Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 128136 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #200 : 18 Temmuz 2019, 23:10:02 »
kolay gelsin hocam, asahin ustamdır asıl destekçimiz, 😀sayfanın üst tarafındaki fotonun ortadaki devrede net olarak görünüyor hocam, datashhetleri netten araştırabilirsiniz,, iki transistörün de düz tarafı birbirine bakıyor, matkabın dönüş yönü sağa doğru ise tamamdır. bir de bu devrelerin  çizimleri yapılırken malzemeyi düz olarak yerleştirmek için bacakları ona göre yerleştiriliyor, burada bacaklar üçgen şeklinde bazı devrelerde yanyana 3 delik oluyor bacak sırasının farklı olduğunu düşünsenize, başıma geldi, transistör bacak çeliyor resmen😁😁
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #201 : 18 Temmuz 2019, 23:47:32 »
asahin58 ustamızı biliyorum hocam.Kendisi geliştirdi bunun led kısmını.Bu .Zaten devamlıda konuşuyoruz özelden.Çok yardımları oldu sağolsun.Sizde çok yardımcı oldunuz teşekkürler.Dediğim gibi ben elektrik,elektronikten bilgim ampul değiştirmekten öteye gitmedi.sola çevir çıksın yenisini sağa çevir yansın :) [/size] Bu devreyi yapıp çalıştırmak ben düzeydeki insanların önünü açıcak belkide.Hemde inanınki ülke ekonomisine yardımcı olucak.Bu konuyu görmesydim ben amerikan yapımı scubatectör(2300 tl) alıcaktım.2,3 haftada günde yarım saatimi vererek hobi amaçlı yapıyorum.Kaldıki hemen yapayım derseniz 1 günde malzeme alırsınız 1 gündede toplarsınız.BİLGİ SİZLER GİBİ İNSANLAR PAYLAŞTIKÇA ÇOK GÜZEL....Teşekkürler

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #202 : 19 Temmuz 2019, 18:36:10 »
Yavaş yavaş topluyorum bakalım..

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #203 : 19 Temmuz 2019, 20:05:43 »
hocam kolay gelsin,

yerleşime başlamadan önce plaketi kesseniz daha iyi olurdu diye düşünüyorum, kartı kestikten sonra hatları  tekrar kontrol ederseniz daha iyi olur, bir de ne 555 in üstüne doğru çapraz  duran direncin üst ucunu devrenin  + girişine takmışsınız,  o direncin karşısında bir delik olacaktı sanırım :) ama çalışmaya mani olmaz, elektriği de aynı yerden vereceksiniz, :) rast gitsin ustam, bir an önce sesini duyar, ışığını görürsünüz umarım,

benim kargo hala gelmedi, :( diğer projede sorun çıktı, moral bozuk pinekliyorum :) canımız sağ olsun hallolur hepsi :) kolay gelsin hocam.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #204 : 19 Temmuz 2019, 21:36:29 »
Evet hocam dikkatinizden kaçmamış ne555 in üstündeki delik :) oradaki direncin karşı deliğini delmeyi unutmuşum + ya nasılsa gidiyor diye oraya taktım :).
Plaket için haklısınız önceden kesmek lazımdı.çatlama yapabilir sonradan kesince.
Parça konusunda sıkıntınız olursa izmirde iyi bir toptancı buldum.alıp kargolarım.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #205 : 19 Temmuz 2019, 22:03:37 »
Evet hocam dikkatinizden kaçmamış ne555 in üstündeki delik :) oradaki direncin karşı deliğini delmeyi unutmuşum + ya nasılsa gidiyor diye oraya taktım :) .
Plaket için haklısınız önceden kesmek lazımdı.çatlama yapabilir sonradan kesince.
Parça konusunda sıkıntınız olursa izmirde iyi bir toptancı buldum.alıp kargolarım.

hocam ne yalan söyleyeyim,  baskı devreyi çıkarıp delerek size göndermeyi düşündüm ama zorluk bir sonraki baskıda karşınıza çıkacaktı, bir ucundan başladınız ve ilk denemeye göre güzel işler yapıyorsunuz, bakın şimdiden toptancı buldunuz :) bu daha başlangıç, canınız sıkıldıkça devre  kurmayı isteyeceksiniz,
düşünceniz için ayrıca teşekkür ederim, eksik olmayın,  :) saygılar hocam.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #206 : 20 Temmuz 2019, 14:50:52 »
diğer projede sıkıntı çıktı, yeni malzeme bir kaç güne gelecek, o zamana kadar iskeleti kurayım, siparişimiz geldi, iskelete başlıyorum :) kolay gele bana :) yani hepimize :)

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #207 : 21 Temmuz 2019, 18:33:25 »
Bitirmeye az kaldı :) Başlık 17 cm 33 tur 0.40

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #208 : 21 Temmuz 2019, 18:42:29 »
elinize sağlık ustam. başlık bu şekilde ya eksik mesafe algılar ya da parazit yapar, telleri bant ile iyice sarın derim, nacizane tavsiyem, beklemedeyim, o ışık ya yanacak ya yanacak başka yolu yok ustam. kolay gelsin tekrardan. 😁

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #209 : 21 Temmuz 2019, 20:22:16 »
elinize sağlık ustam. başlık bu şekilde ya eksik mesafe algılar ya da parazit yapar, telleri bant ile iyice sarın derim, nacizane tavsiyem, beklemedeyim, o ışık ya yanacak ya yanacak başka yolu yok ustam. kolay gelsin tekrardan. 😁
Tamam hocam güzelce bantlayım.O ışığı yakamazsam direk 9v vericem öyle yakıcam :)

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #210 : 22 Temmuz 2019, 13:46:01 »
evet dostlar aklımdaki gövde bu, aradığım malzeme sadece bir yerde vardı ve 50lik değil 63lük oldu, arkadaki kör tapa için 5 gün kargolanma  süresi bekledim,  1 haftada geldi, şimdilik gerekmese de bir ihtimal tutma kolu takabilirim, gri renk başta ve sondaki rekorlara sabitleyebilirim, ama o zaman da tutuş açısı olarak bileği yorabilir, ince borudaki dirseği 90 derecelik ile değiştirmem gerekecek, henüz yapıştırmadım, biraz daha kafa yormam gerekecek, tabi başlık için de üst kısmı şeffaf pleksi olan bir başlık yapmam lazım, arasında bobinimiz olacak, kenarları da sağlam bir şekilde yalıtıp açılmamasını sağlamalıyım,  şimdilik bu kadar, herkese kolay gelsin :)

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #211 : 22 Temmuz 2019, 13:55:20 »
VENOM usta güzel olmuş ellerine sağlık.orjinal gibi yapıcaksın.
Bu arada ben de bitirdim.Tabiki çalışmadı :). Sönümleme direncine 330r elimde yoktu 390r taktım acaba ondanmıdır? asahin ustamda yanıtlarsa sevinirim.ışık devamlı yanıyor.potlarla oynamama ragmen hiç tepki yok.pcb de aşırı ısınan bir şeyde yok.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #212 : 22 Temmuz 2019, 13:59:02 »
sağ olun ustam, gören  oksijen tüpü sanacak :) işimize gelir,,

sizin devrede bobin pili algılar gibi, biraz uzak dursa daha iyi olur, ışık altında ön ve arka tarafının yakından bir foto atabilirseniz beraber kıyaslayalım :)

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #213 : 22 Temmuz 2019, 23:07:47 »
sağ olun ustam, gören  oksijen tüpü sanacak :) işimize gelir,,

sizin devrede bobin pili algılar gibi, biraz uzak dursa daha iyi olur, ışık altında ön ve arka tarafının yakından bir foto atabilirseniz beraber kıyaslayalım :)
Özelden attım hocam fotoları.pili resim çekmek için yaklaştırmıştım. asahin hocamızın dediği gibi bobin öncesi 47k direnci söktüm.100,200 k arası takın demişti.elimde 120k vardı değiştirdim ama olmadı.
sağ üstte bulunan 4001 ide ters yönlü değiştirdim bu sefer ışık da yanmıyor.
asahin ustam konuya bakarsan sevinirim,bilginize ihtiyaç var...

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #214 : 23 Temmuz 2019, 14:10:40 »
öncelikle 9 volt pil yetersiz en az 12 volt ve 1.3 amper bir akü ile beslemeniz gerekli
47k yı sökmekteki maksat kullanacağınız potun ortalanması yani diyelim 47 k yerine 150k taktınız ve dışarı alacağınız potunuzda 10k olsun 10k lık potu ortaya alın ve 150k lık pottan ses ve ışığın tepki verip sustğu anı ayarlayın bu ayar metal gösterilmeden yapılacak
150k yı öyle bi ayarladınız ki 10k lık pot tam ortada tepki veriyor veya susturuyor. işte bu 150k nın aldığı değeri ölçüp (diyelim 33k) 47k yerine sabit bir direnç takarsınız ya da 150k ve 10k lık potları direk dışarı ayar potu olarak çıkartısınız ki 47k ya da gerek kalmaz ben öyle yaptım.
4001 diyodu vumetereye + giriş sağlayan diyot ters takarsanız vumetre kısımı iptal etmiş olursunuz eski haline getirin ve 12volt 1.3 amper ile besleyin.

Çevrimdışı yekta

• Er
« Yanıtla #215 : 24 Temmuz 2019, 13:16:52 »
Ustam önceki sayfalarda aradım fakat göremedim, şemadada net belirtilmemiş  ,TL072 nin girişindeki  1mf ve LT1403 ün arkasında ki 2,2mf kondansatörler elektrolitik mi yoksa kutupsuzmu olacak . Bütün arkadaslara İyi çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #216 : 24 Temmuz 2019, 13:59:58 »
kutupsuz

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #217 : 24 Temmuz 2019, 21:22:11 »
Elektronik kondansatör her ikiside

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #218 : 26 Temmuz 2019, 13:04:52 »
aşahin58 ustam. su altında mesafe kaybı yaşamamak için potu dışarıdan kontrol etmek istiyorum, araştırma yaparken bu ürünü buldum, boğazındaki paso kısmı bildiğimiz pot gibi sabitlenir olduğunu gösteriyor sanırım, bu parçadan almayı düşünüyorum, işimize yarar mı acaba ?

https://urun.n11.com/diger/10k-anahtarli-su-gecirmez-linear-pot-tek-turlu-P325945709

Çevrimdışı Kerasus28

• Yüzbaşı
« Yanıtla #219 : 26 Temmuz 2019, 18:07:56 »
s.aleyküm ustalarım bu devre için malzeme siparişi verdim ama tl072 yerine tl072c istemişim arasında fark varmı boyut olarak çok fark var ama aynı özeliktemi tl072 yerine kullanılabilirmi bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum
KÜN FE YEKÜN...