Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 127270 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #140 : 17 Ekim 2018, 21:45:42 »
çok güzel bi de entegreleri söküp lehimleme yaptığın yüzeyi kolonya veya aseton gibi uçucu bir sıvı ile fırçalayarak temizlemeni öneririm güneşe koy ce iyice kuruduktan sonra veya saç kurulama makinası ile iyice kurut entegre yuvalarını ve diplerinin özellikle daha sağlıklı çalışacaktır. bobin sarım sayısını veya çapını değiştirirsen belki potlarla yine led yanma sönme anını yakalayamazsan yukarıda anlattığım gibi potlara 35k burak kalan direnç değerini bul ve 47k direnci yerine tak hadi kolay gelsin

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #141 : 18 Ekim 2018, 09:45:13 »
Bı günlük devreyi bıraktım biraz kafamız dinlensin yarım tam gaz devam bobimdeki sese dikkat etmedim ama ses hariç çalışıyor devre

led yanacak şekilde cihazı ayarla ledi sök ve ledin bağlantı uçlarından lede gelen voltajı ölç 3.5 volt civarı olsun yüksek veya düşükse hemen önündeki direnç değerini değiştirerek bu volta ulaşmasını sağla aksi halde led ya sönük yanar ya da sık sık patlar buna dikkat edersen saha uzun vadede ve sağlıklı çalışır.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #142 : 19 Ekim 2018, 18:22:18 »
Bı günlük devreyi bıraktım biraz kafamız dinlensin yarım tam gaz devam bobimdeki sese dikkat etmedim ama ses hariç çalışıyor devre

devrede sorun var mı ne durumda algılama ses mesafe nasıl halledebildiniz mi

Çevrimdışı efemx

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #143 : 19 Ekim 2018, 18:55:16 »
Ses olayını hala halledemedim ses hariç algılama ve led ikazında sorun yok.Bu devre üzerinde baya oynama lehim işi sök tak yaptığım için yeni bir devre yapacağım siparişi verdim gelmesini bekliyorum pazartesi günü malzemeler elimde olur yeni devreyi deneyeceğim bakalım.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #144 : 19 Ekim 2018, 19:39:13 »
Ses olayını hala halledemedim ses hariç algılama ve led ikazında sorun yok.Bu devre üzerinde baya oynama lehim işi sök tak yaptığım için yeni bir devre yapacağım siparişi verdim gelmesini bekliyorum pazartesi günü malzemeler elimde olur yeni devreyi deneyeceğim bakalım.

pcb yi hazırlayınca lehimlemeye başlamadan önce tüm yollar ve bu yolların yakınında bulunan yollarda sağlamlık  ve kısa devre kontrolü yapmayı unutma entegreleri soket ile tak devre sönümlemeyi 330ohm civarı tak potların bağlandığı yerindeki 47k yı takmadan buraya 50 ve 10k yerine sadece bir pot tak ve değeri en az 100k ve üzeri olsun 200k dahi olabilir elinde ne varsa burada maksat metal algılamadan ledin yanma ve sönme anını bulmak bu pot ile bu anı yakaladığında kaç kohm olduğunu ölç bu değer örneğin 85k olsun takacağın 50k potunu ortalaması için yani 25k ve bir de 10k pot var toplamda 35k değeri potlar üzerinde kalacak kalan yani 85-35=50 k değerinde direnci 47k yerine tak gerçi birkaç kohm ile sorun çıkmaz ama sen bu yolu izleyerek daha sağlıklı sonuç alırsın bu işlemi yaptıktan sonra eğer sönümleme direncini veya bobin tur - çap vb değişiklikler yaparsan potlar için yaptığımız bu değerler değişebilir o yüzden sönümleme ve bobin değerlerine karar verip daha sonra değişiklik yapmamanı öneririm. tekrar kolay gelsin

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #145 : 19 Ekim 2018, 21:23:15 »

ses için (bu benim hatam) buzzer bağlantısına yakın olan 4001 diyodunun + yönü 1k dirence diğer yönü BD140 ın ayağında olmalı
https://i.hizliresim.com/8zprgk.jpg

Çevrimdışı efemx

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #146 : 25 Ekim 2018, 20:45:36 »
Merhaba yine ben ^-^
Şimdi devreyi yeniden yaptım. Ses için devreli buzer aldım. Yeni plaket ve yeni elemanlarla kurulumu yaptım çalıştı. Algı mesafesi iyi bobin deneme amaçlı dışarıda duruyor test için 15cm çapında 9mt bir  tarafa 9mt tersine sardım. testi cımbız vida vs. İle yapıyordum bu şekilde hem ses hem led çalıştı. Birde altın yüzükle deneyeyim dedim sonuç hüsran sadece bobine 1 cm mesafesen algılıyor başına böyle birşey gelen varmı bobin sarımı ve çapı buna etken midir? Yarın bobini birazdaha büyütüp deneyeceğim.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #147 : 26 Ekim 2018, 17:02:04 »
kullandığın tel kalınlığı nedir tel kalınlığından dolayı olabilir

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #148 : 26 Ekim 2018, 18:59:20 »
Merhaba yine ben ^-^
Şimdi devreyi yeniden yaptım. Ses için devreli buzer aldım. Yeni plaket ve yeni elemanlarla kurulumu yaptım çalıştı. Algı mesafesi iyi bobin deneme amaçlı dışarıda duruyor test için 15cm çapında 9mt bir  tarafa 9mt tersine sardım. testi cımbız vida vs. İle yapıyordum bu şekilde hem ses hem led çalıştı. Birde altın yüzükle deneyeyim dedim sonuç hüsran sadece bobine 1 cm mesafesen algılıyor başına böyle birşey gelen varmı bobin sarımı ve çapı buna etken midir? Yarın bobini birazdaha büyütüp deneyeceğim.

kullanım amacına göre tablodan bobin çapını seçerek buna karşılık gelen tur sayısı ve tel kalınlığı ile bobin hazırlayınız. bobini öncelikle boru vs. gibi bir kalıba yapmadan daire şeklinde sarın eğer uygun değerleri elde etmişseniz daha sonra bu ölçülerle borunun içine sarımınızı gerçekleştirin benim 9 metre olarak hesapladığım uzunluk benim sardığım bobin çapına ve tur sayısına göre uygun olduğu için örnek olarak verdim siz de kullanacağınız bobin çapını belirleyip ÇEVRE = 2.π.r   [size=78%]π=3,14 formülü ile kaç metre tel gideceğini bulabilirsiniz[/size]

bobin çapı= 25cm yarıçapı yanı r=12.5cm
π (pi sabit sayısı)=3.14

ÇEVRE=2X3.14X12.5
=78.5 cm

her tur için 78.5 cm tel kullanılacak
20 tur sarmam gerekiyor diyelim 20x78.5=1570cm yani 15.7 metre ~ 16 metre tel ihtiyacı vardır ben eğer bu teli boru içine saracaksam 8 metresini bir taraftan kalan 8 metresini de diğer taraftan sarmak için ve daha kolay olması açısından önerdim.

Çevrimdışı efemx

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #149 : 27 Ekim 2018, 22:29:54 »
0.30 luk bobin 25cm çap 9mt 9mt olarak sarımlı. Altın hariç diğer metallere algılama mesafesi iyi altın yüzük bobine çok yakın 1-2 cm den algılıyor 1 tl yi yaklaşık 20 cm den algılıyor

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #150 : 27 Ekim 2018, 23:08:54 »
0.30 luk bobin 25cm çap 9mt 9mt olarak sarımlı. Altın hariç diğer metallere algılama mesafesi iyi altın yüzük bobine çok yakın 1-2 cm den algılıyor 1 tl yi yaklaşık 20 cm den algılıyor

devre elemanlarının değerleri aynı mı farklı değerlerde parça taktınız mı veya denediğiniz yüzük çok ince olabilir

Çevrimdışı erik1

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #151 : 28 Ekim 2018, 01:05:48 »
Pulselerin altına duyarlı,lıgı için devre üzerinde iyi bi çalışma yapmalısınız yoksa pek duyarlı olmaz
Deneysiz icad olmaz Fakirlik adamı mucit yapar

Çevrimdışı efemx

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #152 : 29 Ekim 2018, 12:29:43 »
İlk yaptığımla aynı  elemalarda hiç değişiklik yok ilk yaptığımın algılaması iyiydi sadece ses olayı yoktu  yüzükte aynı bu deverede hem ses çalıştı hem led fakat altın yüzük mesafesi çok az

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #153 : 29 Ekim 2018, 17:49:14 »
İlk yaptığımla aynı  elemalarda hiç değişiklik yok ilk yaptığımın algılaması iyiydi sadece ses olayı yoktu  yüzükte aynı bu deverede hem ses çalıştı hem led fakat altın yüzük mesafesi çok az
Her ikisinde de aynı bobini mi kullandın

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #154 : 29 Ekim 2018, 18:10:51 »
her iki devre de çalışıyor ise ilk yaptığında ses yok demişsin ilk yaptığında 1 TL  mesafesi ile ikinci yaptığının mesafesi aynı mı eğer öyle ise sadece altın yüzükte mesafe sorunu oluyor ise gerçekten şaşılacak şey ben böyle bir sorunla karşılaşmadım yanlız şunu diyebilirim ikinci yaptığının bobini farklı ise ve bu bobin telini kalın kullanmış isen bence sorun bundan dolayıdır. tabi bobin çapı ve tur sayısı na bununla birlikte çok önemlidir.

Çevrimdışı efemx

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #155 : 30 Ekim 2018, 14:04:58 »
İlk yaptığım devrede ses yoktu algılama iyiydi.2.devrede seste var görüntüde algılama sıkıntılı.
Aynı bobini kullandım altın algılamada sıkıntı var her.gi bir aynı boyuttaki metalde problem yok

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #156 : 30 Ekim 2018, 18:55:05 »
İlk yaptığım devrede ses yoktu algılama iyiydi.2.devrede seste var görüntüde algılama sıkıntılı.
Aynı bobini kullandım altın algılamada sıkıntı var her.gi bir aynı boyuttaki metalde problem yok
bendeki ise sıradan metal bir yüzüğe nazaran aynı ebadtaki altın yüzüğü daha iyi bir mesafeden görüyor en az 2 3 cm daha uzaktan algılıyor. başka bir şey var belki ırf 740 belki de ne555 ile ilgili tam kapasite ile çalışamıyordur ilk devredeki ne555 soketli ise ikinci devreye tak dene ya da ölçü aleti ile ilk devredeki ne555 ve ırf740 ın çeşitli ayakları arasında kısa devre kontrolü yaparak gösterdiği değerler civarında diğer devrede ölçüm yapmayı dene direnç değerlerinin dahi aynı olduğundan eminsin ayrıca bu da çok önemli lehimleme yaptığın tarafı diş fırçası ile kolonya, benzin, tiner veya asetonla yıkayarak güzelce fırçala bu arada entegreler soketli ise yuvalarından sök ve iyice kurut saç kurutma makinası kullanabilirsin entegre yuvaları ve dip kısımlarına bulaşan sıvıların uçmasını sağla.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #157 : 02 Temmuz 2019, 02:18:48 »
 asahin58 ustam tekrar selamunaleyküm,

benim pirate çalışmaz olmuş, en son bayramda kullanmıştım, şimdiye kadar arazide taş için kullanmıştım, ama önümüzdeki ay sonu için yalıtımlı kutuya koyup su altı için toplayayım dedim ama çalışmadı, sabah gittim, 547-557-bd140, ne555 ve tl072 yi aldım, az önce değiştirdim,  parçacıda lb1403 yokmuş, ırf ve potlar  elimde vardı onları da değiştirdim, olmadı. bobinde bi vızıltı var ama tepki yok,  buzzer ın oradaki bd140 ın bacaklarına dokununca buzzer ötüyor ama led yok, bataryadan mı diye düşündüm power ile denedim yine yok, sanırım en baştan kuracağım, işin kötüsü bir tane de abim istiyor, bana da aynından yap dedi, :) önce ben çalıştırayım da bakarız abi dedim :) varsa tavsiyenize ihtiyacım var ustam. saygı ve selamlar.

Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #158 : 02 Temmuz 2019, 09:48:09 »
Devre fotosunu paylaşır mısın yardımcı olmaya çalışırım

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #159 : 02 Temmuz 2019, 12:14:37 »
  parça değişmedi ustam. yani bu kartı kullanıyordum. ama ses kaesilmiş, tepki de yok. gece söylediklerimi değiştirdim yine aynı. az sonra lb yi almaya gideceğim kısmetse.
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...