Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308213 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« : 13 Aralık 2010, 22:47:26 »
s.a. arkadaşlar uzun süredir pı dedektörler konusunda çalışma yaptım. artık yavaş yavaş pı üzerinde çalışmalarımı bitirmek istiyorum. bu maksatla geçtiğimiz aylarda yapmış olduğum (sanırım ramazandaydı) bir devremi sizlerle paylaşmak istiyorum. devremin açık şeması aşağıda ki gibidir. bu arada çalışmalarımda pek şema çizme alışkanlığım olmadığı için alalacele çizilmiş bir şemadır, hatası olduğunu düşünmüyorum. ola ki gözden kaçmış olabilir. öncelikle şemamı bir bütün olarak veriyorum. yapımına geçmeden önce şemanın açıklamasını yapmak istiyorum. ve adım adım neler yaptığımızı ve gelişmelere açık olması içinde önerileriniz doğrultusunda değişikliklere gidebiliriz. sizden isteğim katılımınız. devrenin yaygın yapımı için bulunabilir entegreler tercih edilmiştir. maliyetini hesaplamadım ama 50-60 lira olabilir kanaatindeyim. sözü uzatmadan önce işte açık şemamız. şema üzerinde açıklamalarımız bittiğinde PBC kartı yayınlayacağım (Tabi bulabilirsem)  ;D

Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2010, 22:51:38 »
işte açık şema (bu arada resmi yüklemek epey zahmetli oldu)

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2010, 23:12:51 »
Selami seni yürekten kutlarım.bu devre için yoğun emek harcadığını biliyorum ve bu emeğini burda paylaşmanı takdir ediyorum..

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2010, 23:13:26 »
öncelikle dijital kısmını açıklamak istiyorum. devremizin dijital kısmında işlemci olarak 16F877A kullandım, sebebi 10Bit ADC olması sebebi ve piyasada bol miktarda bulunması nedeniyle tercihimdir. devremiz için giriş-çıkışları çok fazla ama fazla mal göz çıkarmaz. işlemcimizin maliyeti 8-10 TL civarındadır.
LCD olarak 2x16 veya 4x20,4x16 grafik LCD ler uyumludur. bu arada 4x20 LCD 20 lira 2x16 LCD de 10-12 lira civarındadır. LCD nin devre bağlantısı olarak her ikisine de uyumludur. yapacak arkadaşlar hangi LCD yi takacaklarını belirtmeleri gerekmektedir.
kontrol ünitesi olarak, 4 buton kullanılmıştır. bunlar;
1.MENU (menüye giriş butonu yazılımda kesme kullanarak bu butonla menümüze giriş yapacağız)
2.YUKARI (bu butonla menü içerisinde ilgili kısımda artırım için kullanılacaktır)
3.ASAĞI (bu butonla menü içerisinde ilgili kısımda azaltma için kullanılaaktır)
4.ENTER (bu butonla programın neresinde olursak olalım ana programa dönüş için kullanılacaktır)
esasen benim görüşüm devreye montajlı gizli bir buton daha eklenebilir. osialskopu olmayan arkadaşların devreyi kurduklarında, devreyi LCD den yararlanarak ayarlayabilmeleri için bu gizli butonu kullanarak devrelerini ayarlayabilir hale getirebiliriz. yada menü içerisinde de eklenebilir ama bu amatör arkadaşlara sıkıntı verebilir görüşündeyim.

dijital kısmın şeması aşağıdadır ve daha fazla eklenti olabilir mi? bence gerek yok öenerisi olan arkadaşlara da açığız.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2010, 23:17:41 »
tşk. ederim ercan abi, sizin önerileriniz benim için önemlidir. zira 4 yıl önce havya tutmasını bilmeyen, cond. direnç nedir bilmeyen birisiydim. siz benim ustamsınız öğrendiklerimi size borçlu olduğumu asla unutmadım.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2010, 23:27:58 »
tşk. ederim ercan abi, sizin önerileriniz benim için önemlidir. zira 4 yıl önce havya tutmasını bilmeyen, cond. direnç nedir bilmeyen birisiydim. siz benim ustamsınız öğrendiklerimi size borçlu olduğumu asla unutmadım.

Estağfurullah sen beni çoktan geçtin. :)

Ben bir eksiklik göremedim hatta fazladan VCO bile varmış daha ne olsun..

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2010, 23:31:12 »
devremin analog kısmına geçmeden önce besleme katı üzerinde görüşlerimi bildirmek istiyorum.
şöyle ki uzun zamandır pı ile uğraştığımı belirttim. besleme katını çok değişik versiyonlarda denedim. GND noktasını kah batt-v u aldım, kah delta gibi suni GND oluşturup denedim bu şekil de de denemeler yaptım. bana en iyi besleme katı olarak GND nin batarya +V u olarak bir kanaat oluştu. bu arada arkadaşlar 2 tane 12V akü sizi yanıltmasın devremiz esasen 12V tur. ve devremizin GND si de akümüzün +V kısmıdır. şimdi diyeceksiniz ki 2 akü var yani iki tane 12V mevcut. doğrudur. iki akü kullandım. aslında akünün biri analog devremizin entegrelerini ve işlemcimizin beslemesi olan +5V beslemesini oluşturmak içindir. bu kısım daha pratik olarak NE555 li dc-dc converter devresi ile de yapılabilir. bu devremizi ben yapıp çalıştırdım. ve parazitle vs uğraşmamak için iki akü kullandım ileride MC34063A,SG3524,SG3525 vb smps entegreleri ile 12V to 24V, 12V to ? istediğiniz bir besleme katı oluşturulabilir. tabi burada gözardı edilmemesi gereken konu smpslerin devreye kattığı paraziti yok etmek şartıyla, yoksa devremizin stabilizesi zor.
bu arada şunu açıklayayım. bu devrede sınır yok, iddiası olan varsa buyursun. yani bu devreyi 24V hatta 36V la bile çalıştırabiliriz. Çünkü devremizin GND si batt +V u, ne verirsen ver almam demez. ben 36V a kadar denedim sorun yok, bu noktada denebilir ki aşırı V ın bir noktaya kadar derinliğe etkisi vardır, bir noktadan sonra faydası yok, katılıyorum. aşırı V yüklenmesi sadece büyük 1x1m başlıklarda işe yarar diye iddia ediyorum. yoksa 40cm veya 50cm başlıkta 12V bilemedin 24V bobine yüklendik fazla bir katkısı olmaz.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2010, 23:33:45 »

Estağfurullah sen beni çoktan geçtin. :)

Ben bir eksiklik göremedim hatta fazladan VCO bile varmış daha ne olsun..

ya ercan abi inan VCO katı eklenti sebebi millet delta sesine aşık, o aşkı devam ettirelim dedim. yoksa kapı gıcırtısı bazen çekilmez oluyor. bu arada sesi ben metalin mesafesine göre artırıp eksiltiyorum. 1-1 delta gibi, TIk TIK'lar çok güzel oluyor ya  :D

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2010, 23:41:08 »
Evet  alıştık o sese düz sinyal sesini yadırgıyoruz..yanlız mdl8500'ün mesafeye göre değişen nota sesleri istisna benim için...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2010, 23:44:06 »
Evet  alıştık o sese düz sinyal sesini yadırgıyoruz..yanlız mdl8500'ün mesafeye göre değişen nota sesleri istisna benim için...
abi müzik için kulak yokmuş bende vaktiyle enstürman çalmaya niyetlendim, hocam isyan etti bıraktım  ;D

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 13 Aralık 2010, 23:49:06 »
Ben bazen canım sıkılınca, açıyorum benim cihazı alıyorum elime bir metal başlığa yaklaştırıp uzaklaştırarak müzik yapıyorum :D dedektör olarak çok başarılı sayılmaz ama bazen müzik aleti olarak piyasaya sürsem mi? diye düşünmüyorda değilim hani ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #11 : 13 Aralık 2010, 23:57:48 »
Ben bazen canım sıkılınca, açıyorum benim cihazı alıyorum elime bir metal başlığa yaklaştırıp uzaklaştırarak müzik yapıyorum :D dedektör olarak çok başarılı sayılmaz ama bazen müzik aleti olarak piyasaya sürsem mi? diye düşünmüyorda değilim hani ;D

ustam sen kötü makina ile uğraşmazsın bilirim, senin kötü dediğin 3-5 milyarlıklara taş çıkarır bilirimde, amatörün adı çıkmış, herkes süslü fabrikasyon kutulu peşinde yoksa araziye çıksan nal toplatırsın ya ne diyeyim, kaderimiz bu.
yoksa bu sitede deltanın kaabiliyetini bilmeyen yok ama gelgör ki bir de millet bilse...

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 13 Aralık 2010, 23:59:41 »
PAYLAŞIMIN İÇİN SAOL USTA USTALARIN USTASI SELAMİ USTA EMEĞİNE SAĞLIK DEVAMINI BEKLİYORUZ.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2010, 00:00:36 Gönderen: mustafa_ozcan »

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 14 Aralık 2010, 00:25:38 »
selami ustam maşallahınız var,allah nazardan korusun ellerinize sağlık.
Amatör

gpr67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 14 Aralık 2010, 00:29:33 »
slm  paylasım icin tesekkürler (selami usta ) helal olsun forumu bir tane daha türk malı cihaz kattınız icin .....yüreyinize sağlık

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 14 Aralık 2010, 00:31:41 »
PROTOTIP ON PANEL ÇALIŞMASIDA BENDEN OLSUN.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 14 Aralık 2010, 00:37:17 »
Emeğin ve paylaşımın için seni gönülden kutlarım Selami Kardeş  :) Her ne kadar PI mantığını sevmesem de Deltanın sesini çok sevenlerden birisiyim bende  :) İnşallah cihaz arazide de başarılı olur ve efsaneler arasında yerini alır . Kolay gelsin ...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #17 : 14 Aralık 2010, 00:39:50 »
slm  paylasım icin tesekkürler (selami usta ) helal olsun forumu bir tane daha türk malı cihaz kattınız icin .....yüreyinize sağlık

arkadaşlar proje ilgi ve alaka bekler, devamı için birliktelik şart yani sizlerde uygulama yaparsanız devam ettirmek istiyorum, açıkcası PIM-1 gibi 1-2 kişi ile kalacaksa yapımı paylaşmanın mantığı yok, açık konuşalım zira açık yaraya kurt düşmez.
1-2 kişi yapıpta sonuca bakarsanız, milllet bitirsin de öyle yapayım diye düşünürseniz proje bitmez açık konuşayım. bu devreyi ben kurup çalıştırdım. mesafesi deltandan aşağı değil, hatta fazlası var aşağısı yok. herkes ayrımı soracaktır, ayrım konusunda devre fazlasıyla yetiyor, ama yazılımsal olarak stabil bir ayrımı henüz yakalayamadım, şaşırıyor bunun sebebi TAMAMEN yazılımsal hatalarımdan kaynaklıdır, burada tam bir profosyonel değilim bilesiniz. yani ayrımı yazılımsal olarak TAM çözmüş değilim, katkılarınızla bunuda aşabileceğimizi belirteyim.
sözün özü bu sizler ne düşünürsünüz bilmem, yokmu içinizde 50-60 lirayı bu projeye ayırabilecek. benim siteden beklentim bu açıkcası yani SİZLERİNDE DEVREYİ YAPIP SONUÇLARINI BURADA PAYLAŞMAK.... yoksa bu işler tek taraflı olmaz, ben uykusuz usta kadar geniş değilim. adam emek harcadı iyi-kötü yaptı bir devre ama kimse bakmaktan öte gitmedi... ben yapamam bu şekilde....

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 14 Aralık 2010, 00:44:39 »
selami ustam baskılı devre hex ve malzeme listesi hazırsa hafta sonuna sonucu yazmış olurum.
Amatör

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 14 Aralık 2010, 00:52:48 »
açıkcası bende bu hafta başka bir rus devresine başlamak üzereydim,pc de 2-3 gündür problem vardı.işten gelince format attım.baktım selami abi formumuza renk katmış.belki teorik olarak yardımım dokunmaz ama devreyi kurar test ederim.ayrıntıları paylaşırım.
Amatör