Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 3005046 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #2080 : 27 Şubat 2015, 00:40:38 »
şu anda 12 vollt adaptör ile çalıştırıyorum ses normal tune ve trs hold ile ayarlayabiliyorum fakat batarya ile sürekli ses geliyor bu ses viiiyykkk viiiyykkk gibi dalgalı ve sürekli geliyor. algılama bu ses içinde anlaşılabiliyor 1 tl 10 cm civarında penseyi 20 cm de görüyor.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2081 : 27 Şubat 2015, 02:30:45 »
asahin58 usta o duydugun viyk viyk diye bosa gelen salinimli sesler adaptor kullanmandan kaynakli aku veya saglam reguleli bi guc kaynagi ile beslemelisin bobin tv pc ve yerden yuksekuzak olmali elektiriksel gurultuden jaynakli ve besleme zayifligindan kaynakli bu durum
ceryan3200

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2082 : 27 Şubat 2015, 09:38:41 »
Öncelikle bobini nereye koyuyorsunuz? Ve potansiyometre ayarlarını nasıl yapıyorsunuz?
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı panast19

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2083 : 27 Şubat 2015, 14:47:37 »
beni öldürdü bu delta pulse 2 ne yaptıysam olmadı BANA BİR YARDIM EDİN LÜTFEN BOBİNİ HİÇ AGILAMIYOR parçaların yanında bir devre olsaydı iyi olurdu aslında sadece plaket ve parça ile acak bu kadar oluyor

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #2084 : 27 Şubat 2015, 15:05:54 »
sayın panast19 delta pulse 2 öldürmez benim bildiğim süründürür :D şakamız bittiğine göre evet ustacıgım diod vb malzemeler direnç ve kondansatör degerleri doğru yerli yerindemi enerjiyi verince ısınan parça varmı saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı panast19

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2085 : 27 Şubat 2015, 15:14:20 »
BÜTÜN  PARÇALARI YAZILAN YERE TAKTIM ELİMDE 680 OHM LIK 1 DİREÇ KALDI ISINAN BİR YER IRF 70 TRASTÖRÜ GALİBA YANDI YERİNE BİRTANEDAHA TAKTIM BİRDE ONUN HEMEN ÖNÜNDEKİ 2.2 K LIK DİREÇ YANDI ONUDA DEĞİŞTİRDİM VALLA BEN SIKIDIM ARTIK SES GELİYOR TIKTIKSEİ DE ALIYORUM FAKAT BOBİN HİÇ BİR ŞEKİLDE ALGILAMIYOR

Çevrimdışı panast19

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2086 : 27 Şubat 2015, 15:16:07 »
BUNUDA DENEDİM

Çevrimdışı çanaf

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2087 : 27 Şubat 2015, 17:34:51 »
Merhabalar,c 21 neden boş?
Mümkünse tantal takıp deneyiniz.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 17:46:01 Gönderen: çanaf »

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2088 : 27 Şubat 2015, 23:36:33 »
Öncelikle bobini nereye koyuyorsunuz? Ve potansiyometre ayarlarını nasıl yapıyorsunuz?
bobini dediğim gibi elimde oln 0.30 mm telden 20 tur sardım yerden yüksekte (60 cm) ahşap sehba üzerinde nouse potu ortada, signal ve sene saat yönünün tersine yakın, gain saat yönü tersi sonda, tune saat yönünde sona yakın ve trs hold ortada olacak şekilde en iyi algılama yapıyor. ayrıca ölçü aleti olmadığı için adaptörü ölçemiyorum fakat bugün adaptöre seri ömrü yarılanmış bir 9v yassı pil taktım ses normal gelmeye başladı benim kannatimce batarya (akü) tam dolu değil jarjda tuttuğum halde dolmuyor galiba arızali dediğim gibi adaptörle 12 ta çok iyi ses veriyor.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2089 : 27 Şubat 2015, 23:42:57 »
asahin58 usta o duydugun viyk viyk diye bosa gelen salinimli sesler adaptor kullanmandan kaynakli aku veya saglam reguleli bi guc kaynagi ile beslemelisin bobin tv pc ve yerden yuksekuzak olmali elektiriksel gurultuden jaynakli ve besleme zayifligindan kaynakli bu durum
bugün 12 volt aküye bir seri bip ekledim akü ile sesi normal tık tık diye alıyorum fakat mesafe aynı 1 TL 10 cm pense  yine 20 cm civarı bir de işin garibi d6 ve d7 yi yerdeğiştirince sonuçta ikiside TL062 ses gelmiyor bunlardan biri arızalı olabilir mi

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2090 : 28 Şubat 2015, 02:09:06 »
bobini dediğim gibi elimde oln 0.30 mm telden 20 tur sardım yerden yüksekte (60 cm) ahşap sehba üzerinde nouse potu ortada, signal ve sene saat yönünün tersine yakın, gain saat yönü tersi sonda, tune saat yönünde sona yakın ve trs hold ortada olacak şekilde en iyi algılama yapıyor. ayrıca ölçü aleti olmadığı için adaptörü ölçemiyorum fakat bugün adaptöre seri ömrü yarılanmış bir 9v yassı pil taktım ses normal gelmeye başladı benim kannatimce batarya (akü) tam dolu değil jarjda tuttuğum halde dolmuyor galiba arızali dediğim gibi adaptörle 12 ta çok iyi ses veriyor.
O bobinle çalışirmı acaba :)
.30mm cok ince degil mi. Direnc cok fazla çikar gibi. 0.50mm en az olmalı.
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2091 : 28 Şubat 2015, 02:21:42 »
şu an o.30 mm bobin 25 tur 34 cm çap sardım 1 tl 20 cm çaydanlık kapağı 45 cm çaydanlık 70 cm de tıkırdamaya başlıyor sizce nasıl ideal mi
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2015, 02:24:25 Gönderen: asahin58 »

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2092 : 28 Şubat 2015, 07:53:47 »
şu an o.30 mm bobin 25 tur 34 cm çap sardım 1 tl 20 cm çaydanlık kapağı 45 cm çaydanlık 70 cm de tıkırdamaya başlıyor sizce nasıl ideal mi
Ustam sen o bobinin bi direncini ölcsene. O kalınlık dp2 icin cok az. Senin bobin direnci çok yüksektir. Hatta bu nedenle potlar ters bile çalışıyor olabilir. 0.50 veya 0.55 gibi bir telle yap yada kaliteli bir cat6 ile.

Çevrimdışı Armetyo

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2093 : 28 Şubat 2015, 17:49:19 »
Bir sorum var . Glcd ekran devresindeki  pıc'emi atılacak sadece hex kodları başka birşeye gerek varmı?
Ve bobin kac tur ,hangi kalınlıkta ideal ? 4-7 ohm arası iyimidir

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2094 : 04 Mart 2015, 12:44:02 »
Slm karadağ ustam ve diğer ustalar. Bende de bir delta pulse 2 var, kendim yaptım. Yalnız 1cm genişliģinde bir altın set kolyesi var elimde , bunu alet görmüyor. 1tl 25krş 10krş bakır ave diger metallerde gayet iyi.
Bunun sebebi ayarsız söndürme direnci mi?
Şuan ki sön. Direnci degerini azaltmalımıyım yoksa artırmalı mıyım?

2k 5w pota seri 100R bağladım ve bu sönümleme direncinin oraya baģladım. 1.10k ayarda 3 cmden falan anca algılıyor ve en iyi ayar bu. Niye böyle anlamadım. Çeyrek altın yok acaba set kolyesi den mi anlamadım gitti

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #2095 : 04 Mart 2015, 13:55:46 »
Ustam bende kullanıyorum dp2, dediğin olayı daha önce bende,dile getirmiştim , böyle zinciri daha doğrusu beyaz altın dedikleri bir kolbagı vargı ince alğilamamıştı birkaç kişiylede konuştum aynı olayı onlarda yaşamişti bildiğim kadarı ile yapacak bişi yok , bu cihazı olduğu gibi kabul edecegiz.
 şunuda belirtiyim derinlik hususunda dp2 yi tek geçerim kim nederse desin , dezavantaji minarali gordumu ucuyor
Eğer derinlik kaybı olmadan yazılımsal olarak mineral egale edilse 10numara cihaz olurdu.
Saygılar
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 13:59:54 Gönderen: snaypır »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2096 : 04 Mart 2015, 15:16:40 »
arkadaşlar dp ve benzeri devreler küçük altını algılamada zorlanırlar bunun sebebini defaatle anlattım. sönüm eğrisi dediğimiz eğrinin en altı mineral, demir, diye başlar ve yukarıya çıktıkça diğer metalleri algılar, dp dedektörü sinyalin dibinden algılama yapıyor ve değerli metaller yukarıda kaldığı için görmüyor. çözüm varmı derseniz var elbette ama uğraşmaya değmez.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #2097 : 04 Mart 2015, 15:27:56 »
arkadaşlar dp ve benzeri devreler küçük altını algılamada zorlanırlar bunun sebebini defaatle anlattım. sönüm eğrisi dediğimiz eğrinin en altı mineral, demir, diye başlar ve yukarıya çıktıkça diğer metalleri algılar, dp dedektörü sinyalin dibinden algılama yapıyor ve değerli metaller yukarıda kaldığı için görmüyor. çözüm varmı derseniz var elbette ama uğraşmaya değmez.
sayın pro-tr ustacıgım zahmet olmaz ise egri şekli üzerinde biraz detaylı anlatırsanız sevinirim saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2098 : 04 Mart 2015, 16:09:43 »
Selami ustam pot ile en iyi algiladigı ayarı buldum o degerde direnc taktim. Bu dp2 icin en iyi ayar diyebilirmiyiz. Diger metallerde algılmada azalma olur mu ki bu şekilde.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2099 : 04 Mart 2015, 17:28:41 »
sayın pro-tr ustacıgım zahmet olmaz ise egri şekli üzerinde biraz detaylı anlatırsanız sevinirim saygılar

sevgili sinyalci ustam kaba tabirle bir anlatım yapıyırorum ve resmi paintte hazırladım orantısızlık olabilir.

gelelim delta pulse değerliyi neden görmüyor.öncelikle N kanal mosfette opamp çıkışında sinyalimiz yaklaşık 10-30uS arası doyuma giriyor, yani 4148lerin polarmaya girdiği tepe noktası ve bunun bitiminden sonra kavisli bir hipotenüsümüz oluşuyor. bu hipotenusumuz metal yokken ve söndürme direnci ayarlı iken 30-50 uS arasında değişiyor. bu süreyi ayarlamak bizim elimizdedir. buda LF356 nın gain direncine paralel atılan 10-15pF cond. ile belirlenmektedir.
şimdi gelelim bu işin nasıl olduğuna;
mavi sönümümüz metal yokken oluşan sinyalimizdir.
yeşil ise demir vb metallerdeki sönümün uzaması
kırmızı ise değerli metallerdeki sönümün uzamasıdır.
siyah nokta, delta pulse vb mevcut dedektörlerimizin örnekleme noktası (yani 4538 ler ile sinyal üzerinden sample&hold işlemi ile) 40uS luk bir noktadır. ancak gerçekte hold işlemi max. 3-5uS u geçmemektedir. herneyse...
dedektörümüz bu noktadan örnek aldığı ve değerlendirdiği için yukarıdaki değişimleri görememekte ve minerale vede değerli metallere tepkisi zayıf olmaktadır.
kırmızı kutumuza dikkat ederseniz değerli metallerde hareket çok daha fazladır.elbette ki siyah noktada da bir hareket meydana gelmekte ama yeterli olmamaktadır. peki biz örneğimizi sadece yukarıdan alsak değerliyi görürmü? bu seferde değersize tepkisi teorik olarak zayıflar, değerliyi iyi görür, yalnız bu noktada bazı sıkıntılar vardır ki, bunları aşmak için epey tırmalamak gerekir. bu sıkıntıların ne olduğunu anlatarak kafanızı karıştırmak istemiyorum.
umarım faydalı olmuşumdur.

Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"