırdım devre sorunsuz çalışıyor gibi srdığım bobinin biraz sıradan olması nedeniyle de devre tam istediğimiz gibi olmasada çalışıyo devrenin tek olumsuz yanı çok hassas ayar istemesi ayarı iyi yapılmadığı takdirde devre hassas çalışmıyo benim makina 1ytl ye yaklaşık 20-25 cm den algılıyor ama benim ledlerin ikiside çalışıyo zannedersem gerilim düşük geliyo bunun bi zararı olurmu veya neden ledlerin ikiside yanıyo..bilginizden faydalanmak isterim şimdiden teşekkürler
  ....ayrıca devre çalışmıyo veya bozuk diyen arkadaşlar devre sorunsuz çalışıyor..

ka ZA hit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #497 : 09 Nisan 2008, 14:15:36 »
extrocip arkadaşım bende aynı şeyi daha önce düşünmüştüm zor bi olay diil benim yaptığım şeyi sölüyüm sana ben aküyü cihaza bağladım ve bi açma kapama butonu koydum,ayrıca iki tane de şarj için kablo çıkardım cihaz kapalyıken kolayca şarj edebilirsin yanlış yaptığım bişey varsa diğer arkadaşların da önerisini al... :)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #498 : 09 Nisan 2008, 22:44:32 »
Sayın ka ZA hit, besleme voltajınızı devre çalışır haldeyken ölçün çalışma esnasında 9-10v un aşağısındaysa led yanar. Düşük gerilimerde derinlikten kayıplar olur. kolay gelsin.

dedektor33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #499 : 11 Nisan 2008, 01:18:19 »
   Sayın uykusuz DP 12 V. ile beslendiğinde maksimum ne kadarlık bir akım çekiyor. Bobine ampermetreyi seri girdiğimizde ne kadarlık bir akım görmemiz gerekiyor ve  farklı metallerde geçen akımdaki değişikliği izledinizmi PI sisitemlerde bu şekilde ayrım yapılabildiği yazıyor uygulamada da doğrumu. DP frekansı hangi aralıkta.