Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 55424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teslacoil

• Ziyaretçi

Uzun süredir üzerinde durduğum bobin tasarımı olan düz yüzeye spiral olarak daire ve kare bobin tasarımını sarmadan önce hesaplarını yapabileceğiniz bobin hesapla programı yabancı bir site üzerinden linki
http://www.circuits.dk/calculator_flat_spiral_coil_inductor.htm
http://www.circuits.dk/calculator_planar_coil_inductor.htm

Çevrimdışı 23nisan

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
Hepimizin işine yarar bilgi gerçekten harika olacak.

teslacoil

• Ziyaretçi
bobin hesabı için kulanılan site gerçekten mükemmel sadece 40cm kare başlık hesabını tuturmak için bir sürü zaman ve  kablo harcadım ve program  aynı sonuçları çok kolay bir şekilde çıkardı
endüktans bir direnç gibi değil aynı boydaki tel bir çok nedene bağlı olarak çok farklı değerler veriyor. site ingilizce olduğundan türkçe karşılıklarını yazıcam kolaylık olsun size

( http://www.circuits.dk/calculator_planar_coil_inductor.htm )
girilmesi gereken değerler kısmı
Number of turns (n):                     =    tel sipir sayısı
Spacing between turns (s):           =    teller arası boşluk mm olarak
Turn width (w):                              =    tel kesiti                mm olarak
Outer Diameter (dout):                  =    bobin dış çapı        mm olarak
normalde teller mm2 cinsinden değerlerle satılır biz bunun kesitini öğrenicez
örnek 0.80mm2 tel 1.02mm tel çapına denk gelir   
hesaplama  sonuç kısmı :
Calculated Inner diameter            =   bobin iç çap başlangıcı veriyor
Fill factorp=(Dout-Din)/(Dout+Din) =  bobinin kalite faktörü verimini veriyor
diğer sonuç kısmı tasarladımız bobin sarım sekline göre endüktans değerleri curent sheet kısmındakiler ölçü aletinin verdiği değerlere %3 töleransla en yakın olanı
Modified Wheeler      =    endüktans ?
Current Sheet            =   endüktans ?
Monomial Fit               =   endüktans ?

http://www.circuits.dk/calculator_flat_spiral_coil_inductor.htm
girilmesi gereken değerler kısmı
Coil inner diameter (Di):       =  iç çap boşluk           mm olarak
Number of turns (N):            = bobin tur sayısı
Wire Diameter (w):               = tel kesiti                   mm  olarak
Spacing between turns (s):     = teller arası boşluk    mm olarak
verilen değerlere göre sonuç kısmı
Inductance (L):                   =bobinin endüktansı
Outer diameter (Dout):        = bobinin  dış çapı  bitiş noktası
Wire lenght (Wl):                    = bobinin için gereken  tel boyu

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
Sayın teslacoil,
güzel paylaşım, teşekkürler, ben de tam böyle bir hesap makinası arıyordum.

ayrıca bir konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum;
yaklaşık 40cm NYA kablo parçasını bobine yaklaştırdığınızda herhangi bir açıdan bunu tespit etmediğini hatta bobinin içinden dahi geçirseniz tepki olmadığını gördüm. ancak bu kablonun uçlarını kısa devre yaptığınızda enazından bobin çapından 1.5 kat mesafede yakalıyor
burdan şu noktaya varmaya çalışıyorum, çubuk şeklindeki nesneleri daha zor göreceğiz, bilezik gibi halka şeklindeki nesneler ise daha uzak mesafeden tespit edilebiliyor. Hatta ortası delik bir para delik olmayana göre daha uzak mesafeden tespit edilebiliyor.
tüm bunların Edyy akımı için en düşük direnç yolunu izlemesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

halka olmayan nesneleri daha kolay tespit etmek için nasıl bir bobin olmalı
bobin kare mi, dairesel mi olsun. yada henüz düşünmediğimiz bir sistem?
saygılar,

teslacoil

• Ziyaretçi
thunderbolt öncelikle kendi bilgilerime dayanarak hiç bir dedektör ve devresiyle ilgili  deneyimim ve tecrübesi olmadan ortaya bir fikir attım olup olmayacağını bende bilmiyordum cihazım olmadan bir ay anlattım en sonunda bu süre zarfında sadece 4 kişiden az cok biraz bilgi geldi ve bunlarda tam olarak istediğim gibi yapamamış olsalarda emek verdiler yapanlara teşekkür ediyorum gelen bilgilere göre  gayet iyiydi argenin sonucu ortaya çıktı  sitenin reytingi yüksek olmasına göre yapan bu kadar az olması insanların hazırcı olmasından kaynaklanıyo ama bu beni bağlamıyo bir bilgi ne kadar zor ve değerli olasada bilgiyi paylaşmaktan anlatmaktan çekinmem bende suan cihazımı bitirmek üzereyim kutulamasını yapıyorum en uygun ideal başlıkların nasıl olması gerektiğini bitirdiğimi her türlü bilgisiyle beraber resimli olarak aktarıcam ilk olarak 40cm kare sarım başlığını ekliycem sonuçları belli oldu kısaca az cok bilgi verdim sonra 40cmlik daire seklinde hazır başlık kalıplarına uygun olarak tasarlıyorum daha sonra da 110x110 olarak büyük başlığa geçicem nasıl olması gerktiği ve nasıl malzemeyle yapılması gerektiğini ortaya çıkardım yapması kaldı azar azar sırayla bu bilgileri aktarıcam herkezin kendine göre meziyeti var el elden üstündür  kibirde insanı cahil bırakır o yüzden herkez birbirine sorunları anlatıcak bilenler yardım edicek hepimiz kazanıcaz
ben birşey yaptığım  benim cihazım bu kadardan çekiyo iyi oldu fakat nasıl yaptımı söylemem tarzında adamların burda işi yok gittsin para kazansın biz burda dost arakadaş kazanıyoz en büyük fedakarlığı emeği verende karadağ usta ve sonra bizler hepimiz
Şimdi gelelim senin soruna bu tarz yaptınmı bilmiyorum ama sana iki test sonucunu söyliyim
1 tl daire obje içi dolu 2.6cm çapı mesafe 50 cmden 1.5cm capı olan yüzük şeklinde obje 20cm  buna göre 1.3cm objeyi 25 algılamsı gerekirdi aksine 1.5 içi boş olan 20den buna göre öncelik objenin iki boyutlu olarak mm cinsinden  genişliğine sonra metalin mm2 cinsinden alanına göre mesafe artıyor
o yüzden kıyaslamaları testleri aynı obje ve koşullara bağlı olarak vermek en iyisi dediklerini hesaba katarak aynı çapta içi dolu olan ve boş olan obje testlerini yapıcam haber veririm

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
teslacoil, benim verdiğim örnekte obje aynı, yani kesit, ağırlık vb. değişmiyor
tek sorun büyük bobin için odada uygun yer bulmak :-)

bir konu da sönümleme direnci, başlık kablosunda olması gerektiğine karar verdim
her bobin karekteri farklı olduğundan bobin değişiminde bunun üzerinde olması en güzeli sanırım

bobinin kutuya bağlantısında hobby işlerinde kullandığım bir konnektör olan "dean" tipi konnektör kullanıyorum, sıfır kontakt direci var
sönümleme direnci ile birlikte iyi bir paket yapabilirsem olur diye düşünüyorum.

http://www.ebay.com/itm/Dean-Style-Ultra-Plug-Set-W-Ribs-10-Pairs-/190690963762?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item2c66113132&_uhb=1#ht_3060wt_1167

Çevrimdışı pro-TR

• Usta
  • Yarbay
selam arkadaşlar uzun zamandır işlerimin yoğunluğundan dolayı bir türlü elektroniğe kendimi veremiyorum. Ancak siteye girip şöyle bir gözatıp geri çıkmaya fırsatım oluyor.

@teslacoil
yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle takip ediyorum. paylaşımlarınızı takdir ediyorum, size nacizane önerim size yapılan YIKICI eleştirileri, RENCİDE eden sözleri fazla dikkate almamanızdır, zira kasten bunu yapmak isteyenlerde çıkacaktır. (sözümü kimse üzerine alınmasın)
yapmış olduğunuz başlık modellerini vaktiyle denedik ama sanırım sizin kadar paylaşımcı olamadığımız için sonuçlarını yazmadık, yazamadık. belki bizim hatamız, ama change, clone PI yapan arkadaşlar bilirler ki onların sitelerinde sepet başlık, örgü başlık spriyal başlık vs adı altında değişik çalışmalar olmuştu, kısmen uyguladık, kazançları elbette olmuştur ancak arazide vermiş olduğu külfet düşünülerek  kazancın tolere edilebileceğidir. bunu size neden yazdım, belki açlık başıma vurdu, belki çalışmalarınızı takdir ettiğimden ve sizi yönlendirmek için, herneyse
aşağıya bir şema ekliyorum.eklediğim şemayı iyi incelemenizi umuyorum. biraz karmaşık görünsede bir PI için gerekli kriterleri sağlıyor.
bu başlık iç içe sarılmış iki başlık aslında VLF ve IB sistem ile uğraşanlar bilirler ortadan bir uc alırsın o mantıkta. çalışma mantığına gelince;
PI de derinlik için yüksek akımda gönderme bunun içinde düşük direnç değerli başlık, aynı zamanda da yüksek endüktans gereklidir. bunun için genellikle kalın tel kullanıp daha fazla sararak elde edilsede ben bu şekilde de verim aldım.
çalışma mantığına gelince;
PI de herkes bilirki dinleme ve gönderme aynı başlıktan yapılır.
kısaca mosfet iletimde iken akım D1 diotu üzerinden akacak L2 bobini geri planda kalacak bu sayede güçlü bir gönderme oluşacak, mosfet yalıtıma geçtiğinde ise D1 diotu yalıtımda olacağından dolayı L2  bobini devreye girmiş olup alıcı için endüktans artmış olacaktır.
yani sözün özü gönderme için düşük direnç, alıcı için yüksek endüktans...
hadi hayırlı olsun.  ;)
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

teslacoil

• Ziyaretçi
şu konuda çelişki olmasın bu tarz bir bir bobinmi hazırladın yoksa eski çenber bobinmi bu tarz yaptıysan teknik bilgilerini ve verimi eklersen iyi olur kıyaslama yaparız  evet doğru her bobin farklı durumu var bizde bunu bir standartlaştırmak için 40x40 cm 110x110 ve 220x220 olarak çıkartıcam
suanki sabit 680lik dirence göre ayarlıyoruz değişklilk bobinin seri direncinde olursa onuda sabit direnç olarak belirticem buda ya 1ohm luk yada 2.2 ohm luk taş direnç olucak sekilde
sadece simdi cihaz üzerinde taşınabilecek 40cm liğin piyasadaki hazır başlık kalıbına göre aynı tasarımını denemesini yapıcam nasıl olması gerektiği bilsek  bile piyasdadaki malzemelere ayak uydurmak gerekiyo işi kolaylaştırmak için mesela hesablarıma göre 0.80 tel en uygunu fakat herkez bulamıyo başık içinde kare yaptık  ama kare bobin kalıbı bulunmuyo o yüzden bir orta yol bulucaz ona göre madem bu işe girdik isteyenlere temin edecekleri yerlere yönlendiricez imkanı olmayana yolıycaz
kullandığın konektörler soketlerin altın kaplaması olması oksitlemelerin önüne geçer yoksa soketin oluşturduğu direnç sorun değil

teslacoil

• Ziyaretçi
pro tr teşekkür ederim ilgine benim adıma hiç bir sıkıntı yok sağolasın  meyve veren ağaç taşlanır sadece olursada takmam
konumuza gelirsekte
senin verdiğin bilgilere göre benimde yapmış olduğum şeyde dediklerinizle örtüşüyo bobin tel kesiti 0.80 kulanıyom endüktansı 910uh çıkartım bobin direnci 1.8ohm seri bağlı 2.2ohm dirençle tamamladık devrenin kritik değerleriği içinde tasarlamaya çalışıyorum
devrenin elektronik kısmının çıkış katında  bir eklenti yada modifiyeden fayda sağlıyacaksak denemesini yapıp hep beraber ekleriz

teslacoil

• Ziyaretçi

40x40 kare arama başlığı
endüktans 900uh direnç 1.9ohm
dışboyut 40x40cm iç boyut  20x20cm
tel çapı 0.80mm2 = 1.02 mm kesitli bakır tel dış izole kalınlığıyla beraber 2.22mm
burda teller arası boşluğu izole kalınlığıyla oluşturduk sıkı sarım yaptık
44 tur sarım yapıldı  60 metre kablo kullanıldı seri 2.2ohm taş direnç bağlandı sönümle direnci devrenin sabit olan 680ohmluk direnç değiştirilmedi dp3 cihazla eşik 73 de kazanç 1de güç 50de  test edildi tıklama sesi sessiz konuma getirildi
1tl parayı 50cm mesafeden
14x19 metal kutuyu 1.30cm mesafeden net algılama yaptı

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
henüz salyangoz bobini yapmadım, üzerine saracak bir platform bulamadım, bulduğum kontraplak küçük geldi
aldığım tel 0.8mm2 yani 1.02mm yada 18AWG karşılığı bir kablo, izole ile birlikte 1.6mm geliyor
60m telin direnci 2.2ohm geldi, sizin verdiğiniz rakama yakın, 45-46 tur olacak benim hesaba göre.
formülde "spacing between turns" değeri için önce 0.58mm (yanlızca izole kalınığı) girdim, çok iyi bir işçilikle dahi zor olur sanırım
pratikte izoleden biraz fazla boşık değeri girmek gerekecek,  hesabı 0.6mm olarak yaptım.

bu hafta sonu yapabilirim sanırım, sonucu foto ile paylaşırım
iyi çalışmalar,

teslacoil

• Ziyaretçi
selam thunderbolt istanbuldamısn önce onu sorıyım ikincisi kablo sorunu sıkıntı farkındayım şansıma yakında bir yerden denk geldi aldım arasan bulamazsın derler o derece sanki beni bekliyomuş gibi 0.80mm2  2.22cm izoleli kalanı 200mtryi bir arakadaşa kargoyla yolladım
öyle yada böyle bulurum diye ve bir imalatçı buldum ondada söyle bir kablo var 0.75mm2 izolesiyle beraber 2.20mm geliyomuş almaya gidicem fiyatını ve nerden nasıl temin edeileceğini söyliyecem kaç metrelik olarak satıldığınıda istanbulda olanlar ordan alır alamaynlarada ya firmadan kargolatıtrırız yada alıp tek tek yolarım kargodan bobini sarmak için ilk denemelerde kontraplak kullanmıştım ölçüleri çıkartınca pleksiglas malzeme üzerine sardım artık orası size kalmış 40cm hazır başlık kalıbı için gereken hesabı yaptım hafta sonuna kadar yapıcam resmini
ölçülerini verimini çıkartıp belki hafta sonu deneme yapıp videoda ekleriz
0.80 kablo piyasada var bulunuyor ama sizdeki gibi izolesi ince olduğundan endüktans fazla yüksekseliyor çap başlangıcı değişiyor40 cm lik başlık için  sendeki kablonun başlangıcı 25 cmden 43 tur 43 mtre izolesi kalın olanından 16cmden 54  tur 47mtr ister tecrübe sağlamak için sar iştersen hafta sonu sonuçlar ortaya çıkacak onu bekle hem kare başlığa göre kıyaslamada ortaya çıkar
yapmaya başlarsan sarım için 502 tüp japon yapıştırıcılarından kulanarak yaparsın fazlasıyla yetiyo nasıl olsa hesabı ortadan en fazla baştan sondan bir tur ya eksik yada fazla olur
kolay gelsin

teslacoil

• Ziyaretçi
şunuda söyliyim piyasada başka tel kesitleriyle denemeleri yapıp bu kesit değerlerine karar kıldım 0.50 ve1mm2 tellerden direnç ve endüktans değerlerini istediğimiz gibi tutmuyo kimse kablo harcamasın boşuna o yüzden  bu kesitleri şeçtim ya 0.75 yada 0.80mm2 tek damar da karar kıldım
izole ile boşluk vermekte işmizi kolaylaştırıyor

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
Bobin hesabında kullandığınız sitedeki araçları program olarak yazsam offline kullanımlarda işe yarar sanırım.
inc, mil gibi değerlere ihtiyaç olur mu dersiniz.
ingilizce dil seçeneği gerekirse ilgili sitedeki adlandırmalar uygun mudur.
kolay gelsin...

teslacoil

• Ziyaretçi
site olarak denk geldi o şekilde yönlendirdik ama program şeklinde varsa bulduysanız  linki verirseniz iyi olur dediğiniz gibi net olmadığı durumlarda ihtiyaç duyanlar olur  öbür türlü sayfayı farklı kaydet şeçeneğiyle bilgisayara indirerek kulanabilir inc yada mil seçenekleri ihtiyaç duymuyoruz aslında eb sayfasın dosyalarından türkçeleştirilemir aslında imeceliğin faydaları her kez bir çakıl taşı koysa dağ olur

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
küçük şeker kim usta  :)

teslacoil

• Ziyaretçi
internetten denk geldi ekledim  bize sıra bu gidişle zor gelir parayı bulmak lazım önceki tel sarıcak çırak gelsin :D

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
teslacoil kusura bakma, konuyu dağıtıyor gibi oluyorum ama bitince yeni konuya ekleyeceğim.
resimdeki kırmızı yerleri nasıl Türkçeleştirebiliriz. kısa ve öz kullanımlı şekilde...
kolay gelsin...

teslacoil

• Ziyaretçi
TurkzeuS kardeşim ne demek konu dağıtmak filan yeterki herkez senin gibi olsa istersen komik video ekle kim ne diyebilir eklediğin resimdeki çok güzel gözüküyo sen hazırlıyosun sanırım
o dediğin yerlerin hepsi endüktans değerleri veriyor ama bende tercüme edemedim tek bildiğim current  sheet yazan kısımdaki değerler endüktans metreyle anı değerleri veriyor tercüme edilmesede olur  şimdilik programın 2 dakikada yaptığını ben  bir haftada deneyerek zor çıkarttım :D bunada şükür fazlasıyla herkez faydalanır bundan şimdiden verdiğin emekler için şimdiden kendi adıma teşşür ettim kolay gelsin

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
Araştırırken rasladığım ilginç sayfa ve bilgileri buraya yazarak devam ediyordum ama çok fazla sayfa sekme açıkken yandaki sekmeyi kapatırken  yazdıklarımı içeren forum sayfasıda kapandı.
Anladığım kadarıyla üç tür endüktans hesaplama yöntemi var.
Wheeler, mohan, monomial yöntemleri...
Wheeler bir elektrik mühendisi ve yöntem onun adıyla anılıyor.
Dediğiniz gibi hepsi endüktans ve farklı hesaplamalarla veriliyor...
Buna uygun çevireceğim artık. Programda bu isimleri yazacak yer sıkıntısı oluştu ama şekil ile biraz oynayabilirim.
Kolay gelsin...

Çevrimdışı kripto55

• Binbaşı
  • arge.bilim@gmail.com
ben arge olarak yaptığım çalışamalrda cat 6 kablo ile salgongaz sardığımda 45 cm civarında alglıyordu 1 tl yi ama ündüktans için çok daha iyi yöntmler akım zıplatma metotu bunun üzerinde çalışıyorum inş.
HERZAMAN EN İYİSİ KENDİ BECERİNLE YAPILANDIR.

teslacoil

• Ziyaretçi
kripto55 bu yazacaklarımın hepsi ortaya sözlerdir üstüne alınma kardeşim cat 6 denen kablonu artı bir özelliği yok millet kolaylık olsun diye kullanıyo normalde hazır kılıf içinde olduğundan 0.50mm2 kalaylı kablodur çoğu insan çin malları yüzünde parası çöpe gidiyo  ben tavsiye etmiyorum mıknatısla denmeden bu kabloları almayın piyasadan en iyisi saf bakır kablolar bundan önemliside şu ki eğer normalde herkezin yakalayabildiği değerlerden fazlasını yakaladıysanız bunu resim ve videolarla destekleyinki hem nasıl yaptınızı görüp öğrensin herkez faydalansın örnek kullandığınız cihazı bobin çapı direnç ve endüktans değerleri dp3 ise hangi ayarlarda test ettiğiniz gibi kullandığınız obje gibi çünki bir çok insan cihazları için mesafeler veriyo neyi nasıl yaptını söylemiyo sonra diğerleride bunu yapamıyca birilerine yada cihazlara şuç buluyo o yüzden herkez önce hatayı kendinde arasın yarım doktor adamı candan yarım imam insanı dinden eder derler  dp3 yapmak istiyosun sanırım tavsiye ederim yap bu gün bana piyasadaki 2000 tl cihazı getirseler değişmem kyımetini bilin karadağ ustanın çok büyük hakkı var bu işte arge çalışmalarında kolay gelsin sana haber bekliyoruz senden

Çevrimdışı hatem_a

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
ıyı calısmalar arkadsım calısmaların gercekten basarılı merak ettıgım vıdeodakı baslık sarımı mınelab gpx serısınde ne kadar ıse yarar

teslacoil

• Ziyaretçi
bahsettiğiniz cihazın başlık bobini normalde nasıl işe kablo kesiti  direnç ve endüktans değerlerini verirseniz ona göre size yardımcı olmaya çalışırım suan ki tasarım sadece tek sarımlı puls sistem cihazlar için dp2 ve dp3te denedik aynı verimi verdi kolay gelsin

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
Bir uyarı yapmak istiyorum.
ilk mesajınızda verdiğiniz bağlantılardan flat spiral bobin hesabı yapan sayfada formul yanlış işlenmiş.
Dolayısı ile yanlış sonuçlar üretiyor. Sayfada verdiği formulu kendisi hesaplarken hatalı kullanmış.
Bu durumu anlayana kadar yazdığım programda beni gereksiz yordu. pdf dökümanlarda da fazla zaman harcamama sebep oldu.
Sağlık olsun.
Kısaca ve kabaca programı tamamladım. Üzerinde yapacak çok fazla şey var ama şu an uğraşamam.
Araya almıştım zaten.
Gördüğünüz eksik ve fazlalıkları önerilerinizle birlikte yazarsanız birlikte ara ara geliştirir gideriz.
Kolay gelsin.

teslacoil

• Ziyaretçi
herkeze kolay gelsin 40cmlik hazır başlık kalıplarının içine uygun hazırladığım bobin
bide salgangoz ismi hosuma gitmedi önceden karar verdiğim isme de benzedi
(tesla plakbobin) salyangoz diyeni vururum > :D buda teslanın 501 ci patenti olsun 
seffaf pleksi glas üzerine sardım dış 41cm  iç 12cm
bobin 15cm ile 40 cm arası

teslacoil

• Ziyaretçi
yaptığım plak bobinin detayları

iç çap başlagıç           = 15cm
dış çap bitiş             = 39.2 cm
tel çapı                  = 0.80mm2
tel kesiti                = 1mm
dış izolesiya top. kesit  = 2.10 mm
bobin dc direnci          = 1.3 ohm
bobin endüktif ac direnci = 940uh
kullanılan kablo boyu     = 51.3 mtre
verim ve mesafe stabil  1tl için  40-45cm arası
şimdi gelelim diğer konuya daha önce sardığım kare başlıkta ile ilgili
piyasadaki her kablo firmanın kullandığı malzemeye göre ve ticaret anlayışlarına
göre söyledikleri bilgiler net lik içermiyo yada malzemeleri tam tanımıyolar
 bunun için iş bize kalıyor
 en iyisi mikrometreyle yada kumpas la ölçmek çünki
bana söylenen 1mm tel kılıfıyla beraber 2.2 mm söylenmişti
fakat tel 0.80mm  izole kalınlıyla beraber 2.2 çıktı neyse önemli değil sonuç ortada
buna göre suanki sardığım gördüğünüz gibi direnci düşük çıktı
2.2ohm direnç seri bağlı kullandım toplamda 3.5 ohm ediyor bu sekilde deneme yaptım
sönümlemesi kısa sürdü bunun için ya toplam 4ohm tamamlıyacak direnç kullanılcak yada
sönümle direnci olan 680ohm 800ohm lara çıkartılacak onun için
aldığım firma kaliteli saf bakır kullandığından birde 0.80mm kablo alıp bir tane daha sarıcam
bu sekilde aynı verimi ve mesafeyi yakalamak için

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
45'lik yapsaydın tam plak olacaktı :-)
çok düzgün sarmışsın benimki bu kadar düzgün görünmüyor.
ben kare sardım,

kablo aynı, teslacoil'in kablo topun'dan kesildi.
iç çap: 200mm
dış çap: 396mm
direnç: 1.10hm
endüktans 780uH
kullanılan kablo yaklaşık 44m

1TL 35cm'de kaldım, sanırım içeride denemeden kaynaklı sorunlarım var, dışarısı da çivi dolu, boş arazi olmadan testler zor oluyor.
bu arada frekansın düşük olması daha iyi sonuç verdi, 1'e kadar düşürdüm, ölçünce 1803Hz gördüm, yanlız uyumlama yavaşlıyor, ama sorun değil benim için
kazancı 4'e kadar çıkarabiliyorum içeride, tabi bobin yerden 130cm yukarıda ve metal yok etrafta
otomatik eşik 72 açıyor, 70'e kadar düşürüyorum
örnek ile oynamadım, genelde başlangıç 43, bitiş 15 yapıyor
kolay gelsin,

Çevrimdışı asenkron

• Binbaşı
    turkzeus programın guzel olmus elıne saglık.bos vaktınde  bobın-con-omaj-empedans hesaplayıcı yaparsan sevınırım.
vlf calısmalarında http://chemelec.com/Calculators/C-L-R-F_Calc.htm  akort ıcın
bobın hesabınada http://chemelec.com/Calculators/A-Inductance2.htm  bunu kullanıyorum.bızı genelde zorlayan ınc ölculerle metrık sıstemın karısması.ımalat ölçutlerındekı farklılık. mumkun olursa bunlarıda eklersen sevınırım.saygılarımla.
'Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü http://bit.ly/oiQz4Z

teslacoil

• Ziyaretçi
thunderbolt abi bize 45l ikler ağır gelir taşıyamayız :D
şu işler sonuca kavuşun aklımda bir kaç fikir var ağırlıktan kurtarmanın yoluna bakıcam
bu arada yaptığın bobinin resmini ekleyebilirsen iyi olur merak ettim hem başkalarıda görmüş olur yapmak isteyenler için kolay gelsin görüşürüz

TurkzeuS
programı bitirdiğim bobine göre kıyaslama yaptım hata varmı yokmu diye
bu program sonuçta endüktans hesapladığına göre bunu üzerinde kıyaslama yaptım
program                     yapılan                         fark
iç çap        150mm       150mm                      0
sipir           56 tur        60 tur                       + 4
tel kesit     1mm          1mm                          0
boşluk       1.10 mm      1.10mm                   0
indüktans  934 uh       940uh                      +6
bitişi         385 mm         392 mm                 +7
kablomtr   47mtr           51mtr                     +4
şimdi bu sonuçlara bakarak olan olay şu bu işi el ile yaptığımız için
sıkı yada gevsek sarıma göre değişiyo ben biraz sıkı sardığımdan  fazladan 4 tur 4 metre kablo kablo sarmışım buda 7 mm capı büyütmüş olanı biteni bu ki sitede zaten yüzde 3 hata tölerans vermiş buna göre bizim hatalarımızla programın hatasını göz önünen alırsak bize ön bilgi vermeşi yeterli
 eskilere bakarak 4 tur cat 6 sar diyenlere göre biz fazlasıyla derine indik geri çıkamıycaz ondan korkuyorum :D

teslacoil

• Ziyaretçi
TurkzeuS  yeni farkettim programı bitirip eklemişin indirip kullandım çok güzel olmuş
teşekkür ederim eline sağlık teknoloji ekibine yakışanda bu zaten hakkını helal et

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
bu da benim kare bobin, 1TL ve yan keski büyüklüğü anlaşılsın diye ordalar :-)
iç çap   :20cm
dış çap:40cm
spir: 43
end: 780uH
direnç 1.1ohm, seri 2.2ohm taş direnç bağlı, toplamda 3.3ohm

sarma işini yaparken yapışkan bir yüzey gerekiyor, başladıktan sonra anladım durumu
acele ile girişince sarım aralıkları düzgün olmadı
ama CAT6 kabloya göre daha iyi bir sonuç aldım
kablo izolesi fazladan ağırlık yaratıyor
telefonda konuştuğumuz şu çift kablo sarıp birini sarım sonrası çıkarmak yada bobin telini boşluklu sarmanın bir yolunu bulsak çok daha iyi olacak sanırım
bu hali ile bana biraz ağır geldi

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
Güle güle kullanın. Benimki kopyacılık gibi oldu biraz.
asenkron sayfaları ekledim.. ilgileneceğim.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
Birde yazmayı unuttum.
dolaşırken, her türlü birimler arası çevrimler için aşağıdaki site rasladı.
http://www.sooeet.com/index.php

kolay gelsin..

teslacoil

• Ziyaretçi
sen merak etme abi bu hafta diğer kabloyuda alıp son denemeyi yapınca ona göre herşey belli olucak ben sana yapıcam ister kare istersen daire olarak ağırlığınıda suanki neyse yarı yarıya düşürcem sararken ben 502 tüp japon kullanıyom hem işimi çabuklaştırıyo hemde kalıntı bırakmıyo
ilk denememde bende hem çok uraşmıştım  hemde uzun sürmüştü bu son yaptığım siyah olan
1 saat sürmedi bitirdim aslında fanatik bobin sarsakmı sarı kırmızı yapalım :D

Çevrimdışı asenkron

• Binbaşı
  turkzeus  cevrım sayfasını ekledım sagolasın.
  karadag cagrımdır. artık bobın ıcın bölum acalım bu calısmalar programlar kaybolmasın.
'Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü http://bit.ly/oiQz4Z

Çevrimdışı spradon

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
arkadaşlar bu sitedeki hesaplamalarda işinize yarayabilir...

http://www.yilkaselektrik.com/o-derece-bakr-tellerin-bilgi-cetveli-6IIDC

Çevrimdışı protek-e

• Yüzbaşı
sayın teslacoil arkadaşım şimdi piyasadan aldığımız 0.80 mm yada 1 mm emaye tel mi daha verimli olur yoksa sizin bahsettiğiniz yada kullandığınız tel nasıl bir şey ben anlayamadım lütfen açıklayabilirmisiniz piyasadan nasıl bir şey almalıyız?Ayrıca 1 mm emaye tel 42 cm boş başlık içine orta kısım 10 cm boşluk salyangoz bobin sardım 3 ohm değerinde ve seri 1 ohm dirençle bağladım sonuç havada 1 tl 50 cm de tıkırdıyor yanlız toprakta denemelerde çok hassas pı larda ayırım olayıda olmadığı için en ufak çivinin bile sinyalini alabiliyorsunuz birde aşırı mineralli bir toprakta susturamıyorsunuz cihazları bunun için bundan sonraki çalışmaları PRO-TR arkadaşımızın dediği gibi çift bobinli olarak yaparsak daha iyi olacağına inanıyorum pulse cihazlar mineralli toprakta çuvallıyor çünkü buna bir çözüm bulmalıyız buda alıcı kısımın hassasiyetinin çok iyi ayarlanması gerektiğini gösteriyor.Devre üzerinde bazı değişikler yaptım özellikle sönümleme direncini 1 k yaparak denediğimde bu arazideki olumsuz ötmelerden bir nebzede olsa kurtuluyorsunuz fakat ıslak toprakta tüm denemelerime rağmen çok yanıltıyor malum Türkiye topraklarının % 70 inden fazlası mineralli buda dedektör çok hassaslaştığında sanki toprağın her yerinde metal varmış gibi oluyor önemli olan derinlikten ödün vermeden minerali veya demiri hepsini olmasada bir kısmını pulse cihazlarda silmemizdir yoksa bukadar emek harcanan zaman boşa gidecektir.

Çevrimdışı serkan.mg

• Yüzbaşı
emeği geçen tüm arkadaşları yürekten tebrik ediyorum her ne kadar anlamasamda sizler gibi değerli arkadaşlar sayesinde bizlerde bişeyler öğreniyoruz. kısmetse dp3'ü çalıştırdığım anda buradaki başlık çalışmalarından birini yapıp çok güzel bi cihaza sahip olucam inşallah. (BENİDE DEDEKTÖRCÜ YAPTINIZ YA ARKADAŞLAR HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM  ;)  )
İyi çalışmalar
Saygılar
Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü http://bit.ly/NQeSI1

teslacoil

• Ziyaretçi
emaye tel yada kullandığımız tel arasında fark bizimki izoleli ve yüz metredeki direnci 2.4 ise emaye telde aynı kesit 2.1 gelir buda sadece bobin tellerin bakırın daha saf olmasından kaynaklanır ve bu telin izolesi vernik kalılığı kadar dır  biz telleri sararken tel kesiti kadarda teller arası boşluk mesafe vermemiz gerekiyor telleri birlerine yakınlığı yada uzaklığı bobininde kapasitif ve endüktif sonuçlar doğuruyor  bobinin Q değerini arttırmak için  için gereken mesafeyi biz elimizle ayarlayamadığımızda izole kalınlığıyla yan yana sararak halediyoz spradon bobinajcı sanırım bize bobin telini aralıklı sarmak için bir yol yönteni varsa söyleyebilir belki  yoksa suan için başka yol izleyemiyorum aklıma gelenlerde daha zahmetlli
şimdi diğer konuya gelirsek ben dp3 ile uraşıyom ona uygun ayarlama deneme yapıyom bu konuda bile haracadığım tel sarfiyatı baya fazla emeklerim kendi adıma hiç boşa gitmedi cihaz ne kadar güzlüyse o kadar toplamda mineralli toprağa metal gibi algılama yapar ona göre ayarlarını kısıp açıcak yukarıda gördüğünüz kırmızı kare başlığı biz dp2 dede denedik 60 cm gördü ama mesele mesafe kadar kararlı olması potlu cihazlarda direk müdahaleli onların işleri daha rahat bence ama diğer yönden dezavantajlarıda çok  yinede işim bitince  dp2 dede denemeler yaparım
dp3 de oto toprak ayarımız var biz hiç birşeyle uraşmıyoz dp2 deki ne nedir bilmiyom ben son hale getirdiğimde ona göre sorunlarına çözüm yolu bulmaya çalşırım 
PRO-TR ustanın verdiği şemaya daha hiç bir kişi en ufak açıklama getirmedi ne nedir söyliyeceğimi söyledim işi bilen ler yorum yapsın ona göre hepimiz değişikliye gideriz arge  yapıcak adam lazım ben her hafta sonu 2 saatlik yola karadağ ustaya abone oldum tek başına yetişeme herşeye bir günü sadece boş onun  sıf bobin testini o yapsın görsün diye ona rağmen 15 dakika zor vakti oluyo bu işler zaman para ve destek vericek kişiler lazım 10 kişinin sırtında 100 kişi var işi bitende kaybolup gidiyo o bir zamanlar  rx tx neydi soranlar işi biten öğrenen şimdi kayıp o yüzden bir fedakarlık yapıyosam imkanım kadar fazlasını verirsem pişman olurum suan kendime çalışıyorum her tecrübemi aktarıyorum olusacakca real ekipe ben açığım hafta sonları ayda bir kuralım tayfayı ki başarı oluşun
eğer bobini sardıysan resim yada video ekleyebilirmisin kolay gelsin

Çevrimdışı M-usta-FA

• Usta
  • Binbaşı
selam arkadaşlar uzun zamandır işlerimin yoğunluğundan dolayı bir türlü elektroniğe kendimi veremiyorum. Ancak siteye girip şöyle bir gözatıp geri çıkmaya fırsatım oluyor.

@teslacoil
yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle takip ediyorum. paylaşımlarınızı takdir ediyorum, size nacizane önerim size yapılan YIKICI eleştirileri, RENCİDE eden sözleri fazla dikkate almamanızdır, zira kasten bunu yapmak isteyenlerde çıkacaktır. (sözümü kimse üzerine alınmasın)
yapmış olduğunuz başlık modellerini vaktiyle denedik ama sanırım sizin kadar paylaşımcı olamadığımız için sonuçlarını yazmadık, yazamadık. belki bizim hatamız, ama change, clone PI yapan arkadaşlar bilirler ki onların sitelerinde sepet başlık, örgü başlık spriyal başlık vs adı altında değişik çalışmalar olmuştu, kısmen uyguladık, kazançları elbette olmuştur ancak arazide vermiş olduğu külfet düşünülerek  kazancın tolere edilebileceğidir. bunu size neden yazdım, belki açlık başıma vurdu, belki çalışmalarınızı takdir ettiğimden ve sizi yönlendirmek için, herneyse
aşağıya bir şema ekliyorum.eklediğim şemayı iyi incelemenizi umuyorum. biraz karmaşık görünsede bir PI için gerekli kriterleri sağlıyor.
bu başlık iç içe sarılmış iki başlık aslında VLF ve IB sistem ile uğraşanlar bilirler ortadan bir uc alırsın o mantıkta. çalışma mantığına gelince;
PI de derinlik için yüksek akımda gönderme bunun içinde düşük direnç değerli başlık, aynı zamanda da yüksek endüktans gereklidir. bunun için genellikle kalın tel kullanıp daha fazla sararak elde edilsede ben bu şekilde de verim aldım.
çalışma mantığına gelince;
PI de herkes bilirki dinleme ve gönderme aynı başlıktan yapılır.
kısaca mosfet iletimde iken akım D1 diotu üzerinden akacak L2 bobini geri planda kalacak bu sayede güçlü bir gönderme oluşacak, mosfet yalıtıma geçtiğinde ise D1 diotu yalıtımda olacağından dolayı L2  bobini devreye girmiş olup alıcı için endüktans artmış olacaktır.
yani sözün özü gönderme için düşük direnç, alıcı için yüksek endüktans...
hadi hayırlı olsun.  ;)

bu bobin taktiği süper bir modifiye ustam

ustam bence diyot yerine mosfet (iç yapısında d-s arası diyotsuz olan) kullanıp tetikleme palsini işlemci ile kontrol edersek zuperrr olur...

teslacoil

• Ziyaretçi
elektornik konusunda tecrübeli arkadaşlar değişikliği yapsın okey derlerse deneme yapılır altta eklediğim resimdeki gibi gönderen kısmı yada alıcı kısmını iki farklı kalınlıkta kablo yada aynı kesit olabilir fazla akım geçirmek isteseniz diye dedim  bir birine seri bağlı olarak birleştiği noktada 3cü ucu alarak tasarlar yaparım yada suan yaptıklarımız 900 940 civarı bunu 1 mh tamalayım 500uh denk gelen yerinden çıkış alrız sunu da söylemek isterim şemada 500uh lik iki tane gözüküyo seri olarak toplam endüktans 1mh den çok daha fazla çıkar direnç gibi toplam değer verdiği düşünülmesin 900uh bobine dıştaki sarımı 10uh olsa toplamda 1mh çıkıyo iç erden 40uh eklesem gene 1mh çıkıyo buna göre sorun yok böyle olması gerekiyor  ayrı ayrı 500uh olsun derseniz  tamamlayıp yaparım bunuda 40cm göre ayarlarım daha büyüğü abes kaçıyo kolay gelsin

Çevrimdışı pro-TR

• Usta
  • Yarbay
@Mustafa usta
olabilir tabi, iş sağlam olsun dersen elbette ki 2. bir mosfet diotun yerine kullanılabilir.bakalım teslacoil ve diğer arkadaşlar bobin üzerine denemeleri var onlar bittiğinde denenebilir. şuan için benim deneme şansım yok. ramazan bitene kadar elimi bişey sürebileceğimi sanmıyorum
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı dedektör16

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
emaye tel yada kullandığımız tel arasında fark bizimki izoleli ve yüz metredeki direnci 2.4 ise emaye telde aynı kesit 2.1 gelir buda sadece bobin tellerin bakırın daha saf olmasından kaynaklanır ve bu telin izolesi vernik kalılığı kadar dır  biz telleri sararken tel kesiti kadarda teller arası boşluk mesafe vermemiz gerekiyor telleri birlerine yakınlığı yada uzaklığı bobininde kapasitif ve endüktif sonuçlar doğuruyor  bobinin Q değerini arttırmak için  için gereken mesafeyi biz elimizle ayarlayamadığımızda izole kalınlığıyla yan yana sararak halediyoz spradon bobinajcı sanırım bize bobin telini aralıklı sarmak için bir yol yönteni varsa söyleyebilir belki  yoksa suan için başka yol izleyemiyorum aklıma gelenlerde daha zahmetlli
şimdi diğer konuya gelirsek ben dp3 ile uraşıyom ona uygun ayarlama deneme yapıyom bu konuda bile haracadığım tel sarfiyatı baya fazla emeklerim kendi adıma hiç boşa gitmedi cihaz ne kadar güzlüyse o kadar toplamda mineralli toprağa metal gibi algılama yapar ona göre ayarlarını kısıp açıcak yukarıda gördüğünüz kırmızı kare başlığı biz dp2 dede denedik 60 cm gördü ama mesele mesafe kadar kararlı olması potlu cihazlarda direk müdahaleli onların işleri daha rahat bence ama diğer yönden dezavantajlarıda çok  yinede işim bitince  dp2 dede denemeler yaparım
dp3 de oto toprak ayarımız var biz hiç birşeyle uraşmıyoz dp2 deki ne nedir bilmiyom ben son hale getirdiğimde ona göre sorunlarına çözüm yolu bulmaya çalşırım 
PRO-TR ustanın verdiği şemaya daha hiç bir kişi en ufak açıklama getirmedi ne nedir söyliyeceğimi söyledim işi bilen ler yorum yapsın ona göre hepimiz değişikliye gideriz arge  yapıcak adam lazım ben her hafta sonu 2 saatlik yola karadağ ustaya abone oldum tek başına yetişeme herşeye bir günü sadece boş onun  sıf bobin testini o yapsın görsün diye ona rağmen 15 dakika zor vakti oluyo bu işler zaman para ve destek vericek kişiler lazım 10 kişinin sırtında 100 kişi var işi bitende kaybolup gidiyo o bir zamanlar  rx tx neydi soranlar işi biten öğrenen şimdi kayıp o yüzden bir fedakarlık yapıyosam imkanım kadar fazlasını verirsem pişman olurum suan kendime çalışıyorum her tecrübemi aktarıyorum olusacakca real ekipe ben açığım hafta sonları ayda bir kuralım tayfayı ki başarı oluşun
eğer bobini sardıysan resim yada video ekleyebilirmisin kolay gelsin

arkadaşlar şu real ekip olayına bir el atsak en azında ayda bir de olsa teknoloji ekibi olarak toplansak sosyal bir faliyet olustursak ne güzel olur ama kaç kişi buna katılır merak ediyorum
Yüzde ısrar etme doksanda olur.insan dediğinde noksanda olur.sakın büyüklenme elde neler var bir ben varım deme yoksan da olur.....MEVLANA

Çevrimiçi Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Dip not: Dükkanı büyüttük artık üst üste değil yayvan yayvan yan yana durabiliyoruz :) Mangal için bahçe de var. Yani merkez burası olabilir.

;)
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı...

Ağaç yaprağı ile gürler.

Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşıdakinin anladığı kadardır.

Ürünlerimiz:
Klasik Delta Pulse
Delta Pulse 2
Delta Pulse 3

Sipariş hattı: teknolojiekibi@gmail.com,sales@teknolojiekibi.com

Yönetim: teknolojiekibi@gmail.com, hdemir@teknolojiekibi.com

teslacoil

• Ziyaretçi
artık bu işin ilk etabını bitirdim sayılır yarın bir top daha kablo alıp sarıcam ondan sonra haftasonu yine teknlooji ekibi  merkez üstüne gidicem kare ile aynı performansı yakalasamda yaklamasamda baslık kalıbı içinde olmasını istediğimden zaten tam içine göre ayarladım çuk oturuyo o şekilde   toprak ve boşluk testlerine yaparız inşallah
 bu devre uygulamasını netleştirince oluru varsa bir cihaza uygulanır onda deneriz bu konuda karadağ ustanın fikrini merak ediyorum olurmu olursada bununla ilgili uygulamayı yapacak vakti varmı ona göre ben üstüme düşeni yaparım herkeze kolay gelsin

Çevrimdışı TurkzeuS

• Üsteğmen
  • **
Dip not: Dükkanı büyüttük artık üst üste değil yayvan yayvan yan yana durabiliyoruz :) Mangal için bahçe de var. Yani merkez burası olabilir.

;)

Yeni dükkana taşındınız galiba... öyle ise hayırlı olsun.
Hangi gün ve saatte kabul edebilirseniz bende katılmak isterim.
dedektor16 nın dediği gibi önce sosyalleşelim. Gerisi gelir...

Çevrimdışı protek-e

• Yüzbaşı
aldığınız kablo nya 0.80 mm acaba hes kablodan sipariş verdim bende

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
kabloyu az önce aldım,
tel: 0.5mm2 / 0.8mm çap,
izole ile birlikte dış çap: 2mm
tek damar NYA olarak biliyorlar

http://www.hanoglukablo.com.tr/urun_kesit.php?id=6
bu tabloda en üstte yer alan kablo
200m top şeklinde 24TL, ama kargo ne tutar bilemem

Çevrimdışı protek-e

• Yüzbaşı
birde arkadaşlar bakır kaplı aluminyum teller var aluminyum bildiğiniz üzere hafif bir malzeme bunuda denemek lazım

http://www.gurfil.com/bakir-kapli-aluminyum-tel.html