Gönderen Konu: GPR ler hakkında bilgi  (Okunma sayısı 29817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
GPR ler hakkında bilgi
« : 20 Aralık 2013, 00:00:53 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bir yandan da GPR ler ile ilgili çalışma yapmaya başlamanın zamanı geldi sanırım. 3D sistemimiz tamam olduğuna göre bir GPR tasarımına başlayalım diyorum. Yavaş yavaş anten tasarımında başlayarak ilerleyebiliriz sanırım.

Saygılar
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı...

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı BERK

• Söz Sahibi+
  • Yüzbaşı
Ynt: GPR ler hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2013, 00:23:48 »
Karadağ hocam başlayalım dediğiniz gibi.Hocam sensörlerde kym10 gibi göndericiler kullanalım.Hocam benim üzerinde çalıştığım anolog device kartı kullanaksanız hassasiyeti ve verimi artırıcı bir takım sonuçlara ulaştım.

http://www.microwave-solutions.com/contents/en-uk/d5_Products.html

Çevrimdışı BigBang

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2013, 00:26:42 »
Frekanslara göre anten tipi seçimi yapmak gerekebilir . Genelde 400-500 MHz. ve üzeri frekanslarda resimdeki anten tipini tercih ediyor büyük firmalar . Bu frekansların altında genelde dipole (resistively-loaded) antenler kullanılıyor sanırım . Bir tane dipole antenin girişlerini görme şansımız olsaydı dipole tipini kesinleştirmiş olurduk .

Bir diğer önemli konu da GPR ın süreli dalga ile mi yoksa Pulse sistem ile mi çalışacağı konusu . 

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2013, 01:00:53 »
Merhaba,

Berk, firma ile bir görüşeceğim. Ellerinde ne var ne yokmuş öğrenirim. Ama inclediğim kadarınca daha çok düşük güçlü ürünler üretiyorlar gibi görünüyor.

BigBang, aslında hangi frekansların verimli olduğu konusundan başlamak daha doğru sanırım. Bende bitane papyon anten olandan inceleme şansı buldum. Aklımda olan sürekli gönderim yapan bir ürün tasarımı.

Saygılar

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı wcoss2005

• Teğmen
  • *
  • www.wcoss.com
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2013, 02:10:26 »

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2013, 07:48:36 »
Hüseyin ustam gpr anten tasarımı hakkında aşağıdaki belge biraz faydalı olur düşüncesindeyim.

http://home.tudelft.nl/fileadmin/UD/MenC/Support/Internet/TU_Website/TU_Delft_portal/Onderzoek/Kenniscentra/Kenniscentra/IRCTR/Research/GPR/Publications/Antennas/doc/gpr98art.pdf

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.111.380&rep=rep1&type=pdf

Çeviri istenirse yardımcı olabilirim.

Teşekkür ederim. Belgeler yararlı olacak. Anten tasarımı için şimdi çalışma frekansının belirlenmesi kaldı.

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2013, 09:47:23 »
hüseyın ustam ekseri 300 ila 500 mhz dipole anten secimi yapıyorlar sizce bu uygunmu  bu antenler arası 5 mt fark oldugu söylenıyor tabıkı tahmını sanırsam

http://dosya.co/ggkheua6owud/uwbradar.pdf.html
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2013, 10:01:29 Gönderen: İspanyol »

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2013, 10:26:51 »
http://dosya.co/zrbtmu4ay8zw/project17_final_paper.zip.html
antenlerle deneme yapılmıs fayda var bakmakta

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2013, 11:43:33 »
s.a.
arkadaşlar bu konuya benimde ilgim var ancak henüz uygulamaya gecemedim, zira grp konusunun alanı oldukça geniş, nereden başlamalı onu kestiremedim, aslında basitte olsa bir uyulama yapıp başlangıç yapmak lazım, zira bir atasözümüz "bakmakla kasap olunsaydı kediler çoktan kasap olurdu" der, bu bağlamda bir başlangıç yapalım diyorum, bunun için berk ustadan bazı beklentilerim var, onlar karşılansın denemeler yapmayı düşünüyorum. eğer bir projeye başlanacaksa benide saymayı unutmayın..
bu arada gpr için lazım olacağını düşündüğüm AD9850 entergeri ile ilgili çalışmam bitti sayılır, zira sinyal için istenen aralıkta çalışabilen bir sinyal üreticisine ihtiyaç var diye düşünüyorum, bu bağlamda sinyal üretec olarak DDS entegreleri daha stabil olduğu kanaatine vardım.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2013, 11:46:33 Gönderen: pro-TR »
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı BigBang

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2013, 14:16:50 »
Karadağ kardeşim ,

Eğer IB dedektörler gibi sürekli dalga üreteceksen FMCW Radar şeklinde internette kaynaklar ve hatta örnek devreler bile bulabilirsin. Ama önceden söyleyeyim ; bu tip radarlar Pulse ile çalışan radarlar kadar derinlere gitmezler .Herkesin malumu bizim ülkede fena halde derinlik takıntısı var  ???   Ancak pulselere göre 2 önemli avantajları var . Birincisi daha yüksek çözünürlükte görüntü alınır , ikincisi ise pulselerdeki gibi algılama mesafesinde kör kaldığı derinlik yoktur . Yani ;bilindiği gibi Pulse Radarlarda kullanılan dalga boyu kadar (300 Mhz. ise ilk 1 metre , 600 Mhz. ise ilk yarım metre) kadar metrede ölçüm alınmaz .Bu anlamda gerek mayın gerekse definecilerin daha çok işine yarayacak bir çalışma sistemi vardır . Tabi bu pulse GPR lar ile mayın veya tek para derinliklerinde çalışılmaz anlamına gelmez . O zamanda bu tip radarlarda da 1 GHz. ve üzeri frekanlar tercih edilir . Bence başta radar tipi daha sonra frekans ve en son da anten tipi sırasıyla karar verilmesi daha mantıklı gibi  ;)

Bu kadar bilgiç bilgiç yazmamdan Usta olduğum anlamı çıkmasın lütfen. Zira bu konuyu çok uzun süre araştırmış birisi olarak yazıyorum . Kolaylıklar dilerim ...

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2013, 15:01:56 »
usam inşallah yaza bomba gibi girecez hayırlısı inşallah Allah kolaylıklar versin

Çevrimdışı serkan2727

• Ticari Yasaklı
  • Yüzbaşı
  • *
« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2013, 15:39:57 »
3d  yazılımı  ile  deltaya  uygulanırmı

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #12 : 20 Aralık 2013, 21:10:04 »

Merhaba Arkadaşlar,

İspanyol, bilgiler için teşekkür ederim.

Pro-TR, herkes katılmakta özgür :)

BigBang, Daha önce FMCW yaptığım için ve üniversite eğitimimde sürekli gönderim yapan radarları üzerine eğitim aldığım için en başta direkt bunu düşünmüştüm. Bir radarın matematiksel modellemesini yapabiliyordum. Şimdilerde de biraz matematik tekrarı ile sanırım yine yapabilirim. Bu işi ciddiye alıyorum ve aynı zamanda bu tasarımdan ciddi manada haz almayı da istiyorum. Yani genel radar mantığı olan sürekli ve frekansı belirli aralıkta değişen bir sinyali gönderip ortamın iletkenlik katsayısı ve metalin yansıtma katsayısına bağlı olarak tesbiti, yansıyan sinyaldeki faz kaymasına bağlı olarak da metalin uzaklığının tesbiti mantığını uygulamayı düşünüyordum. Benim eğitimini aldığım teknikte aşağıdaki gibi bir sinyal ile bu işlem yapılıyor(bunu zaten biliyorsunuz bilmeyenler için ekledim) Pulse mantığı ile sizin de belirttiğiniz gibi çok uzak mesafe algılamaları yapılıyor. Pulse mantığı biraz ultrasonik sistemlere benziyor. Ultrasonik mesafe ölçer tasarımı yapmıştım. Ama bu sistemin yapımı çok daha zor sanırım. Ben ultrasonikte bile 50cm den yakın mesafenin ölçümünü halletmek için ciddi çaba sarfetmiştim ki bu 40 khz frekanstaydı :). Uzak mesafe kolay ama yakın mesafe zor oluyor. Ama piyasada memnun olunan pulse ise(bunu araştırmak gerekiyor) pulse üzerine gidebiliriz. Sonuçta amaç hepberaber güzel bir tasarım gerçekleştirmek

Radar tipi ve frekansı konusunda kullanan arkadailardan yada piyasadaki makinaları tanıyan arkadaşlardan bilgi alabilirsek çok işimize yarar.

fatih2176, nasip bakalım. Ben elimden geleni yapacağım. Herkesin katkısı ile ortaya çıkartabilirsek ne ala. Çıkartamazsak da denemeye devam ederiz :) Azim-mermer ilişkisi  :)

serkan2727, 3d yazılımı her cihaza uyacak şekilde yaptım ama klasik deltada bunu sesden alsak 3 boyut yerine 2 boyut çalışmak daha doğru olur. Z ekseni için bir veriyi sesden çıkartamayız. Sinyalden alalım dersen de ozaman dp3s yapmak daha mantıklı.

Saygılar

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Çevrimdışı TEKİM MURAT

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #13 : 20 Aralık 2013, 21:41:15 »
sayğıdeyer karadağ ustam ve ustalarım ben buradan ancak sizlerin yaptıklarınızı okuyup keşke bende bende elekronikten anlasaydım bir modülde bir tasarımda ben yapsam diye iç geçiriyorum ama sizlerin  özellikle karadağ usta ve hüseyin ustamın marifetli ellerinden yeni bir cihaz yada güncelleme çıksa diye bekliyor ve dua edeiyorum bana ancak kullanmak nasip olur inşallah uzaktanda olsa destekçi ve duacınızım saygılarımla.

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Söz Sahibi+
  • Yarbay
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #14 : 20 Aralık 2013, 21:49:09 »
Saygıdeger ustalarım dualarım sizlerle Allah yar ve yardımcınız olsun.saygılarımla
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
« Yanıtla #15 : 20 Aralık 2013, 22:22:58 »
s.a.
karadağ ustam bu pulse tipi radarda kullanılan anten türü nasıl bişey olmalı? ultrasonıc mesafe işi ile bende uğraşmıştım, şunun için diyorum bu ultrasonıc mesafe işi basit bir işe ses frakansını ver, frekansı kes,alıcıyı aç, sayacı saydır,sinyali yakaladığında elindeki sayacı sesin havada ilerleme katsayısı ile çarp al sana mesafe...
ama bu gpr işi bu kadar basit olacağını hiç sanmıyorum.ayrıca çalışılması gereken frekans bunda kaç olacak?[size=78%] [/size]

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #16 : 20 Aralık 2013, 23:15:31 »
s.a.
karadağ ustam bu pulse tipi radarda kullanılan anten türü nasıl bişey olmalı? ultrasonıc mesafe işi ile bende uğraşmıştım, şunun için diyorum bu ultrasonıc mesafe işi basit bir işe ses frakansını ver, frekansı kes,alıcıyı aç, sayacı saydır,sinyali yakaladığında elindeki sayacı sesin havada ilerleme katsayısı ile çarp al sana mesafe...
ama bu gpr işi bu kadar basit olacağını hiç sanmıyorum.ayrıca çalışılması gereken frekans bunda kaç olacak?[size=78%] [/size]

a.s.

Ben aynı demedim biraz benziyor dedim ;) Ayrıca sinyalin 1GHz olduğunu düşünsek hangi işlemcinin timeri ile bunu saygırabileceksiniz? ;)

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
« Yanıtla #17 : 20 Aralık 2013, 23:24:38 »
yok usta bende aynısı dediğinizi söylemedim, yanlış anlaşılma olmasın.
ultrasonıc mesafe ölçmek kolay, gpr zor onu kasteddim. ayrıca 1ghz sinyali incelemek oldukça zor heleki bunu dijital düşünmek daha da zor.timer adc vs

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #18 : 20 Aralık 2013, 23:38:55 »
yok usta bende aynısı dediğinizi söylemedim, yanlış anlaşılma olmasın.
ultrasonıc mesafe ölçmek kolay, gpr zor onu kasteddim. ayrıca 1ghz sinyali incelemek oldukça zor heleki bunu dijital düşünmek daha da zor.timer adc vs

Estağfurullah neden yanlış anlaşılsın.

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #19 : 21 Aralık 2013, 07:33:00 »
merhaba ,
yüksek frekans çalışılması zor zira belirttiğiniz gibi frekans 1ghz üstü yada altı çok uğraştırıyor en son 2000 yılında kendi radyom için bir link hazırlamıştım 1150 mhz  analog lnb ye ilk nesil LNB ler vertical ve horzantal ayrımını canak üzerinde lnbyi çevirerek yapıyorduk bu lnb yi verici ye dönüştürüm stüdyodan link cihazı ile modüle ediyorduk tepeden tepeye 4km mesafeye gönderip tekrar bi çanakla ile aldık ama düz arazide 47km ye kadar sinyal yakalanabiliyordu ,
modülatörü ilk olarak pllsiz yaptık ,BFQ34T transistör ile.
lc osilatör kullanılmadığında cok problem olmuyor ,
peki gpr da bu kadar yüksek olmalımıı frekans ?
Okumak tutkuların en soylusudur,