Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 3000252 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cyborg1981

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #1260 : 23 Temmuz 2013, 04:21:03 »
Herkese kolay gelsin. Vakit buldukça DP2 projemi ilerletiyorum.

Yeni bir sorunla karşılaştım.

UA556 entegresinin datasheet'ini netten bulamadım. Bendekinde "SEC K71S KA556" yazıyor. Bu farklı mı, yenisini mi almalıyım?

Yardımlarınız için teşekkür edrim.
Dystopic ve Leviathan düzenin çarkları işliyor.

Çevrimdışı elc

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1261 : 23 Temmuz 2013, 07:41:10 »
556 2ad 555 entegresinin birleştirilmiş halidir ne556- ka556 vb..
"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Zümer Suresi - 8-9

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1262 : 07 Ağustos 2013, 08:48:20 »
Ustalar kolay gelsin, konuyu epeydir takipteyim, yapmış Deltayı açtım siteden gelen 35 lik başlığı takılı Trshold potu ile ses kalınlaşıp incelmekte yalnız algılama yok, başlığı boş ve seri dirençli olarak denedim ancak nafile 556 yı değiştirdim sonuç aynı 556 ve yanındaki 4538 lerde minimum 260 hz frekans görüyorum, başlığı takınca ırf baya bi ısınıyo, üzerinde soğutucu takılı başlıkta zırıltı şeklinde ses yok, sorun devredemi başlıktamı vereceğiniz bilgiler için teşekkürler 

Çevrimdışı KIRIK.DR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Re: Delta Pulse 2
« Yanıtla #1263 : 13 Ağustos 2013, 17:56:46 »
Arkadaşlar delta 2 yi ve nya kablodan arama bobiinini yaptığım halde delta 2 i on santimden felan çekiyordu .. (ayarları deltayı kullanıma haırlamak adlı yazıdakine göre yaptım ) Sonra bu yazının başında LF357 ninpa patates olmasından dolayı deltanın çok az çektiğini okudum. LF357 yerine LF356 ya da TL081 kullanılmalıymış. Bulunduğum yerde TL081 in muadili olarak satıcı bana TL082 verdi. 082 ile yaptığım denemede deltadan hiç ses gelmedi artık 81 ya da 356 bulmaya çalışacağım tekrar deneyeceğim .. Size de sonucu bildireyim dedim belki birini bi işine yarar..

teslacoil

• Ziyaretçi
Re: Delta Pulse 2
« Yanıtla #1264 : 13 Ağustos 2013, 18:05:59 »
LF357 14v civarlarında bozulmaya başlıyor lf356 kullanın
tl081 ile tl082 farklı entegreler bacak bağlantıları farklı 1 rinde tek opamp varken
 diğerinde 2 tanedir muadil deyil çakma elektronikçiye denk gelmişiniz
lf356 varsa metal tip bulun onu kullanın
sunu söyliyim dp2 yi tek parada 50-60cm havada mesafesi var
tesla bobin sararsanız ve cihazı kullanır hale getirseniz buna sahit olucaksınız

Çevrimdışı KIRIK.DR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1265 : 20 Ağustos 2013, 22:12:55 »
Arkadaşlar lf536 yı lf537 ilé déğiştirdim. mésafé baya arttı fakat potlarım trs çalışıyor. bobinin dirnci düşüktür dédilér fakat bobin dirncim 2.5 ohm bérabérindé 2.2 ohm taş dirnç kullanıyorum ilav 1.5 ohm daha bağladım fakat potlar düzélmédi başka nédén olabilir ??

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1266 : 20 Ağustos 2013, 23:45:51 »
bobin ve sönümleme direnci uygun olmayabilir...hangi pot ters çalışıyor...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı KIRIK.DR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1267 : 21 Ağustos 2013, 11:36:17 »
alayı trs çalışşıyor sonumlémé dirénci yériné 680 ohm bagladım hépsi olmadı bi pot mu bağlasam sonumlémé dirénci yériné

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1268 : 21 Ağustos 2013, 11:45:47 »
ses potu normaldir be usta onun ters çalışmasının imkanı yok.potlar kartamı montajlı yoksa kablo ile dışarımı aldınız...
orda bi terslik olmasın.potlar saat yönünde olacak..
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1269 : 21 Ağustos 2013, 13:04:31 »
merhaba.,
Bobini kullandığın kablo ile birlikte ölç. bobin+ara kablo+kullanıyorsan seri direnç toplamı 4,5ohm u geçmemeli. sönümleme direncide 680ohm-1k arası watlı bir direnç olsun devren normale döndüğünde algılama mesafesine göre en uygun sön. direncini bulursun. site içi aramada araştır uykusuzun bu konuyla ilgili bir çözümü vardı. yanlış hatırlamıyorsam bobinin yanına3-5cm lik bir demir tel koyuyordu

a.samet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1270 : 21 Ağustos 2013, 14:18:25 »
merhaba.,
Bobini kullandığın kablo ile birlikte ölç. bobin+ara kablo+kullanıyorsan seri direnç toplamı 4,5ohm u geçmemeli. sönümleme direncide 680ohm-1k arası watlı bir direnç olsun devren normale döndüğünde algılama mesafesine göre en uygun sön. direncini bulursun. site içi aramada araştır uykusuzun bu konuyla ilgili bir çözümü vardı. yanlış hatırlamıyorsam bobinin yanına3-5cm lik bir demir tel koyuyordu

demir uygulaması sorunu çözebilir ama asıl olması gereken bobin-sönüm direnci uyumu. demir uygulaması biraz dedektörü kandırma gibi.

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1271 : 29 Ağustos 2013, 14:43:56 »
MERHABA ,
Arkadaslar herkese kolay gelsin dp2 ve ayrim devresinin
koordineli olarak calismasi cihazin ayarini yaptiginiz ortam
ve cevredeki odadaki nesneler ile dogru orantili keza tam bir kalibrasyon
icin araziyi oneririm ,ekranda garip harfler yada ilk acildiginda
goruntu alamama gibi problemler tamamen lehimleme ve montajdan
kaynaklanan ufak sorunlardir .
kucuk capli birkac baslik denedim mesafenin dustugunu gozlemledim ,
ve bataryanin zayif oldugu zamanda ise urun kararsiz oluyor ,
sagilarimla :)
Okumak tutkuların en soylusudur,

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1272 : 29 Ağustos 2013, 15:02:46 »
MERHABA ,
Arkadaslar herkese kolay gelsin dp2 ve ayrim devresinin
koordineli olarak calismasi cihazin ayarini yaptiginiz ortam
ve cevredeki odadaki nesneler ile dogru orantili keza tam bir kalibrasyon
icin araziyi oneririm ,ekranda garip harfler yada ilk acildiginda
goruntu alamama gibi problemler tamamen lehimleme ve montajdan
kaynaklanan ufak sorunlardir .
kucuk capli birkac baslik denedim mesafenin dustugunu gozlemledim ,
ve bataryanin zayif oldugu zamanda ise urun kararsiz oluyor ,
sagilarimla :)

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz. Bende küçük bir ayrıntı vereyim. Sinyal potansiyometresi bu dedektörde toprak minerali için kullanılır. Bu nedenle bir arazide dedektör ayrım yapamazsa sinyal potansiyormtresi ile yapacağınız küçük bir müdahale sorunu çözecektir.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı cyborg1981

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1273 : 31 Ağustos 2013, 12:59:56 »

Herkese iyi günler;

DP2 cihazımı ilk çalıştırış aşamasına geçecektim ki; bobin ve ara kablo beraber 10 Ohm olduğunu fark ettim. Ara kabloyu kısalttım bu sefer 17 Ohm olduğunu gördüm. Kısalttıktan sonra direncin düşmesi lazımken bu kadar artması çok tuhaf.

Bobini Cat6 kablodan yapıyorum. İlk başta 3 Ohm civarı ölçmüştüm, çok sevinmiştim. Bir kere de değil tekrar tekrar ölçerim.

1- Bobinin bir yerinde ek var ama az bir şey. Ek yerlerini düzgünce, sıkıca kıvırıp sonra daralan boru ile yalıtıyorum. Ek yerlerini lehim yapmam gerekiyor mu? Sonuçta burgu ile tam temas sağlanıyor, çözülmesi imkansız, ayırmam gerektiği zaman bile çok zor ayırıyorum. Yeni bir Cat6 denemesi daha yapacağım, bu sefer eksiz, sadece sekiz iç kablonun ucuca gelmesi için gereken bağlantılar olacak.

2- Diğer bir konu da ara kablo; nasıl bir şey almalıyım,başlangıç için toplamda 4,5 Ohm değerini geçmeyen bir kablo olsa olur mu?

Saygılarımla...

Çevrimdışı cyborg1981

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1274 : 04 Eylül 2013, 14:21:12 »
4 x 8 yani 32 tur, 30cm çap şeklinde Cat6 kablosundan yeni bir başlık yaptım. Ölçtüm, tam tamına 3 Ohm geldi, demek ki; kablo gerçekten çok kaliteli.

Bir de ara kablo ayarladım mı tamamdır. Sanırım pek takip eden yok ama yine de ben yazayım. Net gerçekten özgür bir ortam, hele de seviyesi yüksek bir web ortamı ise gerçekten çok yararlı oluyor.

1- Şimdi ben "ara kablo" diyerek mi alacağım bu ara kabloyu, yoksa "dedektör için ara kablo" mu diyeceğim? Dedektör adını duyan insanların aklına neler geleceğini biliyorsunuz. Ne diyeceğim ben bu kabloyu alırken?

2- Ben daha henüz dedektöre enerji vermedim. Başlık bağlamadan enerji versem cihaz arızalanır mı? Tahminen, başlık olmadığı için sonsuz direnç olacaktır ve arızaya sebep olan bir durum oluşmayacaktır.

Her şeyi üslubunca yapmadan enerji vermeyi düşünmüyorum. Boştan yere uğraşmış olmak istemiyorum. Söz vermiş gibi olmasın fakat nominal değerler içinde çalışırsa çektiğim fotoları paylaşmak isterim. Çok güzel fotolar çektim, bunları bu sitede paylaşmak çok faydalı olur kanısındayım.

İki mesajımda sorduğum sorulara cevap verecek yardım severler arıyorum.

Saygılarımla...

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1275 : 04 Eylül 2013, 14:35:47 »
MERHABALAR<
Cihaziniza guc vermeden once tum devreyi tekrar kontrol ediniz bobin icinde Teslanin bobin sarim teknigini kullanir iseniz daha saglikli olur 10 OHM cok yuksek bir omaj normal bir ince mikrafon kabolusuda isinizi gorecektir ,blendajli kablo ile baglanti yaptim ,omajida direnc ile dengelersiniz , bobinlerle ilgili bolumumuzde ayrintili bilgi mevcuttur basarilar kolay gelsin : )
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2013, 14:41:47 Gönderen: climber74 »
Okumak tutkuların en soylusudur,

Çevrimdışı cyborg1981

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1276 : 17 Eylül 2013, 14:44:22 »
Arkadaşlar herkese iyi günler;

Korktuğum başıma geldi, özene bezene yaptığım DPII algılama yapmıyor. Sanki fabrikadan çıkmış gibi kaliteli yaptım ama çalışmadı. Moral sıfır.

Isınan hiçbir parça yok. Eski tüplü monitöre tuttum başlığı, yatay çizgiler oluşuyor, GÜÇ potuyla oynadığım zaman ekrandaki yatay çizgiler sönükleşip, belirginleşiyor.

Diğer potlarla oynadığımda "tık tık" sesleri geliyor. Bütün potlar solda yani min'de yani "saat yönünün tersi" konumunda açtığımda polis sireni gibi ötüyor ve azalıp tık tık sesleriyle susuyor. Açılışta RESET'e basarsam hemen susuyor. Diğer türlü açtığımda hiçbir şekilde ses gelmiyor.

SES potu min'de tam ses veriyor, max yönünde kısılıyor. Sesi de sıfıra indiremiyorum, tam kısılmıyor. Pot 500 Ohm değerinde.

Başlık 3 Ohm, ara kablo ile beraber 3,6 Ohm geliyor.

Diğer bir test metodu ise "manyetik alan dedektörü"; GÜÇ potu max iken 1 metreden sinyal algılıyor dedektör.

1- Potlar sıra ile yani soldan sağa; noise, signal, sens, gain, trs hold, sound değil mi? Açık şemaya bakarak yazdım isimleri kutuya.

2- Neden algılama yapmıyor olabilir bu cihaz?

Değerli görüşlerinizi esirgemezseniz minnettar olurum. Saygılarımla...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1277 : 17 Eylül 2013, 15:00:16 »
taktığın potlardan kaynaklanabilir, yani arızalı olabilir, özellikle GAIN potu, ayrıca 4538 ler veya 4066 lardan da kaynaklanabilir. şunu söyleyeyim illa entegrenin arızalı olmasına gerek yok, bazen kullandığımız entegre soketleri devre ile entegre arasındaki geçişi sağlatmıyor olabilir, yani hatanız komplike bir hata nerden kaynaklandığını kestirip atmak zor.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı cyborg1981

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1278 : 17 Eylül 2013, 15:10:27 »
O zaman entegreleri tekrar takıyım devreye.

Pot sırası hakkında da yazarsanız iyi olur. Bir video da sinyal ile sens potunun yerleri değişik görünüyordu.

Biraz uğraşayım tekrar bilgi veririm. Saygılarımla...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1279 : 17 Eylül 2013, 21:03:04 »
slm...
devrede herşey olması gerektiği gibi kullanımla ilgili sorun var gibi gözükmekte...
Boş yere eleman değiştirme bence
saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...