Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308064 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #140 : 20 Aralık 2010, 11:00:17 »
Selami Kardeş gözün aydın devreyi tamamlamışsın.Ayrıca ismi de güzel seçmişsin tebrikler.Birde şu devreyi dağıtma huyundan vazgeçsen çok güzel olacak ,bir tane prototip kalsın. ;)

hocam amatörüm parça lazım  ;D, devreyi bi kenara koyacak kadar elimde entegre yok. isme gelince özel bir nedeni yok çorum pı olmasının ama gavur ismi olmasın yeter... yerli malı olduğu belli olsun
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2010, 11:06:21 Gönderen: pro-TR »
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #142 : 20 Aralık 2010, 13:20:24 »
arkadaslar pcb boyut sorunu duzeltılmıs dosya budur mustafa ustamıza tesekkurler  buyrun ben pcb hazırlıyorum herkese kolay gelsın

http://www.dosya.tc/download/z5Q4Pa/2ad-pcb-A4_1_.pdf.html

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #143 : 20 Aralık 2010, 20:02:49 »
Selâm pro-TR...
Bugün Farnell'den istediğin PIC'leri sordum. Şöyle...

Aşağıdaki fiyatlar 1 adet için geçerli ve teslim süresi 2 hafta... Adet yükseldikçe fiyat da bir miktar düşüyormuş sanırım...

PIC18F2553: 6,45 Euro+KDV
PIC18F2458: 6,22 Euro+KDV
PIC18F4553: 6,90 Euro+KDV
PIC18F4458: 8,77 Euro+KDV

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #144 : 20 Aralık 2010, 20:52:13 »
oongit kardeş bu verdiğin fiyatlara posta ücreti dahilmi haricmi posta ücreti ayrı ise kaç tl hani pr-TR kardeş onlarla bi devre yaparsa peşinden gidersek diye soruyorum

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #145 : 20 Aralık 2010, 21:01:46 »
s.a.
ongit kardeş ben farnelden 3-5 kez malzeme aldım o fiyatlarıda biliyorum. sorun yok tanesi 10-15 iraya geliyor. kargo ücreti hariç, kargo ücreti 15 euro inanın ingiltereden 3 gün sürmüor, bazen ist.dan sipariş ettiğiden hızlı geliyor. anlaşılan bu 15 euroya öpüleceğiz. başka temin imkanı yok. önümüzdeki ay 3-5 tane sipariş edeyim bari

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #146 : 20 Aralık 2010, 23:19:03 »
oongit kardeş bu verdiğin fiyatlara posta ücreti dahilmi haricmi posta ücreti ayrı ise kaç tl hani pr-TR kardeş onlarla bi devre yaparsa peşinden gidersek diye soruyorum

KDV hariç, herşey dahil Bursa'ya, yani bana geliş fiyatı... Tabii Bursa'dan bulunduğunuz noktaya ulaşması için bir de kargo ücreti vs.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #147 : 20 Aralık 2010, 23:20:36 »

s.a.
şimal usta o entegreleri isteme amacım daha fazla çözünürlük ki 8 bit adc de 256 adc,10bit adc de max. 1023 adc değeri 12 bitte 6000 küsür adc değeri ediyor bu ne demek oluyor basitce;
8 bit adc de 1 adc = 0,019v 10 bit adc de 1 adc = 0,0048v 12 bit adc de bu değer 1 adc= 0,0008V (yaklaşık) yani daha hassas ölçüm oluyor. bunu ben harici adc ile de yapabilirim. ki elimde 2 kanal 12 bit adc var mcp3202 var ama sadece adc ölçümü değil sorun, 16f877A 8k lik bir hafızası var ve çorum pı de ben %95 oranında kullandım oysa söylediğim entegrede 24K hafıza var, ayrıca hızda da söylediğim entegre 2,5 kat daha hızlı ve matematik hesaplamalarında daha başarılı.

ayrım için ideal olurdu diye düşünüyorum, bugün yaptığım çorum-pı yi pı-ıb olarak denedim, ve çalışmalarım şimdilik bu yönde olacak, ayrımı net bir şekilde skopta gördüm, ayrım pals içerisinde oluşuyor ve sanırım örnejkleme noktası değişiyor, anlaşılan yeni bir opamp, örnekleme configürasyonu oluşturmak lazım. ama bu ayrım konusunu elimden geldiğince ilgilenenlere anlatırım ancak bir devre ve hex konusunda yardımcı olurmuyum bunun kararını henüz vermedim. yani paylaşırım yada paylaşmam konusunda bir söz söylemek istemiyorum. belki yaptıklarım arasında 3-5 değişik tasarım oluşursa birini gözden çıkarabilirim, ama kesinlikle yazılım demo veya kısıtlı olur

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #148 : 20 Aralık 2010, 23:25:16 »
s.a.
ongit kardeş ben farnelden 3-5 kez malzeme aldım o fiyatlarıda biliyorum. sorun yok tanesi 10-15 iraya geliyor. kargo ücreti hariç, kargo ücreti 15 euro inanın ingiltereden 3 gün sürmüor, bazen ist.dan sipariş ettiğiden hızlı geliyor. anlaşılan bu 15 euroya öpüleceğiz. başka temin imkanı yok. önümüzdeki ay 3-5 tane sipariş edeyim bari
Aleyküm selâm pro-TR...
Keşke elimden başka bir şey gelse de daha da fazla yardımcı olabilsem. Ben de çalışanım sonuçta. Daha önce kendim için Farnell'den hiç sipariş istemedim ne yazık ki. Yani kendim alsam, prosedür nasıl olur, ödeme nasıl yapılır bilmiyorum bile. O yüzden bu şekilde bilgi verebiliyorum kusuruma bakma  :-\

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #149 : 20 Aralık 2010, 23:42:54 »
pro-Tr; aşağıdaki linki bir incele istersen... PIC'i yüksek frekanslı kristalle çalıştırma hakkında bir konu tartışılmıştı daha önce... Belki özel PIC'ler kullanmak yerine, 2 adet 16F877 kullanarak da güzel şeyler ortaya çıkarabilirsin diyorum ben...

Sadece bir fikir...
http://www.picproje.org/index.php?topic=27170.0

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #150 : 20 Aralık 2010, 23:58:23 »
pro-Tr; aşağıdaki linki bir incele istersen... PIC'i yüksek frekanslı kristalle çalıştırma hakkında bir konu tartışılmıştı daha önce... Belki özel PIC'ler kullanmak yerine, 2 adet 16F877 kullanarak da güzel şeyler ortaya çıkarabilirsin diyorum ben...

Sadece bir fikir...
http://www.picproje.org/index.php?topic=27170.0
usta fikirlere açığız o sitenin müdavimiyim ben ve özellike muhiddin kaplan hoca benim proton konusunda hocamdır. sık sık bilgisine müracaat ederim. yani sadece muhiddin hoca ile sınırlı değildir orası ete hoca, erol usta ve adını hatırlayamadığım bir çok değerli ustalar var ve asla bilgilerini esirgemezler.
söylediğiniz konuyu inceledim iki türlü mana çıkardım 1. adam 16mhz kristale göre yazılımı configüre ediyor ama kristali büyük takıyor, 2. yazılımın içerisinden bir şeyler yapıyor ki henüz yazılım konusunda o kadar olamadık, ama ilk fırsatta bende düşük bir kristale göre yazılımı configüre edip büyük kristal takıp deneyeceğim bakalım işe yarayacakmı?  ;D

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #151 : 21 Aralık 2010, 00:05:20 »
usta fikirlere açığız o sitenin müdavimiyim ben ve özellike muhiddin kaplan hoca benim proton konusunda hocamdır. sık sık bilgisine müracaat ederim. yani sadece muhiddin hoca ile sınırlı değildir orası ete hoca, erol usta ve adını hatırlayamadığım bir çok değerli ustalar var ve asla bilgilerini esirgemezler.
Haklısınız... Gerçekten çok yardımcı olan üstadlar var orada... Ben de CCS C konusunda çok yardım almıştım oradan...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #152 : 21 Aralık 2010, 00:06:02 »
ozgür ustam,
http://www.picproje.org/index.php/topic,30515.msg213161.html#msg213161
sizi burda yakaladım  ;D
ya usta şu pı-ıb sistem için pwm kanalından göndermeyi yapayım istiyorum, arka planda göndermem sürekli çalışsın, yükselen kenar işlemi ile ben palsi takip edip, örneklemeleri bu yükselen kenarı baz alarak yapayım istiyorum, tabi ADC okumasınıda bunun olabilirliği konusunda neler yapabiliriz. bir örnek yazılım parçası eklesenizde çözmeye çalışsak. ccp kanalını pwm kanalına mı bir dirençle girip saydırmak gerekir (sorum tarzanca gelebilir zira bu konu ile ilgili ilk çalışmam olacak)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #153 : 21 Aralık 2010, 00:07:39 »
Haklısınız... Gerçekten çok yardımcı olan üstadlar var orada... Ben de CCS C konusunda çok yardım almıştım oradan...

usta şu CCS diline bir siftah yapsan da öğrensek, hatta sen aç bir başlık adım adım bir dedektör yapalım, millet öğrensin biz öğrenelim...

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #154 : 21 Aralık 2010, 00:13:06 »
ozgür ustam,
http://www.picproje.org/index.php/topic,30515.msg213161.html#msg213161
sizi burda yakaladım  ;D
ya usta şu pı-ıb sistem için pwm kanalından göndermeyi yapayım istiyorum, arka planda göndermem sürekli çalışsın, yükselen kenar işlemi ile ben palsi takip edip, örneklemeleri bu yükselen kenarı baz alarak yapayım istiyorum, tabi ADC okumasınıda bunun olabilirliği konusunda neler yapabiliriz. bir örnek yazılım parçası eklesenizde çözmeye çalışsak. ccp kanalını pwm kanalına mı bir dirençle girip saydırmak gerekir (sorum tarzanca gelebilir zira bu konu ile ilgili ilk çalışmam olacak)
Eyvah! Basıldık  ;D
Hocam yükselen kenar ile değil de; düşen kenarı takip edersek daha mantıklı olur. Düşen kenar algılandığında ADC ile alıcı opampın çıkışı okunsun.

Estağfurullah hocam, Tarzanca da ne demek  :) Konuyla ilgili kitabımı bir karıştırayım, bakalım neler yapılabilir?

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #155 : 21 Aralık 2010, 00:16:11 »
usta şu CCS diline bir siftah yapsan da öğrensek, hatta sen aç bir başlık adım adım bir dedektör yapalım, millet öğrensin biz öğrenelim...

Rica ederim hocam, daha öğretmen olabilmemiz için bir fırın ekmek yememiz lâzım bizim... İlk siftahımı yaptım zaten... Size göndermiştim, hatırlarsınız  ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #156 : 21 Aralık 2010, 00:36:49 »
özgür hocam eğitim işinde büyüklük küçüklük olmaz, bilginin kimde olduğuda belli değildir. herneyse teklifim sabit, ben her zaman balık tutma peşindeyim. hazır olan biter.
yükselen kenar, düşen kenar farketmez. bence;
kuracağım analog katı için alıcı katı şöyle olmalı,
önce sinyalimizi bir opampla karşıladıktan sonra çıkan sinyali bir örnekleme ile bize lazım olan kısmı alıp tekrar 1-2 opamptan geçirmek ki bu arada henüz pı-ıb için bir devre kurmadım, belki sinyali çift kanala taşımak, yada tek kanaldayken aradan bir ADC okutmak gerekebilir. (bu okuma ayrım için) sinyalin devamını iyice büyütmek ve gerekirse stabilik kazandırılarak algılatma için tekrar ADC okutmak olabilir. bu söylediklerim teoriden öte değil. zira bir protatip kurmak lazım, nerede ne kadarlık bir alıcı katı lazım. önemli olan palsi sayarken doğru noktadan ADC okuma ve örnekleme yapabilmektir. 1-0 tekniğinde şaşma olmuyor ama frekansta 5-10 hertzlik bir kayma kaçınılmaz oluyor. bunun sebebide matematiksel işlemlerde işlemcinin kasılması yüzünden özellikle 16f877 için. aklıma bu işi siz düşürdünüz açıkcası... bakalım 1-2 deneme yapayım 200-300 hertzde pals süresinde bu işlemler için süre yetermi onuda hesaplamak lazım, yoksa 1-0 tekniğine geri döneceğiz...

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #157 : 21 Aralık 2010, 00:49:53 »
Benim kullandığım PWM tekniğine göre;

70 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 10,71 ms.
100 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 7,5 ms.
150 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 5 ms.
200 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 2,75 ms.
250 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 3 ms.
300 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 2,5 ms.
400 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 1,88 ms.
500 Hz. frekansta ve %75 doluluk oranında, ADC okumak için kalan süre 1,5 ms.

...ki; 10 µs.'lik bir ADC okuma süresi dışında oldukça yeterli bir süre kalıyor benim hesaplarıma göre... Tabii yanlış hesaplamadıysam... Ama sanmıyorum yanlış olduğunu...
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 00:50:42 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #158 : 21 Aralık 2010, 01:26:47 »
ustam yatarken bi bakayım siteye dedim yazınızı gördüm, millet artık benden için bir başlık açtı kendisinden başka yazan yok diyecek, hani atalarımız demiş ya kendi yazdı kendi oynadı diye, sanırım bizim iletişim yeri burası olduğundan kaynaklı herneyse;
1. sizin verdiğiniz sinyallere dayanacak mosfet bilmiyorum, yanlış anlamıyorsam. şöyleki
  100 herz demek (benim bildiğim) saniyede 100 pals demek değil mi? 100 hertzin peryodu yaklaşık 10mS yapıyor. ben 1-0 tekniği ile pals üretip gönderdiğimde high sürem 400uS, lowws sürem 10mS yani palsimiz 10,000/400 dersek = 25 yapar yani %25 palsimizin duty süresi birimiz yanlış söylüyor ya hadi hayırlısı

2. ADC okuma süresi 16F877 için min. 22uS ben bunun altına inemedim uygulamada eğer siz indiyseniz bu sürenin altına öğretmenizi bekliyorum zira bu önemli bir konu. benim itirazım yok 10 ms çok uzun bir süre yani saniyenin %10 'u bütün hesap kitap işlerine yeter, ancak PI-IB sistemde 400uS bilemedin 1mS palsi uzattık bu sürede işi bitirebilirmiyiz yani saniyenin %1 inde işlemler bitermi? bilemiyorum. denemek lazım.
canaf abi bi güzellik yapacakmış bana.

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #159 : 21 Aralık 2010, 11:10:35 »
Arkadaşlar işinize karışmak gibi olmasın ben anlamam zaten de şu linkte birisi bunun hesabını yapmış.
http://www.picproje.org/index.php?topic=28534.0