Gönderen Konu: Ultrasonic Metal Dedektor (Profesyoneller için).  (Okunma sayısı 45767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beyaz

• Ziyaretçi
Ynt: Ultrasonic Metal Dedektor (Profesyoneller için). UYKUSUZ ARKADAŞA
« Yanıtla #20 : 05 Temmuz 2009, 10:14:25 »
SİNYALIN PİLASTİGE DEGİP GERİ YANSIMASI YARASA SİNYAL ÜRETEBİLİRSEN ÖYLE MÜMKÜN OLUR BİRDE DENİZ ALTILARI BULMAK İÇİN YAPILAN RADARLAR BUNLAR İLEDE OLUR .BENDE DENİZ ALTILARIBULMAK İÇİN ŞEMA VAR MSN  GELİRSEN ŞEMAYI YOLLARIM.BURDAN ŞEMA GÖNDERECEK YERİ BULAMIYORUM NEDENSE.

wildest

• Ziyaretçi
Ynt: Ultrasonic Metal Dedektor (Profesyoneller için).
« Yanıtla #21 : 12 Temmuz 2009, 16:11:53 »
ben bir fizikçiyim bu konuda şoyle diyebilirim;
   sesin en iyi ilerlediği ortam katı 2.sıvı 3. gazdır.. bunu nerden mi çıkardım filmlerdede görürdsünüz treni havdan deil de raylardan dinliyolar ya da kulagınızıbirmetale dayayıp bi darbe yapın ses şiddetli gelir ...zaten küçükken yaptığımız diyafon tarzı kutularda arada tel kullanılırdı...

wildest

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 12 Temmuz 2009, 16:15:53 »
merBA BEN bir fizikçiyim bu konuda şoyle diyebilirm.

wildest

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 12 Temmuz 2009, 16:28:12 »
elimdeki fizik serway kitabına gore sesin hızı aliminyum ortamında 5100m/s su da 1500m/s bide şöyle diyo sıvılarda sesin hizi katılara oranla daha düşüktür...havada ise 343m/s zaten..burdan şoyle sonuç cıkıyo katılarda ses daha hızlı yayılıyor.. frekans meselesi ise şoyle bir odadaki en duşuk enerjili ses dalgası ; frekansı duşuk olan ses dalgasıdır ama sabit genlikli olursa... burdan da şu anlaşılıyo sesin giriciligine hem frekans hemde genlik etki ediyo guc yoğunluk la genlikle ve frekansla orantılıdır yuksek frekans daha güçlüdür...ha biz duyamayız o bzim vucutsal sorunumuz ama balıklar duyabilirmiş....ben bi fizikçiyim işinize yarayabilir diye düşündüm es geçilmemesi gerekir bide her metalin ses hızı biribirinden farklı al=5100m/s cu=3560m/s demir=5130m/s kurşun= 1322m/s ayırdım için kullanılabilir. yuksek frekanslı duşuk genlikli sesler toprakta çok derinlere inebilir diye düşünüyorum.....

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 24 Mart 2011, 15:37:07 »
elimdeki fizik serway kitabına gore sesin hızı aliminyum ortamında 5100m/s su da 1500m/s bide şöyle diyo sıvılarda sesin hizi katılara oranla daha düşüktür...havada ise 343m/s zaten..burdan şoyle sonuç cıkıyo katılarda ses daha hızlı yayılıyor.. frekans meselesi ise şoyle bir odadaki en duşuk enerjili ses dalgası ; frekansı duşuk olan ses dalgasıdır ama sabit genlikli olursa... burdan da şu anlaşılıyo sesin giriciligine hem frekans hemde genlik etki ediyo guc yoğunluk la genlikle ve frekansla orantılıdır yuksek frekans daha güçlüdür...ha biz duyamayız o bzim vucutsal sorunumuz ama balıklar duyabilirmiş....ben bi fizikçiyim işinize yarayabilir diye düşündüm es geçilmemesi gerekir bide her metalin ses hızı biribirinden farklı al=5100m/s cu=3560m/s demir=5130m/s kurşun= 1322m/s ayırdım için kullanılabilir. yuksek frekanslı duşuk genlikli sesler toprakta çok derinlere inebilir diye düşünüyorum.....

.........wildest  adlı arkadas......yuksek frekansın  cok derıne ınecegını  yazmıs  fakat  yuksek frekanslı seslerın  genlıklerı  dusuktur  bu nasıl olcak   alcak frekanslı seslerın se  genlı  ve  sıddetı daha buyuk olur...dıye dusunuyorum        arkadaslar  bu konu daha once tartısılmıss       

Çevrimdışı kürekçi

• Teğmen
  • *
  • co-pilot
« Yanıtla #25 : 25 Mart 2011, 00:08:59 »
s.a. enteresan.. alet nasıl dizayn ediliyorki? deneme videosu falan varmıdır..

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 25 Mart 2011, 09:11:24 »
s.a. enteresan.. alet nasıl dizayn ediliyorki? deneme videosu falan varmıdır..

.........bu  sıstemın dızaynı  cok  karmasık  bır kac sema   vermıs olsam    tartısması  10 sayfayı bulur......   bu gıbı  semaları nette bulamasınnız  fakat  kendınız edındınız tecrubelerle  genıs  bır calısma  kutuphanenınz   ve kafanızdan  sıtem yorumu yapabılme  yenı  sema  devreler  cızmek ıcın  bellı asamalara gelmıs olmak gerekır

.......ERCAN  ..kardesımız  bu ıslerın ıcınde oldu  bellı  yazılarını okudum  ne kadarda benı ılk bastan elestırsede   benım ıcın degerlı bırı......... benım bıldım  seylerı onun da bıldını tahmın edıyorumm.....ama  ne zamandır yok  sıtede

sıstemı  olmaz demeyelım  yapıcı olmaya  calısalımm... bıldınız bısıyler varsa hatta katkıda bulunmalı

saygılarr herkese   

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #27 : 25 Mart 2011, 13:45:02 »
Arkadaşlar çalıştığım firmada çeşitli ultasonic projeler tasarlamış biri olarak ultrasonic sinyallerin beton, demir v.b. kütlelerdeki boşlıkları nasıl bulduğu konusunda çok kısa bilgi vermek istedim. İlk olarak ultrasonic projelerde mantık, yoğunluk farkından dolayı yansıyan sinyalin yükseltilerek gönderilen sinyalle arasındaki süreye göre yapılan hesapla ile yansımanın ne kadar uzaktan olduğunun anlaşılması şeklinde çok kısa olarak özetlenebilir. Yani ses sinyalleri homojen (eşit yoğunluktaki) kütlelerde ilerleyebilir ve ilerlediği yoğunluktan farklı bir yoğunluk ile karşılaştığında bir kısmı geri yansır. Bunun için "transmitterin sinyal gönderilecek yoğunluktaki kütlenin ya içinde olması" gereklidir yada bitişik olması gereklidir. Yani sinyal gönderilecek ortam homojen yoğunlukta değilse sinyal ya ilerleyemez yada çok az ilerleyebilir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılar 
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 25 Mart 2011, 19:19:44 »
Arkadaşlar çalıştığım firmada çeşitli ultasonic projeler tasarlamış biri olarak ultrasonic sinyallerin beton, demir v.b. kütlelerdeki boşlıkları nasıl bulduğu konusunda çok kısa bilgi vermek istedim. İlk olarak ultrasonic projelerde mantık, yoğunluk farkından dolayı yansıyan sinyalin yükseltilerek gönderilen sinyalle arasındaki süreye göre yapılan hesapla ile yansımanın ne kadar uzaktan olduğunun anlaşılması şeklinde çok kısa olarak özetlenebilir. Yani ses sinyalleri homojen (eşit yoğunluktaki) kütlelerde ilerleyebilir ve ilerlediği yoğunluktan farklı bir yoğunluk ile karşılaştığında bir kısmı geri yansır. Bunun için "transmitterin sinyal gönderilecek yoğunluktaki kütlenin ya içinde olması" gereklidir yada bitişik olması gereklidir. Yani sinyal gönderilecek ortam homojen yoğunlukta değilse sinyal ya ilerleyemez yada çok az ilerleyebilir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılar  

ornek vermek ıstemezdım ama  vereyımm    bılım adam adamları  insanlıga hızmet etmek ıcın  ultrason cıhazı  gelıstırıldı  ve  ınsan vucuduna  sınyalı  gonderebılmek ıcın   jelı buldu   buruaya kadar  hersey normal  ...........fakat  insan  vucududa  homojen yapıya  sahıp degıldır     mıkroskopla  baksanız   butun derı uzerınde hucrelerın   delık desık oldunu gorursunuz  bunuda  bos verın   derının altında  farklı  bırsuru  damar   kan  su  kemık  gıbı katmanlarda  var    bunu nasıl acıklıcaksınız sınyal gırdıkten sonra dahılması gerekır ozaman  ve anne karnındakı cocu gormmemız gerekır dımı   pekı..............
.........
...bılım adamları  oturup  insanlıga faydası olmuyan hatta tarıhı eserler ıcın zararı bıle  dokunacak   bır sıstem gelıstıremezlermı   topragada  uygun bır aparatla.......

....bırde  ekleyım  ultrason cıhazı  ve  benzerı cıhazlar  tadılat yapılarak asla  defıne ıcın kullanılmaz  bu mumku degıl   kucuk opamplı  surucuye  sahıp  tırler    ve  yuksek frekansta calıstıkları ıcın....derınlık olmaz ınsan vucudunun  derınlıgı  30 40 cm olsun  en cok...  yada   demır raylarındakı demırı catlak tepıt yapan  cıhazlar aynı  degerlendırılır....rayın kalınlıda  20  cm gecmez....bu sıstemler..ona gore tasarlanır pıozeler kullnlr  sıstem  rozenans olayına gore calısır  sınyalın yarım dalga uzunluna gore  kesılır  pıozelar.............bunun gıbı cokta ayrıntı  var daha tabııı.

iyi calısmalar......
« Son Düzenleme: 25 Mart 2011, 19:23:50 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı ibumail

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #30 : 27 Ocak 2013, 23:21:23 »
(Alıcı Transducer 5Khz değil (5621Khz AU frekansı yani 5,6Mhz) , farklı farkı frekanslar alıyor metale göre.)

6Mhz RF 'yi Transducer ses'e dönüştürülerek toprağa ses darbeleri olarak gönderiyor (hoparlör gibi 20Hz-20Khz'i ses olarak duyarız), yani toprağa saniyede 6 miliyon  ses darbesi  gönderiliyor.
 Bu ses darbeleri bir metale çarptığında o metalin kendine has olan çınlama (rezonans freq.) sesi geri yansıma yapar bu   ALTIN için  5,621Mhz yani (5621Khz) imiş,ALUMİNYUM için 3245Khz, BAKIR için 3872Khz, DEMİR için 4731Khz,GÜMÜŞ için 5278Khz, PLATİN için 5722Khz imiş, bu metallerden yansıyan  ses çınlamalar tekrar RX alıcı Transducer tarafından RF'ye dönüşür 128uS gecikmeden sonra  yükseltilerek hangi metalin frekansı geliyorsa o filitreden geçer (en baştaki şema'ya bakın)  ve tekrar yükseltilerek uyarı sesi alınır.

Yukardaki devrede gönderme 100Mhz diye düşünmüştüm ,fakat araştırınca gönderilen frekans 6Mhz olduğunu öğrendim.
Bu ultrasonik  metal ve malzeme tespit  dedektörü ve hareket algılayıcı devresidir. yüksek hareket hassasiyetine sahiptir. Hatta hava hareketli (sıcak hava yükselen, üfleme rüzgar) trimpot en hassas konuma yakın ayarlandığı zaman bunu tetikleyecek. Trimpot ile alıcı frekansı ayarlanabilir.

Verici 40kHz de istikrarlı bir ultrasonik sesi gönderir. Bu frekansta dalgaboyu 6 mm dir. Her.gi yansıyan ses ultrasonik alıcı tarafından tespit edilir. Daha sonra sinyal IC1 tarafından yükseltilir: A ve IC1: B. IC1: A C2 ve R5 üzerinden selfbiasing edilir. İlk amplifikatörün zaman sabiti ile 40kHz Sinyal izin ayarlanır. Birinci ve ikinci amplifikatör Arasında 40kHz sinyalin zarf aşağıdaki negatif tepe dedektörü (diyot D1 ve R8) vardır. Hiçbir hareket yoksa zarf sadece düz bir çizgidir. IC1 zaman sabiti: bu zarf takip edecek, böylece oda çok yavaştır. Bütün amplifikatörler AC DC sapma sorunları önlemek için birleştirilir.

C hem pozitif hem negatif darbeleri algılar: Sonra sinyal bir pencere dedektörü IC1 yoluyla beslenir. Her.gi bir hareket olduğunda pimi 7 potansiyelinin yarısını arz potansiyeli oturur ve ne D2 veya D3 gerçekleştirebilirsiniz. Pin 8 potansiyeli düşüktür. Sinyali artarsa D3 çıkış yüksek gitmek neden yapar. Daha sonra sinyal düşerse D2 hangi ayrıca çıkış yüksek gitmek neden yapar. Verilen bir dizi aşağıda ve yukarıda hem hareket potansiyelleri tespit yüzden adı pencerede dedektör devresi çünkü.

Sonra istenmeyen sahte sinyaller, bir amfi IC1 üzerinden bir alçak geçiren filtre ekranlar: D bir monostable flip flop olarak kurmak BC639 açmak için önemli bir darbe içine filtre yoluyla alır her.gi bir sinyal dönüştürür. Bu LED yanar ve ayrı bir röle veya size işaret etmek isteyebilirsiniz başka her.gi bir cihaza sürmek için bir Sinyal Out sağlar. Flip-flop monostable zaman sabiti yaklaşık yarım ikinci ve C8 ve R10 tarafından ayarlanır. D4 şarj ve deşarj süresi sabiti ayırmak için kullanılır. Hemen hareketi devre anahtarı tespit tanimlar ama sıfırlama için 1/2 saniye gecikme sağlar.

Bu devre kesinlikle pulse vlf  cihazlara göre daha sağlıklı çalışıyor 5000$ satılan markasını vermek istemediğim bir cihazda buna benzer çalışıyor 30cmlık parabol anten ile alıcı yapın

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
« Yanıtla #31 : 28 Ocak 2013, 01:06:13 »
bu söylediklerinize gerçekten inanıyormusunuz,
yoksa şaka mı yapıyorsunuz???

Çevrimdışı surge

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 31 Ocak 2013, 12:29:46 »
Sayın ibumail bahsettiğiniz konuda kullanılan tranducer hangileridir. Verici olanı güçlü olmalı

Çevrimdışı ibumail

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #33 : 31 Ocak 2013, 18:31:57 »
Hatalısınız verici çok güçlü olmak zorunda değil 50 -100 m2 taramak için hobi devrelerinde kullanılan alıcı verici radarlara ait sensörlerin alıcı kısmını parobol  25CM çapta antene bağlamanız gerekir.

Çevrimdışı surge

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 31 Ocak 2013, 20:14:04 »
LNB yerine bağlayacağız.
Ama Tranducerler frekanslarına göre ayrılıyor. 5 mhz lik devrede neden 40Khz lik kullanalım.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #35 : 12 Şubat 2013, 18:24:24 »
Ses ses  ile petrol aranıyor ve bulunuyor. Kaynak 8. sınıf fen ve teknoloji kitabı ses ünitesi sonu
saygılar.
TA5DF

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 15 Şubat 2013, 15:12:10 »
Hatalısınız verici çok güçlü olmak zorunda değil 50 -100 m2 taramak için hobi devrelerinde kullanılan alıcı verici radarlara ait sensörlerin alıcı kısmını parobol  25CM çapta antene bağlamanız gerekir.

merhaba  ibumail  ........bu iş  yukarda verdın devre kadar  basıtmı   bu cızımın kaynagı  neresı  acaba......

bazı  arkadaslar  dıkkat etmedımı  dusunebılır ama........soru soyleydı   ses dalgaları  topragın yuzeyınden  yansıma yapar dıye   yazılar okudum  bunu sımdı cevaplıyım  resımdekı 

resımde   gordunuz gıbı  ust borunun ıcıne bır ultrasonıc  verıcı yerlestırılmıs   ve topragın ustundekı  vatandas elındekı alıcı cıhazla  yerını tespıt edıyor  altdakı verıcı eger  sınyal gonderdınde  topraktan yada boruya carpıp gerı yansıtsaydı sınyalı yukardakı vatandas  sınyal alamıcak tı   aynı sekıl verıcıyı uste adam  topran altında olsaydı aynı sonucla karsılasılmalıdır mantıklı olarak

yanı şu var  ses icinde ilerledı cısımden daha cok sert  bır engele carptı zaman bırıncı  sınyal  kırılarak sacılarak cısmın koselerınden donerek  yoluna ilerlicektir  takı sınyal  zayıflayana kadar boyle surer   topran ilk yuzune carpan sınyalde  sıddetlı yankı oldu ıcın  bu sınyal alıcıyı doyuma ulastırır bunu engellmek ıcın   stc  radar   kazanc kısmı kullanır bu topran enderınden  gelen kucuk sınyalı alarak baslar bunun acıklaması  soylede olabılır
http://www.tevafuk.com/fisher-tw6.html

radarlarda  uc ozel fıltre bulunur  ftc ...stc....mtı.......(fast taym  conturol)........2(sensıtıv  taym conturol)....3 movıng target ındıcator......stc ve ftc yer altının ıncelenmesınde vazgecılmezlerı    stc olmassa radarda olmazdı

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2013, 15:14:27 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı haberci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #37 : 18 Şubat 2013, 23:22:55 »
link ölmüş ne yazıkki. dosyayı tekrar yükleyebilecek yok mu?

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı

Çevrimdışı haberci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #39 : 20 Şubat 2013, 22:58:47 »
teşekkürler