Gönderen Konu: bobin hakkında  (Okunma sayısı 2098 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
bobin hakkında
« : 31 Mart 2020, 12:14:09 »
s.a herkese konu doğru yerdemi bilemedim moderatörun affı ile benim de bir iki sorum var ustaların bilgisine sunarım [/size] resimlerini ekledigim iki tane clock sinyali var. sorum şu bobinde manyetik alan oluşturmak için bobindeki voltaj clock sinyali nasıl olmalı birinci resimde ki sinyal 12 volt sabit gelip 65. milisaniyede +12.25 volt 70. milisaniyede +11.75 volt mu, yoksa ikinci resimde  sarı olan sinyal 25 micro saniye aralıklar ile +12 volt ve -12 volt clock şeklinde ve yine ikici resim kırmızı renkli sinyal 25 micro saniye aralıklarla +5 volt ve 0 volt şeklindemi olmalı

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
Ynt: bobin hakkında
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2020, 12:16:18 »
s.a herkese benim de bir iki sorum var ustaların bilgisine sunarım resimlerini ekledigim iki tane clock sinyali var. sorum şu bobinde manyetik alan oluşturmak için bobindeki voltaj clock sinyali nasıl olmalı birinci resimde ki sinyal 12 volt sabit gelip 65. milisaniyede +12.25 milivolt 70. milisaniyede +11.75 milivolt mu, yoksa ikinci resimde  sarı olan sinyal 25 micro saniye aralıklar ile +12 volt ve -12 volt clock şeklinde ve yine ikici resim kırmızı renkli sinyal 25 micro saniye aralıklarla +5 volt ve 0 volt şeklindemi olmalı

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2020, 13:44:07 »
şöyle bir sorun var bobin neyin bobini hangi sistem burdaki amaç nedir ürün tasarlamakmı mevcut ürüne başlık yapmakmı olayı tam anlayamadım

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2020, 19:21:06 »
şimdi söyle anlatayım ustam pi sistem veya vlf değil yeni bir tasarım yeni bir olaya imza atmak için çalışıyorum arama bobinine enerji nasıl sürülür ve clock frekansı ile bobin frekansı farklı olaylarmı yoksa aynı şey mi

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2020, 20:39:55 »
öncelikle hevesini kırmak istemem ama bu basit birşey değil çok kafan karışık şuan bu anlatmayla bitecek bir konuda değil
bir demir çivinin etrafına tel sarıp enerji verirsen bu çivi mıknatıs görevi görür çünkü üzeri manyetiklenir enerjiyi kesip kesip verirsen belli bir frkansta manyetiklenir pulse sistemler enerji verir biraz bekler enerji kesersin sonradan enerji kesilene kadar geçen sürede kare dalga şeklinde olmaz sönümleme olayı tatlı bir eğri ile oluşur o anda metal görürse o eğrinin formu bozulur buna bakarak yorumlama yapılır lakin frekans ı sen belirler sinyalin şeklini sen oluşturur ona göre sönümleme anı yakalar ona göre sönümleme drenci hesaplar ona göre farklılıkları incelersin clock frekansı eğer devrede bir işlemci varsa oişlemcinin zaman biriminin doğru çalışa bilmesi için saat sinyalinin dışarda oluşturlup işlemciye zaman farklılığını söyleyen katmandır bu kimi işlemcilerde içerisinde kimilerinde dışarda devre kurarak oluşturulur kimisindede sadece yazılım ile belirlenir

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2020, 22:17:41 »
s.a mehdi ustam yanlış anladı isem beni düzelt clock siyali işlemciler için bu senin saatin demek oluyor pic de bu durum söz konusu olmuyor o zaman dahili oslator sebe bi ile gelelim konuya şimdi ben pic18f8627 kullanarak pinin birinden +12 ve -12 volt bir frekans çıkardım asıl sorunum şu proteus da ılı9341 kodlu bir tft lcd var bunun data sheetine de baktım ama pek çözemedim bana bu konuda yardımcı olur musun hangi pin ne için kullanılıyor yada data sheet okumanın bir metodu varmı bir yardım pls

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2020, 09:32:56 »
pic dede harici osilatör kulanmak zorundasın dahili osilatör ben görmedim
her.gi bir işlemcinin bacagından 2 volt alamazsın bunuda görmedim +5 genelde
bahsettgin lcd ekran tft hem spı olanı hem seri olanları var seninki hangisi bilmiyorum datasheet mutlaka bilgi vardır spı ise mosi miso clok gibi pinler kullanmalısın ayrıca yazılım içindede kütüphane eklemen veya yazman gerekli

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2020, 14:24:22 »
ustam s.a ıkı günüdür kafayı yedim noktasına geldim ya artık çalışmıyor yada bende yoktu kullanamya çalışıyorum beyin denen mereti neyse allah rızası için bilen bir arkadaş bana proteus da ılı9341 tft ekrana ardino kart falan olmadan yada kullan demeden biri mcu 18f8627 ile sumile edebilirmi ekranda bir tane harf yazssın yeter bana yada