Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2116675 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #720 : 08 Haziran 2008, 03:26:23 »
İşte arkadaşlar karşınızda delta pulse'nin 4m^2 (dört metrekarelik) arama bobini ile videosu:

[youtube=425,350]3NyZX7BZwHw[/youtube]

Üçlü tek damarlı kablo kullandım. Söndürme direnci 470ohm. Metali yaklaşık 5 metreden algılıyor arkadaşlar. Ayarları ince bir şekilde yapılırsa bu derinlik daha da artıyor arkadaşlar. Fakat bu esnada ortam elektriksel gürültü bakımından temiz olmalı. Video kaba bir ayar ile çekildi. Metal boyutu daha da arttıkça derinlik de artıyor.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #721 : 08 Haziran 2008, 12:17:54 »
Bunlar da farklı elemanların yaptığı tek yüzlü pcb li delta pulse'ler

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #722 : 09 Haziran 2008, 09:36:33 »
uykusuz ustam lf 357 bulamadım lf 356 kullandım ama cıhazda hıc ses yok neden olabılır sesi potların ordakı yere ıkılı yere takdım bıde tune yazan yere bısey takılacakmı hıc ses yok cıhazda ledın soldakı olanı elektrık verınce calısıyo elektrığı kesınce sağdakı led bıraz yanıyo sonra sonuyo başlığı yapmadım başlık takıpmı dene yeyım şimdiden hepinize basarılar nexsusu yaptım çalısıyo baya kızdırdım ama mılletı bundaad bole takılmayayım ustalar yorum beklıyorumhepinize kolay gelsın saygılar

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #723 : 09 Haziran 2008, 13:00:10 »
Bobin takarak deneyin.

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #724 : 09 Haziran 2008, 16:08:04 »
usta bobini taktım ama hala ses yok acaba yanlıs yeremı takıyorum tune scala con2 ben con 2 ye sesı scala yazan yere ıbreyı tuneye bısey takılacakmı veya bakmam gereken ozellıkle bı bolge varmı herzaman yaptığım devrelerde hata cıkıyo hata sızın demıyorum benden kaynaklanıyo ya ufacık bıyer kopuyo görmuyorum bırhafta uğrasıyorum ondan sonra ozellıkle bakmam kontrol etmem gereken bıyer varsa hata larımı duzelteyım saygılar

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #725 : 09 Haziran 2008, 16:41:14 »
arkadaş tune yazılan yere buton bağlanacak.tune = reset butonu.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #726 : 09 Haziran 2008, 17:10:07 »
Bu başlıkta olası sorunların üzerinde duruldu çözümleri hakkında konuşuldu. Baştan sona gözatın mutlaka işinize yarar birşeyler çıkacaktır.

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #727 : 09 Haziran 2008, 17:12:50 »
usta buton taktım çok az bı ses geldi sonra gıttı cıık dedi kısık sesle son ra bıdaha ses gelmedi

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #728 : 09 Haziran 2008, 17:52:54 »
usta buton taktım çok az bı ses geldi sonra gıttı cıık dedi kısık sesle son ra bıdaha ses gelmedi

D7 opampını 5 nci pinindeki yolu kontrol et ordaki yol eğer kopuksa bu sorunu yapıyor ben karşılaştım bu sorunla

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #729 : 09 Haziran 2008, 22:39:24 »
ustalar sesi ancak hoporloru bobının ıcıne sokarsam ses geliyo ama bobın baya ısınıyor ben voltajı adaptörle veriyorum ses sorununda takıldım kaldım fazlada anlamadığım ıcın d7 hangi entegrenın yanı onu bılmıyom tek taraflı devreyı yaptım sesi çözersem baya güzel olacağa benzıyor yardımlarınız ıcın tesekkurler herkese kolay gelsın

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #730 : 13 Haziran 2008, 22:10:53 »
SAYIN UYKUSUZ KARDEŞİM İZNİNLE BİR ŞEY TANIŞMAK İSTİYORUM.DELTA PULSE İÇİN BİRÇOK BOBİN YAPTIM.BAZILARI FAZLA DERİN ALGILAMADI BİRTANE YAPTIM O GAYET İYİ ANÇAK TOPRAK ÜSTÜNTE GEZDİRİRKEN FAZ KAYMASINA NEDEN OLUYOR ÖTMEYE BAŞLIYOR İNSANI YANILTIYOR.ŞİMDİ ASIL SORU 'HOCAM' DELTA PULSE İÇİN EKRANLI BOBİN YAPSAK TOPRAKTA Kİ MİNERALLERTEN ETKİLENMEYİ EN AZ SEVİYEYE İNDİREMEZMİYİZ Mİ?ELİMDE BOL MİKTARDA 0,25MM TEL VAR.45CM ÇAPLI BİR BOBİN İÇİN KAÇ TUR SARMALIYIZ.DENEMEK İSTİYORUM.

avare

• Ziyaretçi
« Yanıtla #731 : 15 Haziran 2008, 22:31:45 »
delta pulse yapıp çalıştıran arkadaşlar bu cihazı hep havadaki test sonuçlarını yazıyor veye videosunu koyuyorsunuz peki toprak altındaki verimi nedir bence bu alet topragı görünce su koyuveriyor benim hiç hoşuma gitmedi bence bunun ile vakit harcayacagınıza hammerhead ile ilgilenin sanki o daha iyi bu benim görüşüm sizin düşünceleriniz nelerdir bilmiyorum

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #732 : 16 Haziran 2008, 07:57:18 »

Delta Pule PI sistem bir cihazdır ve cihazda metal ayrımı yoktur. Bu da ne anlama geliyor eğer toprakta çivi, çivi kalıntısı pas gibi küçük demir parçacıklarına cihaz sinyal verecektir. Çünkü bunlar metaldir ve Delta da bir metal dedektörüdür. Sizler de sanıyorsunuz ki cihaz toprağa ötüyor cihazınızda sorun var... Ama iş göründüğü gibi değil. Ben sorunsuz kullanıyorum bu cihazı tek para aramalarında vlf cihaz kullanın. Ama derin büyük metal aramalarında büyük arama başlıklarıyla PI kullanın. Büyük arama başlıkları küçük metal parçacıklarını görmezler. Herşey amacına uygun ve biraz da önceden edinilmiş bilgi ile yapılmalı. Forumumuzu okuyun bu konularda daha önceden çok yazışıldı. Delta kensini alanında ıspatlamış bir cihaz deltaya laf yok

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #733 : 05 Temmuz 2008, 23:10:39 »
slm uykusuz hocam deltaya 1mkarelik başlık yaptım ama çivi gazoz kapagı gibi ufak parçalarıda algılama yapıyor.algılamaması için neyapmalıyım.arama yaparken topraktan 10cm gibi topraktan yukarda tutuyorum.iyi çalışmalar.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #734 : 06 Temmuz 2008, 00:19:14 »
Merhaba,

Büyük başlıklar küçük cisimleri çok zor algılarlar. Bu anlar da küçük metalin arama başlığının bobinine  yakın olduğu anlardır bu yüzden mecbur arama bobinini topraktan 10-15cm yukarıda tutmalısınız ya da hassasiyeti bir miktar düşürmek de sorunu çözebilir. Saygılar.

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #735 : 06 Temmuz 2008, 00:38:28 »
TEŞEKKÜRLER UYKUSUZ HOCAM

Çevrimdışı alemdar

• Yüzbaşı
« Yanıtla #736 : 22 Temmuz 2008, 12:38:51 »
selamün aleyküm
sevgili arkadaşlar;sniffer xr71 devresini yaptım fakat 556 dan mosfeti tetikliyecek kadar yüksek akım alamadım,bobinin geri dönüşünde 200-250ma lik bir akım oluşuyor buda metalin tiner kutusunu algılaması 5-10 cm den oluyor sorun nerede olabilir acaba pcb çiziminde hata olabailirmi,xr71 plaketini yapanınız varmı?
mosfetten bobine kaç Ma gelmeli?osilatör 400-500 hz arasımı   olmalı yoksa 100hz mi olmalı
çalışmalarınızda başarılar dilerim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #737 : 22 Temmuz 2008, 13:06:40 »
Merhaba

xr71 ile delta aynı cihazlar sayılır. PCB sinin doğruluğu konusunda birşey söyleyemeyeceğim. Deltayı da kolaylıkla xr71 e çevirebilirsiniz şemaları birkaç değer dışında aynı. xr71 in frekansı biraz daha yüksek diye hatırlıyorum. bazı akımları multimetreyle göremeyebilirsiniz. osilaskop ile bakın ölçümler delta ile aynı olması gerekiyor. gönderme frekansı hariç.

Çevrimdışı alemdar

• Yüzbaşı
« Yanıtla #738 : 22 Temmuz 2008, 13:36:20 »
xr71'e(yada deltapuls) ait test point (tr1...trxx)noktalarının ölçüm değerleri nasıl olacak cihazın çıkışı bobin çıkış amperi ne kadar yani devreyi osilaskopsuz nasıl kalibre edip iyi bir randımana getireceğim bir xr71' orjinal cihazının 28cm bobininin ustune küçük bir tas koyduğumuz zaman metali çok titretiyordu bu yaptığımda ise çok zayıf bildiğim kadarıyla bobinden geçen akım 2ampere yakındı biz bu xr71 de 200ma lık çıkış gücü var sıkıntı nerdedir

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #739 : 22 Temmuz 2008, 13:42:29 »
Test noktalarındaki sinyal şekilleri forumun eski sayfalarında verilmişti. Osilaskopta bu şekilleri görmeniz gerekiyor. Bobinden pals sırasında yaklaşık 3-4 amper akım akmalı. Bu akımı multimetre ile göremezsiniz bunun için de skop gerekli.