Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113307 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #40 : 05 Eylül 2007, 00:09:40 »
merhaba Veron ırf740 400 volt 10 amper ve ırf840 500 volt 8 amperlik bir yapıya sahip. buradan sanırım bir fikrin olur. ve elektronik kompenetler hakkında bu siteden faydalanabilirsin.

çok  abartı bir ürün aramadığın surece sana herturlu parcanın pdf sını sunabılecek bır sıte

www.datasheetcatalog.com

Çevrimdışı durmaz

• Yüzbaşı
  • Bizimkisi bir hobi.
« Yanıtla #41 : 05 Eylül 2007, 10:35:20 »
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2007, 08:54:21 Gönderen: durmaz »

Çevrimdışı ste_ganos

• Onbaşı
« Yanıtla #42 : 07 Eylül 2007, 16:16:57 »
Elinizde delte pulsenin tam malzeme listesi varsa yazabilirmisiniz?

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 07 Eylül 2007, 16:33:08 »
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4.msg6#msg6

Bu linkten delta pulse ile ilgili tüm dökümanlara ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı ste_ganos

• Onbaşı
« Yanıtla #44 : 07 Eylül 2007, 16:44:19 »
İyide verdiğiniz linkte çıkan malzeme listesinde 1N4001 Diyodu yok bende onu almamışım :( birde 1000Mf kondansatörü göremedim :(

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : 07 Eylül 2007, 16:54:15 »
Listeye 1N4001 ve 10000uF kapasitör eklendi.

Çevrimdışı VERON

• Yüzbaşı
« Yanıtla #46 : 09 Eylül 2007, 00:16:50 »
verdiğin  bilgiler için cok teşekkür ederim yanlız kurt sağlıcakla kal

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : 10 Eylül 2007, 10:03:28 »
Arkadaşlar mrh...

Elbombacı arkladaşımızın tek yüzlü PCB li devresinin yaptım devre bir kere de çalıştı. Öncelikle teşekkür ediyorum. ellerine sağlık.

Bende senin gibi ethernet kablosundan bobin sardım. Ama mesafe çok kısa. Tornavidayı 15-20 cm den algılıyor. Birde Baskı devre plaketini bobine yaklaştırınca ses gelmiyor plaketi uzaklaştırınca ses gelmeye başlıyor.(Baskı devre plaketi deneme amaçlı olsun diye onu kullandım. yanlış anlaşılmasın devre ile alakası yok... Ayrı bir plaket...)

Bir de devrede min direnç yönü ne tarafta... saat yönündemi çeviriyoruz saatin ters yönündemi...

kolay gelsin...

Ayrıca yeni makinan çok güzel olmuş... Hayırlı olsun...

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : 10 Eylül 2007, 11:06:41 »
merhaba

noise, signal, sens ve ses potları saatin ters yönünde çevrilirse min direnç konumuna , gain potu da saat yönünde çevrilirse min direnç konumuna ilerler. trshold potunda min maks direnç diye bir olay yoktur. saatin yönünde çevrildiğinde ikaz sesinin eşiği artar. İki ayağı kullanılan potları ölçerek te min - maks direnç yönlerini bulabilirsiniz.

Cihazın bakıra ses vermemesi signal potunun min direnç konumunda olmamasından kaynaklanabilir. Eğer potları ters çalışması gibi bir durum varsa konuşuruz bu gün biraz yoğunum  geç cevap verebilirim... kolay gelsin.

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 10 Eylül 2007, 11:56:31 »
Yeni cihazının bobinini nasıl yaptığını öğrenmemde bir sakınca olurmu?

Sonuçta ticari bir cihaz.

Tel çapı, bobin genişliği ve sipir sayısı ne kadar acaba?

Bir mahsuru yoksa tabi...

kolay gelsin...

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : 10 Eylül 2007, 12:17:47 »
Daha önceden forumda "hadi gelin bobin saralım" adlı başlıkta resimli olarak yayınladığım şekilde yapıyorum. Forumda yayınladığımdan bir farkı yok. Hatta dün deneme amaçlı ADSL kablosundan dört tur değil de üç tur sardım yine de iyi bir şekilde algılama yatığını gördüm. Bence bobin işine çok takılıyorsunuz.

Fakat önceden de belirttiğim gibi potların ters çalışması gibi bir sorun varsa yapılacak birtakım işlemler var. Bunları eğer devrenizde böyle bir sorun varsa konuşuruz. Saygılar.

mertu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : 10 Eylül 2007, 22:09:01 »
bu foruma yeni katılıyorum ama donanım haberden beri varlığınızdan haberdarım...
yaptığınız çalışmaları taktir ediyorum...
bugün delta pulse nin baskı devresini hallettim yarın malzemeleri alıp montaj yapacam...
el bombacının yaptığı gibi bir lcd ekranda eklemeyi düşünüyorum bunu başarırsam sizle paylaşacam...
kendime görede bir bobin saracam bakalım sonuç ne olacak? gerçekten çok merak ediyorum...
ayrıca bir zamanlar bir picin yönettiği bir dedektör yapmayı hayal ediyordum ama dedektörler hakkında bir bilgim yoktu şimdi yeni yeni olmaya başladı...inşallah bunu yardımlaşarak yapabiliriz...
işin aslına gelince bizde paylaşım olayı gerçekten çok kısıtlı bilgiyi bilen paylaşmak istemiyor...
bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim...
ve şunuda demeden gecemiyecem biz ne zaman tamamen türk ürünü olan kopyalanmamış bir cihaz yapacaz???
ama olsun bir zamanlar kopyalama yöntemiyle japonlar bu işi yaptı şimdi nerdeler...
inşallah bir gün bizde oralarda oluruz...

jantemirkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : 10 Eylül 2007, 22:43:54 »
sayın elbombacı,devrenin malzeme listesindeki dosya boş haberin olsun yapmış oldugun çalışmalarında sana ve tüm foruma başarılar dilerim.

E_Studio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : 10 Eylül 2007, 22:48:43 »
Merhaba Mertu;
İyi yazmışsın doğru söze başka bi söz demeye gerek yok fikirlerine katılıyorum.

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : 11 Eylül 2007, 08:07:53 »
selam

jantemirkan demin kontrol ettim linkte sorun yok, birdaha dene istersen olmadı pm olarak göndereyim  ;)

Devrenin orjinal malzeme lisetesi:
http://www.savefile.com/files/1036890

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : 11 Eylül 2007, 10:05:07 »
Arkadaşlar merhabalar...

Akşam yaptığım denemelerde gümüş yüzüğü yaklaşık 40 cm çaplı bir bobinle 30-35 cm den algılattım...
Devreyi aşağı yukarı çözmeye çalışıyorum. gördüğüm kadarı ile ayarlar gain ve trs hold potları ile ilgili.
(diğerleri de önemli ama derinlik için Gain ve TRS hold önemli)...

Yanlız denemelerimde bazı ufak ayar sorunları ile karşılaştım. mesela bobine metali yaklaştırırken cihaz ötmeye başlıyor ama metali bobinden uzaklaştırınca cihaz çok az susuyor ama ötmeye devam ediyor... Taki reset butonuna basınca cihaz susuyor...

Bir arkadaşımda HP dijital bir osilaskop var. Akşam ödünç alabilirsem bir iki de ölçüm yapmayı planlıyorum...

Bir de dc-dc konvertör yapıp 12V dc yi 80-100Vdc ye çıkarmaya çalışıp sadece bobine bu 100V dc yi vermeyi planlıyorum. Bobinden akacak akım artacağı için arama mesafesininde artacağını tahmin ediyorum...

Herkes bir ucundan tutsunda güzel bir cihaz çıkaralım ortaya...

herkese kolay gelsin...

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : 11 Eylül 2007, 12:14:22 »
merhaba

daha önce delta pulse üzeridne böyle bir deneme yaptığım ,için tecrübemi paylaşayım dedim. Eğer Sadece bobine 100V verirseniz LF357 nin eksi (-) girişine VD3 diyotu üzerinden 100V gelir. Bu da opampn bozulması anlamına geliyor. Tecrübeyle sabit  :)

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : 11 Eylül 2007, 15:25:00 »
VD3 ve VD4 diyotlarını daha yüksek voltajlı seçsek ve bu diyotlardan sonra gerilim bölücü yaparak lf357 ye uygulasak nasıl olur. Siz osilaskopla ölçüm yapmışsınızdır. LF357 nin giriş ve çıkış sinyalleri elinizde varmı acaba... Tam olarak LF 357 ne iş yapıyor...

kolay gelsin...

Çevrimdışı ismail surek

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #58 : 12 Eylül 2007, 01:46:47 »
arkadaşlar herkese selam elbombacı kardeşimizi gerçekten çok takdir etmek gerekiyor öncelikle bunu söyleyim
kendisini 2 yıldan fazladır; tanırım. Gerçekten kendisini bu konuda kanıtlamış ve türkiyede en profesyonel çalışanlardan birisidir.
takdir ediyorum bizi çift yönlü ile çalışmaktan kurtardı .

uzun zamandır aranızda yoktum askerliğide bitirdik artık. aranızdayım.elim dolayısıyla bu işe biraz soğudu ama askerdede yine elektronik- bilgisayarcıydım sizleri fazla aranıza karışmadan uzaktanda olsa takip ediyordum. Sık sık burayı takip ediceğim artık .birde elbombacının vereceği lcd tasarımları incelemek için yada birşeyler daha yapıp modifiye ile  bu cihazı çok verimli hale getirebilmek için çalışmalar yapacağım.tabiki bundan sonra yine bilgi paylaşımına devam edeceğiz
deltanın tek yüzlü pcbsine bende başladım. bittiğinde modifiye ile ilgili çalışmalar yapacağım ve  sizler ile paylaşacağım

bu arada remzi ve diğer arkadaşlar bu bir denemedir. bu şekilde eleman yerleşimi yapılarak azda olsa bobine uygulamak istediğiniz voltajı yükseltebilirsiniz ama LF357nin 2 nolu ayağına giden hatta bir dirrenç eklemeniz gerekecek burda size ne kadar voltaj uygulayabileceğiniz  ve bu uygulayacağınız voltaj karşısında eklediğiniz dirençteki değer değişimi konusunda  nitel olarak rakam veremiyorum.Bu işlemi pot vasıtası ile max konumda devreni çalıştırmaya başlatarak ve yine pot vasıtası ile  az bir volt verip LF 357 nin 2 nolu ucunda sürekli ölçü aletinin voltaj kademesinde tutup değişikliği görerek fazla gerilim uygulamak için önlem alabilirsiniz.(3yerde gözünüz olmalı en önemlisi ölçü aleti diğerleride doğru orantılı volt ve direnç artımı)
Ama ne kadar voltajıarttırırsanız direnç değerininde o oranda artması gerektiğini söyleyebilirim
birde IRF740  yerine BUK444 ü denemenizi tavsiye ederim
lütfen denemek isteyen arkadaşlar sonucu bildirsin

herkese başarılı çalışmalar
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2007, 01:50:33 Gönderen: ismail surek »

Çevrimdışı durmaz

• Yüzbaşı
  • Bizimkisi bir hobi.
« Yanıtla #59 : 12 Eylül 2007, 08:59:33 »
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2007, 09:14:02 Gönderen: durmaz »