Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113238 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #200 : 07 Aralık 2007, 17:40:39 »
senin sucun degil havya dandik herhalde havyanı degis daha lehim yapmayı bilmiyo.kendine haksızlık etme usta yanlıs yapmaz.hata ya cıraktan cırak yoksa nazardan kaynaklanır .biraz lehim dökersin gecer .
nerden nereye fiii tarihinde fabrikada vardiya tuttugum dönemler yardımcım geldi atelyede oturuyoruz.cıkma kartlar elk mal. ıvır zıvır var usta dedi ne yapayım.benim cevabım havaya atıyosun havada kalanlar rafa yere düsenler cöpe.buradan cıkarılacak sonuc nedir hareket olan yerde bereket vardır.
yeraltıcıdan bulastı yazı yazma haslalıgı kusura bakmayın tylot iciyorum simdi insallah gecer .yoksa ben roman yazarsam meydan laruse yazım pek olmadı anlayan anladı .gecer yalanın dibi yok.
ben buraya niye girdim ne yazdım erol ünal geotech yazılarını görüyorum bende ingilizce yok yazdıklarını anlamadım iyi bilgiler varsa burada bizimle paylasırsanız memnun olurum.sadede  nihayet geldim sana devrende basarılar enerjı verdiginde apacilerin duman isaretleri devreden cıkmıyorsa dogru yoldasındır.by

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #201 : 07 Aralık 2007, 18:33:46 »
 asenkron sen adamı öldürürsün :D

Çevrimdışı dadasugur

• Onbaşı
  • DaDaŞuĞuR
« Yanıtla #202 : 09 Aralık 2007, 09:05:37 »
hocam dispileyi nerden temin edebiliriz bu konudada yardım edersen sevinirim
[c=4]!.SaHiPSiZ VaTaNıN BaTMaSı HaKTıR,SeN SaHiP ÇıKaRSaN Bu VaTaN BaTMaYaCaKTıR.![/c]
selam arkadaşlar ne kadar dogru olur bilemem ama benim çalıştıgım firmaya elektrik teknikeri sahada şalışmış arkadaşlar arıyoruz yer istanbul şehir dışında yani çerkez köyde çalı

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #203 : 09 Aralık 2007, 23:35:24 »
LCD ekrandan bahsediyorsanız elektronik malzeme satan hemen hemen her elektronikçide vardır ;)

ortas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #204 : 11 Aralık 2007, 00:23:22 »
uykusuz ustad bir şema var incelemeni istiyorum. fakat resmi ekleyemedim hata oluştu. pic yazılımı lazım birde çalışma sistemini inceleyebilirmisin. özel msj göndermeye çalışacam. resmi size nasıl ulaştırabilirim.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #205 : 11 Aralık 2007, 11:15:47 »
Teknik bir nedenden dolayı erolunal'ın mesajından itibaren ortas hariç 2 mesaj silinmek zorunda kalınmıştır görülebilir durumda olan erolunal'ın mesajı aşağıdadır.Bir kişinin mesajı ve kullanıcı adı görülmediği için mesajı kurtulamamıştır.Anlayışınız için teşekkür ederim.

saygılarımla

site yönetimi Karadağ

(erolunal'ın mesajı)
Selam

Asenkron pozitif enerjin gelmiş olacakki alet çalıştı.Ben sadece bir yerde lehimi yanlış yapmışım ancak elektronik parçacı da bi yerde tl062 lerin arasına bir tane tl061 koymuş:) ben onu değişik firmanın tl062 si sanıyodum.İyi bakınca anladım.ve Çalıştı.
Asenkron bey Tgsl ivconic bey çok iyi diyordu .Tgs nin basitleştirilmiş hali.Onuda yapmayı düşünüyorum.
Tesero foeumuna şemasını koyayım pcbs de var.
Elbombacı biladerim adamlar LCD li yapan varmı diye soruyolar sana havale etttim.
elbombacı whites TM 808 i yapsanda aydınlatsan milleti.

İyi günler
          Erol
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #206 : 12 Aralık 2007, 08:08:54 »
MERHABA ELBOMBACI KARDEŞ ELEKTOR METAL DEDEKTÖRÜNÜ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM BAZI ANLAMADIĞIM noktaLAR VAR MESALA 40 SERİSİ KULLANILDIĞI HALDE 5 VOLT BESLEME noktaLARI VAR BU 5 VOLT BESLEME LER ÖLÇÜM noktaLARI MI YOKSA GERÇEKTEN BESLEME Mİ ELEKTOR ŞEMASI SİZDE VAR SANIRIM İYİ Bİ DEDEKTÖRE BENZİYOR BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA DEVREYİ İYİCE ANLMAK LAZIM AMA KENARDAKİ UÇLARIN BİR ÇOĞUNU ÇIKARAMADIM. SAYGILAR

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #207 : 12 Aralık 2007, 08:45:19 »
Merhaba

Anlaşılmayan noktaları şema üzerinde işaretleyerek belirtirmisiniz bu şekilde konuşmak daha anlaşılır olur ;)

Çevrimdışı burhan1037

• Onbaşı
« Yanıtla #208 : 12 Aralık 2007, 11:07:25 »
uykusuz hocam iyi günler,bende ilk deltamı yaptım fakat sorun var nerde anlayamadım,devrede 4538 ler hariç bütün entegreleri değiştirdim.çalıştırınca ses geliyor yavaş yavaş susuyor kendiliğinden devrede en sağdaki 4066 nın 11 nolu bacağına tornavida ile dokunuyorum elimi hiç çekmeden metal yaklaştırınca algılıyor fakat elimde metal yokken diğer elimi yaklaştırıncada algılıyor anlamadım gitti,yardımlarınızı bekliyorum hayırı günler

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #209 : 12 Aralık 2007, 11:41:58 »
Merhaba
Elinizle devrede hiçbiryere dokunmadan D7 opapının 7 nolu ayağındaki gerilimi arama bobinine metal yaklaştırarak değişimini izleyin. Metal yaklaştıkça gerilim yükselmesi gerekiyor bu var mı?

Çevrimdışı burhan1037

• Onbaşı
« Yanıtla #210 : 12 Aralık 2007, 13:02:53 »
uykusuz ustam d7 opampının 7 nolu bacağından yaptığım ölçümler şöyle
metal yokken 5.85v     metal yaklaştırınca 5.93v kadar çıkıyor
devrenin verdiği bu değerler standarta yakınmı acaba,nerden kaynaklanabilir bu sorun

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #211 : 12 Aralık 2007, 13:12:35 »
 bu voltaj biraz daha fazla olması gerekiyor.
d9 un bir nolu ayağında bobine metal yaklaştırılınca az bir artış gösteren, yine d9 un 10 nolu ayağında bobine metal yaklaştırıldığında biraz düşüş gösteren bir gerilim olması gerekiyor. Bunlar var mı? eğer bunlar varsa bu arıza şunlardan kaynaklanabilir

-D7 opampından veya çevresindeki hehangi bir hatadan
-4066 ların ayaklarının gitmesi gereken yerlere ulaşmaması veya biyerlrde kısadevr olması. Tr2, Tr4 ve Tr5 bağlaıtılarını biraz daha dikkatli kontrol edin.
-Son olarak 4538 lerin çalıştığından emin olun.

Çevrimdışı burhan1037

• Onbaşı
« Yanıtla #212 : 12 Aralık 2007, 13:14:58 »
teşekkür ederim uykusuz hocam,dediklerinizi yapar sonucu buraya yazarım,hayırlı günler

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #213 : 13 Aralık 2007, 05:43:43 »
MERHABA ELBOMBACI KARDEŞ BU YERLEŞİM PLANIN ÇEVRESİNDEKİ HARFLER VE BESLEME noktaLARINI  ANLAMADIM

http://img248.imageshack.us/img248/6472/elektoryerlesimld0.gif

muratyeni

• Ziyaretçi

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #215 : 13 Aralık 2007, 07:35:20 »
Merhaba

Bir örnek ile açıklamaya çalışyım. Meela yerleşim planında R56 direncinin bir ucuna H denmiş:

Hemen R56 yı açık şemada buluyoruz:

Bakıyoruz ki R56 nın ayağı 25K değerindeki tune potansiyometresinin orta ayağına gidiyor. Bu şekilde açık şemayı kullanarak tüm bağlantıları yapabilirsiniz

ortas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #216 : 13 Aralık 2007, 21:54:34 »
uykusuz ustad bugun arziye çıktım bahçede deltayla arama yaptım yaklaşık 2 kg çivi,tırnak makası, demir vs.. Tabi test amaçlı çıktık birşeye denk geleceğimizden değil. gayet bana göre başarılıydı. hatta 50 cm e bir teneke parçası gömdüm gayet iyi algıladı mineral den etkilen miyor. sinyal aldığım her yerden bişeyler çıktı yani. benim bir problemim var mı anlamak istiyorum kafama takılan tek sorun bütün potları maximumma getiriyorum kendiliğinden sukunete geçiyor algılamada problem yoktu, sadece öttü ötecek pozisyonda tutamıyorum yani tepe noktayı bulamıyorum. cihazda problem varmıdır acaba,
1- ben 10 mf tantal yaparsam değişiklik olur mu.
2- 10.000 mf takmadım yerine 10000 mf taktım.
3- bobin 30 cm 0.8 lik telden 30 tur.
yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler 

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #217 : 13 Aralık 2007, 22:32:40 »
Merhaba

Gain potunu orta konuma getirin. Bu ötte öteceği noktayı eşik potuyla ayarlarken ilk ayarı yapıyoruz sonra biraz bekliyoruz eğer eşik değişmişse tekrar öttü öteceği noktayı buluyoruz. Bu şekilde eşik sabit kalıncaya kadar eşiği değiştiriyoruz. potun sonuna geldiğiniz halde eşik sabit kalmıyorsa eşiği en geri alıp gain potunu biraz min direnç konumuna doğru çeviriyoruz. (eğer cihazınız kendiğilinden hassasieti düşüyorsa) sonra tekrar eşik potu ile tepe noktası sabit kalıncaya kadar yavaş yavaş ayarlamayı yapıyoruz. Yine eşiğin sonuna geldiğiniz halde eşiğin sabit kaldığı noktayı bulamadıysanız yine eşiği geri alın ve yine gaini biraz açın sonra tekrar eşikle ayarlamayı yapın...

Bu ayarlamaları okurken cihazın ayarlarının çok uzun süreceği izlenimi alabilirsiniz ama öyle değil. Biraz tecrübe ile cihazı artık hissetmeye başlıyorsunuz ve potların konumu ve sesin azalışının hızına bakarak edindiğiniz tecrübe ile 10-15 saniyede hallediyorsunuz

Eğer gain potunun da sonuna geldiğiniz halde ayar hala tutmuyorsa cihazınızda arıza var demektir. Bu da 10uF kondansatörn olduğu bölgelerden kaynaklanabilir. 4066 lar transistör direnç değerleri vs bunlar çok önemlidir ayrıca 4538 lerin zamanlamaları hepsinden önemli  ;)

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #218 : 14 Aralık 2007, 13:41:04 »
Selam arkadaşlar

deltayı bir kere çalıştırdım iyiydi  bobin küçüktü ırf yandı  bi tanede 4148 yanık diyot buldum ırf nin sağındaki değiştirdim 1-2 kere yandı değiştirdim  40*40  30 sarım kare başlık yaptım hiç bişey algılamıyo  bobin zırlıyo ayar düğmeleri çalışıyor bobine 300-500 AC volt gidiyo ama bobin hiç almıyor neden olabilir  yardımcı olan olursa sevinirim
küçük bobinide bozup büyük yapmıştım onuda deneyemiyom.
selamlar

Erol

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #219 : 14 Aralık 2007, 13:43:37 »
Selam arkadaşlar

deltayı bir kere çalıştırdım iyiydi  bobin küçüktü ırf yandı  bi tanede 4148 yanık diyot buldum ırf nin sağındaki değiştirdim 1-2 kere yandı değiştirdim  40*40  30 sarım kare başlık yaptım hiç bişey algılamıyo  bobin zırlıyo ayar düğmeleri çalışıyor bobine 300-500 AC volt gidiyo ama bobin hiç almıyor neden olabilir  yardımcı olan olursa sevinirim
küçük bobinide bozup büyük yapmıştım onuda deneyemiyom.
selamlar

Erol