Gönderen Konu: SMW TOPRAK DENEMELERİ  (Okunma sayısı 306100 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
    • https://www.facebook.com/DEKAMON#
Ynt: SMW TOPRAK DENEMELERİ
« Yanıtla #20 : 02 Kasım 2012, 23:22:51 »
Degmenci ve Keçelerli usta teşekkürler..Devrede 15'in üzerinde değişiklik var..Şemayı incelediğinizde bunu farkedeceksiniz..Bu degişiklikler Smw devresini daha dengeli ve daha kararlı çalışmasını saglamıştır.Üstelik eskisinden daha derin olmuştur..Keçelerli usta bu kablo yanyana iki örgülü kaplodan oluşmaktadır..Bu kablonun bir benzerini Altınay dedektörden temin edebilirsiniz..
 Karadag Usta,bobin direnci çok önemli bir ayrıntıdır bobinde..İndüktans ve bobin direnci her ikiside tel uzunlugu ile alakalıdır..Tel uzulugu ve tur sayısı ac amplitüd dedegerini oluşturur..Zaten püf nokta burdadır..Amplitüd degerini aşan uzunlukta yada kısalıkta tel kullanırsanız verim düşer..Cihazı ne kadar mükemmel yaparsanız yapın ideal ölçüde bobin degeri tutturamazsınız verim düşük olur..Bobin degeri tutmadıgında cihazda parazit olur..Ground balans ayar tutmaz..Toprak üzerindeki metali bile görmez başlık..Bunları dikkate alıp bu devreyi yapmak isteyen her arkadaş güzel sonuçlar alır..Herkese kolay gelsin..İyi çalışmalar..

Çevrimdışı tekin_efe

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 03 Kasım 2012, 11:39:31 »
Arkadaşlar aşagıdaki verecegim linkten dosyayı indirebilirsiniz..Lay uzantıl bir dosyadır..Sprint Layout ile dosyayı açacaksınız..
Bobin bilgileri 1mh-14,80mh
herkese kolay gelsin..saygılar..
hocam bobin değerlerinin bu değerler olduğunu nasıl hesapladınız 1mh ve 14.80mh bu devre için ideal değerler olduğunu deneme yanılma ilemi buldunuz ? yoksa yaptıgınız hesaplamalar sonucundamı bu değerler rx ve tx için ideal olarak buldunuz ?

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 03 Kasım 2012, 15:36:18 »
Tekin Efe arkadaşım bu bobin ölçüsünü bulmak için çok denemeler yapıldı..Farklı degerlerde bobinlerde de denemeler yaptım..Ben bobin hesaplama yerine deneyerek test ederek en iyi sonucu elde ederim..

Aşagıdaki video da daha öncesinde 35cm'e gömülmüş eski 500 lira var..Bizim şimdiki 50 kuruşla aynı ölçülerde olan bir para..35cm'den bu parayı oldukca rahat aldıgını videoda göreceksiniz..Ayrımlı modda yapılan bir denemedir..
http://youtu.be/xTGs72llOyM

Çevrimdışı tekin_efe

• Yüzbaşı
« Yanıtla #23 : 03 Kasım 2012, 15:49:28 »
Hocam eline saglik birkac sorum daha olcak. Cihazin frekansi kac bide amplutude gerillimii kac volt

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 03 Kasım 2012, 15:56:20 »
   dekamon teste kullandıgın baslık kaclıktır.

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #25 : 03 Kasım 2012, 16:00:23 »
Cihazın tx ac amplitüd degeri;7.70V
frekansı ise;7.50
kullandıgımız başlık ölçüsü;32cm
 Arkadaşlar 32'lik başlık bastırmak istiyorum..Bana tavsiye edebileceginiz bir yer varmı?

mkm

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 03 Kasım 2012, 16:33:00 »
kolay gelsin ustalar dekamon usta videoları seyredemiyorum problem mi var acaba

leonidas42

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 03 Kasım 2012, 22:22:39 »
vlf cihazlar önemini yitirmiş durumda yani tedavülden kalkmak üzere bence vlf için uğraşacağınıza  iyi bir pulse için uğraşın DP3 gibi videolarını izledim fiyatına göre harika bir cihaz yani kendinizi boşuna yıpratmayın birçok sitede cihaz sorumlusuyum devreden anlamam ama hangi cihaz iş yapar bunu bilirim benimde işim bu kullanmadığım cihaz kalmamış olup yeni cihazlar araştırmaktayım piyasadaki birçok pulse ihtiyaçları karşılamadığından ben ve herkes yeni arayışlar içerisinde  vlf ler artık telefon konuşmalarımızda oyuncak diye tabir ediliyor bence uğraşmayın  pulse star 2 gibi bir cihaz yapın satın deltanın stabil hali üstelik ayrımıda bir o kadarda zayıf ama çılgınca tutuluyor cihaz:D saygılarımla...LEO

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 03 Kasım 2012, 23:10:50 »
siteye gönül verip emek veren kisileri bilgisini paylaşmasını baltalamaktan hoşlanan ne çok kişi var
vlf ile pulseyi karşılaştırmak sapla samanı karıştırmana benziyo ikisininde yeri ayrıdır
vlfyi yapmak zordur yapanlara saygı duyalım 
deltan türevi sitede  dp2 side var  dp3 de istedikten sonra temin edicek yeride

a.samet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 03 Kasım 2012, 23:16:01 »
Polemige gerek yok. Dekamon ustaya saygilar ve tesekkurler. Ellerine saglik guzel dedektor yapmis.

Çevrimdışı surge

• Yüzbaşı
« Yanıtla #30 : 04 Kasım 2012, 00:53:08 »
Tebrikler dekamon iyi çalışmışsın başarının devamını dileriz
PCB dağıtım, hazır başlık ve döküman hizmetlerini bekliyoruz

32 cm başlık hakkında 91 nolu mesaja bak
http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?17596-Sell-​​Kit-for-MD-coil-corpus-DD27-5sm-corpus-for-MD-stiks/page4

veya burdan dilediğini seç
http://www.kellycodetectors.com/accessories/coilcover-loopsupport.htm#coilcovers

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 04 Kasım 2012, 10:26:24 »
Dekamon usta ellerine sağlık başarılarının ve siteye katkılarının devamını dilerim, ayrıca devreyi yayınlamanı dört gözle bekliyorum saygılar

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #32 : 04 Kasım 2012, 17:44:47 »
s.l.Dekamon usta ellrinize sağlık bence çok başarılı bir cihaz olmuş tek tekçilerin bunu görmesini isterdim.saygılarımla .......
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı tekin_efe

• Yüzbaşı
« Yanıtla #33 : 05 Kasım 2012, 11:45:46 »
dekamon hocam paylaştığınız  pcb de işaretlediğim  47k lik GEB potunun orda 2 adet eksikmi var yoksa  banamı öyle geliyor ?

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 05 Kasım 2012, 19:36:46 »
İyi dileklerde bulunan tüm arkadaşlara Teşekkür ederim..yayınladıgım Smw devresi yapmak isteyenler arkadaşlar için güzel bir devredir..Gayet stabil ve derin bir cihazdır..Kullanan kişi kesinlikle memnun kalacaktır..2000 BİN TL ve daha üzeri yüksek fiyatlarda satılan dedektörlerden çok daha kullanışlı ve daha iyidir..Yapıp kutulayan arkadaşların fazlasıyla işini görecektir..
Tekin_Efe arkadaşım;LM393 opampın 2 ve 3 nolu pinlerine GND potunu baglıyacaksınız.Şemada  benim eklediğim trimpottur..Sabit trimpot kullanarak hem elle hemde otomatik toprak ayarı yapmak için siviç baglantı uçlarıdır onlar..Kolay gelsin..

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #35 : 05 Kasım 2012, 21:52:27 »
Dekamon ustam maşallah çok güzel bir proje olmuş eline sağlık,zira bu devreyi bende yapmıştım 5x5 aliminyum kutuyu 1 metreden aldığını biliyorum metalleri bile çok iyi ayırıyordu  ama bort üzerinde çok oynadığımdan dolayı harabeye dönmüştü tekrar uğraşmamıştım parçalarının bir kısmını ıdx proda kullandım. ama gerçekten videolarınızı izleyince daha iyi anladım.maşallahınız var
Amatör

leonidas42

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 05 Kasım 2012, 22:15:47 »
siteye gönül verip emek veren kisileri bilgisini paylaşmasını baltalamaktan hoşlanan ne çok kişi var
vlf ile pulseyi karşılaştırmak sapla samanı karıştırmana benziyo ikisininde yeri ayrıdır
vlfyi yapmak zordur yapanlara saygı duyalım 
deltan türevi sitede  dp2 side var  dp3 de istedikten sonra temin edicek yeride

pulseyle vlf yi ayırt ettiğimi sanıyorum yazdığım gibi ne devredem anlarım nede diyotundan falan  siz nasıl işin devre kısmındaysanız bu işin piyasasıda bende dostum kullanıcı ne ister cihazdan ne bekler hangi cihazı nerde kullanabilir  kaç cihaz kullandın dostum şimdiye kadar tecrübe pc başında edinilmez hangi cihazın iyi mi kötü mü olduğunu satın alır kullanır öle anlarsın ahmet şöle dedi mehmet şöle dedi yanlış şeyler bunlar  dekamonun yaptığı vlf ihtiyacın çok üstünde güzel bir cihaz ama şu anda piysa bunu kaldırmıyor artık sen bunu anlayamıyorsan sende bir sıkıntı var demektir  bende nacizane fikrimi yazdım ben ister bu sitede ister diğer yönettiğim forum sitelerimde  hangi  nick kimindir nerelidir bilen kişiyim  seni saygıya davet ediyorum...

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #37 : 06 Kasım 2012, 08:04:46 »
Ustam smw ye takmış olduğun ayrım lcd devresi iyi çalışıyor mu? Metal cinsini doğru ayırt edebiliyor mu?

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 06 Kasım 2012, 16:47:28 »
Çavuş arkadaş,Smw 'de ekranlı ayrım devresi çok iyi çalışıyor..Yalnız ayrımın saglıklı çalışabilmesi için MCP602 opampın kullanılması şart..Türkiye piyasasında olmayan bir opamp olması da ayrı bir sorun..
Türkiyede bu konuda aradıgın bir çok malzemeye ulaşamıyorsun..Ulaşsanda piyasadaki çogu malzeme çakma..Mcp602 yerine çalışabilecek bir entegre bulabilirseniz white's ıdx ekranlı ayrım devresi gerçekten çok kaliteli bir devre..Smw ayrımsı modda ekranlı ayrım devresiyle kullanılırsa harika olur..Smw'nin ayrımsız moddaki derinliğine hiç bir vlf cihaz yetişemez..
Ayrıca smw yüksek gerilim hatlarının altında dahi sorunsuz çalışan proplem yapmayan bir cihaz..kolay gelsin..

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #39 : 06 Kasım 2012, 16:56:29 »
Gürdal Usta teşekkürler..Smw devresiyle ugraşmanı isterim..Smw gerçekten sınıfında en derin cihaz..Ayrımıda fena degil..Stabiletesi harika bir şey..Her toprakta sorunsuz.parazit yapmadan çalışır..1tl büyüklüğünde bir parayı rahat bir şekilde 40cm gibi mesafeden aldıgına yapılan testlerde gördüm..26'lık başlıkla hava testi bir tl için 47cm, 32'lik başlıkla 1tl hava testi 55cm..Bira kutusu ezilmiş şekilde toprak altından 70cm'den çok raha görüyor..
benim yaptıgım denmelerde derinilk testleri bunlar.ilerleyen günlerde farklı derinliklerde yapacagım toprak altı testlerini de videolu olarak sizlerle paylaşacagım..kolay gelsin..saygılar..