Gönderen Konu: felez Joo pı  (Okunma sayısı 247292 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dedede

• Er
Ynt: felez Joo pı
« Yanıtla #220 : 19 Ağustos 2016, 17:23:31 »
BİR KONUYA DAHA AÇIKLIK GETİREYİM CAT5-CAT6 İLE YAPARSANIZ %100 BAKIR OLMASI VE EN AZ 0,50MM  OLMASI GEREKİYOR DİKKATİNİZE

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #221 : 24 Ağustos 2016, 15:39:19 »

Kartı bitirdim şimdilik işlemci için programlayıcıyı bekliyorum.

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #222 : 24 Ağustos 2016, 16:50:27 »
usta çok güzel görünüyor tebrikler.
Amatör

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #223 : 24 Ağustos 2016, 22:43:43 »
eyv. hocam..bu akşam birde plexiden kutu yapmaya çalışacaım buna..

birde unuutmadan birşey sorayım.devreyi 2x9v ile beslesek sorun olurmu :P

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #224 : 25 Ağustos 2016, 08:13:24 »
voltaj olarak olur 18 volt ama amper olarak mümkün değil zira müthiş akım çekiyor.
Amatör

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #225 : 25 Ağustos 2016, 08:40:34 »
Anladım hocam ama devrede dikkatimi çeken bir husu var oda kartın üzerinde 7805 olması ve bizim aküyü 12v kullanmamız biraz kafamı kurcaladı.sanırım akünün 13v olduğunu düşünerek tam dolu olduğu esnada gibi kabul ediliyor..kart üzerinde donanım olarak değişiklik yapma isteğim var özellikle besleme kısmında dc dc konverter kullansak analog kısımda fark olurmu acaba?

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #226 : 25 Ağustos 2016, 13:48:19 »
7812  çok  ısınıyor  diye  girişe  7818  taktım buna  paralel 3000mf taktım .  18.5 volt çıkarıyor ama mesafe  çok  düştü.söktüm.

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #227 : 26 Ağustos 2016, 00:43:41 »
7812  çok  ısınıyor  diye  girişe  7818  taktım buna  paralel 3000mf taktım .  18.5 volt çıkarıyor ama mesafe  çok  düştü.söktüm.

mantıksız olmuş hocam akü voltajınız 12v iken girişe 7818 atmanız regülatörün çalışmasına ters olmuş.Normalde benim anlatmaya çalıştığım şey şuydu.Regülatörlerde mesela 7812 ye 13-14v vermeniz lasım ki sağlıklı regüle yapsın.Evet belki yine 12v görürsünüz ama akım çekmeye başladığınızda ısınır alet.

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #228 : 26 Ağustos 2016, 02:00:24 »
Üstad  bunda  akü  18-24 volt  istiyor

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #229 : 26 Ağustos 2016, 16:31:57 »
Sebet bobin kasnak yapımı için aklıma böyle birşey geldi.oturdum çizdim.Belki işine yarayan olur.Dıştan dışa 30cm olarak çizdim farklı ölçüler ( çalışması için ideal ) onlarıda çizebilirim vaktim oldukça..

Nette dolaşırken bulduum örnek bobin kabı :P bu resimden esinlendim de denilebilir..

Buda epey bir yardımcı oldu fikir açısından :

Benim çizimim de aşağıdaki gibi...

çizimin pdf formatındaki hali ektedir...

İyi çalışmalar...

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #230 : 26 Ağustos 2016, 17:17:18 »
Usta  eline  sağlık  güzel  çizmişin 

ancak  çentikleri  tek  sayıda  yaparsan tel  sararken   her  turda bi  ön  bi  arkada  olur böyle  hep  aynı  tarafta olur .

birde  30  cm  ufak  olmuş  en  az  38  cm  yap derim. 
                                                                      saygılar

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #231 : 26 Ağustos 2016, 17:34:05 »
Uyarın için teşekkür ettim hocam..Bu bobinden ilk kez yapacağım nette ve sizde ne görüyosam onu yapmayan çalışıyorum :P

Elimde ufak bi kutu var lcd ve butonları oraya taşıma çabası içindeyim pcb ler bitsin bobine tekrar göz atacağım...

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #232 : 26 Ağustos 2016, 17:36:10 »

Nette bulduğum örnekler arasında bu vardı hmm böyle olucak demekki diyip bu şekilde çizdim sanırım..

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #233 : 27 Ağustos 2016, 18:29:07 »

Exterme burner da HEX. dosyasını program dan open diyip alırken bu gibi bir hata veriyorsa yapmanız gereken tek şey hex. dosyasını aşağıdaki resimdeki gibi c diski içindeki program files klasörü içindeki EXTERME BURNER  programının klasörü içine kopyalamanız ve ordan çağırmanız.Sorunsuz bir şekilde programlama yapabiliyorsunuz..

Ve mutlu son :P

Ve programlama yapmak için aldığım USBASP kartı için ( işinize yarar diye düşündüğüm ) ufak bir kart daha yaptım.Aslında zif soket yapmalıydım ama bu seferlik böyle olsun dedim :P

Ben sorunsuz çalıştırabildim.Kartın üzerindeki kristal 20mhz ve 2 adet te 18pf Mevcut..Led i fazladan koymuş gibiyim :)

Burda tek dikkat etmeniz gerekens ben ICD soketi pcb üzerine montajlayıp kabloyu da bu sokete kullandım.Siz direk kablodan uç çıkartacak iseniz dikkat edin derim.Hatta bunun ile ilgili netten bir kaç örnek daha paylaşabilirim.Bana epey yardımcı oldu çünki..

Benim yaptığım ilave kartın çizimini de ekledim.İsteyen pcb olarak çıkartıp ömürlük kullanabilir.Öyle delikli plakete kablolar vs. ile uğraşmayın isterim..

Haydi kolay gelsin...

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #234 : 27 Ağustos 2016, 18:39:28 »
Unutmuşum...

Konunun en başında aleti yapıp çalıştıran hatta arazide deneme yapan üstadımızdan gördüm özendim bende lcd yi taşımaya karar verdim :P

Onun içinde extradan ufak bir pcb çizdim elimdeki kutuya göre :P

pcb pdf formatında ektedir...

İyi çalışmalar....

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #235 : 27 Ağustos 2016, 23:24:55 »
ustam hex sorunlu sanırım yarın aksilik olmazsa atelyede olcam hallederiz bu arada çok güzel çalışma çıkartmışsın maşallah.
Amatör

Çevrimdışı tilki

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #236 : 28 Ağustos 2016, 02:16:21 »
Hex te sıkıntı yok gibi hocam daha devreye enerji verip denemedim ama dediğim gibi hex dostasını c diskinde exterme burner program klasörünün içine alınca çatır çatır yükleme yaptı.Bir başka pc de denediğimde direk masa üstündeki hex dosyasını sorunsuz yükleme yapabildim.sanırım dosya paylaşımı yada programın uyumluluğu vs gibi durumlar var.

Bu durum nerden aklıma geldi daha önce uğraştığım festo marka bir sürücünün programıda böyle yapıyordu elimdeki program dosyasını c diskindeki program klasörünün içine kopyalayı orda çağırdığımda sorunsuz çalışmıştı.aynı mantık bunun içinde geçerli oldu sanırım.

Eyv elimizden geldiğince bişiler yapıyorum şimdi kaldı bobün ve tutma kolu

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #237 : 28 Ağustos 2016, 02:27:12 »
usta iyisin maşallah allah nazardan saklasın
Amatör

Çevrimdışı yucel1050

• Onbaşı
« Yanıtla #238 : 28 Ağustos 2016, 13:58:28 »
Ustalar bu 7812 nin yerine 3 amperlik bi regule takilsa algilamada etki olurmu yani faydasi 

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #239 : 28 Ağustos 2016, 21:02:27 »

ne varsa ilk pcb de var gece 5 te bitirdim,belki scop eğrisinden istifade eden olur veya eğriye bakıp usta sönümlemede sıkıntı var şurasını düzelt diyen bir ustamız olabilir bende hemen düzeltirim.

Amatör