Gönderen Konu: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)  (Okunma sayısı 280282 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı makintel

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)
« Yanıtla #360 : 24 Kasım 2014, 22:21:45 »
Maşallah Ustam  boş durmuyorsun... ???
Test gününü sabırsızlıkla bekliyorum...  Selâmlar.
Mert düşmanla Dünyanın bir ucuna git, kalleş dostla bir adımlık yolculuğa çıkma...

Çevrimdışı karahasan35

• Yüzbaşı
« Yanıtla #361 : 25 Kasım 2014, 21:40:52 »
   Snaypır ustam bobine manyometre takınca dediğiniz kelimelerin açılımı nedir saygılar.
Geldiğin yeri unutursan,gideceğin yolda kaybolursun.

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #362 : 25 Kasım 2014, 22:39:31 »
Sevgili snaypır hayırlısı artık inşallah bir sorun çıkmazda beraber oluruz çok istediyim şeyler genelde olmuyor Allah'tan hayırlısını diliyorum saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #363 : 25 Kasım 2014, 22:53:55 »
Merhaba Arkadaşlar,

Snaypır test sonuçlarını merakla bekliyoruz. Manyetometrenin arazideki davranışını, alınan verinin ne gibi anlamlara geldiğini bu testler ile anlayabiliyoruz.

Saygılar.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #364 : 26 Kasım 2014, 08:16:47 »
   Snaypır ustam bobine manyometre takınca dediğiniz kelimelerin açılımı nedir saygılar.

Soyle ozetleyim kara hasan eğer manyetometre degersiz metali toprak altında alğilarsa buyuk başliğa monte edelim ki ayrımda sıkıntı olmasın , kucuk başlik için karadagın yazdıklarını anlamak gerek vlf cihaza gerek kalmayacak dediğine göre ........... Saygılar 8)

Çevrimdışı karahasan35

• Yüzbaşı
« Yanıtla #365 : 26 Kasım 2014, 09:42:18 »
        Anladım snaypır usta cvp için teşekkür ederim.
Geldiğin yeri unutursan,gideceğin yolda kaybolursun.

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #366 : 29 Kasım 2014, 17:18:46 »
Arkadaşlar bugün mantetometre ile biraz çekim yaptım manuel ve otomatik cekimler arasında bi hayli fark var benim hoşuma giden manuel oldu ama algilamada sorun yok , müsait olunca detayli fotolarini paylaşirim hatta birde video cektik canli canli onuda müsait Bi zamanda eklerim , saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #367 : 29 Kasım 2014, 19:24:23 »
Arkadaşlar bugün mantetometre ile biraz çekim yaptım manuel ve otomatik cekimler arasında bi hayli fark var benim hoşuma giden manuel oldu ama algilamada sorun yok , müsait olunca detayli fotolarini paylaşirim hatta birde video cektik canli canli onuda müsait Bi zamanda eklerim , saygılar

Resim ve videolarını sabırsılıkla bekliyoruz :)

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #368 : 03 Aralık 2014, 15:55:31 »
Tek seferde 4-5m karelik bir alanı, hareketsiz(sensörler sabit) tek pozla görüntülemek için nasıl bir düzenek kurabiliriz!!!
Sökütülüp takılan aparatlı. Sensörler bir birine parelel bağlantılı.Sensör sayısı max.kaç olabilir.Kullanılan program bunu desdeklermi?
Fikri düşüncesi olan???
Saygılar.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2014, 18:47:45 Gönderen: Karadağ »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #369 : 07 Aralık 2014, 23:43:48 »
Sanırım kimsenin aklında bir canlanma olmadı...
Ozaman bunu geleceğe emanet edip.'Tekerli' gurup sensörlü düzeneğe geçelim yada 2023 bırakalım ;)
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #370 : 08 Aralık 2014, 00:13:12 »
ustam te-ms1 sensörlü modeli canlandırdık... ^-^
autopilota bağlayıp haritadan tarama yapacağın alanı seçip tek tuşla işi bitiriyon.... ^-^

el alemci olmaya gerek yok... "You Can...Karadağ"
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2014, 00:25:22 Gönderen: M-usta-FA »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #371 : 08 Aralık 2014, 18:52:02 »
Tek seferde 4-5m karelik bir alanı, hareketsiz(sensörler sabit) tek pozla görüntülemek için nasıl bir düzenek kurabiliriz!!!
Sökütülüp takılan aparatlı. Sensörler bir birine parelel bağlantılı.Sensör sayısı max.kaç olabilir.Kullanılan program bunu desdeklermi?
Fikri düşüncesi olan???
Saygılar.

Onur bu günlerde elim çok yoğun. Sorunu daha yeni cevaplayabiliyorum. Program da ana ünite de bunu destekler. Ama üzerinde çalışma yapmak lazım. Bunu  için paralel bağlantı olmaz. Sensörler tek tek okunmalı.

Saygılar

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #372 : 08 Aralık 2014, 20:18:03 »
Evet paralel okuma olmaz :)

Özellikle düz zeminde çok sağlıklı bir görüntü elde edilir.Ve hareket,sarsıntı olmayacağı için net çekim olur düşüncesindeyim.
Bilmiyorum piyasada var mı?Patentini almak lazım ;)

Mustafa ustam, şu zemin etüdü yapan mühendislerin kullandığı arabalardan olacaktı.Ama seninki daha pro. otomobilden kontrollü havadan tarama olmuş ;D

Saygılar.

« Son Düzenleme: 08 Aralık 2014, 20:22:42 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #373 : 21 Aralık 2014, 08:21:39 »
Merhabalar ,
video yarısmasının  daha da haraketlenmesini beklerken , herkes kabuguna cekildi sanki.. buyuk sessizligin sonunda bu hafta yine güzel birseyler bekliyoruz...

bu arada ben sensor yapmayı denemek istiyorum.. flc100 deki HEF4047  nin  11 ve 13  nolu  ayakları  pcb nin arkasına kanalla baglanıyor mu
 tam arka tarafına denk gelen 2 tane lehimli bolge var gibi,, orginalin resimlerinde bunu gozlemlerken ,   teki kopyada arka tarafta  baglantı noktası pcb ye basılı iken  lehim yok.. teknolojiekibi sensorde ise bunu hic gozlemliyecek resim göremedim..

birde  sensoru  yapsam bile calısmasını pek anlamıs degilim
kablo baglantılarının fonksiyonunu aciklıyacak birileri varmı   +  -  giris  ve  ortalaması 2,5V olan  mayetik akıya gore azalıp artan bir degere sahip  cıkıs ile calıstıgını hep dusunmustum...

iyi calısmalar

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #374 : 21 Aralık 2014, 16:58:18 »
Okan boşuna uğraşma derim.Bu işin ticaretini yapmanın derdindesin yoksa flc100 gibi çalışan bir sensör yapmanın derdindesin.Kullanıcıya lazım olabilecek sensör sayısı üç aşa beş yukarı bellidir.Kendin yapmaktansa git bu forumun satış bölünden sensörünü satın al.Boşuna zaman harcama derim.Kendine bir sensör tasarlayacaksan yüzü astarını geçer.Zaten istesende istemesende bir konu varki orada tıkanıp kalacaksın.Boşuna uğraşma derim.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #375 : 21 Aralık 2014, 18:02:22 »
Okantex merhaba;
Yarışma 3-5 kişiyle olmaz.Bu nedenle sürenin uzatılacağını yazmıştık.
Bir iki günde tecrübe kazanılacak bir proje değil.Teferruatlı ve ciddi bir video çekimi yapmak alt yapı isteyen bir şey.
Dedektörle metal çekimiyle kıyaslamamak lazım...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #376 : 22 Aralık 2014, 00:06:34 »
Berk ustam , ben sizin gibi bir okm  kullanıcısı degilim , elinde hazır calısan devresi icin calısan sensor bakan biride degilim.  sensorun  calısma mantıgını ogrendikten sonra
 sensorden sonraki devreyi kendim yapmaya calısacagım.. flc yi  tek taraflı pcb  ve normal malzemelere  gore yapmaya calıstıgımı da soyleyebilirim. yani 1 -3-5  sensor almak bana birsey ifade etmiyor..

devre semasının eksik cıkarıldıgını  suana kadar tek fark eden ben miyim.
291 in  bacak baglantısı
hef4047 nin  11-13 nolu bacak baglantıları semada yok..

forumda gordugum kadarı ile sensor yapmayın , kendiniz birseyler yapmayın , biz yaptık siz alın , test edin , basardıgımızı kanıtlamamıza videolarla yardım edin gibi bir yonelme olmus ..2 sene önceki formattan uzaklasılmıs gibi...olabilir ..ben emege saygı duyuyorum..ben kendim yapıp kullanmayı tercih eden biriyim, yaptıgım devreleri genelde modifiyeler seklinde  yaparım, genelde paylasmam ,ama ticari olarakta yapmam, yapamam da ,ben elektronikci degilim..hicbir teknik egitim de almadım..bu egitimi alan arkadasların işe ticari yaklasması ,birseyler gelistirmeye calısmasınıda takdir ediyorum. Bu arada  fikir ve arge olarak paylasımcı oldugumu yurtdısı forumlarda dahi  görebilirsiniz.sadece uzun suredir sessiz duruyordum. ustaların cogu beni tanır..

anladıgım kadarı ile bu tip bir sensorun yakından resmini veya kendini göremedikten sonra tam analizini yapamacagım.  teki arkadaslarda orginal flc den daha iyi performans yakalamasına ragmen bazı baglantıları yapmamıslar gibi gorunuyor..

bu arada ustam , ben normalde manyetometre grubu ile ilgilenmezdim , bu flc yi manyetometre olarak dusunuyordum ,fakat bu manyetometreden ziyade EMF algılayıcı bir sensor oldugunu sizin tecrubelerinizi okuyunca fark ettim. ondan sonra bu sensor ile ilgilenmeye basladım . size ufkumu actıgınız icin tesekkur borcluyum.
gonul isterdi ki   herkes sensoru yapsın ve sensorun arazı kosullarında  bosluga , ferro ve nonferro  metallere nasıl sinyal cikısı verdigini paylassın.
fakat o asama  paylasım dısı tamamlanıp ,asılmıs . direkt görsel cıkısı ustam tarafından kullanıma sunulmus..

bu arada  sizin konuya nasıl yaklastıgınızı anlamıs degilim...sensor hakkında  bu kadar gizli tuttugunuz sırrınızı merak etmiyor degilim. Sizin sözlerinizi Karadag ustam dese , eyvallah ,diyecegim. sizin sır saklama eğiliminizi anlayamıyorum. 
bu arada  C80   denen parca neyin nesi? benim kart üstünde cozemedigim tek sey o diye düsünüyorum..dünyada tek ülkede üretilen parca ne demek,,cinde üretilmeyen ne var
cok konustum ,umarım birilerini kıracak birseyler yazmamısımdır.
saygılar

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #377 : 22 Aralık 2014, 13:43:45 »
Cümlelerimde kullandığım ifadelerin hatlarının hayli keskin olduğunun farkındayım.Burada kimseye araştırmayın geliştirmeyin  tasarımınızı kendiniz oluşturmayın gibi bir söyleme gelebilecek bir ifade kullandığım sanılmasın.Böyle bir düşünce oluşturduysam sizden ve tüm site üyelerinden özür diliyorum.Sadece boşu boşuna zaman harcanmayacak konularda zaman harcamanın gereksizliğini gösterme adına bazı ifadeler kullanmış olabilirim.Bu tip sensörleri tasarlayıp üreten insanlarla çok karşılaştım.Bir çoğuda milleti kandırmadan başka işler sergilediği yok.Madem oturup bu yola girdiniz yolunuz açık olsun.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #378 : 22 Aralık 2014, 19:10:19 »
Berk Ustam ,

bu elektronik işi bir hastalık , zaman zaman gaza gelir bir haftada bir devre yapar , kenara atıp aylarca calısıp calısmadıgını bile kontrol etmezsin. masada calıstırıp kenara bıraktıgım devre coktur.
sizin icin arazide gezip cihaz denemek ne ise bendeki de o.. kendin birseyler yapmanın hazzı baska birsey..ben goruntulu bir sistem yapamıyacagımı biliyorum..ama farklı birseylerde cıkarmaya engel birsey yok.. suan icin dort bacaklı C80 denen parcanın  ne oldugunu ogrenmeden  ve  takıldıgım bir iki nokta hakkında destek almadıktan sonra kendim birsey yapamıyacagım gibi gorunuyor... bir sure bu seviyede kalacagız gibi gorunuyor..

sizler yinede sitede  test sonuclarınızı eksik etmeyin.. grafikleri gormek güzel oluyor..
kar dusmeden videoları ve resimleri bekliyoruz.
balıkcı arkadaslara RASTGELE diyorum.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #379 : 23 Aralık 2014, 12:33:59 »
Merhaba Arkadaşlar,

okantex, takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Saygılar