Gönderen Konu: Elimde PULSE STAR II var. Denemeler yapacağım  (Okunma sayısı 46206 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Elimde PULSE STAR II var. Denemeler yapacağım
« : 07 Eylül 2008, 13:15:27 »
Herkese merhabalar. Arkadaşlar elime artık böyle farklı farklı cihazlar geçecek. Bundan sonra piyasa cihazlar hakkında daha fazla incelemeler yapabilip sizlerle paylaşacağım.

Elimde farklı farlı cihazlar var. Bu başlıkta Pulse Star II yi inceleyeceğim. Bana başlık yapımı için geldi. Cihazın sahibi bana elinde iki metrekarelik başlık olduğunu, bu başlığınarazide taşınmasının zor olduğunu bu yüzden de kendisine 1 m^2 lik başlık yapmamı istediğini söyledi. Başlığı birazdan yapacağım test videosu ve ayrımı hakkında sizlere gözlemlerimi aktarırım.

Cihazın üzerinde birbiri ile senkronize çalışan iki adet PIC16C71 var. Bobini IRF630 ile sürmüş.

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2008, 13:45:26 Gönderen: Uykusuz »

emekli AMCA

• Ziyaretçi
Ynt: Elimde PULSE STAR II var. Denemeler yapacağım
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2008, 14:13:52 »

uykusuz elinde tuttuğun dedektör 3,995 dollar aman dikkat et.. ;)

1x1 coil de 400 dolardan aşağısı yok... neden iki adet C71 pic kullanmışlar eski teknoloji mi c71ler özel mi..?

http://www.kellycodetectors.com/pstar/pulsesta.htm

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2008, 15:07:33 »
bildiğim kadarı ile c serisi  picler birdefa programlanabiliyor.
TA5DF

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2008, 15:21:59 »
umarım devreyı cikarırsınız bende ilk defa pi yapmiş olurum

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2008, 16:29:16 »
uykusuz sendeki pulse star II yeni model galiba.Eski modellerin devresi polyesterle kapatılmış.Darbe genişliği ve frekansını ölçersen yaz.Kolay gelsin.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2008, 17:50:27 »
Ayrım benim ilk yaptığım ekranlı cihazdaki gibi yapmışlar. Sönümlenme sürelerine bakarak değerli değersiz ayrımı yapmaya çalışmışlar. Sönümlenme süresi kısa olan metalleri değerli olarak görüyor. Uzun olanları da değersiz olarak görüyor. Yani bakır ile aliminyum gibi metalleri birbirinden net olarak ayırabiliyor.

Ben videoyu geçici olarak küçük bobin sardım öyle çektim. Ortamda metal bol olduğundan hassasiyet düşük. Bir metrekarelik bobin ile derinliği delta pulse ile aynı.

http://www.savefile.com/files/1773945

Frekansı yaklaşık 600Hz. Pals genişliği ise 110uS civarı. Preamfide LF357 kullanılmış. Devrede sönümlendirme direnci yok 4 metrekarelik başlığın içinde olma ihtimali var. Başlıkta polyester ile kaplanmış bir bölüm var.

PIC'ler okunmaya karşı korumalı yani kopyalanmaya karşı korumalı. Sample işlemleri yine 4066 lar ile yapılmış. Cihazın derinlği ve kararlılığı güzel.

Çevrimdışı siberci7

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2008, 20:53:34 »
uykusuz, elindeki dedektör, yani pulse starII  yapılan karşılaştırmalarda hep en iyi dereceleri almış bir cihaz..  ingilizce bir dergide okumuştum.. ne yazıkki hakkında yeterli döküman bulamadım.. ona iyi bak  ;)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 07 Eylül 2008, 21:04:01 »
Elimde olan orjinal bobini 4 metrekare  :) Malesef orjinal bobini ile test yapma imkanım olmadı kendim 1 metrekarelik bobin sardım derinliği ve kararlılığı baya iyi. PCB tasarımcısı gerçekten kaliteli işçilik çıkarmış. Ayrım olayı biraz sakat pek güvenilir değil. Cihaz bu akşam gidiyor daha fazla inceleme imkanım malesef olmayacak.

Cihazın üzerinde sample delay ayarı var. Örnekleme gecikmesi. Örnekleme gecikmesini biraz arttırırsak bakır gibi hızlı sönümlenen metalleri görmeyebiliyor.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2008, 21:39:50 »

örnekleme darbelerinin zamanlamaları PI sistemin kalp atışları gibi gelir bana en önemli yeridir..

birgün pi tasarlarsam bu iki örnekleme darbelerinin birbiri ile uzaklığı ile oynar ve ikisini birden sönümleme boyunca sağa sola hareket ettirip denemeler yapardım.
en önemlisi de birinci alınan örneğin değerinin ikinci örnek alma zamanını tayin etmesi ile uğraşırdım.. :)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2008, 22:09:26 »
Merhabalar,
Örnekleme zamanlamarı hakkında fikir vereceğini düşündüğüm bir grafik:

« Son Düzenleme: 08 Eylül 2008, 22:09:53 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2008, 10:32:01 »
emekli amca,örnekleme zamanlarıyla ilgili söylediğin son cümleyle ne demek istediğini anlayamadım.rica etsem biraz açıklama yaparmısın.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2008, 11:30:53 »
emekli amca,örnekleme zamanlarıyla ilgili söylediğin son cümleyle ne demek istediğini anlayamadım.rica etsem biraz açıklama yaparmısın.

Merhabalar..benimkisi sadece beyinmden geçenlerdi .

ama birşeylerde yazmak istiyorum..

Kendimce oluşturduğum bir prensibim var..aradığım açıkta olanda(şemalar+ded.sistemleri.vs)  ve alışılmışta değildir..

Bakın pi dedektör şemalarına hepsinde iki adet  örnekleme darbelerinin arasını yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi ayarlar yok sadece ikisi birden öne arkaya alınır...ben böyle düşünmezdim  denerdim ..

son cümlemede şunu demek istedim  alışılmış dışında düşündüm  sönümlemeye bakarsak birinci örneklemenin alınacağı yer de seçiçilik daha zor ..ozaman buradan alınan örneğin ŞÜPHELİ değeri alınacak ikinci örneğe sorgulatmaktı..

Böyle değişik düşüncelerim vardır ve bence dir....

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2008, 12:37:32 »
güzel düşünmüşsün amca.ben yapacağım devrelerde önce çalışma mantığını anlamaya çalışırım.bunun için de her fikre açığım.ayrım olayının net olabilmesi için ayrıntılı düşünüp çok deneme yapmak lazım bence amaaa malesef neredeyse hiç vaktim yok.sadece sizlerden edindiğim bilgilerle ufkumu genişletip fırsat buldukça deneme yapmaya çalışıyorum.bu yüzden de size minnettarım.

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 13 Eylül 2008, 23:00:22 »
slm uykusuz kardeş yaptıgın 1m2 baslıga söndürme direnci taktınmı makinada yok demiştin...taktıysan kaçlık direnç taktın acaba?

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2008, 11:46:36 »
Selam

Evet cihazın içine direnç koymamışlar. Ben de orjinal başlığı gibi yaptım. 2.2K gibi bir dirençten başladım cihaz net ayrım yapacak şekilde paralel dirençler ekleyerek ayrımın en iyi olduğu durumda bıraktım. Üst üste birkaç direnç olduğundan net olarak ohmajı hatırlayamıcam ama 1k ya yakın bir değerdir diye tahmin ediyorum. İzlediğim yöntem bu.

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 14 Eylül 2008, 20:30:34 »
saol uykusuz kardeş

Çevrimdışı mert

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #16 : 23 Ekim 2008, 11:50:35 »
Uykusuz Merhaba;

Varmı yeni gelişmeler projende ?

ATIBAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 17 Kasım 2008, 19:48:45 »
arkadaşlar bizdede pulse star 2 var ama bataryanın çarpması sonucu 3 adet diyotunu kırılmış fotoları göndersek bu konuda bi yardım edebilir misiniz ?

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 17 Kasım 2008, 21:27:07 »
Siz gönderin belki elinde pulse star cihazı olan bir arkadaş yardımcı olur ;)

Çevrimdışı kemall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 18 Kasım 2008, 00:56:34 »
gönderin bennn tamir edebilirim onuu başka pulsestar olmasına gerek yokk