Gönderen Konu: 24 VOLT DC AKIMI 220 VOLT AC YAPMAK  (Okunma sayısı 32242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
24 VOLT DC AKIMI 220 VOLT AC YAPMAK
« : 13 Şubat 2008, 20:56:09 »
arkadaşlar buradan elektrik teknisyeni arkadaşlara bir sorum olacak
ben 24 volt dc akımı 220 ac ye çeviren bir inverteralmak veya yapmak istiyorum tabiki şema bulursak
piyasada 600 vatt lık bir inverter buldum bunu araca bağladığımızda bununla elektrik süpürgesi çalıştırmak istiyorum giriş 24 volt kullandığımız aküler 250 amperlik acaba bunun herangi bir zararı olurmu akülere yada devamlı en çok ne kadar zaman çalıştırmalıyız?

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: 24 VOLT DC AKIMI 220 VOLT AC YAPMAK
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2008, 21:23:07 »
arkadasım buldugun inverter elektrik süpürgesine yetecekmi elk süpürgeleri  1800w civarı 600 w invertörle bu iş olmaz .bence sarjlı süpürge kullanman maliyet acısından en ekonomiği.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2008, 21:28:04 »
benimde merak ettiğim yetip yetmeyeceği şarzlı bizim işimizi görmez peki o güçlerdeki bir makinayı çalıştıracak bir inverter varmıdır

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2008, 21:48:36 »
http://www.globalsources.com/manufacturers/Inverter-5000W.html

burada 5000W lık olanları var ben almayı düşünüyorum yapımı biraz kasar ama yapılmaz değil yapılır tabiki

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2008, 19:32:16 »
http://www.globalsources.com/manufacturers/Inverter-5000W.html

burada 5000W lık olanları var ben almayı düşünüyorum yapımı biraz kasar ama yapılmaz değil yapılır tabiki
bunların fiyatları nerelerdedir acaba bunları öğrenebileceğimiz bir yer varmıdır hocam?

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2008, 10:42:53 »
Üstad sen en iyisi süpürge çalıştırabilecek jeneratör al en azından şarj derdin olmaz :)  şaka bir yana ben hurdaya çıkmış UPS lerle bu işimi görüyorum. Bir araştır istersen.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 06 Mayıs 2008, 13:53:34 »
nasıl beceriyorsun aynı işi gördürüyosun anlatırmısın

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2008, 17:45:15 »
Zaten Upsler içlerindeki 12 volt yada 24 voltluk ( 2 tane 12 volt pil ile ) piller ile 220 V  750 Watt yada kullanılan transformator her ne güçte ise o güçte enerji sağlamak amaçlı yapılıyor. Birkaç modifiye ile istediğin güce getirebilirsin yada ufak wattlı bir süpürge kullanırsın. Ayrıca pillerin şarjı meseleside sorun olmuyor çünkü direk kendi devresi güvenli şekilde şarj ediyor. Bu devrelere büyük Araç aküleri takanalarda var saatlerce pc çalıştırıyorlar. ( Not araç aküleri şarj esnasında zehirli gazlar çıkartır açık alan olmalı şarj edilen yer. ) Yanlız devre normalinden daha uzun süre çalıştığı için bu durumda ısınma sorunu oluyor onuda 1 adet fan ile çözebilirsin.

Çevrimdışı amatör

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #10 : 07 Mayıs 2008, 01:03:17 »
24 Volt 1200 W. bir invertör tam güçte akülerden 50 Amper akım çeker.Normal trafo ile yapılan bir invertörle elektrikli süpürge çalıştırılır.Süpürgenin gücünü biraz aşacak invertör yapar veya temin ederseniz işinizi görecektir.Piyasada satılan SMPS. model invertörler etiket değerlerinin yarısına kadar rahatlıkla çalışabiliyor,tam yükte çalışmada arıza yapma olasılıkları artıyor.Alıp kullanamayanların ve trafolu invertör isteyenlerin yalancısıyım.Selamlar.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 21 Mayıs 2008, 20:41:33 »
Zaten Upsler içlerindeki 12 volt yada 24 voltluk ( 2 tane 12 volt pil ile ) piller ile 220 V  750 Watt yada kullanılan transformator her ne güçte ise o güçte enerji sağlamak amaçlı yapılıyor. Birkaç modifiye ile istediğin güce getirebilirsin yada ufak wattlı bir süpürge kullanırsın. Ayrıca pillerin şarjı meseleside sorun olmuyor çünkü direk kendi devresi güvenli şekilde şarj ediyor. Bu devrelere büyük Araç aküleri takanalarda var saatlerce pc çalıştırıyorlar. ( Not araç aküleri şarj esnasında zehirli gazlar çıkartır açık alan olmalı şarj edilen yer. ) Yanlız devre normalinden daha uzun süre çalıştığı için bu durumda ısınma sorunu oluyor onuda 1 adet fan ile çözebilirsin.
kardeşim sağol ilgin için
ben zaten bu devreyi araca monte edip araçta kullanmak istiyorum
benim araçta kullandığım aküler iki adet 12 volt 250 şer amperli akü seri bağlı 24 çalışıyor buna uygun hem akülere zarar vermeyecek hemde yüksek emiş güçlü bir süpürgeyi çalıştırabilecek bir inverter olması gerekiyor

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 29 Mayıs 2008, 22:32:06 »
ben idda üzerine yapmıştım ve kazandım...

yaptığım bu inverterle minübüste 7000 btü arçelik  split klimayı çalıştırdım.

12volt la..özellikleri 2kw  50-60hz modified-sinüs..

http://www.postimage.org/image.php?v=aV1ya5SS

Çevrimdışı evren kılıç

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #13 : 07 Haziran 2008, 22:28:39 »
arkadaşlar buradan elektrik teknisyeni arkadaşlara bir sorum olacak
ben 24 volt dc akımı 220 ac ye çeviren bir inverteralmak veya yapmak istiyorum tabiki şema bulursak
piyasada 600 vatt lık bir inverter buldum bunu araca bağladığımızda bununla elektrik süpürgesi çalıştırmak istiyorum giriş 24 volt kullandığımız aküler 250 amperlik acaba bunun herangi bir zararı olurmu akülere yada devamlı en çok ne kadar zaman çalıştırmalıyız?
kaptan sana bir inverter şeması göndermiştim  geri beslemeli güzel ve basit bir devre senin işini rahatlıkla görür ben kendim denedim neden onu yapmıyorsun

umut_senol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 03 Kasım 2008, 00:45:36 »
ARKADAŞLAR BEN PAZARCIYIM İKİ ADET AMPÜL KULLANMAM LAZIM, BİR ARA AKÜDEN ELEKTRİK ALIP 220 VOLTA ÇEVİREN BİR ALET VARDI BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 15 Aralık 2008, 21:46:22 »
hocam yapabilirsen sana endüstriyel güçte inverter şemaları yollayabilirim .sana lazım inverter anladığım kadarıyla 220v 2000w nominal güç üretmeli.bu değerlerde trafolar pahalı olur.7-8 yıl önce inverter yapmak için 1000wdiye aldığım trafodan500-600w dan fazla nominal çıkış alamamıştım(trafo saçlarının kalitesizliğinden kaynaklı).elinde trafo var sanıyorum.yoksa çanta kaynak makinasını öneririm.zaten bu çıkışı bu büyüklükte bir trafodan anca alırsın.hem hazır kutulu falan.sargılarının yalıtımıda ipektir.kolay kolay yanmaz.bu makineler bir kaç önce gücüne göre 130-200 ytl falandı.invertör tristör veya mosfetlerle yapılabilir.basittir.fazla tutmaz.

avcmrt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 24 Aralık 2008, 10:19:27 »
merhaba ercan arkadaşım bahsettğin endüstriyel invertör şemalarının giriş çıkış ve güç değerleri hakkında bilgi verebilirmisin birde mümkünse şemaları yollayabilirmisin ? teşkekürler
kolay gelsin.

danger

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 22 Ağustos 2010, 15:53:26 »
merhaba hocam sıtede yenıyım ve sızın gıbı bılgılı hocalarımızdan bırseyler ogrenmek ıstıyorum bır bag evımız var orada bır ruzgar gulu var onu kulanarak elektrık uretmet (tv,buzdolabı  lamba vs) bunları calıstırmak ıstıyorum ruzgar gulune bır arac altörnötöru baglasam bırdebuyuk akulerden baglasam 2tane falan tabıkı amperolarak yuksek akuler. sorun bundan sonra tabıkı canta kaynak motorunla o 12 v dc akımı 220 volta yukseltebılırmıyım sıtede buna benzer yazılar okudum yada 5kw bır ups cıhazımı kulansam yardım cı olursanız sevınırım

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 25 Ağustos 2010, 08:17:07 »
Korumalı olmalarından dolayı UPS cihazları kullanma imkanınız varsa onları kullanmanızı tavsiye ederim. Kendiniz yapmak isterseniz de internette 12 to 220 inverter şeklinde bir arama yatığınızda karşınıza bir çok şema çıkacaktır.

Saygılar.

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 18 Eylül 2010, 13:59:06 »
hocam yapabilirsen sana endüstriyel güçte inverter şemaları yollayabilirim .sana lazım inverter anladığım kadarıyla 220v 2000w nominal güç üretmeli.bu değerlerde trafolar pahalı olur.7-8 yıl önce inverter yapmak için 1000wdiye aldığım trafodan500-600w dan fazla nominal çıkış alamamıştım(trafo saçlarının kalitesizliğinden kaynaklı).elinde trafo var sanıyorum.yoksa çanta kaynak makinasını öneririm.zaten bu çıkışı bu büyüklükte bir trafodan anca alırsın.hem hazır kutulu falan.sargılarının yalıtımıda ipektir.kolay kolay yanmaz.bu makineler bir kaç önce gücüne göre 130-200 ytl falandı.invertör tristör veya mosfetlerle yapılabilir.basittir.fazla tutmaz.
ercan kardeşim konu biraz eskiydi ama benim projem zihnimde tekrar yeniden hortladı eğer mümkünse dediğiniz şu inverter şemalarını yollayabilirmisiniz?