Gönderen Konu: Rx voltaji sıfırlamak derken ne kastediliyor?  (Okunma sayısı 296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Rx voltaji sıfırlamak derken ne kastediliyor?
« : 25 Mart 2024, 06:41:35 »
Ustalar selamlar, uzun zamandır içimde tuttuğum bi soruyu sormak istiyorum..

Soru şu :
Neden yıllarca rx şöyle sıfırlanacak böyle sıfırlanacak, rx teki voltaj 0v'a yakın olacak denildi? Sanki orda bi tutarsızlık var demi :) ha eğer doğruysa neden rx voltaji sıfıra yakın değerler için uğraşılmasi gerekiyo, bilen ustalarımiz varsa bilgisinden yararlanmak isterim... Eksik isem o konuda da kendimi tamamlamak isterim.
Mesela rx 100mv olursa ne olur 700mv olursa ne olur. Tabi bunlar farazi değerler. Cok saygı değer ustalarıma verecekleri cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.. Saygilarimla

TECNO CK8nB cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Rx voltaji sıfırlamak derken ne kastediliyor?
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2024, 11:08:38 »
Benim bildiğim RX tek başına voltaj üretmez sonuçta alıcı bobin. RX de voltaj sağlayan TX bobinidir. Voltaj değeri sıfır olmalıdır derken sanırım rx bobini tek başına gerilim üretmemesidir ki tx bağlı olduğu zaman rx de indüklenen voltaj milivolt civarlarında oluyor. osiloskop da gözlemlediğim en azından. Birde bobine çok yakın ferit veya metal tututuğunuz da tx ve rx frekansı eşitleniyor osiloskop da gözlemlediğim bu. Yani tx frekansı 9khz ise rx frekansı 9 khz gösteriyor sadece gözlemimi paylaşıyorum. Daha öğrenecek çok şey var deneme yanılma artık. Çok zaman bobin malzeme harcadım ama devam.
    Püf noktalardan biri sanırım ama cevap gelir mi bilemedim:)

Çevrimdışı gs78

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2024, 11:51:51 »
iki bobin arasınaki alışverişi kesmek bu alışverişi ancak madeni birşey bozduğunda alış veriş olsun anlamaında sıfırlamak ben böyle anlıyorum

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2024, 21:58:38 »
Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2024, 22:03:24 »
Şunu tekrar etmek istiyorum, bu işi bilen insanların kıymetini bilin...forumda verilen bobin olsun, formüller olsun %90 ı eksik yalan yanlış bilgiler... Yada genel konuşayım kimseye itham etmeden bizim kendimize bisey katmadan aldığımız yol tamamen yanlış. Herkesin sözüne bakarak değilde bu işin erbabı ustalardan akıl alın. Ki bu çok zor herkes size bu bilgileri vermez veren olursa da başınızın üstüne koyun.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2024, 22:37:11 »
Bunu dememdeki sebeb verilecek olan bütün cevaplarda şu olacak, tahminimce, kendimce gözlemlediğim, bence, bana göre, tahmin ediyorum, bildiğim kadarıyla.. Vs. vs vs :) yani anlayacağınız kimse size balık tutmayı ogretmeyecek.... Yıllardır sure gelen bu silsilede herkes aynı yerinde saydı.. İşi bilen yol Aldı, işi bilmeyen hala bilmediği şeylerle kaldı :) iyi akşamlar

Çevrimdışı mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 26 Mart 2024, 10:25:30 »
Bu konuda kimseden beklentim yok. Gönlü hoş olan ister paylaşır ister paylaşmaz ticari sırdır vs vs... ama yapabildiklerimi paylaşıcam bu da benim prensibim. Gözlemlerimi deneyimlerimi paylaşıcam isteyen ekler isteyen öyle değil de böyle diyebilir saygı duyarım. Ha doğru yada yanlış bilgi verdi oda onun insafına vicdanına kalmış.
    Benim naçizane tavsiyem kendiniz yapmaya çalışın. Olmadı bir daha deneyin olmadı bir daha. Okumak ve araştırmak önemli. bir yazıyı 1 defa okursunuz fazla birşey katmayabilir ama 10 defa okursunuz aaa buymuş diyebilirsiniz. Bu iş kolay değil evet ama yapılamaz da değil.
    Fortune pro2 için 3 yıldır çalışıyorum aralıklarla gerekirse bir 3 yıl daha çalışırım. Herşeyden önce yaptığınız işi sevin olmadı yılmayın.

Çevrimdışı masey111111

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2024, 12:01:16 »
Osiloskop olmayanlar için olabilirsıfıra yakintutulması  bobinin kendi direnci hariç direnç degerleri ve kapasitörlerde rezozans ooayı var  cihaz 300 mili voltda rezozasnsa girer  200 mili voltdada önemli olan vericinin iyi  ayarlanması toprak opampida dahil  osiloskop olmasi gerek bazı değerleri görmek icin

Çevrimdışı masey111111

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 26 Mart 2024, 12:04:04 »
Feriti silerken toprak opampin toprak potu kaç voltda ve ya kaç milivolta düşüyor buda derinlik kayıpları Dan birisi

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2024, 13:16:52 »
Bu konuda kimseden beklentim yok. Gönlü hoş olan ister paylaşır ister paylaşmaz ticari sırdır vs vs... ama yapabildiklerimi paylaşıcam bu da benim prensibim. Gözlemlerimi deneyimlerimi paylaşıcam isteyen ekler isteyen öyle değil de böyle diyebilir saygı duyarım. Ha doğru yada yanlış bilgi verdi oda onun insafına vicdanına kalmış.
    Benim naçizane tavsiyem kendiniz yapmaya çalışın. Olmadı bir daha deneyin olmadı bir daha. Okumak ve araştırmak önemli. bir yazıyı 1 defa okursunuz fazla birşey katmayabilir ama 10 defa okursunuz aaa buymuş diyebilirsiniz. Bu iş kolay değil evet ama yapılamaz da değil.
    Fortune pro2 için 3 yıldır çalışıyorum aralıklarla gerekirse bir 3 yıl daha çalışırım. Herşeyden önce yaptığınız işi sevin olmadı yılmayın.
Anlatmak istediğim tamda bu ustam, rx sıfırlamakla bu işler olmuyo. Hem cebe zarar hem heves bırakmaz.

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2024, 13:19:05 »
Osiloskop olmayanlar için olabilirsıfıra yakintutulması  bobinin kendi direnci hariç direnç degerleri ve kapasitörlerde rezozans ooayı var  cihaz 300 mili voltda rezozasnsa girer  200 mili voltdada önemli olan vericinin iyi  ayarlanması toprak opampida dahil  osiloskop olmasi gerek bazı değerleri görmek icin
Abi haklısın ama şunu da öğrenmiş olduk, bu işler için osiloskop şart bilgi şart, ozellikle doğru bilgilerin verilmesi şart, vermeyenler içinde herkesin kendine göre haklı sebepleri var. Bence forumdaki arkadaşlar sen ve senin gibi ustaların yazdıklarını baştan sona okuyup ders çıkarmalı.

Çevrimdışı gs78

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2024, 11:48:30 »
https://www.falstad.com/circuit/

şöyle bir program var devreyei önceden simule edip  denebilinicek acaba diyorum bu yaptığımız bobinleri takmadann önce burada denesek rezonans olarak olurmu??

Çevrimdışı Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2024, 21:40:57 »
Rezonans simüle edilebilir pc de ama kart üzerindeki kompenantlar toleransli olduğu için tam tutmaz örneğin 100 kf kondansatör 90 nf çıkabiliyo. 100k direnç 95k çıkabiliyo...Rezonans olayı her.gi bi bobinin tam salınım yaptığı noktadır. Yani en yüksek voltajdan düştüğü noktadır. Simüle edilse de kart üzerindeyken yapmak daha doğru olur osc ile gözlemlemek lazım, rastgele kondansatör ve direnç takmakla olacak iş değil.