Gönderen Konu: Fortune pro2  (Okunma sayısı 3828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Fortune pro2
« Yanıtla #20 : 16 Kasım 2021, 10:28:33 »
Graft tozunu kağıt Banta mi uyguladın ustam, graft kağıt mı kullandin

SM-G960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Grafit tozunu: Bobine şerit ip sardım. Üstüne selülozik vernik yedirdim iyice. bunun üstüne bez bant sardım ve iletkenlik iyi olsun diye tel sardım sonra grafit uyguladım. Bu arada grafit tozu SU CAMI denen SODYUM SİLİKAT ile daha iyi oluyormuş henüz denemedim.

Çevrimiçi Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #21 : 04 Ocak 2022, 21:39:20 »
Graft tozunu kağıt Banta mi uyguladın ustam, graft kağıt mı kullandin

SM-G960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Grafit tozunu: Bobine şerit ip sardım. Üstüne selülozik vernik yedirdim iyice. bunun üstüne bez bant sardım ve iletkenlik iyi olsun diye tel sardım sonra grafit uyguladım. Bu arada grafit tozu SU CAMI denen SODYUM SİLİKAT ile daha iyi oluyormuş henüz denemedim.
graffiti neyle karıştırıp uyguladın peki ustam, ben bobin vernigi ile karıştırıp uyguluyorum çabuk donuyo tavsiye ederim denemediysen

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #22 : 05 Ocak 2022, 10:20:59 »
Bende bobin verniği kullandım. Sodyum silikat deniycem 32 lik bir başlık yapmayı düşünüyorum. Yaptıktan sonra durumu paylaşırım.
Bu arada ilgilenen arkadalar için ufak bir anekdot paylaşayım. Hesaplama programları veya bobinde kullandığımız malzemeler tam değer vermiyor. Bu nedenle osiloskop şart ama pahalı. Cihazda frekans ile aşağı yukarı oynayarak daha stabil oluyor. Hesaplamada çıkan sonuçlar ile olmadı bende uygun frekansı bulana kadar 3 aşağı 5 yukarı deneyerek buldum daha stabil oluyor.
Mesela yukarda paylaştığım frekanslar değişti. TX 8.96 khz ve TX 17.46 khz daha iyi sonuç alabildim. Bu arada kullandığınız opamp lar keza etkiliyor. 10 tane farklı opamp denedim . Hatta orjinal aldım paraya kıyıp ama işe yaramadı. Devrede kullanılan MCP 602 sadece normal çalıştı. Kiminde iseAD8606 kiminde AD8542 dahaiyi çalıştı. Sanırım devre yapısı ile ilgili ki en çokda malzeme kalitesi. Oda memeleketimde yok ne aldıysam patates çıktı.

Çevrimdışı skorpio

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #23 : 05 Ocak 2022, 11:39:08 »
Tek para da derinlik nerelerde ustam

Çevrimdışı Jumper03

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #24 : 05 Ocak 2022, 11:48:48 »
Tek para da derinlik nerelerde ustam
Abi fortune ve Quasar serisinde derinlik şuana kadar 1 Lira 55cm yakaladım fakat ayarlarda arazide adım attırmıyor aşırı bir parazıt ve cihaz susmuyor fortune serisinde en güzel mesafe 1 lira toprak altında 35 40 cm arası cihaz cok iyi çalışıyor ustalara önerim 35  40 cm arasını yakaladıgız yerde bırakın
Adaleti, yüksek bir kanun olarak kabul etmekten vazgeçen millet, bu felaketini hiçbir başarı ile telafi edemez

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #25 : 05 Ocak 2022, 12:28:51 »
Cihaz üzerinde testler devam ediyor. toprakta deneme yapamadım henüz. Havada 40-45 cm. Çok kısa toprakta deneyeyim dedim parazittten cıvıttı. sonradan anladım ki cihazı direk pil kutusundan kapattınızmı cihaz bir sonraki açılışta ayara oturmuyor ancak önce cihaz üzerinden kapatıp sonra pil kutusundaki anahtardan kapattınızmı sorun olmuyor. Bunu da tabiki evde çözdüm . Malum kış birde zaman meselesi detaylı toprak testi yapamadım.

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #26 : 05 Ocak 2022, 12:33:27 »
En önemlisi bence cihazı iyi tanımak. deneme yanılma ile en iyisini bulmak gerekiyor zor ama böyle oluyor. bobini iyi yaparsınız ama kullandığınız opamp iyi değildir veya tersi. valla toprakta 25-30cm net alayım öpüp başıma koyarım:) Zaten 50cm den sonra kazmak zor:) İnsan bıkıyor:)

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #27 : 05 Ocak 2022, 12:40:27 »
evde olacak iş değil zaten. Parazit yapacak etken çok. Akımı kısıp eşiği yükseltiyorum hatta filter imp kısmını 5 e veya altıya getiriyorum cihaz sessiz çalışıyor. Bu durumda mesafe 35 cm 40 cm civarı oluyor. Prodaki avantaj yüksek faz kaymalarındada çalışıyor. İlk başlık test ve deneyim amaçlı sardım. 32 lik başlık ile biraz daha detaylı çalışıcam artık. İnşallah daha iyi sonuçlar alırız. Hastalık bu iş...

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
  • Bilgi Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #28 : 05 Ocak 2022, 14:45:12 »

Bende bobin verniği kullandım. Sodyum silikat deniycem 32 lik bir başlık yapmayı düşünüyorum. Yaptıktan sonra durumu paylaşırım.
Bu arada ilgilenen arkadalar için ufak bir anekdot paylaşayım. Hesaplama programları veya bobinde kullandığımız malzemeler tam değer vermiyor. Bu nedenle osiloskop şart ama pahalı. Cihazda frekans ile aşağı yukarı oynayarak daha stabil oluyor. Hesaplamada çıkan sonuçlar ile olmadı bende uygun frekansı bulana kadar 3 aşağı 5 yukarı deneyerek buldum daha stabil oluyor.
Mesela yukarda paylaştığım frekanslar değişti. TX 8.96 khz ve TX 17.46 khz daha iyi sonuç alabildim. Bu arada kullandığınız opamp lar keza etkiliyor. 10 tane farklı opamp denedim . Hatta orjinal aldım paraya kıyıp ama işe yaramadı. Devrede kullanılan MCP 602 sadece normal çalıştı. Kiminde iseAD8606 kiminde AD8542 dahaiyi çalıştı. Sanırım devre yapısı ile ilgili ki en çokda malzeme kalitesi. Oda memeleketimde yok ne aldıysam patates çıktı.

Sodyum silikat ile  yaptığınızda kağıt veya nez üzerinde sorun yok ama plastik üzerine uygulayınca sanki grafit moleküllere ayrılıyor hepsi bi yana toplanıyor  bobin kabına uygulayacak olan arkadaşlar  grafiti  en güzel ayakkabı boyası ile karıştırıp vurun 
Eğer İnanıyorsanız Galip Olan sizlersiniz

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
  • Bilgi Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #29 : 05 Ocak 2022, 14:45:52 »

Sodyum silikat ile  yaptığınızda kağıt veya nez üzerinde sorun yok ama plastik üzerine uygulayınca sanki grafit moleküllere ayrılıyor hepsi bi yana toplanıyor  bobin kabına uygulayacak olan arkadaşlar  grafiti  en güzel ayakkabı boyası ile karıştırıp vurun 
Eğer İnanıyorsanız Galip Olan sizlersiniz

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #30 : 05 Ocak 2022, 16:19:20 »

Desene ustam boşuna aldık. İnternette araştırdım uygulaması çok iyi ama demekki plastikde sorun oluyor. Ben direk bobini temas etmeden grafit uyguladım ilk bobinde sorun çıkmadı ama toprak testini geçemedik daha. Sağlık olsun artık diyelim.

Çevrimdışı Gorbachov

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #31 : 13 Şubat 2022, 23:25:36 »

Кстати, резонанса RX нет. На основе выбранных частот передачи. Частота RX 13,5 кГц для частот, которые я обычно использую. Уже 230 витков вращения почти эквивалентно этому. Тем не менее, некоторые форумы возвращают резонанс, который будет испробован в будущем.
[/Цитировать]
Вы перепутали диаметры проводов.
Tx наматывается из проводов 0,4-0,45 мм 50-55 витков
Rx наматывается из проводов 0,16-0,18 мм (для датотанчика 32 сматывается из проводов) 230 Так же вы можете использовать калькулятор для счетчиков датчиков, но внимательно его изучите, так как по умолчанию калькулятор бкдет проводит расчеты для датчика Ква. Для Фортуны в окне "Сопротивление источника тока и добавочное сопротивление" необходимо установить значение"/1

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #32 : 14 Şubat 2022, 11:14:48 »

Кстати, резонанса RX нет. На основе выбранных частот передачи. Частота RX 13,5 кГц для частот, которые я обычно использую. Уже 230 витков вращения почти эквивалентно этому. Тем не менее, некоторые форумы возвращают резонанс, который будет испробован в будущем.
[/Цитировать]
Вы перепутали диаметры проводов.
Tx наматывается из проводов 0,4-0,45 мм 50-55 витков
Rx наматывается из проводов 0,16-0,18 мм (для датотанчика 32 сматывается из проводов) 230 Так же вы можете использовать калькулятор для счетчиков датчиков, но внимательно его изучите, так как по умолчанию калькулятор бкдет проводит расчеты для датчика Ква. Для Фортуны в окне "Сопротивление источника тока и добавочное сопротивление" необходимо установить значение"/1
Teşekkürler tel kesitlerinin yerini yanlış yazmışım evet. TX 0.40mm RX 0.19mm olacak. 0.18 değil bu arada.

Şunuda belirteyim LCR metre ile ölçümler hatalı çıkıyor. COİL 32 veya COİL 64 ile daha iyi hesaplamalar çıkıyor. LCR metre doğru empedans vermiyor ama programla yaptığım hesaplamalarda daha iyi sonuç aldım. Bunları detaylı anlatıcam. Bobin çalışmaları devam ediyor.

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #33 : 11 Eylül 2023, 15:30:13 »
     Merhaba arkadaşlar. Kimi sebeplerden ara verdiğim projeye devam dedim.
Yaptığım değişikliklerden sonra yukarda belirttiğim başlık ile çok stabil çalıştı gayet sessiz.
Kayınçonun tarlada deneyeyim dedim her şeye öttü yuh yine olmadı dedim. sonra kayınço burası metal dolu kül vs habire bahçeye boca edip sürmüşler. Neyse fırsatını bulup ormana daldım. Açtım dedektörü hiç ses yok. yine olmadı sinkaflı bi savurdum sonra dedim 1 tl tutayım aha çalışıyor meğerse toprağa hiç ses vermemiş tabi havalara uçtum. Bir iki dolandım süper, sinyalde aldım ama ortam müsait değildi fazla deneyemedim.
yaptığım değişiklerin başında orjinal malzeme kullanın.
 opampları mouser den sipariş ettim orjinal AD8608 ve AD8606 değiştim. Vergi dahil tuzluya geldi ama değdi.
 Türkiye de aldıklarım ve çin den keza hepsi dandik çıktı..
 Voltaj regülatörlerini 3.3v ve 5v orjinal aldım. AMS serisi patates çok gürültülü.
Elektrolit kapasitörleri kaliteli olanlarla değiştim. Uygun değerde olan kapasitörleri gamer serisi pc anakartlarından temin ettim on numara oldu. Bir kaç tane smd kondansatör film olanlar ile değişmek gerekecek ama şimdilik iyi çalşıyor.
En kısa zamanda test edip tekrar video çekmeye çalışacağım. Tabi işimizden fırsat kaldıkça.

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #34 : 23 Nisan 2024, 18:39:49 »
1 tl toprak testi. Metre almayı unutmuşum 18 parmak 35cm ediyor .
Bobin çapı 25cm.

https://youtu.be/AOIixWZqphc?si=QmeSb1m4g8RFZeW_

Çevrimiçi Suta35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #35 : 26 Nisan 2024, 08:41:05 »
1 tl toprak testi. Metre almayı unutmuşum 18 parmak 35cm ediyor .
Bobin çapı 25cm.

https://youtu.be/AOIixWZqphc?si=QmeSb1m4g8RFZeW_

Eline sağlık ustam, çalışır vaziyette arazide görmek güzel :) tepkime de bi tık gecikme var gibi onuda aştın mı tadından yenmez :) kolay gelsin çalışır fortune proda görmüş olduk sayende

Çevrimiçi mucittin

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #36 : 26 Nisan 2024, 10:24:41 »
teşekkür ederim bobin çalışmalarına devam edicem valla kolay değil.