Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 128222 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #40 : 02 Haziran 2018, 03:42:31 »

[/size][/color]
[/size][/color]
[/size][/color]
[/size][/color]

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #41 : 02 Haziran 2018, 03:52:30 »
Bizim gibi elektronik teknisyenlerini en çok zorlayan kısım gövde aşaması. Bu işi bilenlerden yardım almakta fayda var. Yoksa bu şekilde tuhaf bir şey ortaya çıkabilir.  ;)

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #42 : 02 Haziran 2018, 21:19:05 »
güzel çalışma olmuş su altı için mi tasarladınız? sanırım pirat ama biraz farklı eklemeler yapmışsınız bunları paylaşırsanız sevinirim belki benim de işime yarayabilir bir de pirat üzerinde en az bir tzne hassasiyet potu var sizde bu potlar üç tane bir kutu içinde ayrıca mı bir bölüm yoksa hepsi dedektör sapının içinde mi su altı kullanacaksanız tuzlu sudan etkileniyor ve bunu pot ile ayarlayabiliyorsunuz be de daha önce yaptığımda değişiklikler yaptım aşşağıda paylaşacağım kullandığınız potlar su geçirmez mi onu metak ettim. 

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #43 : 03 Haziran 2018, 00:42:16 »
pirate ve vumetre birleşimi ve musluk başlığı ile su geçirmez pot yapmak.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #44 : 03 Haziran 2018, 00:52:49 »
su geçirmez pot yapımı

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #45 : 03 Haziran 2018, 03:18:10 »
İki adet pot var. Diğeri on off anahtarı.  Orta boy enjektör kullandım. İçinde serum lastiği koyup tuzlu suya dayanıklı silikon gres ile yağladım. Böylece potlar ve anahtar çok rahat çalışıyor. Yakın zamanda detaylı resim paylaşırım.

Daha önce gövdeye iki adet küçük pot kullanmıştım. Bir yıl içinde bozuldular. Kaliteli değillerdi. Cihazı su altı için tasarladım ve geçen yıl sorunsuz çalıştı. Potlar bozulana kadar. Şimdi daha kaliteli potlar aldım ve o küçük kutunun içine monte ettim. O kutuyu da yan tarafına monte edeceğim.

Yapıştırıcı olarak çift karışımlı epoksi kullanıyorum bir sorun çıkmadı.   

Devre iki bölüm. Ledli olan taraf pil seviye göstergesi ve şarj devresi. Diğer taraf ise pirat.

Gövdenin içinde 4 adet 18650 pil var. Full olduğunda 16.8v seviyende oluyor. Devrenin girişine LM2937-12 LDO kullandım. Cihaz 12v ile çalışıyor.

Genel olarak malzemeleri kaliteli. Büyük kondansatör hariç. Malzemeleri Digikey ve Mouser den satın almıştım. Pahalı malzemeler değil. TL072 daha önce piyasa malı kullandığımda çok stabil olmadığını gördüm.  NE555 yerine LMC555 kullandım. Akım ve ısı farklığından dolayı. Transistörler bc807-40 ve bc817-40.

Sonuç olarak amatörce bir şeyler yapmak isteyenlere iş görecek bir cihaz. Ayrımlı bir pulse elimde var daha önce yaptığım. Fakat bu gövdeye sığdırmak çok zor.

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #46 : 03 Haziran 2018, 03:46:55 »
İki adet pot var. 50k ve 10k. Diğeri on off anahtarı. Ben orta boy enjektör kullandım. İçindeki contayı söküp yerine serum lastiği kullandım. Kauçuk malzeme ve tuzlu sudan etkilenmiyor. Tuzlu suya dayanıklı silikon gres ile yağladım. Potlar ve on off anahtarı sorunsuz çalışıyor. Bir ara detaylı resim paylaşırım.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #47 : 03 Haziran 2018, 10:15:07 »
Elinize sağlık. Güzel çalışma olmuş.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #48 : 03 Haziran 2018, 14:14:43 »
Teşekkürler. Su geçirmez pot yapmak için bu şekilde bir çözüm buldum. Özellikle bu potansları seçtim. Dip kısmı tam silindirik ve conta takmaya uygun. Enjektörün kulaklarını kutunun içine gelecek şekilde yapıştırdım.Böylece daha sağlam oldu.

[/size][/color][/size][/color]

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #49 : 03 Haziran 2018, 14:21:02 »
Bu şekilde 2-3 metre derinlikte sorun çıkartmadı. Çok fazla basınca dayanır mı?  Bilemiyorum. Sonuçta sahilde kullanmaya uygun.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #50 : 04 Haziran 2018, 00:04:32 »
Vaktin olursa birde bu şekilde dene istersen. potun kutudan çıktığı yere vidalı ikili bir conta takarsın contayı takmadan önce de kalın plastik iş eldivenleri var onların parmaklarından birini keserek conta ve kutu arasına sıkıştırırsan pot plastik parmak içinde rahat hareket edebilecek durumda olur böylece hem su geçmez hem sağlam bir şekilde durur. ama bunu yapmadan önce potun ucu metal olduğu için plastik eldiven ucunu kesmesin diye bir şekilde metalin üstünü kapatmalısın. Bence basit bir su sızdırmalık olur gibi.

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #51 : 04 Haziran 2018, 00:28:19 »
 Güzel yöntem. Potun hareket ettiği noktaya yani contanın olduğu yere su ve basınç koruması gibi bir tasarım anladığım kadarı ile.  Şu an için Enjektörün  kutuya montajında bir sorun yok. Çünkü kenarlarda  iç kısımda ve dış kısımda çift karışımlı epoksi var.

Bunun üzerine dediğiniz yöntemi yapabilirsem, daha fazla basınca dayanır. Muhakkak daha da sağlam olur fakat orada mesafe çok kısa. Belki bütün pot ve anahtarı sudan koruyacak bir kapak benzeri yada dediğinize benzer bir şey olabilirse daha da güzel olur. Zaman bulabilirsem denemek isterim.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #52 : 04 Haziran 2018, 20:11:01 »
Ankebut ustanın dediği yöntem de mantıklı ve basit ben musluk başının daha sağlam olduğunu düşünüyorum biraz teferruatlı ama uzun ömürlü ve ben yaklaşık 6 7 metre daldım sorun olmadı bu akşam bir video eklemeyi düşünüyorum

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #53 : 04 Haziran 2018, 22:25:17 »
Evet güzel yöntem. Tuzlu suyun metalleri çürüttüğünü unutmamak gerekiyor.  Videoyu bekliyoruz.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #54 : 05 Haziran 2018, 01:26:51 »
doğru tuzlu su metalleri çürütüyor ama musluk başının metali sarı pirinç biraz daha fazla tuzlu suya dayanıklı kaldı ki o kalınlıktaki metal çürüyene kadar yıllarca kullanabilirsiniz olmadı bir yıl sonra yenilersiniz en fazla 10 TL video gecikti kusura bakmayın şu an hazır ekliyorum.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #55 : 05 Haziran 2018, 01:30:39 »
su geçirmez pot çalıması

Not a valid youtube URL

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #56 : 05 Haziran 2018, 01:32:56 »

Çevrimdışı aksarfi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #57 : 05 Haziran 2018, 02:32:30 »
Güzel olmuş. Elinize sağlık. Tebrikler.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #58 : 05 Haziran 2018, 02:39:35 »
el emegi giz nuru hayirli olsun.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #59 : 05 Haziran 2018, 09:49:16 »
Su altı için dedektör tasarlayasım geldi :)
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.