Gönderen Konu: tesero golden sabre  (Okunma sayısı 262381 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
Ynt: tesero golden sabre
« Yanıtla #300 : 22 Mayıs 2008, 07:45:44 »
dekoratör yani çizdiğim bu devrede başka hata yok değilmi yollar falan?

Çevrimdışı dekoratör

• Yüzbaşı
« Yanıtla #301 : 22 Mayıs 2008, 21:09:09 »
aslında hata yokta ben başka bir bağlantı şekli buldum denedim daha iyi oldu. bak şimdi senin yaptığın şemada 1. bacakla 8. bacağın arasında değerini sorduğun direnç ve bir kondansatör varya ben onu şöyle yaptım 1. bacak 22ohm direnç sonra  1uf kondansatör sonra eksiye bağladım 8. bacak boş kalacak. böyle daha iyi.
birde - ile + arasına 100uf  7. bacakla -  besleme arasına 100 uf olacak gerisi doğrudur. benim şu an kullandığım böyle çalışıyor. yalnız şöyle bir şey var pottan sesi kısınca çok iyi bir ses geliyor metali uzaktan ilk hissetmeye başladığında kısık bir dıt dıt sesi geliyor yaklaştıkça güçleniyor. ama volümü açınca o ilk hissettiği yerlerde kart kurt sesler geliyor bunu çözemedim sanırım preanfi gibi bir devre gerekiyor. kolay gelsin.
Biz Türkler, tarih boyunca hürriyet ve istiklal timsali olmuş bir milletiz.
Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.(M.Kemal ATATÜRK)

Çevrimdışı gundogan

• Onbaşı
« Yanıtla #302 : 23 Mayıs 2008, 10:27:06 »
arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım sayılır.çünkü ançak yeni mesaj yazabiliyorum.kusura bakmayın vazla bilgisayarlardan anlamıyorum.arkasaşlar ben bu tgs yaptım ve çalıştı ama derinlik sorununu çözemedim.yardımçı olursanız sevinirim.başlıkları hem 030 hemde 025 telden sardım.ikisindede sonuç deyişmedi.10*10cm.büyüklüğündeki bakır plaketi en fazla 15cm. algılıyor.yanlız şöyle bir sorunum var. benim devrede şekilerde belirtildiği gibi tx in son ucuyla rx in son ucunu folyoyla birleştirip tgs. nin şasesine yani tx bağlantısının V ucyla rx in S uçuna bağlarsam o zaman hiç algılama yapmıyor.am bu bağlantıyı rx in T uçuyla yaparsam bahsediğim gibi algılıyor.acaba sorun nerede yardımçı olurdanız sevinirim.şimdiden HERKESE BAŞARILAR TEŞEKÜR EDERİM

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #303 : 23 Mayıs 2008, 10:46:35 »
yazdıklarım yalnız tgs için degil  tüm vlf baslıklarda gecerli.
tx  baslangıc + bitiş -  rx baslangıc + bitiş -  eksi uçlar  folyo ile birlesip eksiye baglanır saseye. tx sarım yönü saga ise rx sola olacak sekilde sarım yönleri aksi olacak sekilde yerlestirilip bobin sıfırlaması yapılır.
1.cihaz calıştırılıp tx frekansı ölçülür.
2.tx frekansına göre rx akort kondansatoru hesaplanır. bu baslıkta formülleri vermiştim.
3.rx karttan ayrılıp ucuna akort kondansatoru ve 1 k direnc paraloel baglanır.bu uçlara  ac kademesi 200mv kademesine multımetre alınıp.
rx bobini ıkaydırılarak en düşük mv yakalanıp bobin sabitlenir. bu deger
20 mv ve altı seklinde oldugunda 1 ytlyği 30-35 cm gör4ürsünüz.

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #304 : 23 Mayıs 2008, 13:28:10 »
Asenkron guzel paylasim tesekkurler verdigin formulde buydu heralde

akort kondansatoru hesaplama

25300
  C=------------------
       F karesi x L           frekansi khz  bobini mh yazdiginizda sonuc nf tir.

Çevrimdışı gundogan

• Onbaşı
« Yanıtla #305 : 24 Mayıs 2008, 15:08:46 »
Asekron kardeşim verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekürler.Fakat ben sıfırlama yaptılğım zaman sizin bahsediğiniz gibi 20mv.üzerinde bir volt görmüyorum benim voltmetrem en fazla 5 mv. göteriyor.bana tx in ucları arasındaki voltaj kaç olmalı yazarsanız sevinirim. sanırım benim veriçi devreside bir sorun var.birde benim bu LM 308 lerin baş kısmında kalın bir çizgi var.sahte olma ihtimaleri varmıdır,bugun bunların yerine TL 081 aldım dener sonuçu yazarım.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #306 : 24 Mayıs 2008, 22:27:24 »
tx   ac konumunda multımetrede  15 volt civarı görüyorum
rx  max 250 mv gibi deger  min 20 mv altı ayarlıyorum.
tx sorun tr  metal kılıflı degilse plastiklerin kazancı düşük  birde 220nf ve 22 nf kondansatorleri seramik tercihan 400v takarsanız osc verimi artar. polyester kondansatorler osc nin peak voltajından cabuk bozuluyor ve sızıntı akımları düşük.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #307 : 24 Mayıs 2008, 22:38:53 »
baslık degeri sorulmuş
tx 100  tur rx 110 tur akort 8.5 nf  tel capı 0.30 emayesiz
tx   95  tur rx 100 tur akort 10 nf   tel capı 0.30 emayesiz

bu iki baslıgın diğer testlerini önümüzdeki hafta yapar yayınlarım p.tesi entegreler geliyor goldy tam bir deneyeyim.bu baslıklar tgsde sorunsuz calışmıştır.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #308 : 25 Mayıs 2008, 02:49:36 »
tgs   ve tgsl  osc leri aynı bu nedenle iki makina için gecerllidir yazdıklarım.  oscnin  220 ve 22 nf kondansatorlerin bileşkesi 20 nf cıkıyor  cihazın akort frekansı 15 khz  bobin endüktansı tx için 5 mh
rx için 5.7 mh akort kon 15 nf sema degerlerine göre saglamasıdır.
endüktans degerleri folyo sarılı iken tutturulmalıdır. bobin sarım sayılarını  bundan sonra ilk yapacagım baslıkta cıkartırım.
endüktansı tutturdugunuz halde kondansatorleride tam ölçüp degerinde oldugu halde frekans 15 khz olmaz ise osc tr emetor direnci yerine trimpot takın frekansı yakaladıgınız direnc degerinde sabit direnci takın.

Çevrimdışı dekoratör

• Yüzbaşı
« Yanıtla #309 : 25 Mayıs 2008, 10:15:32 »
sayın asenkron osiloskopum olmadığı için göz kararı ayarlamaya çalışıyorum bobinleri. en iyi neticeyi aldığım yerde bırakıyorum. masanın üstünde iyi ama ambalaj yaparken yani bobinleri başlığa sabitlerken milimetrik kaymalar olabiliyor.başıma geldi herşeyi bitirdim baktım istediğim gibi değil.bu aşamadan sonra ne yapabilirim. mesela bir yere pot falan koysak çok ince frekans ayarı yapabilirmiyiz olursa nereye koycaz.birde benim yaptığım alet tgsl cz 5  kutuladıktan sonra bakıra hassasiyeti düştü keza aliminyumada misal küçük çelik tencere kapağını 80cm den alıyorsa iki misli bakır kapağı 40- 50 cmden anca alıyor. bunun sebebi ne olabilir ayrımlı veya ayrımsız modda sonuç aynı.  7808 i ters elektrik vererek yaktım elimde başka yoktu 7805 in orta bacağına 1 kohm direnç bağlayarak 8.4 volt gibi çıkış elde ettim. bunu bir zararı varmıdır.hocam size zahmet bir el atıverin saygılar..

« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2008, 10:20:24 Gönderen: dekoratör »
Biz Türkler, tarih boyunca hürriyet ve istiklal timsali olmuş bir milletiz.
Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.(M.Kemal ATATÜRK)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #310 : 25 Mayıs 2008, 12:26:58 »
Ben de kalıp dökerken başıma geldiği oluyor. Donmaya bıraktığımda bobin donma esnasında kayma yapmış olabiliyor. Ben bu durumu alıcı bobinin bağlandığı noktaya paralel 10K civarı bir trimpot bağlıyorum ve algılaması gerktiği halde algılamadığı metali algılayıncaya kadar trimpot ile ayar yapıyorum.

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #311 : 26 Mayıs 2008, 09:06:13 »
SLm

Geb trimmer le oynayarak  bakıra hassasiyeti ayarlaman gerekiyormuş.

geb hangisi bilmiyorum ama hobbye  bakarsan senin resimlei göreceksin.

heralde senin alet bobini 0.3 yapınca toyluktan çıktı :)

İyi  Günler
Erol

Çevrimdışı gundogan

• Onbaşı
« Yanıtla #312 : 26 Mayıs 2008, 11:23:14 »
asekron vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekürler. benim tgs nin tx arası gerilim 4,5 ile 5v arasi gözuküyor. ve benim tr.ler metal kılıflı sorun nereden olabilir benim 7808  çok az ısınmakta  bundan kaynalanabilirmi. yardımçı olursanız sevinirim.birde kondansatörleri bahsediğiniz gibi kulandım.yani pilastık  kılıflı değil seramik kılıflı.
        benim kendime ait internetim olmadığından dolayı mesaşlarımı zaman buldukça yazmaya çalışıyorum.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #313 : 26 Mayıs 2008, 11:33:24 »
gündogan bobinin endüktansı nedir birde peak voltaj ölçümünü ölçü aletin ac konumunda yapıcan dc de 5 v. gibi deger verir.normalde ölçü aletinde peak konumu yoksa ölçtüğün efektif degerdir.

Çevrimdışı gundogan

• Onbaşı
« Yanıtla #314 : 26 Mayıs 2008, 12:41:05 »
ölçümü ac yapıyorum şu anda devre yanımda deyil ama 025 telden tx=140 tur 32ohm rx=150tur 34ohm olması lazım. başka nerelerden kaynaklana bilir açaba.teşekürler.ölçü aletimde şu anda yanımda deyil beak ın olup olmadığını bilmiyorum. iyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2008, 12:46:37 Gönderen: gundogan »

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #315 : 26 Mayıs 2008, 13:20:57 »
gündogan sardıgın ölçülerde akort tutmuyor .
tx 5 mh rx 5.7 mh olacak sekilde ayarla.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #316 : 26 Mayıs 2008, 14:00:48 »
tx 107 tur 0.30 tel  5 mh   
rx 114 tur 0.30 tel  5.7 mh  akort orjınal sema degeri 15 nf
bobinlerin son hesabıdır  15 khz frekans vermelidir.
sarıcak arkadaslar bobin hesap programları inç oldugu için tur sayılarında oynama olur.0.30 telden 5mh ve 5.7 mh tutturdugunuz tur sayılarını yazarsanız sonuç kesin olur.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2008, 14:04:02 Gönderen: asenkron »

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #317 : 27 Mayıs 2008, 00:38:28 »
tx 107 tur 0.30 tel  5 mh   
rx 114 tur 0.30 tel  5.7 mh  akort orjınal sema degeri 15 nf
bobinlerin son hesabıdır  15 khz frekans vermelidir.
sarıcak arkadaslar bobin hesap programları inç oldugu için tur sayılarında oynama olur.0.30 telden 5mh ve 5.7 mh tutturdugunuz tur sayılarını yazarsanız sonuç kesin olur.
slm asenkron
bu tgs ye 90 100 dd bobin sardım tx çıkış voltajı 8ac volt 15,5 khz civarı çalışıyor fakat algılama zayıf neden acaba ?
iki bobini yan yana koyduğumda çapı28 cm geliyor acaba bu 15 nf capasitör uymuyormu sizce kaç olabilir o capasitörün değeri?

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #318 : 27 Mayıs 2008, 08:00:31 »

dekoratör burada hoparlörün bir ayağı boşta acaba 10K lık direnci diğer ayağa bağlayıp  aynı şekilde diğer ayağıda şaseye versek olmazmı.birde bende tgs me amfi ekleyeceğim 1W lık yeterli gelirmi acaba TDA7052 ile yapacağım.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2008, 08:04:08 Gönderen: çavuş »

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #319 : 27 Mayıs 2008, 08:31:10 »
çizmeye çalıştım dekoratör acaba doğru bağlantı yapmışmıyım bi bakarsan sevinirim.