Gönderen Konu: Ynt: nexus acayıp dedektör  (Okunma sayısı 5645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aykurtelektronik

• Yüzbaşı
  • merhaba
Ynt: nexus acayıp dedektör
« : 14 Şubat 2008, 12:58:24 »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D beyler konu dışı ama malumunuz elektiriğe gelen zam ile elektrik faturasını görünce yandım anam diye bir feryad ettimm sonra tasarruf nasıl elk faturasından yaparım diye düşündüm gerçi piyasada bu tür cihazlar sanayi için satılıyor ama düşün elektrik hattı üzerine tabiki evin içindeki hatta sabit kondansatör paralel yaparak takarsak ilk kalkışta yük çeken cihazların  ilk kalkma anındaki çaktiği yüksek akımı bu sayede kondansatör üzerinden çekmiş oluruzki diye düşündüm saatte ilk kalkma anındaki çekilen yüksek akımı yazmaz diye düşünüyorum tabiki baya bir kondansatör takmak lazım ama bana göre %20 ile 30 elk tasarrufu elde edebiliriz diye düşündüm sizin görüşlerinizide almak istedim saygılar sevgiler

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2008, 13:54:00 »
aykurtelektronik arkadaşım dediğin sistem elektrik kompanzasyonu olarak bilinen bir sistemdir. cosfi değerini 095 ve 1 civarına yaklaştırmak amaçlı kullanılıyor. buda aktif gücü daha etkin hale getiriyor. direk şebeke girişinden ziyada bu kondansatörleri cihazların içine takman daha doğru olur. aksi halde şebeke girişine takarsan amacına çok fazla hizmet etmez. örneğin kalkışta elektrikli süpürkenin motoruna göre bir kondansatör floresan lambalara kondansatör takabilirsin. tabiki değerlerini hesaplaman gerek.

birde buna dikkat fişi takılı olan her elektronik ve elektrik cihaz belli bir elektrik harcaması yapmaktadır.
bu değer küçümsenemeyecek kadar fazla imiş buna dikkat edersen daha yararlı olacak. bilgisayarla işin bitince fişini çek. en basiti psu nun içinde direk şebekeye paralel kondansatör var. bunun bir iç direnci var genelde monitörler tv ler hep standby da bekler.

Çevrimdışı Elektro_NİCK

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2008, 19:17:48 »
   slm ,
   aykurt valla en pratigi bireysel kompanzasyon bence, genelde flouresant ve 1000 w kadar cihazlar için 8-12mf 400v lik konds. yeterli, merkezi yapmak istiyorsan bunun içinde güç kontrol rölesi kullanmak gerkli oda biliyorsun pahalı zaten bazı makinelerde kond.s mevcut...

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2008, 10:15:00 »
  Arkadaşlar bu son cevapları elektrik bölümüne aktarsanız daha iyi olmaz mı.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2008, 10:19:52 »
Konu Elektrik bölümüne taşınmıştır.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2008, 13:55:35 »
özürdilerim arkadaşlar kusura bakmayın. konuyu istemeden saptırdım.