Gönderen Konu: İSTANBULDA KOMLE DEDEKTOR YAPACAK VARMI  (Okunma sayısı 67118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

goldhunter

• Ziyaretçi
İSTANBULDA KOMLE DEDEKTOR YAPACAK VARMI
« : 09 Ekim 2010, 21:21:09 »
İSTANBULDA KOMLE DEDEKTOR YAPACAK VARMI  VARSA  LUTFEN BANA ULASSIN  KONUSALIM burakkaraahmet@hotmail.de

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
Ynt: İSTANBULDA KOMLE DEDEKTOR YAPACAK VARMI
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2010, 19:52:41 »
nasıl bir dedektör arkadasım ona gore yazda cevaplayayım.

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2010, 00:22:59 »
Goldhunter hayırdır kendinemi yaptıracaksın yoksa ticarimi düşünüyorsun bilgi verirsen her türlü yardımcı olabiliriz

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2010, 23:18:14 »
tekdedektör YAPITORUM yazmışsın yaptırıyormusun yapıyormusun dedektörümü fikirlerinimi bizimle paylaşacaksın şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı syo

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2010, 09:57:44 »
Tekdedektör toğprağın altını gösteren videoyu koysanda bizde senin uzman olduğuna karar versek.
BİR NAMAZLIK SALTANATIN OLACAK TAHT MİSALİ O MUSALLA TAŞINDA

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2010, 02:03:13 »
tek dedektör kardeş şu yeni calişmanın kroki shema sını cis sen de bizde bi fikir sahibi olsak 

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2010, 12:01:32 »
Arkadaşlar bu tek dedektörü ben sanki donanımhaberden hatırlıyor gibiyim yanlış hatırlıyor olabilirim ama  :D

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2010, 11:41:41 »
istanbulda tekdedektor yapacakbırı var  oda benım  calısmalarım bıtmek uzezere  yılbasına yetıstırmeye calısıyorum  aslında yetısır fakat gun ıcı iş yerındeyım o yuzden aksam calısabılıyorum buda benı frenlıyor  sıstemı sıze blog seklınde anlatırım nede olsa bu bılgılerın buyuk bolumu telıf hakları gızlı olsada  bır kısmını sızınle paylasırım  mezara goturcek degılım bılgılerı  dıger arkadaslarınızla paylastım yazıları sız goremıyorsanız aynısını sıze gondereyım *** md 1711*** entegresını ınceleyın  pdf dosyasını datasett  de var **orda aplktıons *** yanı kullanım alanı metal dedektorunde kullanıler yazısıvar bu entegreyi cok ıyı ınceleyın eskı usullerden vaz gecın benden demesı  anten teknı farklı  zaten yuz yıllar boyleydı yenı bı teknıkte degıl zaten  bazıları ıspat gerkıyor dıyor ama  bu sıteye  fotagraf ekleyebıldım bende anlamadım  neyse  
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2010, 12:01:22 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2010, 15:17:00 »
Merhaba TEKDEDEKTOR , senin ultrasonik piezo ile deneylerini yaptığını  vurguladığın sistem Ruslarınkine çok benziyor, sen denemeleri  Simulasyon program  ile mi denedin yoksa torpakta mı denedin, Toprakta ise nekadar derine inen sonuçlar aldın.  (Mesela 1ytl kaç Cm den algılandı).

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2010, 16:14:50 »
Merhaba TEKDEDEKTOR , senin ultrasonik piezo ile deneylerini yaptığını  vurguladığın sistem Ruslarınkine çok benziyor, sen denemeleri  Simulasyon program  ile mi denedin yoksa torpakta mı denedin, Toprakta ise nekadar derine inen sonuçlar aldın.  (Mesela 1ytl kaç Cm den algılandı).
s.a.
ustalar bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz? en önemlisi bu konuda kaynak teşkil edecek belgeler varmıdır? ayrıca bununla ilgili video görüntüler vs. en azından aklımızın yatması açısından
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2010, 18:30:49 »
  Ultrasonic sistemler ile mesafe ölçme devereleri üzerine çalıştım. Bu sistemle metal algılandığı hakkında bir doküman yada deney yada devre görmedim. Sadece ultrasonic sinyallerin az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçişi sırasında yansımalarından dolayı mesafe ölçümü yapılabildiğini biliyorum.

Sizin bahsettiğiniz md1711 in datasheetini inceledim orada "Metal flaw detection" şeklinde bir ifade bulunuyor. Bu ifade metal dedektöründe kullanıldığını yansıtmıyor. Bu ifade metal hata dedetörlerinde kullanıldığını yansıtıyor. Peki metal hata dedektörleri nedir? Metal hata dedektörleri kütle halindeki metalin içindeki boşluğu dedekte etmek için kullanılan ultrasonic sistemlerdir. Bu sistemler de en başta yazdığım az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçiş sırasındaki yansıma prensibi ile çalışır. Burada gönderilen de alınan da ses olduğu için ses hızından yola çıkılarak ortam yoğunluğu değişimi tesbit edilir.
Şimdi gelelim sizin bahsettiğiniz usule. Bu usulle yoğunluğu homojen olan bir kütlenin içindeki farklı yoğunluğu(boşluk v.b.) tesbit edebiliriz. Fakat bu durum yoğunluğu hiç de homojen olmayan toprakta nasıl olur? Bunu denemek lazım.

Bu bağlamda tekdedektör bize toprak denemelerinden biraz bilgi verirmisin? Topraktaki yoğunluk dağılımının yarattığı problemleri çözebildin mi? Ayrıca başta da bahsettiğim gibi ben ultrasonic mesafe ölçümü ile ilgili çalıştım. Ben projemde 4 metrede transmittere tam paralel düz yüzeyli 5cmx5cm bir cismi algılayabiliyordum ama bunun için transmitterime 200V genlikli bir sinyal uygulamam gerekiyordu. Sen projende genliği nasıl ayarladın? Tabii birde işin transmitter kısmı var gönderdiğin şey ses olunca transmitter de çok fark ediyor. Transmitter olarak ne kullandın?

Şimdilik acele yazdığım için aklıma bunlar geliyor. Bu konuklarda bizleri aydınlatırsan konu üzerine daha iyi yoğunlaşabiliriz.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2010, 20:56:43 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2010, 19:07:04 »
Ultrasesle toprak altı görüntüleme üzerine ar-ge çalışmaları yapıldığını duymuştum lakin bu yöntemle ancak bir çok propu toprağa gömerek ve propların çevresini ıslatmak suratiyle görüntüleme yapılabildiğini
duymuştum...lakin halihazırda böyle bir sistem yoktur bunlar hala ar-ge sürecindedir...Bu TEKDEDEKTÖR ü ise fazla ciddiye almayın,kanaatimce kendisinin iddiaları gerçek değil...verdiği bilgiler ise ciddi anlamda bilgi sayılmaz..önemle üzerinde durduğu şu MD1711 entegre ise datasheetini incelerseniz eğer sadece transducer leri sürmede kullanılan bir entegredir..sanırım kendisi ya hayal aleminde yaşıyan hafif tirgeri sıyırmış biri yada bilinçli olarak asılsız cihazını saf definecilere kakalama peşinde...bu forumu ise basamak olarak kullanmak niyetinde...Arkadaşın iddiasasını ispat için  bir video bekliyoruz kendisinden...yoksa burda forumu boşa meşgul etmesin...
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2010, 19:28:22 Gönderen: ercan »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2010, 21:25:28 »
BEN ONCELIKLE  BIR ARKADSIMIZ  BU FORMU BASAMAK  OLARAK KULLANDIMI IDDA ETMIS KESINLIKLE  BURASI  BENIM ICIN BASAMK DEGIL ARTI BEN  KIMSEYI  YALANCI BIR CIHAZ YAPARAK KANDIRMIYORUM   BU ORTAM  DEDEKTOR KONUSUNU TARTISMAK  ICIN  IYI BI YER BILGILERINI  ITARTISMK ICIN IDEAL BIR YER ISPATI ICIN  BIRAZ BEKLESENIZ SIMDI DENEYLERIM TAM BITMEDEN   ANCAK KARTIMIN FOTAGRAFLARINI GOREBILIRSINZ BIDE OSILOSKOPTA  DENEY CIKTILARINI SINYALLERI   AMA SIZ BUNLARIDA GORSENIZ INANMASSINIZ  BIRYERDEN CEKMIS DERSINIZ NEYSE  BIDE  BIR SURU ENTEGRELER VAR HATTA INANMASSINIZ AMA YURT DISINDAN BULAMADIGIM ENTEGRELERI GETTITDIRDIM  KARAKOYDE  OZKUL ELEKRONIK  VAR  BILEN VARSA    MD 1711  BU ISTE KULLANILMIYOR DEMISSINIZ  DENEDINIZMI  BEN ZATEN BU ENTEGREYLE  YAPMIYORUM BUNU BIR ORNEK OLARAK VERDIM   ARTI SADECE  VERICI  KATI   SURMEDE KULLANILIR  BEN BU ENTEGREYLE HERSEY BITIYOR DEMEDIM HANI ALICI KATI** HANI  ZAMANLAYICI  HANI ** SINYALI KESEN  VE VERN  ROLELER  BUN LAR BIR BUTUN  HALINDE    TAMAM KARDESLERIM  ACIKLIYIM  BIR ORTAMDA SESIN YAYILMA HIZI  ESNEKNEKLIK MODULUNUN  YOGUNLUGA BOLUMUNUN KARE KOKUYLE HESAP LANI YANI TOPRAGIN ICINDE SESIN HIZNI  YOGUNLUGU VE ESNEKLIGI  BELIRLE** PIOZE KULLANMIYORUM  PIYASADA ZATEN BULAMASSINIZ  BEN  TRANSDUSER OLARAK TELIF HAKLARI  GIZLI BIR METARYELI UYGUN FREKASNTA  KESTIM  VE BU  BIR BOBIN  SARMANIZ GEREKIR  BU  METARYELE  UYGUN FREKANSI VERDINIZDE BIR PISTON GIBI  TITRER ISTE BU SINYAL TOPRAGA BIR HUZME HALINDE YAYILIR GUCUYLE ORANTILI VE OLUSAN MANYETIK  ENERJIYLE GONDERIRSINIZ    MD 1711 BIR ANTEN VAR AMA  NASI BIR ANTEN  ONU BILEN VARMI  ** HERSEYI BOS VERIN BILIM ADAM LARI  ELEKTRONIK  BILGILERIN  OZEL OLANLARI  GIZLIDIR  ACIKLANMAZ  2 DUNYA SAVISINDAN SONRA  BIR KISMI  ACIKLANDI  BUNLARIN ICINDE  BIR KITAP YAZILDI BU KITABI BILEN VARMI  ICINDE  RADARLARDAN TUTUN  SONARLARA  VERICILERDEN TUTUN  OZEL  MUHABERE SAVASLARINDA  HATTA ANTI CEMIN YAPI SISTEMLERINE KADAR  VAR  VAKUM TUPLU  SISTEMLERLE CIZILI BIR KITAP  COK DEGERLI  BULUN BU KITABI  BEN ARKAMA YASLANIRIM SIZDE VERDIM BILGILERI  DEGERLENDIRSENIZDE YOLUMUZA BAKSAK  
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2010, 21:27:13 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı asel38

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2010, 22:35:18 »
s.a
arkadaslar bu ne bir fikri olan

« Son Düzenleme: 23 Ekim 2010, 22:37:27 Gönderen: asel38 »

Çevrimdışı asel38

• Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 23 Ekim 2010, 22:45:35 »
pardon yazı ingilizce olunca okumadan geçmişim infraret kamera imiş

Çevrimdışı asel38

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 23 Ekim 2010, 23:10:50 »
** PIOZE KULLANMIYORUM  PIYASADA ZATEN BULAMASSINIZ  BEN  TRANSDUSER OLARAK TELIF HAKLARI  GIZLI BIR METARYELI UYGUN FREKASNTA  KESTIM  VE BU  BIR BOBIN  SARMANIZ GEREKIR  BU  METARYELE  UYGUN FREKANSI VERDINIZDE BIR PISTON GIBI  TITRER ISTE BU SINYAL TOPRAGA BIR HUZME HALINDE YAYILIR GUCUYLE ORANTILI VE OLUSAN MANYETIK  ENERJIYLE GONDERIRSINIZ    

tek dedektor bahsettiğimiz bobin yapısı tıbbi nebuluzatorlerin piozosunun suruldugu bobin gibimi yoksa materyal dediğiniz şeyin manyetik etki yapabilecek etrafına sargı gibi bi şeymi vericide kullanılan bobinle algılama yapılamayacağı için alıcıda farklı ince piezo kullanıyorsunuz herhalde (tabii detay anlamına gelen yanıt kullanmayabilirsiniz) bende benzer bir projeyi su kacakları icin yapıyorum
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2010, 23:12:35 Gönderen: asel38 »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #16 : 23 Ekim 2010, 23:27:49 »
tekdedektör

Sizden yazılarınızda imla kurallarına biraz daha dikkat etmenizi rica ediyorum. İnanın yazdıklarınızın birçoğunu anlayamıyorum. Bu kadar devrik cümlelerle ve imla kurallarından uzak yazmanız insana "acaba" dedirtiyor...

Gelelim konumuza, deneylerim bitmeden ancak kartı görebilirsiniz demişsiniz. Siz toprakta yaptığınız deneylerin birkaç videosunu ekleyin bu yeterli olacaktır. Birde yazdıklarınızdan anladığım kadarınca siz bu tür bir algılama sisteminin var olduğunu başkalarının bu sistemi kullandığını ve sizin de bu sistem ile çalışan bir cihaz yaptığınızı söylüyorsunuz. Bizimse sizin bu yaptığınıza inanmadığımızı düşünüyorsunuz. Aslına bakarsanız ben öncelikle bu tür bir metal algılama sisteminin olup olmadığını sorguluyorum sizin yapıp yapmadığınızı değil.

Ayrıca ben bahsettiğiniz entegrenin datasheetinde yazanları burada yazdım kendi kafamdan bişey eklemedim. Entegreyi üreten firma kendisi metal hata dedektörlerinde kullanıldığını belirtmiş. Varsa başka entegre adını verin datasheetine application notuna bakalım gerçekten dediğiniz gibi kullanılıp kullanılmadığını öğrenelim.

Son olarak burada sizin çalıştığını iddia ettiğiniz sistem ile ilgileniyoruz başka birşeyle ilgilenmiyoruz. Bu nedenle sizde kendinizi savunmak yerine bu sistemi güzelce anlatsanız, kanıtlasanız bizlerde dediğiniz gibi yolumuza baksak daha iyi olmaz mı?

insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #17 : 24 Ekim 2010, 00:23:58 »
aynen karadağ ustam size katılıyorum...
biz kimseyi yalancılıkla suçlamıyoruz. amacımız olabilirliği varmı? kanıtıda gerek çalışan devre, şema veya en önemlisi bir video görüntüsü ama yalansız

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #18 : 24 Ekim 2010, 12:38:46 »
s.a.
tekdedektör adlı ustamızın bahsettiği konu ultrasonic radar türevi olabilir mi?
ekte bununla ilgili bir pdf formatlı bir çalışma yapılmış, buna benzer bişey olabilir mi?

16f877 ile yapılmış ama tam anlayamadım konuyu

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #19 : 24 Ekim 2010, 12:57:09 »
kocaeli  ünv. mühendislik fakultesi öğrencilerinden birisi ultrasonıc ile ilgili örnek bir çalışma yapmış. dosyanın türkçe olması benim gibi konuyu anlamaya çalışanlar için ve ingilizce özürlü olanlar için iyi bir döküman..
http://www.upload.gen.tr/d.php/s15/9r47coxk/proje1_raporu.pdf.html