Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 128536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #400 : 18 Ağustos 2019, 22:36:34 »
Hocam devre kutusu biraz yakın olmuş gibi bobin kafasına algılamada sorun yaratmasın
o konudan bende korkuyordum ama bi sorun çıkmıyor.Nedeni ise bakır plaka dik duruyor devreye.yani yansıması çok çok az.yatay dursa idi sinyali hemen geri çevireceği için öterdi.Bunu şöyle test edebilirsiniz.bobin 1 tl yi yatayda 18 cm den algılıyorsa dikey olarak yanaştırdığınızda 3,4 cmden algılar.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #401 : 18 Ağustos 2019, 22:39:13 »
Pilleri ayrı ayrı şarj etmiyosun demi ustam hepsini aynı anda sarj ediyosun anladığım kadarıyla

bu sayfada 351. yorumda piller görünüyor ustam. seri bağlı.
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=7525.340

Ben deneme yaptım aslında ama toprakta şimdi ikinci devreyi topluyorum deniz için inşallah umduğunu hayırlısıyla bulursun ustam 😊

inşallah ustam. hepimizin inşallah.

Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #402 : 18 Ağustos 2019, 22:42:03 »
Hocam devre kutusu biraz yakın olmuş gibi bobin kafasına algılamada sorun yaratmasın
o konudan bende korkuyordum ama bi sorun çıkmıyor.Nedeni ise bakır plaka dik duruyor devreye.yani yansıması çok çok az.yatay dursa idi sinyali hemen geri çevireceği için öterdi.Bunu şöyle test edebilirsiniz.bobin 1 tl yi yatayda 18 cm den algılıyorsa dikey olarak yanaştırdığınızda 3,4 cmden algılar.

ufak bir not benden gelsin, eğer gövde başlığın tam ortasına denk gelseydi o zaman risk olurdu sanırım. susturmak için mesafeden feragat edilirdi, ama merkezden dışarıda duruyor,,,,
 para örneği gibi, direnci başlığa dik yaklaştırınca farklı, yatay yaklaştırınca farklı mesafe oluyor :)

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #403 : 18 Ağustos 2019, 23:30:52 »
pillerin hepsi seri bağlı venom ustam heralde
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #404 : 18 Ağustos 2019, 23:32:00 »
pillerin hepsi seri bağlı venom ustam heralde

evet ustam seri bağlı.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #405 : 18 Ağustos 2019, 23:32:22 »

ufak bir not benden gelsin, eğer gövde başlığın tam ortasına denk gelseydi o zaman risk olurdu sanırım. susturmak için mesafeden feragat edilirdi, ama merkezden dışarıda duruyor,,,,
 para örneği gibi, direnci başlığa dik yaklaştırınca farklı, yatay yaklaştırınca farklı mesafe oluyor :)
Aynen hocam devre ile başlık zaten arama yapmak için farklı yerlerde.birde bu devre su altı için belki delta pulse 3 yaparsınız etkilenir ama bu devre su altı arama için.15 cm den 1 tl yi algılosanız amaç bu zaten.derin arama için değil.2500 tl ye satılan scuba tectore bakın.bundan daha kötü algılamsı var.

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #406 : 18 Ağustos 2019, 23:32:51 »
benim yaptığım iskelette ufak,yakınlık mesafesinden korkuyordum aslında uzatmaya niyetim vardı ama gerek kalmadı tahminimce olur diye düşünüyorum sizin iskeleti gördükten sonra hocam
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #407 : 18 Ağustos 2019, 23:35:57 »
birde niyetim bobini küçük tutmak çünki yaptığım bu başlıkta altın yüzüğü yaklaşık 3 gram zor algılıyor 5 cm den başlığın çapı 24 cm zaten deniz altı olğu için ufak materyalleri görmesi daha iyi olur diye düşünüyorum o yüzden başlığı 16 17 cm çekmeyi düşünüyorum
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #408 : 18 Ağustos 2019, 23:41:14 »
venom ustam delta plus yaptınız önceden heralde çalışması nsıl yapmayı planlıyorum yada dp2 yi tavsiye edermisiniz baya bi zor devre gibi
KÜN FE YEKÜN...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #409 : 19 Ağustos 2019, 08:46:50 »

Aynen hocam devre ile başlık zaten arama yapmak için farklı yerlerde.birde bu devre su altı için belki delta pulse 3 yaparsınız etkilenir ama bu devre su altı arama için.15 cm den 1 tl yi algılosanız amaç bu zaten.derin arama için değil.2500 tl ye satılan scuba tectore bakın.bundan daha kötü algılamsı var.
o dediğimiz cihazın başlık 11cm civarı. tamamen yüzey araması için. videolarında zaten toprağa dokunmadan eliyle kumu dalgalandırarak açıp buluyorlar. biz başlıkla biraz daha oynasak suya kürekle girmemiş gerekecek😁

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #410 : 19 Ağustos 2019, 08:52:18 »
birde niyetim bobini küçük tutmak çünki yaptığım bu başlıkta altın yüzüğü yaklaşık 3 gram zor algılıyor 5 cm den başlığın çapı 24 cm zaten deniz altı olğu için ufak materyalleri görmesi daha iyi olur diye düşünüyorum o yüzden başlığı 16 17 cm çekmeyi düşünüyorum

evet başlık küçülünce küçük nesneleri kaçırmaz ama mesafeden vazg2çmiş olmaz mısınız ustam. ben 14x21cm yaptım. gayet güzel oldu😁

dp2 nin en zor tarafı baskıdevresi, onu çıkartırsanız gerisi kolay, 4. plakette eleman yerleşimine başlamıştım. elektriği verdim, ötmeye başladı, meğerse potlardan susturmam gerekiyormuş, plus a zaten laf yok, eğrisini düzgün ayarlandıktan sonra gayet stabil bir makine, kendi sardığım bobin ile ben sorunsuz  kullanıyorum, hatta şu kadar diyeyim sürekli mod1 de kullanıyorum, malzeme tedariği konusunda karadağ ustam ile görüşe bilirsiniz ama bildiğim kadarıyla parça satışı yok, 

Çevrimdışı Radar

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #411 : 19 Ağustos 2019, 18:31:20 »
S.a devre güzel çalışıyor pırat da benim problem akü elimde Yok 9v 12 volta çevirecek regülötör varmı 18 v 12 düşüren de olur güç kaynağı problemini nasıl cözdünüz

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #412 : 23 Ağustos 2019, 22:02:29 »
S.a devre güzel çalışıyor pırat da benim problem akü elimde Yok 9v 12 volta çevirecek regülötör varmı 18 v 12 düşüren de olur güç kaynağı problemini nasıl cözdünüz
2 adet 9 v pili seri bağlayıp 12 volt regülatörle yaptım ben ancakpil ler yarım saat 45 dakika sonra bitti.Elektronikçiye sorduğumda regülatörlerin çok amper harcadığını pili hemen boşaltıcağını söyledi.VENOM ustanın yaptığı gibi laptop pili en mantıklısı.Benim deneyimim ise tek 9v pil kullanıyorum(kullanıyorum derken daha suya girmedi cihaz evde oynuyorum ) .Deneme amaçlı buzzeri çıkartım ve algılama mesafesi yükseldi.Su altında başlığa yakın takılacak bi led  işimi görür diye düşünüyorum.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #413 : 23 Ağustos 2019, 22:12:09 »
2 adet 9 v pili seri bağlayıp 12 volt regülatörle yaptım ben ancakpil ler yarım saat 45 dakika sonra bitti.Elektronikçiye sorduğumda regülatörlerin çok amper harcadığını pili hemen boşaltıcağını söyledi.VENOM ustanın yaptığı gibi laptop pili en mantıklısı.Benim deneyimim ise tek 9v pil kullanıyorum(kullanıyorum derken daha suya girmedi cihaz evde oynuyorum ) .Deneme amaçlı buzzeri çıkartım ve algılama mesafesi yükseldi.Su altında başlığa yakın takılacak bi led  işimi görür diye düşünüyorum.

ustam buzzer benim tüpte pek iş yapmayacak gibi duruyor, tüp tamamen kapalı, suyun altında sesi duyamam sanırım, ama buzzer iptali mesafeye nasıl etki etti anlayamadım, tüpün yanına potların tüplerini yapıştırdım, kurumasını bekliyorum, yoksa denerdim :)

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #414 : 23 Ağustos 2019, 22:32:43 »

ustam buzzer benim tüpte pek iş yapmayacak gibi duruyor, tüp tamamen kapalı, suyun altında sesi duyamam sanırım, ama buzzer iptali mesafeye nasıl etki etti anlayamadım, tüpün yanına potların tüplerini yapıştırdım, kurumasını bekliyorum, yoksa denerdim :)
Hocam beni en iyi sen biliyorsun elektrik ve elektronikten hiç anlamıyorum sayenize yaptım cihazı.ilk defa bir şey deneyim dedim buzzer çok ses çıkartıyo çok enerji harcar diye attım gitti..çıkartınca gerçekten cihaz 1 tl yi 3.4 cm uzaktan yakalıyor ve daha stabil oldu.Herhalde buzzera harcanan güç harcanmadığı için bobin daha çok çalıştı.nedenini bilmiyorum ama etkisini gördüm hocam.Ha bu arada ben devreyi 9v ile çalıştırdım.zaten devre için gereken güç az.belkide ondandır.
[/size]

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #415 : 23 Ağustos 2019, 23:14:20 »
Hocam beni en iyi sen biliyorsun elektrik ve elektronikten hiç anlamıyorum sayenize yaptım cihazı.ilk defa bir şey deneyim dedim buzzer çok ses çıkartıyo çok enerji harcar diye attım gitti..çıkartınca gerçekten cihaz 1 tl yi 3.4 cm uzaktan yakalıyor ve daha stabil oldu.Herhalde buzzera harcanan güç harcanmadığı için bobin daha çok çalıştı.nedenini bilmiyorum ama etkisini gördüm hocam.Ha bu arada ben devreyi 9v ile çalıştırdım.zaten devre için gereken güç az.belkide ondandır.

elimizden geldiğince yardımcı oluruz hocam,  :)  lafı olmaz,
deneyebilirim ama yapıştırıcı kurusun, toplarken deneyebilirim, ama bu gidişle denize kürekle girecez ondan korkuyorum, korsan sandığı filan denk gelir, tüplü dalış yapmayalım sonra :)

Çevrimdışı Radar

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #416 : 24 Ağustos 2019, 13:57:58 »
Ben devreyi 9v ile çalıştıramıyırum 9v pil yeterli gelmiyor herhalde benim yapmış olduğum devrenin led kısmı yok orayı iptal ettim  ama 9 v pille calıştıranadım 12 v adaptör bağlayınca çalışıyor ?

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #417 : 25 Ağustos 2019, 20:47:43 »
amerikan filmlerinde son saniyelerde iptal edilen bombalar gibi, 3 gün kala bitti sanırım, :) tüm dostlara rast gelsin.

Çevrimdışı Radar

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #418 : 26 Ağustos 2019, 22:43:36 »
Çok iyi olmuş elinize. Sağlık video birde detay verirmisin

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #419 : 26 Ağustos 2019, 22:49:24 »
Çok iyi olmuş elinize. Sağlık video birde detay verirmisin

sağ olun ustam,
detay derken tam anlayamadım, dışarıdaki tüplerde potlar var, o uğraştırdı zaten :) tüpler ile  birlikte bir de uv lamba için pilleri hazırlıyorum. denizde ve karada keşife devam inşallah :)