Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 128223 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #320 : 30 Temmuz 2019, 01:10:17 »
neyse ustalarım ben yatar malum fındık zamanı sabah erkenden iş güç beni bekler :)hepize hayırlı geceler Allaha ısmarladık bu devre işini bir hafta ileri atıyorum şimdilik değerli yorumlarınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum rabbim gönlünüze göre versin inşAllah:)
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #321 : 30 Temmuz 2019, 19:48:17 »
evet arkadaşlar tekrar selamunaleyküm, tekrar ben :)

hızımı almışken kartlardan birini pinpointer yapmaya karar verdim, gerçi daha önce karar vermiştim de iş ciddiye binince bobinaj teli ile bir birimize bakıyoruz,
amacım başlık kısmı ile gövde tek bir hatta birleşen belki biraz kalın olabilir 40 lık boru gibi, ucuna dönüştürücü ile 20 lik boru  gibi bir gövde düşündüm ama;
pointer başlıkları ile ilgili hiç bilgim yok, nüveli ya da değil, çok tur kısa ya da uzun mu sarabilirim, bu konudaki fikirleriniz benim için çok değerli, şimdiden teşekkürler, saygı ve selamlar.

Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı ozoz_xba

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #322 : 30 Temmuz 2019, 20:49:10 »
evet arkadaşlar tekrar selamunaleyküm, tekrar ben :)

hızımı almışken kartlardan birini pinpointer yapmaya karar verdim, gerçi daha önce karar vermiştim de iş ciddiye binince bobinaj teli ile bir birimize bakıyoruz,
amacım başlık kısmı ile gövde tek bir hatta birleşen belki biraz kalın olabilir 40 lık boru gibi, ucuna dönüştürücü ile 20 lik boru  gibi bir gövde düşündüm ama;
pointer başlıkları ile ilgili hiç bilgim yok, nüveli ya da değil, çok tur kısa ya da uzun mu sarabilirim, bu konudaki fikirleriniz benim için çok değerli, şimdiden teşekkürler, saygı ve selamlar.

Pointer bu mudur.bobini en ufak captan basla sarmaya ohmajini ayarla bobinin calisacaktir.he fazla derin ceker diyosan ohmajini tuturmak icin ilave direnc baglayabilirsin teli daha kisa olur.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #323 : 30 Temmuz 2019, 20:54:43 »
ustam teşekkür ederim, aslında gövdeyi küçültme derdindeyim, pointer gibi çubuk şeklinde olacak ama iyi  seviyede metal tespiti yapabilsin istiyorum.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #324 : 30 Temmuz 2019, 21:21:23 »
daha önce yapmış olduğum tesla bobininden esinlenip düz bir sarım yaptım, 32 lik boruya 0,30mm telden yaklaşık 6cm sarım yaptım, cep telefonu 13cm, 5 kuruş 4-5 cm civarı görüyor ama ;  bu mesafe boru uçlarından yani diklemesine tepki, ben kenarlarından da algılama yapsın istiyorum, yoksa şu haliyle pinpointeri geçtik :) bir de bobinin giriş ve çıkış noktalarında sinyal var, bobinin ortasında tepkiyi kesiyor, denemeye devam :)

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #325 : 30 Temmuz 2019, 22:46:36 »
ustam teşekkür ederim, aslında gövdeyi küçültme derdindeyim, pointer gibi çubuk şeklinde olacak ama iyi  seviyede metal tespiti yapabilsin istiyorum.
Devrenin daha ince hali pcb olarak çizmiştim onu da bu konuda paylaşayım pointer yapmak isteyenler kullanabilir sanırın 2.5 cm x 11 cm ebatlı bir pcb idi

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #326 : 30 Temmuz 2019, 22:51:49 »
eyvallah ustacım. gövde derken dış gövde. yoksa devreden yana sıkıntı yok😁 mesela başlık yuvarlak değil de düz boru, gövde ve başlık tüp gibi olur mu diye düşünmüştüm. ama tabi küçük devreyi de paylaşırsanız hayır demeyiz 😁teşekkürler ustam.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #327 : 31 Temmuz 2019, 01:23:15 »
pointer yapacak arkadaşlar daha ince hali ile yapmak isterlerse buyurun indirip yapın tek fark metal tepkisinde önce ışık sonra ses gelmekte önceki devreye bakarak buzzer bağlantısındaki bd140 a olan diyot eklenip bağlantıyerini dirtençle diyot yoluna bağlanması gerekli böyle de kalsa olur.

BURADAN İNDİRİN

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #328 : 31 Temmuz 2019, 08:52:11 »
ustam nasıl faydalı oldu anlatamam. pil için tek çare iki tane 9 volt şarjlı ihtimali kaldı sanırım. laptop pillerinin 4 tanesi uç uca uzun olacak. 2 şerli yapsam 40 lık boruya sığmıyor. tekrar baskı devreye başlıyoruz. ben bi çay koyayım yapacak çok işimiz var😁

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #329 : 31 Temmuz 2019, 19:03:06 »
evet arkadaşlar ben geldim elim boş gelmedim :)

az önce bobinajcıdan 0,50 emaye tel aldım, dün yarım kalan sarımı bugün tamamladım, kullandığım boru 32 lik, sarım miktarıarttıkça yani sarım sayısı arttıkça mesafe de artıyor, yani düne göre artış var, bu daha ilk deneme, devam edeceğim aklımda bir kaç farklı sarım daha var, en güzel sarımı bulana kadar devam inşaallah, cümleten rast gitsin.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #330 : 31 Temmuz 2019, 22:57:42 »
İşlerim dolayısıyla 2 gün girmedim konuya VENOM üstat scuba tectörü yapanı kıskandırıcak alet yapmışsın :) .Gerçekten mükemmel.ellerine sağlık.
Asahin ustamız pinpointer devresinide paylaşmış sağolsun.onuda bu hafta yapmayı planlıyorum.

Ustalarmıza bir kaç sorum olucak yine.Sizlere daha önce dediğim gibi elekrik elektronikte bilgim tamamen sıfır.yaptığım devreyi 9 v pil ile çalıştırdım algılama mesafesi iyi değildi.ev de 12v modem adaptörü buldum onla deneyim dedim ama amperi yüksekse yakar devreyi diye vaz geçtim.internette satılan çok ufak piller var 12v.bunlardan taksak ne olur.GP nin mesela var bu tarz pilleri.hemde ucuz.amperleri konusunda bişey yazmıyor üstünde.Aslında benim merak ettiğim bu devrede ampermi önemli voltmu.Volt ise devamlı minnacık pili değiştirmeye razıyım ben,amper ise akü lazım 12v 1,3 amper akü çok büyük.suyun altında onu sallamak çok zor.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #331 : 31 Temmuz 2019, 23:25:25 »
Devrede öncelikle volt önemli amper büyüklüğüne göre çalışma zamanı uzar eğer sadece 12 voltu esas alırsanız bu defada voltaj düştükçe yeniden ayar isteyecektir. Buna göre kararı siz verin ayrıca devreyi ben daha önce iki adet 9 volt seri yani 18 volt ile kısa bir süre test ettim sorun olmadı fakat daha uzun süre sorun yaratabilir. 16 volta kadar besleme yapılabilir.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #332 : 01 Ağustos 2019, 08:56:12 »
Venom usta projeyi bitirdin. Sarım konusunu da çözdün mü herkesin ihtiyacı olan bir cihaz çıkacak ortaya. Tebrikler...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #333 : 01 Ağustos 2019, 10:15:54 »
İşlerim dolayısıyla 2 gün girmedim konuya VENOM üstat scuba tectörü yapanı kıskandırıcak alet yapmışsın :) .Gerçekten mükemmel.ellerine sağlık.
Asahin ustamız pinpointer devresinide paylaşmış sağolsun.onuda bu hafta yapmayı planlıyorum.

Ustalarmıza bir kaç sorum olucak yine.Sizlere daha önce dediğim gibi elekrik elektronikte bilgim tamamen sıfır.yaptığım devreyi 9 v pil ile çalıştırdım algılama mesafesi iyi değildi.ev de 12v modem adaptörü buldum onla deneyim dedim ama amperi yüksekse yakar devreyi diye vaz geçtim.internette satılan çok ufak piller var 12v.bunlardan taksak ne olur.GP nin mesela var bu tarz pilleri.hemde ucuz.amperleri konusunda bişey yazmıyor üstünde.Aslında benim merak ettiğim bu devrede ampermi önemli voltmu.Volt ise devamlı minnacık pili değiştirmeye razıyım ben,amper ise akü lazım 12v 1,3 amper akü çok büyük.suyun altında onu sallamak çok zor.

ne yalan söyleyeyim, cihazı topladı ganimeti de topladı bizleri unuttu demiştim😁 inşaallah bulursun ustam. kendim bulmuş gibi sevinirim, bahsettiğim pilleri ben de araştırdım, hatta eski kumandaya aldığım yeni pili bizim servis aracının kapı kumandasına takıp verdim, alışveriş sitesinde 55ma yazıyordu hatta. ama denemek lazım. malum kumanda da yıllarca yetiyor ve sanırım 5 tl fiyatı var.. başlıkları deneyince aklımda onu takıp evde olduğum bi gün metali algılayıp bitene kadar bekleyeceğimiz bakalım ne kadar yetecek.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #334 : 01 Ağustos 2019, 10:21:01 »
Devrede öncelikle volt önemli amper büyüklüğüne göre çalışma zamanı uzar eğer sadece 12 voltu esas alırsanız bu defada voltaj düştükçe yeniden ayar isteyecektir. Buna göre kararı siz verin ayrıca devreyi ben daha önce iki adet 9 volt seri yani 18 volt ile kısa bir süre test ettim sorun olmadı fakat daha uzun süre sorun yaratabilir. 16 volta kadar besleme yapılabilir.

asahin ustam, eğer pointeri çalıştırabilirsem şarjlı 9 volt pilden iki tane alıp kullanmayı düşünüyorum.. yıllar önce hurdacıda bulduğum şarj cihazlarından birinde 9v yuvası var iki tane yıllar sonra işimizi görecek sanırım,, hep böyle oluyor, aldığım ya da bu şekilde denk gelen eşyabirkaç yıl sonra tam işe yarıyor😁 şu ara gözüm merso anahtarlıkta, bulursam hemen alıp kenara koyacağım bakarsınız bi mersomuz olur, onu da orda kullanırız ,, gerçi Volvo da olur 😁😁

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #335 : 01 Ağustos 2019, 10:24:25 »
Venom usta projeyi bitirdin. Sarım konusunu da çözdün mü herkesin ihtiyacı olan bir cihaz çıkacak ortaya. Tebrikler...

ustam iş çıkışı eve gidiyorum, çayı demliyorum, aklıma gelen her şeyi denemeye çalışıyorum, hatta sabah iki tane daha şekil aklıma geldi, birinden ümitliyim, podektör yapmaya çalışıyorum😁😁 pointer gübü düz gövde ama çekimi dedektör gibi olsun olmuşken,, inşaallah başarırız foruma bir katkımız olur, eyvallah ustam.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #336 : 01 Ağustos 2019, 11:19:07 »
Pil konusunda benim de bir tavsiyem olacak. Arduino kartlarında kullanılan voltaj yükseltme kartları var. Ben 6v luk aküyle 9V luk ürünleri çalıştırdım. Çok da memnun kaldım.  4,2v luk li-ion pil kullanarak (9000 mA olursa iyi olur ) bunu çalıştırmayı deneyebiliriz. Kartlar 5 - 6 TL . Hem yerden kazanılır , hemde şarzlı pil kullanılarak rahat edilir. şahsen ben bunu devreyi toplarsam ilk yapacağım bu olur.   

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #337 : 01 Ağustos 2019, 23:38:31 »
Şu pili KUllansak olurmuhiç elektikten anlamadığımı söylemiştim çok kere tekrar bi soru.12 volt pil linkte var https://www.hepsiburada.com/gp-5-li-23a-12v-alkalin-spesifik-pil-gp23a-c5-p-OFISGP23AC5?magaza=MAHYA%20MAĞAZACILIK&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=EAIaIQobChMInumencHi4wIVh9KyCh3aFQC7EAQYASABEgKPt_D_BwE
bu pil ile çalışımı devre.Bir adet almıştım ama evde kayboldu gitti.okadar ufak yani.
Ben uzun ömürlü bi cihaz istemiyorum.saatte bir bu pili değiştirsemde olur.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #338 : 02 Ağustos 2019, 00:45:27 »
ustam benzer bir konu var pinpointer devresi, şimdi yazıcıyı denerken gördüm, onun içinde de o pilden var :)

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #339 : 02 Ağustos 2019, 00:51:29 »
Şu pili KUllansak olurmuhiç elektikten anlamadığımı söylemiştim çok kere tekrar bi soru.12 volt pil linkte var https://www.hepsiburada.com/gp-5-li-23a-12v-alkalin-spesifik-pil-gp23a-c5-p-OFISGP23AC5?magaza=MAHYA%20MAĞAZACILIK&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=EAIaIQobChMInumencHi4wIVh9KyCh3aFQC7EAQYASABEgKPt_D_BwE
bu pil ile çalışımı devre.Bir adet almıştım ama evde kayboldu gitti.okadar ufak yani.
Ben uzun ömürlü bi cihaz istemiyorum.saatte bir bu pili değiştirsemde olur.