Gönderen Konu: Ucuz Dijital Radyodan Frekansmetre Yapımı....  (Okunma sayısı 34007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Ucuz Dijital Radyodan Frekansmetre Yapımı....
« Yanıtla #20 : 26 Nisan 2011, 13:41:52 »
Süper çalışma ellerine sağlık. seviyorum böyle şeyleri yahu. Avci26 başarılarının devamını dilerim. bugün 1 milyoncuları bi gezeyim bakalım neler bulacağım.
TA5DF

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 28 Nisan 2011, 00:03:18 »

Teşekkür ederim Feridun Usta, milyoncularda bulunan bazı ürünlerin içerisinde ilginç malzemeler var araştırıp incelemek lazım, hurdacıları da unutmayın, özellikle hurda pazarlarını gel gör ki vakit nakit ....  :)

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #22 : 28 Nisan 2011, 17:44:40 »
evet ustam hurdacılar birde milyoncular vazgeçemediğim yerler...
TA5DF

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
Ynt: Ucuz Dijital Radyodan Frekansmetre Yapımı...
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2011, 14:16:16 »
Avcı26 emeğin için teşekkürler arafrekans sorununu çözmüşsün

hack-tr3434

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 06 Aralık 2011, 16:47:30 »
avci26  şimdilik 2  adette  ben   telef ettim resimdeki  radyodan, markası dahi aynı.  hocam  sormak istediğim,    dediğin gibi  radyo plaketinde besleme,  fm in,  hepsini  gösteriyor. anlayamadığım sen  resimde  2 tane artı ucu birleşirmişin bu  birleşik ucun  bir tanesil ,besleme artı uc diğeri nedir ki  hocam. gnd belli. acaba diğer uç,   RS VCC  mi?

elimdeki modüllerin ikisindede şunlar yazıyor, Hangi uçlara ne bağlamalıyım  hocam
sırasıyla
1-  AL OUT X
2-  VCC
3-  R X
4-  S X
5-  GND X
6-  RS VCC X
7-  FM İN

hack-tr3434

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 11 Aralık 2011, 17:31:26 »
yardım edecek yokmu sorduğum soruya

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #26 : 13 Aralık 2011, 10:29:23 »
 İş yoğunluğundan foruma bakamıyorum kusura bakma, 2 uca artı bağlamamın sebebi çipin modunu FM bandında frekans ölçümü yapsın diye değiştirmek için. Uçların sıralaması radyodan radyoya değişiklik gösteriyor deneyerek bulmakta bir sakınca yok yeterki 3 voltu fazla geçme. Uçlarla ilgili olarakta bir şema çizerim daha iyi olur.

Deneme yaparkende GND'ye eksi VCC'ye artı bağlıyorsun ekrana genelde saat gelir daha sonra artının ikinci ucunu diğe uçlara değdirerek FM frekansını gösteren ekranı arıyorsun. FM IN kısmından bir fm vericinin antenini giriş yapabilirsin ya da 1mhz ve üzeri bir frekans yayan verici benzeri bir cihazı FM IN ucundan çıkartacağın basit bir antene yaklaştırabilirsin.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2011, 10:36:53 Gönderen: Avci26 »

hack-tr3434

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 13 Aralık 2011, 20:38:35 »
hocam teşekkürler cevap için   hocam  ilk  mesajımda  belirttiğim  gibi  benim  radyonun(senin radyonun aynısı) plaketinde pinlerin  hepsinin  ismi var,  bu yaptığınız frekansmetreyi  hala kullanıyorsanız bir zahmet  bağlantı  yaptığınız  pinlerin isimlerini verirmisiniz  eğer yazıyorsa hocam.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #28 : 14 Aralık 2011, 10:12:28 »

Plakette yazana göre: AL(-), VCC(+), R/S VCC (+) bu şekilde bir dene, plaketler farklılık gösterebiliyor.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 14 Aralık 2011, 16:54:35 »
 Projeyle ilgili birkaç alıntı resim ekliyorum ;

http://imageshack.us/photo/my-images/35/desktop1wk.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/32/desktop3kj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/72/desktop7l.jpg/

Yapmaya çalıştığımız bu tipte işe yarar küçük ve basit bir alet....
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2011, 16:58:44 Gönderen: Avci26 »

hack-tr3434

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : 22 Aralık 2011, 20:34:47 »
hocam  yardım için  teşekkür ederim.   sonunda frekansmetereme  kavuştum.  çözünürlük  süper   frekansın  tam  kendisini  gösteriyor    ekleme  falan  yapılmıyor. sadece   FM İN  kablosunu kestim  dediğin gibi  ekranda 0.01 yazdı.  fm  vericinin antenini FM İN'e değdirince  frekansı  tam  olarak  gösteriyor. dnememde  iki  tane radyo  kullandım  birini  frekansmetre  olarak    diğerini de kalibrasyon için  kullandım  ve  kalibrasyon milimetrik  süper.

tekrar  teşekkür  ederim   görüşmek  üzere

Çevrimdışı cihan19

• Yüzbaşı
  • Çalışarak emek vererek devam edeceğiz.
« Yanıtla #31 : 03 Kasım 2012, 14:58:15 »
güzel çalışmaymış emeğinize sağlık............
ENDUSTRİYEL ELEKTRONİK FETHİYE

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 02 Ocak 2013, 11:37:22 »
ellerine sağlık süper bir çalışma.uğraşıp kafa yormanız bile güzel bir anlayış..

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #33 : 14 Ocak 2013, 22:09:54 »
emeğinize elinize sağlık güzel bir çalışma , en yuksek ölçtüğünuz ve en dusuk fr nedir? hassasiyet ne kadar ,ben pic ile yaptım 852 mhz ve 300 mhz arasında genellikle çalışıyorum ama sizin yönteminizde mesala 1mhz ile 68 mhz aralığı gözlemlenebilirmi ?ilk fırsatta bir tane yapacağım teşekkürler avcı ,
Okumak tutkuların en soylusudur,

Çevrimdışı ta3chv

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 14 Ocak 2013, 22:17:20 »
Eline koluna sağlık
Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok.
Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #35 : 27 Ocak 2013, 00:48:30 »
emeğinize elinize sağlık güzel bir çalışma , en yuksek ölçtüğünuz ve en dusuk fr nedir? hassasiyet ne kadar ,ben pic ile yaptım 852 mhz ve 300 mhz arasında genellikle çalışıyorum ama sizin yönteminizde mesala 1mhz ile 68 mhz aralığı gözlemlenebilirmi ?ilk fırsatta bir tane yapacağım teşekkürler avcı ,

1mhz ile 68mhz arası çok net gözlemlenir fakat 300mhz ve üzerine kesin bir şey diyemiyorum denemedim. Küçük modüllerden birini kutuladım şu an kullanıyorum, büyük ekranlı olan bir chip var 1 ghz'e yakın frekansı okuyabiliyor ama o frekanslarda denemediğim için kesin konuşamıyorum. Müsait zamanda resimlerini eklerim, chiplerin çalışmaları konusunda bilgi vermiştim tekrar açıklama yaparım.

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #36 : 27 Ocak 2013, 10:06:13 »
 8)merhaba , bıldiğiniz gibi vhf 1 ve altinda çalışan am -fm alıcı verici cb lerin osc ve if ayarlarının yapılması için zaruri bir alet zira harmonic bir osc tutarsiz istenmeyen bir durumdur ,bendeki profesyonel ölçüm aletlerinin spectrum analizör dahıl ekonomik nedenlerden bir kaç yıl önce satmak zorunda kaldım şimdi evde telsizlerimi ayar cekmek icin frmetre yapacağım şans işte , bilgileriniz icin teesekkur ederim ,allah razı olsun ,saygılarımla
Okumak tutkuların en soylusudur,