Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 128561 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #380 : 17 Ağustos 2019, 15:10:55 »
22k var ustam evet, en hassas hali 28,9 k civarı, küçük tüpün içinde 10 k pot var, kart üzerinde de 22 sabit direnç, kart üzerindeki direnci 25 yapsam+ 10k pot işimizi görmez mi ustam. valla tuzlu su işi baya bi karışıkmış :)
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #381 : 18 Ağustos 2019, 00:01:47 »
Havada sesin kesildiği yer 22k potun en kenara yakın olduğu değeri diyelim 22k potu bir skala olarak alırsak 5k bölümünde havada ses kesiliyor potu 5k dan 0k ya doğru çevirince ses geliyor 5k noktasından kalan 17k degerinde sessiz kalıyor olmalı ki tuzlu sudan etkilenincepot ile susturabilme ayarın olsun dolayısıyla potun en az 4 de 1 i ni kullanarak cihazı havada ayarlaman gerekli buna göre devredeki 47k sabit direncini bulman gerekli
Tuzlu suda iken pot belkide sona yakın yerde cihazı ayarlayabilecek bu yüzden 50k ve 10k potun dışarıda olmasını tavsiye ediyorum

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #382 : 18 Ağustos 2019, 11:21:12 »
ustam eksik yazmışım. 50k pot iptal, yerine 22k direnç taktım. dirence seri bağlı 10k pot var. ama tavsiyenize uyup 50 k için de dışarıya kutu yapacağım. ilk tuzlu su deneyiminde cihaz susmuyor diye başımız ağrımasın.

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #383 : 18 Ağustos 2019, 18:05:44 »
venom ustam sen bu 4 tane 18650 pilleri taktın ama voltaj ve amper değeri kurtarıyormu yoksa regülatörmü kullandın voltaj girişine
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #384 : 18 Ağustos 2019, 18:09:55 »
bende yaklaşık 8 tane var 18650 kullanmayı düşünüyorum nasıl olur şarj etmede sıkıntı yaşarmıyım kullanım olarak kullanacağım boru içinde iyi olacağını düşünüyorum senin tavsiyen nedir
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #385 : 18 Ağustos 2019, 18:35:19 »
venom ustam sen bu 4 tane 18650 pilleri taktın ama voltaj ve amper değeri kurtarıyormu yoksa regülatörmü kullandın voltaj girişine
bende yaklaşık 8 tane var 18650 kullanmayı düşünüyorum nasıl olur şarj etmede sıkıntı yaşarmıyım kullanım olarak kullanacağım boru içinde iyi olacağını düşünüyorum senin tavsiyen nedir

4 tenesini seri bağladım ustam, 12v 2a harici harddisk adaptörü ile şarj ediyorum, aküyü almadan önce bir defa plus ta şarjının bittiğini gördüm, pirate devresinde henüz şarjdan sebep kapanmadı, telefon gibi geceden takıp sabaha bırakmıyorum, işlerle uğraşırken, takıp birkaç saat tutup çıkarıyorum ustam. regülatör yok, düz bağlı,

bir de bu pilleri ben hala anlayabilmiş değilim, miadı dolmuş bi laptopun parçaları arasında duruyordu, abimden istedim işine yararsa al dedi, belki 4 yıl boşta öylece durdu, sanırım 2014 te içini açtım pilleri çıkardım, dp2 de onları kullandım, plus ta biraz kullandım, şu an yine dp2 ile bir arkadaşta, adamlar yapmış diyesi geliyor insanın:)

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #386 : 18 Ağustos 2019, 21:45:28 »

Resim çekerken ışık yetersiz kalmış ama bende bunu yaptım.Ufak tefek kozmetikleri kaldı.2 adet 9v pil ve 12v regülatör kullanıyordum.1 saatte bitiyordu pil.Bu gün yan apartmanımızın altındaki elektronikçiye durumu anlattım.Regülatörler çok amper yer o yüzden çabuk biter pil dedi.tek 9v volt pil ile kullanıcaz artık.birde buzzeri iptal ettim.algılama mesafesi arttı.pil ömrüde uzar bi miktar.boyut anlaşılsın diye 1 lt uludag gazoz ile çekim yaptım :)

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #387 : 18 Ağustos 2019, 21:54:07 »
ustam eline sağlık, güzel olmuş,  pot işini nasıl yaptın. ben dışarıya 2, potu da alacağım, inşallah başarabilirim. nasibin bol olsun :) rast gitsin.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #388 : 18 Ağustos 2019, 22:08:19 »
ustam eline sağlık, güzel olmuş,  pot işini nasıl yaptın. ben dışarıya 2, potu da alacağım, inşallah başarabilirim. nasibin bol olsun :) rast gitsin.
potlar içeride hocam.ortalama bi ayar yapıp dalıcaz artık ama seneye yaz için ayar gerektirmeyen bişey yapmayı planlıyorum.bunuda bir kaç dalıştan sonra dağıtıp kumsal için çeviricem.akü ile besliyecem.Başlığı 30cm yapıcam.devre kutusunu iyice kendime yakın konumlandırıcamki 50,60 cm lik suda kasık çizmesi ile yürüyebileyim.yarı anfibi bişey olucak yani.

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #389 : 18 Ağustos 2019, 22:13:35 »
Hocam devre kutusu biraz yakın olmuş gibi bobin kafasına algılamada sorun yaratmasın
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #390 : 18 Ağustos 2019, 22:15:56 »
Venom ustam adaptörün çıkış voltajı ve amper ne kadar
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #391 : 18 Ağustos 2019, 22:18:59 »
güle güle kullan hocam, ayağına dolanan tek şey nasibin olsun :)

asahin 58 ustamın tavsiyesine uyuyorum. potlar dışarıda olacak, yani deneyeceğim, nasipse bir dahaki sezona bambaşka bir gövde düşünüyorum. bakalım nasıl olacak, :)

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #392 : 18 Ağustos 2019, 22:19:24 »
Miladı dolmuş bir pc bataryası dan pc ye hayır yok ama işte parçalayıp bu tarz derelerde velinimet oluyor çok sağlam ve dayanıklı sadece biraz özen göstermek gerekiyor sarj ve deşarj ederken 😊
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #393 : 18 Ağustos 2019, 22:20:19 »
Venom ustam adaptörün çıkış voltajı ve amper ne kadar

12 volt 2 amper ustam

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #394 : 18 Ağustos 2019, 22:21:51 »
Topladığın bataryayla değerleri aynı yani
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #395 : 18 Ağustos 2019, 22:27:18 »
Topladığın bataryayla değerleri aynı yani

değil aslında, 3,7 volt ile 4,2 volt civarı her biri, onur ustam demişti sanırım.  %30 ila %80 civarı şarj idealdir diye, piller 11,9,12 volt civarı oluyor. şarjı dolduğunda.

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #396 : 18 Ağustos 2019, 22:31:47 »
Anladım saol ustam akü büyük geliyor kalıba bende bu pilleri kullanayım su altı için 😊
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #397 : 18 Ağustos 2019, 22:33:25 »
Pilleri ayrı ayrı şarj etmiyosun demi ustam hepsini aynı anda sarj ediyosun anladığım kadarıyla
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #398 : 18 Ağustos 2019, 22:33:34 »
Anladım saol ustam akü büyük geliyor kalıba bende bu pilleri kullanayım su altı için 😊

sen de sağ ol ustam :) rast gitsin, bi deneme yapsam denizde merakım geçecek, oldu ya da olmadı bir görsek :)

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #399 : 18 Ağustos 2019, 22:36:19 »
Ben deneme yaptım aslında ama toprakta şimdi ikinci devreyi topluyorum deniz için inşallah umduğunu hayırlısıyla bulursun ustam 😊
KÜN FE YEKÜN...