Gönderen Konu: ses çıkaran fanlar mutsuz4 yazısı  (Okunma sayısı 16561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
ses çıkaran fanlar mutsuz4 yazısı
« : 19 Ağustos 2007, 18:34:32 »
acıldıgı zaman  yüksek ses çıkaran veya sürekli zırlayan vs. eskimiş fanlar için yapmanız gereken fanı çıkarıp arka kısmındaki etiketi sökmek. daha sonra bir boşluk göreceksiniz yani motorun oturdugu bilye (bazı fanlarda o boşluk olmayabiliyor da ).
işte oraya bir damla makine yağını dikkatlice damlatın fanı bir kaç çevirin elinizle. fazla yağı pamuk yardımıyla alın bantı tekrar yerine yapıştırın. büyük ihtimalle ses kesilecektir. yaptıgım 3 fandada olumlu sonuç aldım sizinle paylaşmak istedim...

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: ses çıkaran fanlar mutsuz4 yazısı
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2007, 18:39:23 »
mutsuz4 paylasımın için tesekkürler fana yaptıgın işlem dogrudur.

Çevrimdışı mutsuz4

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2007, 21:08:22 »
bugun 2 tane daha fana uyguladım gayet güzel  ses soluk kalmadı:))
(BiLGi PaYLaŞıLDıKÇa ÇoĞaLıR)                        J@F

Çevrimdışı Müslim yavuz

• Yüzbaşı
  • technician and photographer
    • www.muslimyavuz.com
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2007, 11:00:36 »
Yağ haricinde bu iş için özel kimyasallar var İsmi kontak siprey.
bunu kullanmanızı tavsiyte derim.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2007, 11:02:20 Gönderen: Müslim yavuz »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2007, 11:43:01 »
fanda yağ kontak spreye nazaran daha etkili oluyor, ben pc işlemci fanlarında özellikle "ayçiçek yağı" tavsiye ederim en azından 20-30 tane yapmışımdır ve en çok verim aldığım bu
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2007, 13:25:55 »
arkadaşlar ben askerlik öncesi donanımcı olarak serviste çalışıyordum. philips in kontak spreyinin üzerine çözücü tanımam. ses yapan fana enjektörle biraz tiner enjekte ediniz. tiner bütün kir toz ların çözülmesini sağlayacaktır. fan çalışırken tiner zaten kuruyor yada bir bezle kurutunuz. arkasından tabanca yağı tarzında bir yağ ile yağlayın. sonra fanın arka kapağına bir bant yapıştırıp içeri toz girişini önleyiniz. bulunduğu ortamın toz miktarına göre fanın sessiz çalışması devam edecektir. ancak bazı fanlarda milin kenarları aşındığı iççin yalpa yapacaktır. bunlar  genelde ekrankartı fanlarında oluyor.

tiner kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta bazen milin etrafında lastik conta olabiliyor. tiner contayı bozar. bu durumda philips in kontak spreyini öneriyorum. hiç dönmeyen fanlarda bile etkisini gösteriyor tabiki elektronik arızası yoksa.
ben bu kontak spreyi ile bir reneult toros kalorifer motorunu çalışır hale getirdim. ama bu geçici bir çözüm nekadar uğraşsanızda bir zaman sonra fanın tekrar  ses yaptığını göreceksiniz.

Çevrimdışı Müslim yavuz

• Yüzbaşı
    • www.muslimyavuz.com
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2007, 14:45:12 »
açıklama için teşekkürler kardeş. doğru tiner sert pilastiği eritir. ama conta tarsı yumuşak plastiği erittiğini görmedim :(

Çevrimdışı profahmet

• Teğmen
  • *
    • https://profahmet.wordpress.com/
« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2007, 21:12:15 »
benin pc nin fanıda çok fazla ses yapıyordu. neyse söktüm ve çevresini gres yağı ile doldurdum. 2 yıl oldu hala düzdün çalışıyor. ;)

kolay gelsin...

Çevrimdışı Müslim yavuz

• Yüzbaşı
    • www.muslimyavuz.com
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2007, 09:05:56 »
haha boşuna konuşmuşuz ahmet hocam sanayi tipi kalın yağ sürmüş düzelmiş yawww. ;D

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 14 Kasım 2007, 18:03:04 »
müslim hocam lastik contalı enjektöre tiner çektiğin zaman demek istediğimi anlayacaksın.  ;)

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2007, 07:33:13 »
Fanlar neden ses çıkarır?Sorunun Yanıtını herkesten duyar gibi oluyorum.Zamanla biriken tozlar fanlarda uguldamaya sebep olur.Bunu önlemek için ilginç bir yöntem söyleyeyim.Bayan çorabı :) evet evet yanlış duymadınız bayan çorabı.Hemen  annenizin ,ablanızın kardeşinizin vs vs..Çorabını çaktırmadan yürütün ;D aman dikkat yakalanmayın yoksa fan başınıza patlar  :o.Çorabı alıyoruz bi güzel fana uygun şekilde kesiyoruz.Sonra pritt vb benzeri yapıştırıcı ile bunu fanın dış kısmına yapıştırıyoruz.Yapıştırırken çorabı çok gergin veya çok bol bırakmayın.Çok gererseniz çorabın delikleri büyür toz girişi fazla olur.Çorap filtre görevi görecektir ve toz girişi engellenecektir.

NOT:
Taşfırın erkeği iseniz yok kardeşim ben bilgisayarıma kadın çorabı giydirmem diyorsanız bu yöntem size göre değildir size elektrik süpergesi gibi ses çıkaran fanınızla iyi günler dileriz  ;D ;D

Çevrimdışı Müslim yavuz

• Yüzbaşı
    • www.muslimyavuz.com
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2007, 10:32:45 »

:D

Çevrimdışı profahmet

• Teğmen
  • *
    • https://profahmet.wordpress.com/
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2007, 11:08:32 »
Fanlar neden ses çıkarır?Sorunun Yanıtını herkesten duyar gibi oluyorum.Zamanla biriken tozlar fanlarda uguldamaya sebep olur.Bunu önlemek için ilginç bir yöntem söyleyeyim.Bayan çorabı :) evet evet yanlış duymadınız bayan çorabı.Hemen  annenizin ,ablanızın kardeşinizin vs vs..Çorabını çaktırmadan yürütün ;D aman dikkat yakalanmayın yoksa fan başınıza patlar  :o.Çorabı alıyoruz bi güzel fana uygun şekilde kesiyoruz.Sonra pritt vb benzeri yapıştırıcı ile bunu fanın dış kısmına yapıştırıyoruz.Yapıştırırken çorabı çok gergin veya çok bol bırakmayın.Çok gererseniz çorabın delikleri büyür toz girişi fazla olur.Çorap filtre görevi görecektir ve toz girişi engellenecektir.

NOT:
Taşfırın erkeği iseniz yok kardeşim ben bilgisayarıma kadın çorabı giydirmem diyorsanız bu yöntem size göre değildir size elektrik süpergesi gibi ses çıkaran fanınızla iyi günler dileriz  ;D ;D
:)
senkron senin bu dediğinide denedim ama hemen vazgeştim. neden dersen toz taneleri o çarabın gözeneklerini tıkadığında ne olur ? tabiki hava üfleyemez ve cpu yu soğutamaz sonunda yanmasına sebep olur.
bunun sıkca temizlenmesi gerekir. en iyisi o çorabı pc nin kasasının hava deliklerine yapıştırmak. hıç yoktan bozulma riskini azaltır.
kolay gelsin...

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2007, 17:55:45 »
aslında haklısın bu yöntemi kasa fanları ile güç kaynağının fanına yapmak daha mantıklı.Tıkanma meselesine gelince varsın tıkansın çorap bol nede olsa  :D yürüt kes yürüt kes  ;D

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 15 Kasım 2007, 18:36:19 »
siz sevdiniz bu konuyu kasayı koyun buzdolabına ne ısınma derdi olsun nede toz .

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #15 : 15 Kasım 2007, 18:38:31 »
 :D

Çevrimdışı Müslim yavuz

• Yüzbaşı
    • www.muslimyavuz.com
« Yanıtla #16 : 15 Kasım 2007, 20:21:15 »
Hakkaten herkezin anladığı bir konu olunca baya uzadı yaww :D
en iyisini ve kesin çözümü asekron hocam bulmuş

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #17 : 15 Kasım 2007, 20:44:40 »
bir arkadaş var overclock grupları var dünyada ilk 10 dalar onlar gazla soğutuyorlar ;D habaştan alıyolarmış ama ne gazı olduğunu bilmiyorum
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #18 : 15 Kasım 2007, 20:47:15 »
konu fanların ses çıkarmasından çıktı soğutmaya geliyor yavaş yavaş . konu konuyu açıyor bakalım hangi konuda son bulcak  ;D ;D ;D

Çevrimdışı emir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 12 Ekim 2008, 21:08:33 »
amonyakla  sogutuyordur
DADAŞ