Gönderen Konu: AEG Buzdolabı Tamiri  (Okunma sayısı 7607 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
AEG Buzdolabı Tamiri
« : 24 Ağustos 2012, 11:43:19 »
merhaba arkadaşlar,
evde yaklaşık 15 senedir çalışan bir AEG buzdolabım vardı, geçenlerde soğutma durdu.
motor klemens kapağını açtım;  akım rölesi ve termik bağlantıları temassızlıktan uzun zaman içinde eriyip kopmuşlar havada sallanıyorlardı
yeni akım rölesi buldum, baya zor oldu bulmak, ama termik bulamadım

eğer ki yeni malzeme ile çalışmaz ise  motorun sağlam olduğunu anlamak için ne yapmak lazımdır?
ben şunu yapmayı düşünüyorum;
- önce sargıları ölçüp omajına bakacağım
- ardından ana sargıya kısa süreli elektrik vermeyi düşünüyorum, zarar verme ihtimalim nedir acaba?
- termik olmadan çalıştırmakta planlar içinde, termik bulamıyorum, problem olursa motor yanacak.

motor yandıysa zaten astarı yüzünden pahalıya gelecek sanırım, yeni dolap alacağız artık

herkese kolay gelsin

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: AEG Buzdolabı Tamiri
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2012, 12:00:46 »
   termıgı aeg dıye ararsan bulamazsın. motorun gucune göre alacaksın.1/5 veya 1/6 gıbı  kaclık motor oldugunu hatırlamıyorum.olmadı sorar ögrenır termık buluruz sana. buzdolabı motorunda uc uc vardır bır ana sargı akım rolesının sarımından gecıp gıden.ıkı yardımcı sargı akım rölesının kontagından gecen.dıgerıde nötr.denemek ıcın motoru calıstırabılırsın kalkısını yapıp normal calısıyosa termık ılave edıp calıstırırsın.akım rölesının uzerındekı numaradan gucu bellı olur.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2012, 14:48:18 »
thunderbolt usta buzdolabı motorun ana sargı ve yardımcı sargı var ölçü aletiyle omaj ölçüp bakabilirsin gövdeye kaçağı varmı diyede konturolünü 220 den seri lamba yaparakda bakabilirsin kondansatörü ölçü aletinde kademesi varsa konturol edebilrsin yardımcı sargıya giden bakır sargı bobin olması lazım ilk anda akım çeker akım düşünce yardımcıyı devreden çıkarır
ürünlere göre farklı durumlarda oluyo en iyisi resmini görmek
ana sargıya direk elekrik verirsen sıkıntı olur parçanın resmini ekle ona göre buluruz müsait bir zamanda gelipte yapabilirim hatta  asıl işim elektrik zaten unuttun sanırım :D

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2012, 16:38:51 »
yardımlar için teşekkürler,
akşam duruma bakıp sonucu paylaşırım
kolay gelsin,

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #4 : 28 Ekim 2012, 20:14:04 »
dolabın motoru 1/6  roleyi bulduysan termiği  boş ver termik yerini direk bala  deneme açısından bu motorda cond. olmaz genelde 1/5 ve üzerinde olur  ve ayrıca ev tiplerinin r 134  gazlılarında cond. yeni tiplerde  olmaz 600 gazlı motorların hepsine takmak gerekir 4_5mf yeterli ölçü aleiyle kontrolu şu şekidedir 3 uç da kendi içinde kısa devre olması gerekir......
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2012, 20:15:43 »
11 senelik beyaz eşya tamircisi olarak bi bunlara bak  ;)
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...