Gönderen Konu: Rezistivite Cihazım  (Okunma sayısı 11925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
Rezistivite Cihazım
« : 25 Ekim 2015, 20:45:20 »
Arkadaşlar yeni geliştirdiğim rezistivite cihazıdır.Çıkış voltajı 48V akımı 100mA dir.Bu cihaz sd ve micro sd karta kayıt yapmaktadır.EPE gibi profil koordinatını girmenize gerek yoktur.bu işi cihaz kendi otomatik yapmaktadır.siz sadece her ölçümde kayıt butonuna ve profil sonunda dönüş butonuna basıyorsunuz.SD karta çok sayıda çalışma kaydetmeniz mümkündür,verileri birbirine karıştırmaz.Parazitik girişimlerden ve yüksek gerilimden etkilenmeyecek şekilde bir tasarım ve ar-ge yaptım.Şu an gördüğüm kadarıyla da bunu başarmaktadır.Son olarak veriyi doğrudan Surfer programına uyumlu XYZ formatında kaydeder ve bilgisayara aktarır.yani direk surfer ve voxler de açabilirsiniz.

Çevrimdışı hazeyin

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Rezistivite Cihazım
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2015, 21:15:31 »
Ercan usta derinlik ne kadar arttı?
Bir de fiyatı nedir?

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2015, 21:19:23 »
Henüz derinlik testlerini yapmadım ama EPE nin 8 voltuna nazaran 48 volt 100mA akım epeyi artı getirecektir ki zaten epe'den 5-6 metreleri gördüğüne dair kullanıcılardan geri dönüşler almıştım.
fiyatı da henüz belirlemedim ama pahalı olmayacak.

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2015, 22:53:55 »
Hayırlı olsun ustam saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2015, 23:23:23 »
Guzel gorunuyor. Hayırlısı olsun. Allah utandırmasın...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2015, 08:57:49 »
Voltaj değerinin arttırılması yerinde olmuş.Umarım daha güzel sonuçlar elde edilir.
Şimdi aklıma takılan kullanılan data programında bu değişimin nasıl gorunecegi.
Belki olumsuzlukda olusmayacak...
Kolay gelsin.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2015, 11:56:41 »
Voltaj değerinin arttırılması yerinde olmuş.Umarım daha güzel sonuçlar elde edilir.
Şimdi aklıma takılan kullanılan data programında bu değişimin nasıl gorunecegi.
Belki olumsuzlukda olusmayacak...
Kolay gelsin.

İyi dilekleriniz için teşekkürler.Evet datayı surfer gibi profesyonel bir yazılıma uygun hale getirmenin epey artısı oldu.iki tıkla %100 uyumlu veriyi görsele döküyorsunuz.

Çevrimdışı LeKLeK

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2015, 22:05:35 »
fıyat bellı oldu mu ercan usta

Çevrimdışı türkelli

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2015, 20:05:39 »
Ercan ustam hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 05 Mart 2016, 14:49:57 »
Eline sağlık ercan usta başarının devamını dilerim.
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

quentus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2016, 13:36:00 »
Epe rezistivite kullanan arkadaşlara yardımcı olmak maksadıyla ;

Arazi şartları elverdiği sürece ölçüm hatlarının hizasını,  elektrot aralığınızı ve elektrot derinliğini bozmayın.. (birkaç cm sorun teşkil etmez)

Kablolarınızı ölçüm esnasında mümkün mertebe birbirine temas etmeyecek şekilde ve açık halde bırakın.. (rulo yapmayın) 

Surfer programında renk skalasını ayarlar sekmesinden "reverse" olarak değiştirmediğiniz sürece aynı yoğunluktaki anomalileri (toprak içerisindeki doğal, doğal olmayan toprak boşluklarını ve köstebek yuvaları gibi) düşük sayısal değerlerle, mavi ve tonlarıyla (boşlukta açık mavidir).. farklı yoğunluktaki oluşumlarda ANİ DİRENÇ FARKINDAN oluşan farklılıklarıda yüksek değerlerle ve kırmızı renk ile görürsünüz.. (toprak içerisindeki madeni objeler, kaya altı boşlukları, mahzenler, mezar stelleri, tüneller, duvarlar ve toprak altındaki kayalar..

Cihazın en verimli olduğu elektrot aralığı 1/ 2 metre (ben 1.5 yada 2'yi tercih ediyorum) ve bu aralığa göre çıkış akımı- kazanç değerleri karşılıklı 2' kademesidir..

Bu değerler ve 1.80 - 2 metre elektrot aralığında tümülüs ve höyükler gibi (anlaşılabilir olması açısından böyle bir misal verdim) oturmuş ve sert zemin ölçümlerinde 2 metre elektrot aralığı ile net 3.5 /4 metre derinliğe ulaşırken, yumuşak ve yakın dönemlerde açılıp tekrar doldurulmuş  zeminlerde iletkenliğin zayıf olmasından dolayı bu derinlik bir öncekinin aksine toprak içerisindeki hava boşluklarının oranına bağlı olmak kaydı ile 1 ila 3 metre arasında değişecektir.. (bazı makalelerde derinlik iki elektrot mesafesi kadar denilirki gördüğüm kadarı ile bu square array yani kare ölçüm metodu için geçerli .. ilk görseldeki dikdörtgen kızıllık erken bizans dönemine ait  bir mezar steline, diğer görselde toprak içerisinde bulunan test metaline aittir.. ilk görsel bana ikinci görselde ilter arkadaşımıza aittir

Kolay gelsin, saygılarımla..

quentus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2016, 13:38:55 »
Düzeltme ;

bazı makalelerde derinlik iki elektrot mesafesi kadar denilirki gördüğüm kadarı ile bu square array yani kare ölçüm metodu için geçerli değil olacaktı.. yukarıdaki metinde "değil " kelimesini sehven atlamışım..

quentus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 02 Mayıs 2016, 13:46:25 »
Bu basit krokide square array yani kare ölçüm metoduyla 4×4'lük bir alandaki ölçümün nasıl yapılacağını işinizi kolaylaştırmak için basit bir şema ile anlatmaya çalıştım.. elektrot dizilimleri kare köşelerinde, her karede girilen koordinat (C ve R) değerleri ortada, gidiş ve dönüş istikametleri ise ok işareti ile gösterilmiştir.. krokinin sol alt noktası başlangıç, sağ alt noktasıda bitiş kısmımızdır

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #13 : 02 Mayıs 2016, 15:06:42 »
slm bu cihazda derinlik bilgisi nerden alınıyor. şöyle düşünelim. 10m x10m lik bir alanda bir yerinde 5m de bir boşluk 2m de de bir boru var bunların metreleri ile bu sistem nasıl algılayacak?

rezistivmetre adı üzerinde direnç ölçmek demektir. direnç hesabı ise R =volt/amper, toprak direnci içinde bu hesabın içine bir K katsayısı girmektedir. K katsayısı ise arama tekniğine göre değişmektedir. en basit yöntem wenner yöntemine göre K =pi x 2 prob arası aralık, şimdi bu K katsayısının hesaba girme nedeni ise vericiden gönderilen sinyalin toprak altında ilerlerken dairesel bir hareketle ilerlemesinden kaynaklandığını jeofizik mühendisleri iddia etmektedirler. bu hesaba göre şimdi 1x1 lik bir aramada arama derinliği kaç m olacak merak ediyorum?
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2016, 15:25:01 Gönderen: pro-TR »
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

quentus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 02 Mayıs 2016, 17:20:17 »
Sevgili arkadaşım.

Sahadaki çok sayıda tecrübeme dayanarak belirttiğim yorumumdada ifade ettiğim gibi elektrot derinliği ve aralığı kadar toprak yapısı, toprak içerisinde bulunan nem, tuz ve bazı mineraller uyguladığınız akım kadar derinliğe etki eden faktörler..

Ölçüm esnasında cihaz ekranında gördüğümüz sayısal / roa verilerinin kesinliğinden ziyade cihaz ve sistemimizle büyük ölçüde uyumlu olan surfer , voxler ve archeosurveyor gibi gelişmiş yazımlar sayesinde TAHMİNİ derinliği, enlem ve boylam ölçülerinin karşısında bulunan Z yani yükseklik skalasının  karşılığında TAHMİNİ olarak görebiliyoruz.. yazılımın bunu nasıl sağladığı ve sunduğu konusunda ileri ve teknik düzeyde bir bilgim yok.. bu sonradan geliştirilmiş yazılımlar sayesinde elde edebildiğimiz bir kazanım..  zira 1.70 cm mesafedeki bir boru yahut buna benzer bir yapının derinliğini 1 / 1.50 / 2 mt yükseklik- derinlik bilgisinin yanında görsel olarak değerlendirmek suretiyle TAHMİN edebiliriz.. zaten yıllardır tercih edilen ve herkes tarafından kabul görmüş bu sistemin görsel yansımalarıda birçok görüntülü etüd sistemleri gibi tahmine dayalıdır..

Çevrimdışı panturkist05

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #15 : 20 Nisan 2021, 18:50:37 »
Ben bir rezistivite cihazı aldım. Üniteden pc ye direk bağlantı kablosu var. Rezistivite ile ilgili bilgi sahibi oldum az çok ama bu cihaz özelinde biraz bilgim eksik. Buraya makine fotoğrafı atsam bilgi verebilirmi ustalarım. Saygılar

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #16 : 26 Nisan 2021, 11:56:49 »
makinenin resmini atarsan bi bakalım

Çevrimdışı ouiarabe

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #17 : 08 Ekim 2022, 09:24:06 »
De
combien la profondeur a-t-elle augmenté avec Maître Ercan ?
Aussi quel est le prix ?

Avez-vous terminé la construction de votre merveilleux appareil et pouvez-vous nous vendre le plan et le fichier hexadécimal du microcontrôleur
???
Aussi quel est le prix ?

[/Devis]

Çevrimdışı ouiarabe

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #18 : 09 Kasım 2022, 19:13:03 »
SALUTATIONS
 Quelles sont les dernières nouvelles concernant votre dispositif de résistance au sol ?

Çevrimdışı Rubai

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Conrad Geo X4 rezistivite kalibrasyon ayarı
« Yanıtla #19 : 04 Ocak 2023, 21:54:24 »
Merhabalar arkadaşlar benim Conrad Geo X4 cihazımda rezistivite kalibrasyon ayarı bozulmuş nasıl yapılır.yardımcı olur musunuz.standart toprak ayar değeri ne kadar olmalı...teşekkürler