Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2118462 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1600 : 21 Şubat 2011, 13:17:09 »
cümleten sa.ustalar formu uzun süredir takip etmeme rağmen aranıza sizde kabul buyurursanız yeni katıldım ve siz değerli ustaların bilgilerindende istifade ederek bir çok devre yapıp çalıştırdım emeği geçen herkeze teşekkür ederim;şimdi forumda bir konu dikkatimi çekti elimde yaptığım deltalardan birinde algılama ve herşey çok iyi durumda olmasına rağmen sayın uykusuz ve bir çok arkadaş bobine yakın tl062 birinci bacağında gerilim değişmesi gerekli aksi halde 556ent.bozuk olabilir denilmiş,bu doğrumudur?yalnız benim 1.pinde 12..v sabit çıkıyor metalde değişmiyor bu sizce sorunmudur yoksa hatalı bozuk malzememmi var?herkeze iyi çalışmalar saygılar..
ceryan3200

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1601 : 21 Şubat 2011, 14:29:51 »
o söylemiş olduğunuz kısım opampla yapılmış gerilim takipcisidir. yani;
TL062 nin non-invert kapısından devrenin -v u ve +v undan 100K ile alınan gerilim, 1 nolu bacaktan yarıya düşürülmüş olarak çıkış verir, tabi 1 ve 2 nolu bacaklar birleşiktir. yani kabaca 12v akü takmışsanız devreye bataryanızın +12v kısmından bu opampın 1. nolu kısmı arasında v. ölçümü yaparsanız 6v okursunuz. aynı şekilde bataryanızın -v kısmından da bu kısımı ölçümlerseniz yine -6v okursunuz. biz buna suni şase diyoruz delta için ve deltada parazitleri azaltmak için besleme hattına takılan cond. diğer uclarını bu kısma veriyoruz. ve yanlış hatırlamıyorsam algılama esnasında böyle bir değişimin oluşması söz konusu değildir.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1602 : 21 Şubat 2011, 14:35:42 »
sayın pro tr ilginize teşekkür ederim ancak sayın  uykusuz 1.pinde metalde gerilim değişmesinden söz etmiş bende algılama süper ama 1.pinde 12volt çıkıyor devamlı besleme12volt ve 1.pinde metalde ve yokkende 12volt var saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1603 : 21 Şubat 2011, 15:43:41 »
sayın pro tr ilginize teşekkür ederim ancak sayın  uykusuz 1.pinde metalde gerilim değişmesinden söz etmiş bende algılama süper ama 1.pinde 12volt çıkıyor devamlı besleme12volt ve 1.pinde metalde ve yokkende 12volt var saygılar
hangi opampdan bahsediyoruz usta, ayrıca TL62 nin 1. pini demek içindeki 1. opampın çıkış ucu demektir ki, burada 12v görmeniz çok zor, şema veya yerleşim üzerinden yerini gösterebilirmisiniz?

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1604 : 21 Şubat 2011, 15:51:04 »
sayın pro-tr pc de pek iyi değilim ama şöyle söyliyeyim deltada sol üst köşede bobine en yakın olan tl 062den bahsediyorum 8 bacaklı onun 1. bacağından ölçümlerim 12volt
ceryan3200

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1605 : 21 Şubat 2011, 16:22:43 »
sayın pro-tr pc de pek iyi değilim ama şöyle söyliyeyim deltada sol üst köşede bobine en yakın olan tl 062den bahsediyorum 8 bacaklı onun 1. bacağından ölçümlerim 12volt

burda bi sıkıntı var sanırım o zaman beslemeniz 24v olmalı ki 12v u göstersin

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1606 : 21 Şubat 2011, 16:28:13 »
syn pro tr besleme olarak 12volt 2.2a akü kullanıyorum devrem güzel çalışıyo ancak verilen değerler tutmaması kafama takıldı sadece tşk
ceryan3200

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1607 : 21 Şubat 2011, 18:48:06 »
syn pro tr besleme olarak 12volt 2.2a akü kullanıyorum devrem güzel çalışıyo ancak verilen değerler tutmaması kafama takıldı sadece tşk
boşver usta amaç iyi sonuç almak değilmi? sen devrenden memnunsan oradan çıkan v önemli değil bence, yani doğru yada yanlış değer olsun, sonuç verimli ise devrende takma kafana  ;)

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1608 : 21 Şubat 2011, 19:15:49 »
syn pro tr size katılıyorum ama düşündüğüm şu idi arkadaşlardan biri bahsettiğim yere değerli ve değersiz göstermesi açısından buraya küçük bi devre eklemiş iki led ile bende denemek istedim ve voltaj değişmediği için şaşırdım bunun için araştırdım ustam hani kırmızı yeşil led yapıyorlar ya devreye iş ayrım gibi sağolasın
ceryan3200

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1609 : 06 Mart 2011, 23:55:59 »
Merhaba  güzel bir ortam devamını dileyerek , ilk sayfada linkler silinmiş malesef mümkünse linkleri güncelleyebilirmiyiz.

Kolaygelsin.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1610 : 06 Mart 2011, 23:59:47 »
Merhaba  güzel bir ortam devamını dileyerek , ilk sayfada linkler silinmiş malesef mümkünse linkleri güncelleyebilirmiyiz.

Birde aklıma takılan bu dosyalar neden teknolojiekibi.com hostingi altında değil? bu şekilde olursa silme ve güncelleme gereği olmayacaktır diye düşünüyorum.

Kolaygelsin.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
« Yanıtla #1611 : 07 Mart 2011, 07:56:15 »
Merhaba Teknolojı ılk sayfadakı zıplı dosyayı ındırerek deltayı tamamlaya bılırsınız.Gereklı tum dokumanlar zıplı dosyanın ıcınde mevcut.Ayrıca deltanın LCD ekranını  da yapmak ıstıyorsanız gereklı dokumanlar zıplı dosyanın altında delta ıcın kucuk baslık bılgılerını de 2 sayfadan ıtıbaren bula bılırsınız onemlı olan baglantı resmı sılınmemıs.Resımlerın sılınme nedenıne gelınce resım yukledıgımız sıtede sıkıntı war artık baska sıtelerden yukleme yapıyoruz.Limit asımı sıkıntı yasıyoruz bu yuzden,Deltayı yapmaya basladıgında bazı sıkıntılarla karsılasırsanız bu sayfa uzerınden yardım ısteyerek sıkıntınızın ne oldugunu tam olarak belırtırsenız forumdakı  arkadaslar arızayı bulup asmanızda sıze yardımcı olacaktır.Saygılar....

Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1612 : 07 Mart 2011, 22:27:21 »
Cevabınız için teşekür ederim forumu okuyorum sorunları vs  not aldım zaman zaman incelemeye  devam edeceğim delta artık bir klasik nostalji de olsa gelişmelere açık bir şema bakalım neler çıkacak ortaya. Yine resimler ve zıplı dosyalar çok yer tutmaz bu forum hostingde bulunması silinmemesi için faydalı olacağını düşünüyorum.

Kolaygelsin.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
  • Efendilik ağaç gibidir Kökü yerde, başı Göktedir..
« Yanıtla #1613 : 15 Mart 2011, 20:34:50 »
Selamın aleyküm arakadaşlar hepinize kolay gelsin delta pulseyi sagolun yardımlarınızla sonunda yapabildim bobini bagladım televizyona tuttugumda degişme oluyor renk degişmesi ama metal degdiginde ötmüyor şöyle bir durum var kazançla sinyal potları yanlış 20k ve 100k taktım yokluktan degerleri sanırım biri 50k dieri ise 500k tabiki bu televizyondaki degerleri potların kabloları boşta iken oluyşuyor potu taktıgımda deger sıfır oluyor birde şöyle bir durum var potları söktügümde irf 740 belli bir süre sonra ısınıyor 555 altına degdigimde ses geliyor normal bir şekilde bobin 23 tur 3ohm 40 cm çapında pro-TR sayende kalem gibi oldu artık bir bu sorunum kaldı inşallah

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1614 : 15 Mart 2011, 20:44:03 »
Selamın aleyküm arakadaşlar hepinize kolay gelsin delta pulseyi sagolun yardımlarınızla sonunda yapabildim bobini bagladım televizyona tuttugumda degişme oluyor renk degişmesi ama metal degdiginde ötmüyor şöyle bir durum var kazançla sinyal potları yanlış 20k ve 100k taktım yokluktan degerleri sanırım biri 50k dieri ise 500k tabiki bu televizyondaki degerleri potların kabloları boşta iken oluyşuyor potu taktıgımda deger sıfır oluyor birde şöyle bir durum var potları söktügümde irf 740 belli bir süre sonra ısınıyor 555 altına degdigimde ses geliyor normal bir şekilde bobin 23 tur 3ohm 40 cm çapında pro-TR sayende kalem gibi oldu artık bir bu sorunum kaldı inşallah
asad ustam eğer ki elinizde o değerde bir pot kalmadı ve bu potlardan yararlanmak istiyorsanız, çok sağlıklı olmamamkla birlikte, potların ayaklarına direnç girerek değeri tamamlayınız? yada potları söküp yerine sabit direnç ekleyebilirsiniz.  bu şekilde o kısmın ayarı olmayacaktır ama en azından makinanın çalışmasını sekteye uğratacak kısımlar ortadan kalkacaktır.

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
  • Efendilik ağaç gibidir Kökü yerde, başı Göktedir..
« Yanıtla #1615 : 15 Mart 2011, 20:54:12 »
asad ustam eğer ki elinizde o değerde bir pot kalmadı ve bu potlardan yararlanmak istiyorsanız, çok sağlıklı olmamamkla birlikte, potların ayaklarına direnç girerek değeri tamamlayınız? yada potları söküp yerine sabit direnç ekleyebilirsiniz.  bu şekilde o kısmın ayarı olmayacaktır ama en azından makinanın çalışmasını sekteye uğratacak kısımlar ortadan kalkacaktır.

Teşekkkür ederim potlar kısmını anladım peki devrede irf nin ısınması ile ses çıkmaması normalmidir?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1616 : 15 Mart 2011, 21:03:27 »
değildir, mosfetin ısınması anormalliktir, sesin çıkmama nedenini bilmiyorum

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1617 : 05 Nisan 2011, 00:45:16 »
bende delta pulse devre var, 5 adet potu var,1. versiyonu galiba.. bunların soldan sağa yani ledlerden başlayarak isimleri nelerdir. noise gain vb...
ayrıca kullanıma hazırlamak ve hassas ayar nasıl yapılmalı.. mosfet ısınması neyden kaynaklanır.. bunlara cvp verecek tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum...
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1618 : 05 Nisan 2011, 19:17:51 »
bende delta pulse devre var, 5 adet potu var,1. versiyonu galiba.. bunların soldan sağa yani ledlerden başlayarak isimleri nelerdir. noise gain vb...
ayrıca kullanıma hazırlamak ve hassas ayar nasıl yapılmalı.. mosfet ısınması neyden kaynaklanır.. bunlara cvp verecek tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum...

slm arkadaşım noise-signal-sens-gain-trshold ve varsa devrende ensondakide ses potu sırasıyla mosfetin ısınması bobin omajının düşük olmasından,bobinsiz çalıştırmadan ve devrede kısa devre olmasından kaynaklanır ayrıca devreyi akü ve 12volt şarlı iken deneyiniz.şimdi yapacağınız eğer noise ve 500k lık sens potu sağlam ise devrenizdede kısa devre olmadığından eminsen bobin omajına bak 3.5 ile 4ohm arasında olmalı eğer 3.5ohmdan azsa değeri bobinin bir ucuna 2ohm wattlı bi direnç seri bağla ısınma sorunun düzelecektir.
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1619 : 05 Nisan 2011, 19:51:38 »

slm arkadaşım noise-signal-sens-gain-trshold ve varsa devrende ensondakide ses potu sırasıyla mosfetin ısınması bobin omajının düşük olmasından,bobinsiz çalıştırmadan ve devrede kısa devre olmasından kaynaklanır ayrıca devreyi akü ve 12volt şarlı iken deneyiniz.şimdi yapacağınız eğer noise ve 500k lık sens potu sağlam ise devrenizdede kısa devre olmadığından eminsen bobin omajına bak 3.5 ile 4ohm arasında olmalı eğer 3.5ohmdan azsa değeri bobinin bir ucuna 2ohm wattlı bi direnç seri bağla ısınma sorunun düzelecektir.
sanırım benim ki delta 1 beş tane pot var,yukarda verdiğiniz sıra ledlerden başlayarak değilmi, mosfet ve sigorta diyot yanmış olsa da devre metali görürmü
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.