Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 309026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oongit

• Ziyaretçi
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #40 : 14 Aralık 2010, 22:25:37 »
Yine CCP kanallarını kullanarak, 16F877'nin bir özelliği olarak, yükselen ve düşen kenar algılamalarında CCP biriminin Capture modunu kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #41 : 14 Aralık 2010, 22:32:34 »
Yine CCP kanallarını kullanarak, 16F877'nin bir özelliği olarak, yükselen ve düşen kenar algılamalarında CCP biriminin Capture modunu kullanabilirsiniz.

usta doğrudur yükselen kenar, düşen kenar uygulamalarını pek denemedim, benim çalışmalarım anlattığım gibi 1-0 tekniği, işimi görüyor ve kalıbım bu şekilde oturdu. ama isterseniz siz de bu şekilde bir çalışma yapın sonuçlarını görelim. sizin teknik iyi ise bizde size taşınırız  ;D
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : 14 Aralık 2010, 22:50:12 »
Estağfurullah... ;D

Devremi tam olarak bitirip, hava ve arazi testlerinin fotoğraflanması, videoya çekilmesi vs. gibi işlemlerin tamamlanmasının ardından, büyük bir ZEVKLE, istediğimizde çalışarak neler başarabileceğimizin bir göstergesi olarak, devre şeması, PCB'si ve programımın açık kaynak kodları ile yayınlayacağım ki; devir, Avrupa'dan Türkiye'ye metal dedektörü şeması ithal etmek değil, Türkiye'den Avrupa'ya şema ihraç etme devri olsun...

Geotech'de yayınlanan, bir çoğu hakkında yeteri kadar bilgi dahi verilmeyen, hattâ özellikle yanıltıcı şemalarla çok zaman ve para kaybettik. Buna " Dur !!! " demenin vakti, çoktan geldi de geçiyor bile... "uykusuz" ve Delta Pulse ile başlayan bu serüven, "emekli AMCA", "Master Hunter", "asenkron" ve ismini şu an hatırlayamadığım ustalarımızın, üstadlarımızın övgüye mazhar çabaları ile devam edegeldi. Bayrağı teslim alma ve yürüme, hattâ koşma zamanımız gelmiştir...

Hazır yeri gelmişken; ben de; "şimdilik" bitmiş olan verici katım hakkında "kısaca" bilgi vereyim:
Frekans Aralığı: 70-500 Hz. Kademeli Donanımsal PWM
Duty Cycle: %10 ile %75 arası, %5'erlik dilimler halinde ayarlanabilir
Yazılım dili: CCS C
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2010, 22:52:46 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #43 : 14 Aralık 2010, 23:12:14 »
eleştiri değil usta ama öğrenme adına soruyorum. neden 70-500 Hz. lik frekansınızı donanımsal yapma gereği duydunuz oysa yazılımsal olarak aşamıyormuydunuz? malum bu donanımı kontrol etmek için komtator yada benzeri bişey kullanmak gerekiyor. oysa yazılımsal yapmış olsaydınız butonlarla kontrol olurdu diye düşünüyorum.

duty cycle evet zaten PI sistemde güç kısmı bu şekilde elde ediliyor. ve özellikle butonlarla kontrol edilebiliyor.

metal dedektörlerinde ki genel düşüncenize katılıyorum. ithal edilen şemalar bizim yapacaklarımızdan çokta yüksek değil, hele de hazır satılanlar ödenen değerleri kadar değil, belirtilen mesafelere yakalayamıyor. bizim sıkıntımız AR-GE dediğimiz araştırma geliştirmedeki yaşadığımız kısıtlamalar, avrupalılar bizim ulaşamadığımız entegrelere, ölçü aletlerine rahatlıkla ulaşabiliyor. biz bazen oluyor ki paradan geçiyoruz bulmakta zorlanıyoruz. çoğuna da bütçemizden kaynak ayıramıyoruz. yani kendim için demiyorum ama (sakın yanlış anlaşılmasın) imkansızlıklara rağmen avrupadaki insanlarla yarışmaya kalkıyoruz.  kendim için de söyleyeyim. evimde bir vitrinim var ve bütün herşeyim bunun içinde çalışırken getir-götür. düşünün angaryayı  ;D  ;D  ;D

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : 14 Aralık 2010, 23:26:22 »
eleştiri değil usta ama öğrenme adına soruyorum. neden 70-500 Hz. lik frekansınızı donanımsal yapma gereği duydunuz oysa yazılımsal olarak aşamıyormuydunuz? malum bu donanımı kontrol etmek için komtator yada benzeri bişey kullanmak gerekiyor. oysa yazılımsal yapmış olsaydınız butonlarla kontrol olurdu diye düşünüyorum.

duty cycle evet zaten PI sistemde güç kısmı bu şekilde elde ediliyor. ve özellikle butonlarla kontrol edilebiliyor.
Donanımsal yapmak çok daha mantıklı bence... Neden?

Çünkü; istediğim PWM üretilirken, ilgili PIC kendisine emredilen diğer komutlarla meşgul oluyor ve bunun için ekstra bir zaman harcamıyor... Yazılımsal olarak PWM kullansaydım, sürekli kesme komutlarıyla uğraşmam gerekecekti ve dolayısıyla bunun için kullanacağım her komut için ekstradan zaman kaybedecektim. Oysa şimdi; tam anlamıyla PIC'e, "Şu PWM'i, şu genlikte üret ve gerisine karışma" diyorum. İkincisi; hem çeşitli frekansları anında alabilmek ve Duty'i değiştirebilmek için sadece buton kullanıyorum. Her frekansı tek butonla sırasıyla gezmektense, istediğim frekansa atadığım butonla anında gidebiliyorum.

Bir de sanırım şu noktada küçük bir karmaşa var:
Benim donanımsal PWM dediğim olay, yine yazılımla yapılıyor. Yani bu işi yine PIC yapıyor. PIC'in içinde dahili olarak bulunan PWM kanalına donanımsal PWM deniyor. Siz bunu yazılımla açıp kapatabiliyorsunuz...

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : 15 Aralık 2010, 00:45:06 »
Yani örnek olarak:

void main()
{
     ...
     setup_timer_2(t2_div_by_16,222,1);
     set_pwm1_duty(25);
     setup_ccp1(ccp_off);     //CCP birimi devre dışı ya da,
     setup_ccp1(ccp_pwm);   //CCP birimi PWM modunda çalışacak
     ...
}

gibi...

Yani ekstradan 555 veya 556 kullanılarak PWM üretme ve bunu PIC'le kontrol etme olayı yok

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #46 : 15 Aralık 2010, 10:33:32 »
s.a.
peki usta bu pwm i ürettik bunu nasıl 50-500 Hertz aralığında yapacağız? malum hız bizim için önemli zira yazılım esnasında bir çok matematiksel işlem yapıyoruz. ve bu işlemler için belirli bir hız olması gerektiğine inanıyorum. yani 1Mhz kristal taktık diyelim.(ki biz 50 hertz-100 hertz  seviyelerinde bir frekans üretebilmek için PWM de 1-2Mhz lik kristal takmamız lazım, atmega serisi için bişey diyemem bilgim yok)   16F877A için 1 Mhz kristalle işlem hızımızım saniyede 250 işlem değil mi? bu bence çok yavaş kalır.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2010, 10:34:37 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #47 : 15 Aralık 2010, 10:47:22 »
bu arada oongit usta protonda bu kadar kalmak yeterli bende yavaş yavaş CCS ye geçmeyi düşünüyorum. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #48 : 15 Aralık 2010, 11:22:09 »
hocam sizi gönülden tebrik ediyorum. umarım bu ülkede bu cihazda sizin başarınızla hak ettigi yeri bulur diyorum.
saygılar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #49 : 15 Aralık 2010, 12:22:46 »
tşk. ederim. nasipse bu devrenin kartını akşam tekrar basacağım, zira ilk yaptığımı dağıtmıştım. yapacak arkadaşlara yardımım dokunsun istiyorum. şimdi benimle bu hafta sonu kimler yapıp deneyecek? elleri görelim. admin arkadaşım kusura bakmasın katılım 2-3 kişi ile sınırlı kalırsa projeye devam etmeyeceğim. zira heves kalmıyor.

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : 15 Aralık 2010, 12:27:44 »
usta pcb yi basıyorum birazdan lf398'i bluemaviden sipariş geçtim çıkartığım pcb nin fotoğraflar yarın sabah siteye eklerim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #51 : 15 Aralık 2010, 13:00:31 »
tamam usta seninle 2 olduk, başka denemek isteyen yokmu?

bu arada ben LCD ekranımızın görüntü konfigürasyonu hakkında paylaşım istiyorum. ben 4x20 LCD ekran kullandım. bu ekranda
1 satırda dedektörümüzün ismi ve devre voltajımız olacak (simülasyonda v tam gözükmüyor sizi aldatmasın)
2. satırda göndermemizin gücü ve eşik değerimiz olacak (güç dediğimiz palsimizin süresi eşik dediğimiz de toprak değeri ile anlık okuttupumuz değer arasında bir değer girip bu değeri azaltarak veya çoğaltarak bir nevi deltada ki eşik potu gibi olacak)
3. satırda ki hassasiyet bise örnekleme penceresinin sinyal üzerinde kaydırılması olarak belirledim
4. satırımızda bargraf olacak ve bargtafın ilk 3 satırı rakamsal olacak yani algılama mesafesine göre rakam artacak veya azalacak
benim düşüncem bu,  LCD yi nasıl kullanışlı yapabiliriz. fikirlerinizi bekliyorum

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #52 : 15 Aralık 2010, 17:10:40 »
s.a.
LCD görselliğinden önce oluşturacağımız menü nasıl olmalıdır? nereleri kontrol etmeliyiz?
benim klasik menü kontrolüm şu şekilde ;
1. power (güç kısmı) bu kısımla gönderme palsimizi 80uS ile 1mS arası yukarı ve aşağı butonları ile kontrol etmek (açılışta 300-400uS sabit değerde çalışıyor)
2. Hassasiyet kısmı; bu kısımda hassasiyet noktası çok yerden ayarlanabiliyor. bunlar ister örnekleme penceresini ileri geri kaydırmak ister toprak değerimizle anlık değerimiz arasına girilen sabir bit değeri yukarı aşağı çekerek (genellikle 10 yada 20 değerini girip bunu aşağı çektikçe hassaslaştırmak yukarı çektikçe de stabilite elde etmekte kullanıyorum.) devrenin sabiti 20 girildiğinde orta noktası 10 gibidir. daha başka hassasiyet noktalarımızda mevcut olup ayrıntıya girmek istemiyorum. ben klasik ve bilindik yöntemleri aaçıklıyorum.
devreye aslında bunlarda fazla gerereksiz ama butonsuzda olmaz değil mi? başkaca neler eklenebilir?

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #53 : 15 Aralık 2010, 17:16:42 »
baskı devresini görelim bende katılırım

Çevrimdışı alemdar

• Yüzbaşı
« Yanıtla #54 : 15 Aralık 2010, 18:07:08 »
selami ellerin dert görmesin, nazar olacaksın sonra hocalarda gezdireceğiz seni. maşallah diyelimde devamı gelsin burada yapan olmasada sıkma canını dünyanın her tarafında meraklılar var tahmin edemeyeceğin kadar devreyi kurup yapan olur. 24 volt besleme yapmışsın çok güçlü olmalı cihaz bir 7-8 metreye iner sanırım.neyse bizim makineler sanırım karadenizin derinliklerini görecek.baksınlar ki derinde ne var balık mı petrol mü.belki o işe yarar bu oyuncaklar.hadi allah yolunu açık etsin...

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : 15 Aralık 2010, 19:51:11 »
s.a.
peki usta bu pwm i ürettik bunu nasıl 50-500 Hertz aralığında yapacağız? malum hız bizim için önemli zira yazılım esnasında bir çok matematiksel işlem yapıyoruz. ve bu işlemler için belirli bir hız olması gerektiğine inanıyorum. yani 1Mhz kristal taktık diyelim.(ki biz 50 hertz-100 hertz  seviyelerinde bir frekans üretebilmek için PWM de 1-2Mhz lik kristal takmamız lazım, atmega serisi için bişey diyemem bilgim yok)   16F877A için 1 Mhz kristalle işlem hızımızım saniyede 250 işlem değil mi? bu bence çok yavaş kalır.
Aleyküm selâm...
Her işlemi tek bir işlemci yapsın, işlemci hızımda 20 MHz. ve hattâ daha da hızlı olsun derseniz eğer, kesintisiz düşük frekanslı PWM (50-100 Hz. vs.) üretmeniz çok ama çok zordur ve kesinlikle stabil değildir. İşlediğiniz her komutta ve kesmede frekansınız bozulmaya başlayacaktır.

Yani;
HIGH PORTA.0
PAUSEUS 100
LOW PORTA.0
PAUSEUS 100 olayı yazılımda çok çok basit olsa da, problem çıkarma ihtimali yüksek gibime geliyor. Ancak diğer yandan da; 16F877 için 20 MHz saat hızında üretebileceğiniz PWM frekansı min. 1.2 kHz. dir. Ben de sırf bu yüzden verici katımda ayrı bir işlemci kullandım.

1MHz kristal kullanıldığında;
Fkomut= Fosc / 4
=1000000/4
=250000 Hz.

T=1/F
=1/250000
=0,000004 sn.
=4µn. komut işleme hızı
Yani 1 saniyede 250000 komut işleniyor demektir... Sizin kristalinize bağlı hızınız ise saniyede 5000 komut değil, 5000000 komuttur. Saygılar...
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2010, 20:00:29 Gönderen: oongit »

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : 15 Aralık 2010, 20:03:32 »
bu arada oongit usta protonda bu kadar kalmak yeterli bende yavaş yavaş CCS ye geçmeyi düşünüyorum. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?
Bildiğim kadarıyla, elimden geleni yapmaya çalışırım. Ancak benden çok daha usta arkadaşlarımız var bu konuda. Ben de yeni sayılırım c konusunda, ama çalışıyorum vaktim olduğunca...

Ben olsam; LCD ekran için menü düzenlemezdim meselâ... Meselâ 2 adet ayarımız var. Biri eşik diğeri de genlik olsun ve bunlar da butonla kontrol ediliyor olsun. Bekleme modunda ekranda tüm ayarları görebilelim. Ayar butonlarından birine basıldığında LCD ekranı silinsin ve sadece o an yapılan ayarla ilgili verileri göstersin. Daha şık olmaz mı sence? Sadece bir fikir...

Bir de; katılım az olur, kimse yapmaz falan diye de düşünme... Emin ol; foruma katılmamış olup da, burada yayınlanan şemaları o kadar çok yapan insan var ki, şaşarsın... Sen devam et böyle, bırak katılan katılsın, paylaşan paylaşsın... Bu konuyu 1000 kişi okur, 5 kişi uygular, 20 kişi yapmadan olumsuz eleştirir vs... Sen işine devam et, kafana takma... Provakasyonlara gelme yani  ;)
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2010, 20:16:46 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #57 : 15 Aralık 2010, 20:17:13 »
usta o zaman siz denediniz mi karşılaştırma olarak? yardımcı olurmu bilmem ama miner serisi dedektörler dediğiniz gibi çift işlemci ile yapılmış, 20 euroluk traccolarla v. regülatörleri kullanılmış sadece mosfeti 28 lira (BUP314) yani devreyi uygulayın 200-300 den aşağı maledemezsiniz. oysa ben o dedektörüde gördüm, mesafede ne kadar olduğunu biliyorum pek içaçıcı değil, ama ezberci olmayayım bilmediğim konuda elbette ki bir bildiğiniz vardır? 2 işlemcili aslında olabilir. ama devreye katkısı ne kadar olur inanın bende merak ettim doğrusu. sizin deneme şansınız olursa sonucu paylaşmanızı bekliyorum.

CCS dilinde yeni iseniz benim için avantajdır, zira yeni olanlar hiç bilmeyenlerin sıkıntılarını daha iyi anlıyor. çok ileri derecede bilseydiniz öğreteceğinize de belki sıkıntı olabilirdi. yazılımı öğrenme konusunda hala talibim.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #58 : 15 Aralık 2010, 20:17:55 »
baskı devresini görelim bende katılırım

baskı devreyi ve yerleşim  planını yayınladım önceki mesajlarımı kontrol edebilirsiniz.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #59 : 15 Aralık 2010, 20:19:30 »
selami ellerin dert görmesin, nazar olacaksın sonra hocalarda gezdireceğiz seni. maşallah diyelimde devamı gelsin burada yapan olmasada sıkma canını dünyanın her tarafında meraklılar var tahmin edemeyeceğin kadar devreyi kurup yapan olur. 24 volt besleme yapmışsın çok güçlü olmalı cihaz bir 7-8 metreye iner sanırım.neyse bizim makineler sanırım karadenizin derinliklerini görecek.baksınlar ki derinde ne var balık mı petrol mü.belki o işe yarar bu oyuncaklar.hadi allah yolunu açık etsin...

oo alemdar usta sen buralara gelirmiydin ustam, nazar değmez bana usta ya kötüye bişey olmaz  ;D bu aralar kayıpları oynuyorsun. hayır mı? kış aylarındayız  ayranda içmedik ama